Ako urobiť výpočet schodov - skrutka, otočná, drevo, jedna značka

V našej dobe obmedzeného priestoru na bývanie a racionálneho využívania obytného priestoru sa význam schodísk neustále zvyšuje - zohrávajú úlohu spojovacieho prvku medzi poschodiami, medzi jednotlivými budovami a slúžia ako nosné konštrukcie budovy. Funkčný účel schodov je už dlhú dobu doplnený o významný dekoratívny prvok - vďaka rôznym formám schodov a materiálom, z ktorých sú vyrobené, sa môžu stať skutočným vrcholom interiéru. Avšak stále správny výpočet schodov zostáva hlavnou požiadavkou pre jeho stavbu. V opačnom prípade môže byť najluxusnejšie alebo najelegantnejšie schodisko potenciálnou hrozbou pre zdravie ľudí, ktorí ho používajú.

Hlavné prvky schodov a ich parametre

Hlavnými prvkami schodov sú schody pozostávajúce z stúpačiek a behúňov, ktoré sú pripevnené k širokým obručiam alebo kosoura z dreva alebo kovu. Aby bola konštrukcia pohodlnejšia a bezpečnejšia, je inštalovaná na schodochoplotenie zábradlí, nazývané zábradlie, na ktorom je namontované zábradlie. Existujú niektoré ďalšie prvky, ktoré sa používajú v závislosti od konfigurácie a dizajnu schodov.

Vzhľadom na veľký uhol strmosti tohto schodiska sa dá predpokladať, že jeho stúpanie bude ťažké a priľahlá stena obmedzí manévrovanie pri zdvíhaní veľkých predmetov
.

Veľké množstvo stavebných tímov dnes ponúka svoje služby, ale ich profesionalita bude viditeľná len počas prác. Navyše, hotové schody so zjavnými chybami v ich dizajne sú prezentované ako reklamy na mnohých stránkach. Zákazník preto nezasahuje do toho, ako vypočítať rebrík, aby bol schopný kontrolovať proces výstavby, a ak sa stavitelia dopustia chyby, požiadajte o jeho včasné odstránenie.

Pri výstavbe viacpodlažných obytných budov sa veľmi prísne dodržiavajú normy pre výpočet schodísk, pretože na tom závisí bezpečnosť všetkých obyvateľov. Majiteľ vidieckeho domu alebo chaty nie je tak obmedzený vo výbere tvarov, veľkostí a strmosti schodov, ktoré v ňom budú postavené. A napriek tomu, aby bolo schodisko pohodlné a bezpečné pri prevádzke, je lepšie dodržiavať existujúce normy.

Príklad výpočtu parametrov

Všeobecné rozmery

Výpočet schodísk do druhého poschodia sa vykonáva na základe týchto údajov: výška medzi podlažiami a voľným priestorom vyhradeným pre schody. V prvom rade je potrebné určiť tvar schodov.Najpohodlnejšie schodisko je považované za najvhodnejšie - priamy pochod, začínajúci na úrovni jedného stropu a končiaci na úrovni druhého. Táto možnosť je vhodná pre miestnosti, kde je výška medzi úrovňami relatívne malá (od 2,5 do 3,5 metra) a je tu dostatok voľného priestoru na inštaláciu schodov.

Pred rozhodnutím o tvare rebríka by sa malo objasniť, či je dostatok voľného miesta tam, kde sa plánuje jeho inštalácia
.
Dodržiavanie noriem pri výpočte schodov zaručuje, že bude ľahko ovládateľný
.

Optimálny pomer dĺžky a výšky schodov je pomer 2: 1, tj so vzdialenosťou medzi poschodiami 3 m, dĺžka schodov bude 6 metrov.

Index strmosti

Dôležitým ukazovateľom je aj strmosť rebríka, ktorá určuje uhol konštrukcie. Ako vypočítať uhol schodiska tak, aby nepredstavoval nebezpečenstvo pre ostatných, bolo ľahko použiteľné a harmonicky zapadalo do interiéru?

Veľkoobjemové položky sa môžu pohybovať po takomto rebríku bez akýchkoľvek problémov
Optimálna strmosť schodov je v rozpätí 30 - 40 stupňov, hoci v vidieckych domoch je tento ukazovateľ často určený preferenciami vlastníka
.

Optimálny uhol sklonu schodov je uhol 30 stupňov. Menší uhol otočí schodisko na šikmú rampu, ťažkopádnu a nepohodlnú, a uhol väčší ako 40 stupňov robí schodisko nebezpečným pre použitie nielen pre staršie osoby a deti,ale aj pre dospelých nájomcov domu.

Jedna z odrôd dreveného rebríka s jedným maršalom - rebrík „husieho rebríka“ - šetrí priestor, ale je zrejmé, že jeho rýchlosť strmo presahuje stanovené normy
.
55) Šírka a výška schodov

Výpočet stupňov schodov sa vykonáva podľa dvoch parametrov a závisí od dĺžky priemerného kroku osoby, ktorá sa pohybuje od 57 do 64 cm. Môžete použiť vzorec, v ktorom súčet šírky behúňa (A) a dvojitej výšky stúpačky (B) by nemal prekročiť dĺžku priemerného stúpania osoby. V matematickom mapovaní to vyzerá takto: A + 2B = 57-64cm.

S cieľom využiť schodisko bolo pohodlné a bezpečné, nemali by sme zanedbávať stanovené normy pre výšku a šírku schodov
.

Existujú aj iné možnosti výpočtu, napríklad vzorec: А-В = 12 cm. Bez ohľadu na spôsob výpočtu krokov je potrebné pripomenúť, že schody s výškou schodov viac ako 17 centimetrov pre starších nebudú spojené s komfortom a bezpečnosťou.

Dôležité! Všetky schody po schodoch musia mať rovnakú šírku a výšku, aj menšie odchýlky nie sú povolené. To je spôsobené tým, že človek vykonáva mnoho činností mechanicky, k takýmto činnostiam môže byť aj lezenie po schodoch. Po určení šírky a výšky krokov potom osoba prejde na iné myšlienky a najmenší rozdiel medzi koncom rebríka a jeho začiatkom môže viesť k nehodám.

Parameterintenzita používania

Pri navrhovaní schodiska sa musia zvážiť dva ďalšie dôležité parametre. Pred výpočtom veľkosti schodov, musíte určiť počet ľudí, ktorí budú používať v rovnakom čase, a účel schodov. Šírka konštrukcie závisí od týchto parametrov. Ak dvaja alebo viacerí ľudia pohybujúci sa v opačných smeroch používajú schodisko súčasne, potom jeho šírka by mala byť najmenej 120 cm. Rovnaká šírka bude optimálna v prípade, že rebrík má pohybovať objemnými predmetmi (vybavením alebo nábytkom).

Aj bez meraní je vidieť, že šírka schodov nespĺňa normy a zostup a stúpanie tohto rebríka sa môžu zmeniť na nebezpečnú cestu

Zvyčajne v súkromných domoch nie sú potrebné schody takej šírky, pre pohodlné ovládanie je celkom vhodné schodisko o šírke 90 cm. Ak sú rozmery miestnosti obmedzené, šírka schodov môže byť znížená na 70 cm - minimálna prípustná šírka.

Výpočet drevených schodov

Výpočet drevených schodov sa vykonáva podľa rovnakých parametrov ako schodisko z iného materiálu, ale je tu odlišnosť - vzhľadom na to, že drevo je menej odolné ako kov alebo betón, na drevenom schodisku nad 90 centimetrov je vhodné inštalovať strednú strunu. Tento nosný nosník dodá drevenému schodisku pevnosť a umožní vám vyhnúť sa prípadnému vychýleniu schodov.

Ako vypočítať skrutkurebrík

Rebríky inej formy, napríklad špirálové alebo rotačné, sa počítajú trochu inak. Výpočet točitého schodiska závisí od jeho účelu: ak toto schodisko slúži ako prvok výzdoby miestnosti a bude sa občas používať, jeho parametre sa dajú mierne upraviť v prospech estetického komponentu a na úkor pohodlia.

Toto točité schodisko nebolo postavené tak, aby šetrilo miesto, takže lezenie po ňom by bolo pohodlné a bezpečné

Ak sa však predpokladá, že schodisko sa bude používať nepretržite, preneste ťažké rozmerové objekty z podlahy na podlahu, potom musíte vedieť, ako správne vypočítať točité schodisko a mali by ste dodržiavať všeobecne uznávané pravidlá. Vonkajší priemer točitého schodiska závisí od priestoru, ktorý je k nemu poskytnutý, vnútorný priemer závisí od priemeru nosnej konštrukcie.

Tu sú všetky parametre, ktoré je potrebné zohľadniť pri výpočte točitého schodiska

Kroky točitého schodiska sa najviac podobajú kužeľu, preto sa na ne kladú aj špeciálne požiadavky: v strednej časti je odporúčaná šírka 20-25 centimetrov, v najširšej časti - najviac 40 cm. Ale výškové požiadavky pre stúpačky pre točité schodiská sú demokratickejšie: môžu dosiahnuť 18 centimetrov.

Nuly výpočtu pivotného rebríka

Ďalším spôsobom, ako racionálne využiť priestor, je nainštalovať otočný rebrík. Je to trochu ako dvuhmarzhevuyu rebrík s prostrednou platformou s týmJediný rozdiel je, že miesto je nahradené niekoľkými krokmi, takže výpočet gramofónu sa výrazne nelíši od výpočtu obvyklých schodov.

Správne navrhnuté schodisko s otočnými schodíkmi zaberá málo miesta a úspešne dopĺňa interiér miestnosti

Výpočet schodiska s otočnými stupňami je založený na výške stúpania, dĺžke schodišťového otvoru, celkovom počte schodíkov a počte stupňov točne (najlepšia možnosť nie je viac ako tri).

Všeobecné záväzné pravidlá pre výpočet

Aby sme vedeli, ako správne vypočítať rebrík akéhokoľvek druhu a akéhokoľvek tvaru, musíte mať na pamäti niektoré parametre, ktoré sú bežné a nezmenené pre všetky druhy rebríkov:

  • vzdialenosť od horného povrchu schodiskovej vrstvy k stropu alebo horným schodom špirálového alebo otočného schodiska musí byť najmenej 2 metre, inak môže dôjsť k poraneniu hlavy;
  • počet krokov na jednom schodisku nesmie byť menší ako tri a najviac 16, odchýlka od tohto ukazovateľa je porušením bezpečnostných pravidiel;
  • Schodisko sa považuje za vhodné na chôdzu, ak je jeho strmosť v rozsahu 30 - 40 stupňov.

Na základe týchto jednoduchých odporúčaní si môžete vybrať tvar rebríka, ktorý je najvhodnejší pre každý konkrétny prípad, berúc do úvahy stanovené parametre a včas si všimnúť aj chybu vo výpočtoch staviteľov.