Ako vybrať bridlicovú farbu pre spoľahlivú ochranu strechy

Trh so strešnými krytinami je dnes veľmi rôznorodý. Ale najčastejšie, ako predtým, sú domy pokryté bridlicou. Takáto strecha je relatívne lacná a ľahko sa inštaluje. A na zlepšenie jeho úžitkových vlastností a dodania sivej hmote atraktívnemu vzhľadu sa používa bridlica. Ako pristupovať k tomuto procesu a čo je lepšie zvoliť si farbu na bridlicu - stojí za to o tom hovoriť samostatne.

Farba je účinným prostriedkom na ochranu bridlice

Bridlica je klasická verzia strechy, ktorej pozitívne vlastnosti sa skúšajú časom. Sú to:

 • odolnosť voči vode;
 • odolnosť voči mrazu;
 • nízka tepelná vodivosť;
 • nehorľavosť;
 • odolnosť voči teplotným extrémom.

Ale ako každý iný materiál, aj bridlica nie je bez nevýhod: časom sa stáva pokrytá nezdravým prachom z azbestových triesok, v dôsledku klimatických podmienok sa na jej povrchu objavujú mikrotrhliny, ktoré sú často pokryté machom na severnej strane, čím získavajú neprirodzený nazelenalý vzhľad.

Po mnohých rokoch prevádzky je bridlicová strecha pokrytá nepríjemným sivozeleným kvetom
.

Týmto problémom je možné predísť zabezpečením spoľahlivej ochrany strešnej krytiny.

Väčšinacenovo dostupný a jednoduchý spôsob, ako ušetriť bridlice je farba. Farba na bridlicovú strechu nielenže dodá streche atraktívnejší vzhľad, ale zvýši aj vodu odpudzujúce vlastnosti bridlice, eliminuje tvorbu škodlivého prachu, čím chráni strechu pred predčasným zničením a predlžuje jej životnosť. Moderné farby obsahujú aj prísady z plesní a húb, ktoré zabezpečujú bakteriologickú a biologickú ochranu strechy.

To je to, čo starý bridlica vyzerá pred a po maľovaní

Ak máte v pláne zablokovať novú štruktúru s bridlicou, potom je lepšie okamžite premýšľať o maľovaní to - v tomto prípade, listy môžu byť maľované na zemi, a až potom položil na debne, pretože je oveľa ťažšie maľovať už postavené strechy.

Ak je dom už starý a chcete znovu prebudiť strechu, musíte najprv urobiť malú revíziu a až potom ju zušľachtiť. Ale o všetkých prácach stojí za to hovoriť v poriadku. Najprv sa musíte rozhodnúť, čo maľovať bridlicou, vybrať správnu farbu vzhľadom na jej základné charakteristiky a priemernú spotrebu.

Maľovaná bridlicová strecha zlepšuje vzhľad domu

Klasifikácia bridlicových farieb

Existuje niekoľko typov bridlicových farieb:

 1. Akrylová alebo vodná disperzia. Mal by sa aplikovať na vopred natretý povrch strechy. Brúsená akrylová farba má nasledujúce výhody:
 • chráni mikrotrhliny na povrchu plachty pred vodou;
 • 44) voda zbridlica maľovaná takouto farbou lepšie prúdi, a to je veľké plus pre ploché strechy;
 • V zime sa sneh z takejto strechy lepšie vynáša, čo výrazne znižuje zaťaženie podpier.

2.Smalt na bridlicu (rýchle schnutie) má tiež niekoľko výhod a dobrých prehľadov:

 • V dôsledku veľkého obsahu spojiva je náterový film hladký, charakterizovaný vysokými vlastnosťami odpudzujúcimi vodu a zvýšenou odolnosťou voči poveternostným vplyvom;
 • 52) povlak získaný farbením má vysokú pevnosť;53) pigmenty, ktoré tvoria farbu, chránia bridlicovú strechu pred vystavením ultrafialovým lúčom.

3.Kvapalný plast je syntetický materiál, ktorý sa vyrába na báze vinylchloridu, bitúmenu alebo polystyrénu. Jeho hlavnou výhodou je atraktívna cena. Ale pokiaľ ide o odolnosť voči poveternostným vplyvom, tekutý plast je do značnej miery horší ako akrylátové farby v bridlicové vrstve a okrem toho je veľmi nezdravý.

Stavebný trh dnes ponúka veľký sortiment farieb pre bridlicu, tak zahraničných výrobcov, ako aj domácich.

Špeciálne bridlicové farby ponúkajú zahraniční aj domáci výrobcovia.

Medzi hlavné náterové farby vyrobené v zahraničí patria:

Dachbeschichtung (Nemecko)je jedným z najdrahších dovážaných náterových farieb. Líši sa vo vysokých technických ukazovateľoch -lepiace vlastnosti, trvanlivosť, trvanlivosť náterov.

Kilpi (Fínsko)je vysokokvalitná akrylová farba pre takmer všetky strešné krytiny.

Eter Akva (Švédsko - Fínsko ) je vo vode rozpustná farba na báze modifikovaného akrylátu, ktorá sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči agresívnym alkalickým prostrediam.

Polifarb-Akrofarb (Poľsko)je rýchloschnúca disperzia typu báza-akrylát, ktorej charakteristickým znakom je jas a farebný rozsah.

A tu sú niektoré druhy týchto výrobkov vyrábaných v krajinách SNŠ:

Polifan (Rusko, Kolomna ). Jeho hlavnými výhodami sú: stálofarebnosť, odolnosť voči opotrebeniu, trvanlivosť.

Acrylam-Slate (Ukrajina) - bridlicová farba disperzná na akrylovú vodu.

Unisal (Belgorod, Rusko). Je založený na akrylových prvkoch dispergujúcich vo vode, vysoko kvalitných farebných pigmentoch. Farba sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči atmosférickým javom a intenzívnemu vystaveniu slnečnému žiareniu.

Butanit (Moskva). Základom farby sú latexové zmesi s prísadami minerálno-kremíkové. Bridlica, natretá takou farbou, sa stáva odolnou voči mrazu, rôznym poveternostným vplyvom.

Pri výbere bridlicovej farby zohráva dôležitú úlohu cena napríklad zo zahraničných výrobkov je najdrahšou možnosťou Kilpi a Eter Akva“ je dvakrát lacnejšia. Ale farby domácich výrobcov bude stáť niekdepäťkrát lacnejšie ako dovážané náprotivky.

Ako a kedy maľovať bridlicovú strechu?

Ak sa otázka, čo už bola náterová farba na bridlicu vyriešená a materiál bol získaný, môžete pristúpiť k prípravným prácam. Po prvé, musíte skontrolovať každý list na trhliny a poškodenia. Ak sú takéto listy, mali by byť vymenené. Musíte tiež zabezpečiť, aby boli všetky listy bridlice bezpečne upevnené.

Bridlica, ktorá bola pôvodne položená nenatretá, sa po určitom čase stane pokrytá tmavozeleným kvetom, ktorý tvorí huby a lišajníky. Pestovanie machu nielen narúša vzhľad strechy, ale aj akumuluje veľké množstvo vlhkosti, čím zvyšuje záťaž na jej podperách. Preto skôr, ako začnete s farbením bridlice, jej povrch by mal byť dôkladne vyčistený a dezinfikovaný.

Ako odstrániť plaketu zo strechy? Toto môže byť vykonané niekoľkými spôsobmi, v závislosti od hrúbky vrstvy plaku:

 • použitie kefy s kovovými štetinami na suchom alebo zvlhčenom povrchu;
 • s použitím vŕtačky alebo brúsky s hlavou kefy;
 • Kompaktné vysokotlakové umývanie áut.

Prvé dve možnosti sú dosť pracné, hoci s pomocou vŕtačky je tento proces trochu zjednodušený. Tretia možnosť je čistenie vysokotlakovým čističom - najúčinnejším, najmä ak existuje miesto, kde je možné získať profesionálny model umývania.

Po vyčistení povrchu bridlice z plaku sa uistite, že ste ju ošetrili antiseptikom, aby sa zabránilo opätovnému výskytu húb a lišajníkov.Antiseptické roztoky sa zvyčajne predávajú v konečnej forme a vo forme koncentrátov vyžadujúcich riedenie vodou. Naneste antiseptikum valčekom, štetcom alebo sprejom.

Je vhodné maľovať bridličku pomocou airbrush, ale môžete použiť aj kefu alebo valček

Aby sa bridlicová farba hladší, používajú sa primery. Pri penetrácii do pórov materiálu, základný náter posilňuje jeho povrch, podporuje lepšiu priľnavosť farby k bridlice, odstraňuje prach. Okrem toho výrazne znižuje spotrebu farby pri zastrešení.

Dôležité! Pred začatím natierania by mal byť smalt dobre premiešaný a pridať organické rozpúšťadlo na hlbšie preniknutie do povrchu strechy.

Podľa pravidiel sa farbenie bridlice vykonáva v dvoch vrstvách. Prvá vrstva - prvá - je hlavná a aplikuje sa po úplnom zaschnutí základového náteru. Spotreba farby na ňom - ​​minimálne 2/3 normy. Druhá vrstva je dokončená, mala by byť aplikovaná rovnomerne. To možno vykonať štetcom, valčekom alebo sprejom.

Ľudia majú často otázku: je možné maľovať bridlice za každého počasia? Ako odborníci radia, malba bridlice by mala byť vykonaná v teplom a suchom počasí.

Bridlica sa odporúča natierať v suchom, slnečnom počasí

Prax ukazuje, že bridlica, natretá na jar, má silnejší a trvanlivejší ochranný náter. Táto práca by sa nemala vykonávať v daždivých alebo veľmi horúcich dňoch.

Zhrnutie

Farbapre bridlicu zlepšuje vzhľad strechy a zároveň vytvára ochranný povlak, ktorý zvyšuje životnosť materiálu. Okrem toho vrstva farby zabraňuje tvorbe škodlivého azbestového prachu na povrchu strechy. Je ľahké kúpiť farbu pre bridlice, hlavná vec je študovať jej hlavné vlastnosti, priemerná spotreba, a potom zvoliť vhodnú verziu domácej alebo zahraničnej produkcie v správnom množstve.