Ako vybaviť terasu na streche domu alebo garáže

Obmedzené územie a stiesnené podmienky v moderných metropolitných oblastiach nútia obyvateľov mesta využívať všetky dostupné priestory. Jedným z najúspešnejších spôsobov, ako získať malý trávnik s altánkom a trávnikom v centre mesta je vybudovať strešnú terasu. Tento dodatočný obytný priestor obydlia možno využiť na rôzne účely, vrátane usporiadania solária, športových ihrísk a telocviční. Ale vo väčšine prípadov je strešná terasa dokonalým doplnkom k modernému apartmánu vo forme rekreačnej oblasti s malou záhradou v metropole.

Video: Nápady na zdobenie terasy na plochej streche

Čo by mala byť strecha na terasu

Stavba terasy na streche domu je spojená s riešením mnohých otázok:

31)
 • hodnotenie spoľahlivosti strechy pod terasou;
 • výber podlahových krytín;
 • 34. správny návrh výstupu z domu na strešnú terasu;
 • oplotenie;
 • Definícia dizajnu a štýlu.
 • Predovšetkým potrebujeteoceníte miesto, na ktorom bude terasa zariadená. Môže to byť strecha domu, ale môže to byť aj strecha nadstavby alebo priľahlej garáže. Nepochybne je najlepšie plánovať terasu vo fáze návrhu domu, ale mnohí získajú také nádherné miesto na oddych v dome, ktorý bol postavený na dlhú dobu. Ak chcete rozhodnúť, ktoré materiály kúpiť, mali by ste zhodnotiť samotnú budovu, na ktorej sa plánuje vybudovať terasu. Budova s ​​pevným základom vydrží vážnu konštrukciu a ľahké predĺženie vydrží nie tak veľkú váhu. V druhom prípade je konštrukcia odporúčaná na posilnenie ďalších regálov. Až po výpočte maximálneho povoleného zaťaženia môžete pristúpiť k plánovaniu plnenia terasy.

  Pevný základ umožňuje usporiadať záhradu, skleník, malú fontánu a prečo nie aj bazén. Menej odolné vzory umožnia svojim majiteľom, aby boli spokojní s jednoduchou platformou pre letné prázdniny.

  Kútik na relaxáciu s nádherným výhľadom na mesto

  Usporiadanie strešnej terasy

  Príprava nadácie

  Plochá strecha, ktorá sa bude používať v budúcnosti, sa nazýva obslužná strecha. Aj keď sa to nazýva ploché, bude potrebné vykonať mierny sklon 1-2 stupne, aby sa zabránilo hromadeniu dažďovej vody. Na jeho vytvorenie sa spravidla používa polystyrénový betón alebo expandovaný ílovitý betón.

  Dôležité! V strede využiteľnej strechy je potrebné usporiadať lievik, pozdĺž ktorého bude prúdiť nadmerná vlhkosť. Okrem toho, sPomocou prevzdušňovačov (špeciálne plastové rúrky) je namontovaný ventilačný systém.

  Na zakladanie plochej strechy sa používajú betónové podlahové dosky a môže sa použiť profesionálny plech. Ďalej je namontovaná kolenná základňa strechy, ktorá sa skladá z niekoľkých vrstiev:

  • parozábrana;
  • vodotesnosť;
  • 52) tepelná izolácia;
  • strešnej krytiny.

  Vrstva parotesnej zábrany je položená zo špeciálneho membránového materiálu, ktorý je v závislosti od budúcich prevádzkových podmienok fixovaný ktorýmkoľvek z týchto 3 spôsobov:

  1. Upevnenie predradníka. Metóda je lacná a efektívna, ale vytvára dodatočnú záťaž, takže nie je vhodná na strechy ľahkých budov.
  2. Lepenie bitúmenovým lepidlom. Účinné pri silnom zaťažení vetrom.
  3. Špeciálne skrutky inštalujú PVC a TPO membrány.

  Expandovaný polystyrén alebo minerálna vlna sa zvyčajne používajú ako izolácia na terase. Výhodnejší je expandovaný polystyrén, pretože je lepšie schopný znášať značné zaťaženie strechy počas jej prevádzky. Izolácia je umiestnená v 2 vrstvách.

  Podlahová krytina

  Zoznam materiálov vhodných na podlahu na terase je dosť rôznorodý a oveľa dlhší, než je obvyklý zoznam podlahových krytín pre obytné priestory. Medzi nimi nájdete:

  • drevo;
  • keramické obklady;
  • 65) sutiny;66) kamienky;
  • pogumovanie;
  • 68) prírodný kameň;69) kompozitné materiály;
  • zelený trávnik.

  Najobľúbenejšou podlahou na terase je drevo, presnejšie - obloženie. Nie je žiadnym tajomstvom, že drevené dosky sú praktické a ľahko sa používajú, perfektne zapadajú do prírodného prostredia, vyzerajú krásne. Najčastejšie používanou doskou je smrekovec, ktorý je známy svojou odolnosťou voči vysokej vlhkosti a odolnosťou voči rozkladu. Exotické drevené podlahy vyzerajú bezchybne, ale stojí za to.

  Najekonomickejšími nákladmi sú ihličnaté drevo - smrek, borovica, ale tento materiál nemožno porovnávať s odolnosťou smrekovca voči poveternostným vplyvom. Táto možnosť však môže byť celkom prijateľná pri dobrom spracovaní dosky špeciálnymi impregnáciami. Je potrebné poznamenať, ďalšie veľké plus drevené podlahy na terase - jeho malá váha. Preto ho odborníci odporúčajú pre ľahké konštrukcie.

  Pre podlahu terasy je tiež dôležité, aby smer dosiek. Napríklad pre štvorcovú terasu, smer dosiek nezáleží. Ale pre úzku a dlhú terasu je výhodný priečny smer, pretože v tomto prípade bude vyzerať opticky širšie a spoje medzi doskami budú menej viditeľné. Okrem toho priečne usporiadanie dosiek uľahčuje navrhovanie hladkých a uhlových ohybov terasy.

  Keramická dlažba, hoci má určité výhody, ale váži veľa a práca na jej inštalácii je drahá. Na vonkajšej teraseMusíte vyzdvihnúť dlaždice matné, s drsným povrchom, aby nedošlo k sklzu, keď mokrý. Nanášanie prírodného kameňa na podlahe terasy je možné, len je potrebné brať do úvahy jeho zaťaženie na základni.

  Sutiny a kamienky nie sú bežnou voľbou. Zvonka, tento povlak vyzerá veľkolepý, ale vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Gumové povlaky sa nachádzajú na terasách nie tak často, tento materiál je vhodný v prípadoch, kde sú miesta pre šport, telocvične. Pre terasy organizované na rekreáciu sa spravidla uprednostňujú prírodné materiály.

  V posledných rokoch sa kompozitné zmesi stali čoraz populárnejšími - skutočnými konkurentmi prírodných materiálov. Pri ich výrobe sa drevo kombinuje s polymérmi. Z vonkajšej strany, kompozitné obloženie (obloženie) vyzerá ako prírodné drevo, imitujúce jeho textúru a farbu, ale má zvýšenú odolnosť voči vonkajším faktorom a je oveľa jednoduchšie zostavovať.

  Trávnik na terase je nádherným výhľadom. Jedná sa o malý kútik voľne žijúcich živočíchov na streche plynového mesta.

  Žiť zelená je príjemná pre oko a poskytuje pohodlie a zároveň slúži ako ochrana pred zvedavými očami.

  Video: inštalácia palubovky

  Strecha nad terasou a parapetom

  Ďalším dôležitým prvkom terasy je výstup z domu. Pre spoľahlivú ochranu proti poveternostným vplyvom je samozrejme lepšie vybaviť vnútornú konštrukciu. Terasa môže byť ponechaná otvorená alebo uzavretá strechou - čiastočne alebo úplne. Zaujímavá možnosť je stiahnuteľnáalebo odnímateľnú markízu. V prípade potreby môže byť terasa úplne presklená, nainštalovať krb, gril. Ale táto možnosť je najťažšia. Strecha nad terasou je usporiadaná rovnakým spôsobom ako strecha nad domom, s rovnakými požiadavkami: musí odolať zaťaženiu vetrom a snehom a mať dobrú vodotesnosť. Zároveň je potrebné zvoliť ľahké materiály, aby sa nezvýšilo zaťaženie nosných konštrukcií domu.

  Je oveľa jednoduchšie postaviť dočasne zatiahnuteľný baldachýn, ktorý v prípade potreby zmení slnečné miesto na pohodlný kútik na pitie čaju a naopak.

  Parapet je povinný prvok strešnej terasy. Oplotenie zabezpečí bezpečnosť ľudí. Tu je mnoho možností: parapety môžu byť vyrobené z kovaných prvkov, vo forme dreveného plotu, zo skla, alebo tehál ako rozšírenie steny.

  Na takomto parapete zhora môžete pestovať živé živé kvety, ktoré počas obdobia kvitnutia ozdobia terasu.

  Dizajn a štýl terasy

  Vzhľadom na to, že strešná terasa je určená na relaxáciu, snažia sa vytvoriť jej povrchy čo najbližšie k prírode.

  Steny tkané krásnym dievčenským hroznom, kvetináče so stromami, kvetinové záhony, bláznivé mini fontány pomôžu relaxovať, cítiť jednotu s prírodou. Je dôležité vybrať si ten správny nábytok pre terasu. Musí byť odolný voči vlhkosti. Je vhodné pozrieť sa na terasu prenosný ľahký nábytok: prútené stoličky a stoličky, lehátka, rovnako ako nábytok zkov alebo plast.

  Na streche domu

  Existuje mnoho možností na dokončenie terasy, môžete si vybrať akékoľvek, to všetko závisí od finančných možností majiteľa a jeho predstavivosť, ale aj o tom, koľko zaťaženie strešnej konštrukcie a základy domu vydrží.

  Na streche garáže

  Video: Terasa v škandinávskom štýle

  Stavba plochej strešnej terasy nie je ľahká. Vytváranie vysoko kvalitného dizajnu môže poskytnúť odborníkom iba v tejto oblasti. Správny dizajn, presné výpočty, znalosti vlastností procesu vám umožnia vytvoriť spoľahlivý dizajn, ktorý poteší majiteľov po mnoho rokov.