Ako urobiť zavesené stropné osvetlenie: budeme vykonávať elektrifikáciu vlastnými rukami

Vytvoriť krásny závesný strop pre interiér - to je len polovica bitky, ale aby bolo elegantné a zvýrazniť krásu, musíte vybaviť osvetlenie. Dnes, aby sa takéto pokrytie nie je ťažké. Všetky potrebné materiály sa dajú ľahko kúpiť v obchodoch a pre realizáciu koncipovaného života, budú potrebné zručnosti pri manipulácii s nástrojom a presnosť pri výkone práce. Tento článok bude o tom, ako urobiť stropné osvetlenie, čo je na to potrebné.

Uplatniteľné typy osvetlenia

Jedným z unikátnych znakov zavesených podhľadov je priestorové členenie priestorov av kombinácii s rôznymi skupinami osvetlenia sa dosahuje ohromujúci účinok. Pri plánovaní vybavenia zaveseného stropu osvetlením je potrebné vo fáze tvorby projektového projektu zvážiť, koľko svetelných skupín bude, ich typy a varianty. Osvetlenie zaveseného stropu možno rozdeliť do troch hlavných skupín:

 • všeobecné osvetlenie;
 • cielené osvetlenie;
 • 23. náladové osvetlenie.

Na všeobecné osvetlenie použite centrálny luster, niekoľko lámp alebo výklenkov so zabudovanými lampami. Hlavnou úlohou tejto skupinyosvetlenie je maximálne osvetlenie miestnosti v tme.

Cieľom cieľového osvetlenia je funkčné členenie miestnosti vytvorením vlastného osvetlenia rôznych intenzít a farieb v jednotlivých oblastiach. To sa dá dosiahnuť použitím svietidiel namontovaných vo výklenkoch zaveseného stropu a spojených do samostatných skupín.

Osvetlenie zaveseného stropu vyzerá prakticky a krásne pomocou LED svietidiel
.

Osvetlenie nálady sa vytvára na princípe cieľového osvetlenia s tým rozdielom, že osvetľovacie zariadenia kombinované v rôznych skupinách v závislosti od situácie môžu vytvoriť sviatočné, intímne alebo pracovné prostredie.

Dekoratívne stropné osvetlenie pomocou LED pásov je veľmi populárne
.

Na osvetlenie zaveseného stropu sa používajú rôzne typy osvetľovacích zariadení. Môžu to byť zabudované reflektory, závesné svetlá alebo svetelné pásy. Ako svetelné zdroje sa používajú žiarovky, žiarivky alebo LED. Dnes je čoraz populárnejšie získavanie LED stropných svietidiel. Hlavnými výhodami LED osvetlenia sú trvanlivosť a nízka spotreba energie.

Inštalácia osvetľovacích zariadení

Umiestnenie skupín osvetľovacích zariadení na rôzne účely sa začína vo fáze vytvárania projektového projektu na pozastavenie.strop. Miesta inštalácie svietidiel sú označené a je vytvorená schéma zapojenia, ktorá uvádza množstvo použitých materiálov, ich špecifikácie a spotrebu energie. S už pripraveným projektom je možné bezpečne spustiť inštaláciu osvetlenia.

Proces zapojenia

Po dokončení montáže rámu stropného podhľadu môžete začať s osvetlením. V závislosti na schopnostiach a prianiach je možné elektroinštaláciu položiť dvoma spôsobmi. Prvá sa týka inštalácie káblového kanála, druhá umožňuje položiť vodiče do zvlnenia priamo cez celú rámovú konštrukciu. Výhodou prvej metódy je čisté umiestnenie a ďalšie jednoduché pripojenie. Druhá možnosť výrazne ušetrí na celkovej dĺžke vedenia.

Na trase káblov prostredníctvom káblových kanálov postupujte takto:

 • Samotný káblový kanál bude medzi stropom a zavesenou stropnou konštrukciou a upevnený na stenu. Výnimkou je káblový kanál pre lustre, ktorý bude pripojený k stropu. Vyvŕtajte otvory pre upevnenie káblového kanála po obvode miestnosti, počnúc miestom inštalácie spínačov;
 • teraz ideme dovnútra otvorov hmoždinky a upevňujeme samotný káblový kanál;
 • Nakoniec položíme elektroinštaláciu na každé osvetľovacie zariadenie. Snažíme sa vytvoriť rozpätie 10 až 15 cm pre jednoduché pripojenie svietidiel.

Zapojenie v zvlnení je takéto:

Zapojenie doosvetlenie stropu musí byť dodané v zvlnení
 • na upevnenie zvlnení v strope sú vyvŕtané otvory, po ktorých sú do každého z nich vložené špeciálne montážne svorky;
 • ​​
 • pre každú skupinu osvetlenia vezmeme oddelené zvlnenie a zavriete drôt;
 • Veľkosť zvlnenia sa berie na základe vzdialenosti od svietidla. Takže celý zväzok vodičov od prepínača k pripojeniu je v jednom zvlnení. Snažíme sa mať dĺžku drôtu s rozpätím 10 - 15 cm pre jednoduché pripojenie;
 • zvlnenie fixujeme v klipoch, ktoré boli predtým nainštalované.

Možnosť kombinovaného zapojenia je možná pomocou zvlnenia a káblových kanálov. V tomto prípade je hlavné vedenie vedené cez káblové kanály a vedenie pre svietidlá v strede zaveseného stropu je uložené v zvlnení.

Usporiadanie sadrokartónových dosiek

Teraz, keď sa vytvoril rám závesného stropu a položilo sa vedenie vnútri, môžete začať označovať dosky sadrokartónových dosiek s presným umiestnením profilu rámu a miest montáže svietidiel. K tomu budete musieť vziať pásku opatrenia, ceruzky a preniesť presné rozmery a umiestnenie rámových profilov na listy sadrokartónu. Po obdržaní presného označenia rámu si všimneme miesto montáže svietidiel. Potom môžete nainštalovať listy na miesto.

Vytváranie otvorov pre svietidlá

Úplne fóliované rámy s listami zo sadrokartónu, skontrolujte podľa projektového projektu presné umiestnenie svetiel aje potrebné pravidlo označiť. Uistite sa, že všetko je v poriadku, vyvŕtame otvory. Priemer otvorov, resp. Priemer píly, sa volí na základe upínacích prípravkov, ktoré budeme inštalovať.

Vyrezané otvory do sadrokartónových dosiek pre bodové svetlá

Samotné otvory sa vyrábajú pomocou špeciálnej dýzy pre vrták - prstencovú pílu. Pri vŕtaní noste ochranné okuliare, inak sa vám do očí dostane prach zo sadry. Čas na vŕtanie bude vyžadovať veľmi málo, hlavná vec je robiť všetko starostlivo, aby nedošlo k poškodeniu sadrokartónu.

Video: otvory pre svietidlá

Inštalácia podsvietenia: technológia

Príprava priestoru pre osvetľovacie zariadenia, pokračovanie v ich inštalácii. Ako už bolo uvedené, môžete použiť reflektory, LED pás alebo klasický luster, ako aj kombináciu týchto svietidiel na osvetlenie stropu.

Začnime s inštaláciou osvetlenia s bodovými svietidlami, preto musíte urobiť nasledovné:

 • Vytiahnite drôty z vyvŕtaných otvorov a oddeľte konce. Na odstraňovanie koncov použite kliešte;
 • na koncoch elektroinštalácie umiestnime na spojovaciu svorku, ku ktorej pripojíme vodiče reflektora. Na vykonanie týchto prác použite skrutkovač Phillips;
 • Ak je žiarovka s halogénovou žiarovkou, potom ju najskôr nasaďte. Inštalácia sa vykonáva veľmi opatrne, pričom sa nedotýkajte žiarovky.rukami. Pre LED lampy nie je takýto problém. Zvyčajne sa predávajú úplne a po pripojení sa môže lampa okamžite zaviesť;
 • Inštalácia reflektorov je veľmi jednoduchá vec. Jednoducho ho vložte do otvoru a pevne ho zatlačte na povrch. Vďaka dištančným podložkám bude svietidlo dostatočne pevné.
Strana vo falošnom strope pre LED pásky

Inštalácia pásu LED je ešte jednoduchšia záležitosť. Páska je pripevnená k povrchu stropu vďaka lepiacej podložke a pripojenie k sieti je realizované pomocou špeciálneho konektora. Treba poznamenať, že LED pás nie je určený na vytvorenie hlavného osvetlenia. Najlepšie sa používa na vytvorenie pocitu nálady. Preto sa odporúča zakryť pásku v špeciálne určených výklenkoch alebo zakryť okrajmi.

V konečnom štádiu inštalácie pripojíme podsvietenie k sieti, čím sme predtým odstránili všetku energiu. A po úspešnom dokončení môžete zapnúť a vychutnať si krásu zaveseného stropu.

Video: montáž bodového svietidla

Všetky práce spojené s pripojením sa môžu vykonávať samostatne, hlavná vec je byť opatrná a opatrná pri práci s elektrickou energiou.