Ako urobiť zaujímavé záhradné osvetlenie: originálne techniky a zaujímavé nápady

Chcete preniesť z racionálneho technologického sveta na tajomný, fascinujúci svet rozprávok a mýtov, kde je príroda racionálna, estetika je súčasťou prirodzeného poriadku; a zapojiť sa do slávnostného kolo tanca? Uskutočňovanie snov je jednoduché - stačí urobiť správne záhradné osvetlenie a rozprávka bude vždy vedľa vás.

Ľahká konštrukcia v krajine záhrady

Mnohí majitelia sa snažia nielen vybudovať krásny a pohodlný dom, ale aj zušľachťovať okolie. Oveľa krajšie, keď je bývanie obklopené udržiavanou záhradou alebo parkom, lemované chodníkmi, rozdelené do útulných kútov. Ale ak je počas dňa celá krása krajiny viditeľná, potom v tme je takmer nemožné vidieť nesvietenú záhradu. Ukazuje sa teda, že pri plánovaní krajinného dizajnu je lepšie okamžite sa postarať o potrebné osvetlenie. Mimochodom, takmer všetky triky budú vhodné, aj keď sa chystáte na osvetlenie zimnej záhrady.

Dekoratívne osvetlenie „zeleného tunela“

OsvetlenieOblasť parku je rozdelená do dvoch kategórií:

 • hlavné osvetlenie (funkčné): svetelné zdroje sa poskytujú v tých oblastiach, kde chodíte, obchodujete alebo sa len najčastejšie relaxujete, medzi takéto priestory patria budovy pre usadlosť, veranda a územie v blízkosti domu, oplotenie, chodníky v záhrade, rôzne zariadenia rekreácia - altány alebo lavičky
 • dekoratívne osvetlenie: to všetko záleží len na fantázii - váš dizajnér alebo vy, pretože môžete osvetliť takmer všade - vyberte si krásny záhon, najzaujímavejšie stromy, rybníky, alpské šmýkačky a iné dekorácie vašej záhrady so svetelným bodom alebo sieťou malých svetiel
 • ]

V zásade nič zložité, že? Ale hlavná vec, ktorá stojí za to, aby sme sa venovali úzkej a zaujatej pozornosti, je harmónia. Harmonické spojenie krajiny, architektonických štruktúr (predovšetkým vášho domova) a dekoratívnych prvkov robí z takého rôznorodého územia jedinú symfóniu vkusu a štýlu.

Najskúsenejším projektantom sa podarí koordinovať celé územie vidieckeho domu, a to nielen vo vzhľadu, ale aj v interiéri. Najvýraznejším príkladom je súlad interiéru kaštieľa s výhľadom z okna.

Hlavnou funkciou je jednoduchosť pohybu

Pri vytváraní siete hlavného osvetlenia sa hostitelia zameriavajú hlavne na jasné svetlo padajúce zhora, vďaka ktorému môžete voľne prechádzať po teréne, pohybovať sa po cestách bez strachu z úrazu a zapojiť sa do akéhokoľvekčinmi. Takéto svetlo sa získava použitím vysokých svietidiel umiestnených na strategických miestach. Pretože tieto svietidlá sa líšia jasom a sú vysoko od zeme, obrovské územie sa stáva jasne viditeľným aj pomocou jednej lampy. Jedinou nevýhodou takéhoto osvetlenia môže byť len jeho oslnenie. Preto sa vo svetelných zdrojoch tohto typu používajú difúzne matné tienidlá alebo žiarivky s mäkším odtieňom svetla.

Pri vytváraní hlavného osvetlenia sa ho pokúste nastaviť tak, aby väčšina záhrady alebo parku nespadala do jeho hraníc, inak nebude fungovať dekoratívne osvetlenie. Pomocou svetiel typu reflektorov je možné ho nasmerovať len na tie oblasti územia, kde je skutočne potrebné jasné svetlo. Mimochodom, na chôdzi uličkách na záhrade je lepšie, aby sa osvetlenie stlmilo, viac naznačujúce cestu ako oslepujúce oči. Takéto osvetlenie bude harmonickejšie kombinované so všeobecným svetelným dizajnom celej záhrady.

Funkčné a dekoratívne osvetlenie schodov ulice zabezpečí bezpečnosť pohybu na schodoch v noci
.

Okrem stálych žiaroviek odborníci radia aj iné účinky. Napríklad, ako dobrý doplnok k základnému osvetleniu, mnohí volia pohybové senzory alebo časovač. Namiesto nepretržitého osvetlenia dostanete svetlo, ktoré sa rozsvieti len v prípade potreby. Ďalším dobrým efektom by bolo použitie stmievača, ktorý umožňuje nastaviť jasosvetlenia. Keď sa objaví, svetlo vzplanie, ale ak v oblasti lucerny nie sú žiadni ľudia, ich jas bude stlmený na minimum.

Dôležitý dekoratívny prvok

Aby bolo dekoratívne záhradné osvetlenie dostatočne malebné, je potrebné poznať tzv. „Scénické zákony“. Je to trochu z nich:

 • vytvorenie optickej hĺbky je dosiahnuté rôznym osvetlením troch hlavných zón a osvetlenie v popredí by malo byť stlmené, nie upchávanie, priemerný plán by mal byť zatemnený (maximum - vyberte niektoré objekty so smerovým svetlom), ale pozadie by malo byť rovnomerne zaplavené svetlom
 • klasický dizajnový efekt je zdôraznený symetrickým usporiadaním osvetlených objektov
 • na vytvorenie ilúzie pohybu a rytmu priestoru, je lepšie použiť asymetriu podsvietenia, ako aj jeho prechod z objektu na objekt. predmet (ako vo vianočnom veniec)
 • najväčšiu zrozumiteľnosť obrysov a jas farieb osvetlených objektov sa dosahuje pomocou svetla „studených“ odtieňov, ktoré vizuálne odstraňujú osvetlenú plochu
 • osvetlenie a ilúzia bližšieho usporiadania objektu osvetlenia
 • použitie svietidiel rôznych farieb v osvetlení vytvára očarujúci pocit a pocit osláv, ale odborníci neodporúčajú používať viac ako tri rôzne farby pri osvetlení jednej oblasti

Pomocou týchto zákonov budete môcť dosiahnuť účinky, ktoré potrebujete pri zdobení krajinnej záhradnej plochy.Len nezabudnite, že akcentačné osvetlenie je najlepšie vykonané pre vynikajúce vlastnosti krajiny, krajiny alebo dekoratívnej architektúry záhrady. Preto sa snažte stlmiť niekoľko metrov okolo osvetleného objektu - to je jediný spôsob, ako môžete zdôrazniť výnimočnú krásu vašej záhrady.

Osvetlenie zásobníka plávajúcimi farebnými lampášmi ho zmení na príbeh rozprávkových postáv
.
Pôvodné osvetlenie malého dekoratívneho bazéna
Dekoratívne osvetlenie vodopádu vás uvoľní a pozoruje meraný pokles prúdov vody
.
Dekoratívne osvetlenie fontány v záhrade: môžete stelesniť tie fantastické nápady

Čo sa najčastejšie používa ako dekoratívne osvetlenie? Oh, môže existovať mnoho takýchto konštruktov, jedinou otázkou je, či ich použijete na záhrade. Je preto potrebné zdôrazniť pomocou podsvietenia:

 • na sochách alebo sochách inštalovaných v záhrade
 • na fontánách, bazénoch a akýchkoľvek iných dekoratívnych vodných útvaroch
 • na originálnych a neobvyklých rastlinách (kvetinové záhony, záhony, stromy)
 • o dekoratívnych architektonických formách (altány, šmykľavky, terasy)
Dekoračné žiarovky pre kvetiny miniclumb
Tlmené dekoratívne osvetlenie kamenného kopca
Akcentové (smerové) osvetlenie stromu

A teraz sa pohovorme o tých lampách, s ktorými všetko totoľahké extravagancie.

Výber svetelných zdrojov pre záhradu

Ako už bolo uvedené vyššie, podlahové svietidlá alebo bodové svietidlá sú najvhodnejšie na funkčné osvetlenie. S ich pomocou je najvhodnejšie vytvoriť dobré osvetlenie pracovných a obytných priestorov panstva. Rozmanitosť dizajnu svietidiel vám umožní vybrať si tie, ktoré sú najviac harmonicky kombinované s celkovým štýlom celého územia.

Ešte viac druhov svietidiel na dekoratívne osvetlenie zahŕňa nízkoúrovňové svetlomety, svetlá na pálkové svietidlá, lopty rôznych vzorov, LED pásky a mnoho ďalších svietidiel s matným, farebným, ozdobeným alebo ostrým odtieňom. Voľba dizajnu dekoratívnych svietidiel by mala byť opäť založená na celkovom štýle pozemku.

, ale na konštrukciu svietidiel dostatočne teraz skúmať dva typy osvetlenia v závislosti od zdroja energie. Takže teraz väčšina používaných svietidiel funguje:

 • zo spoločného zdroja
 • zo solárnych batérií
\ t

Každá kategória svietidiel má svoje výhody a nevýhody. Chcete podrobnosti? Prosím.

Svietidlá pripojené na spoločnú sieť

Najväčšou výhodou tohto typu osvetlenia bude veľké množstvo svietidiel používaných vo svietidlách. Tu a obvyklé žiarovky, halogénové žiarovky a žiarivky a LED diódy dodávajú svetlo v rôznych odtieňoch. Okrem toho, náš zvyk štandardných riešení považuje za pohodlnejšie používať túto možnosťktoré sme poznali už dlho.

Ale! Táto metóda osvetlenia má dve veľké nevýhody (len obrovské!):

 • zložitosť a vysoké náklady na inštaláciu - kábel na napájanie všetkých svietidiel v projekte osvetlenia by mal byť položený v podzemí (je nepravdepodobné, že budete spokojní so sieťou vodičov, ktoré obklopujú váš majetok zo všetkých strán), berúc do úvahy všetky výsadby, odvodnenie a iné systémy nevyhnutné pre normálny rast rastlín
 • konštantná platba za elektrinu (každým dňom sa zvyšuje)

Nebudeme ani hovoriť o menších nedostatkoch, ako sú zložitosť údržby, pravidelná výmena vyhorených lámp a závislosť od systému dodávky elektrickej energie (to znamená napäťové rázy a výpadky prúdu).

Solárne pouličné svietidlá

Táto metóda osvetlenia má viac výhod:

 • nezávislosť od plateného systému napájania
 • jednoduchosť inštalácie (môžete držať, kopať alebo zavesiť takéto svietidlá kdekoľvek na záhrade, dokonca aj na tých najťažšie prístupných miestach, stačí len málo slnečného svetla, aby ste sa dostali do fotobunky počas dňa)
 • dlhá životnosť (do 25-30 rokov)
 • jednoduchosť údržby a prevádzky (iba občas utrie prach z fotobunky a automaticky zapína a vypína)
 • bezpečnosť (používa prúdy 12)
 • ohľaduplnosť voči životnému prostrediu (výroba svietidiel) ivayutsya z bezpečných materiálov)

A najväčšou nevýhodou systému osvetlenia jesolárne bude vysoká nákupná cena lámp. Nie je však potrebné platiť za nič iné - ani za inštaláciu, ani za elektrinu, ani za údržbu.

Teraz, keď ste si prečítali minimálne informácie o vlastnostiach osvetlenia záhradných a parkových priestorov vidieckeho domu, môžete sa zapojiť do svetelného dizajnu miest vašej krajiny. Či sa oplatí urobiť projekt osvetlenia sám alebo ho zveriť profesionálnemu dizajnérovi, záleží len na vás. Kladenie káblov a iné technické práce pri montáži štandardného osvetľovacieho systému pracujúceho zo spoločnej elektrickej siete si jednoznačne vyžadujú prítomnosť špecialistu, okrem toho, že sa sami dobre orientujete na elektródu. Ale nech je to akokoľvek, ale aby vaša záhrada bola báječná pod mocou akéhokoľvek majiteľa. A nech vás poteší pohodlie a výnimočná povaha vašej záhrady!