Ako vykonávať komplexnú ochranu dreva

Poznáte najspoľahlivejší a najbezpečnejší stavebný materiál? Mnohí budú odpovedať, že je to strom, a budú úplne v poriadku. Časom je dokázaná praktickosť dreva! Postavili a postavili z neho domy, ako aj dekoratívne obklady stavieb a postavili malé architektonické formy. Má veľa výhod a len niekoľko nevýhod. Hlavnou z nich je slabá odolnosť voči takémuto procesu, ako je hniloba. Okrem toho môže strom poškodiť rôzne druhy hmyzu a dobre ho popáli. Preto je ochrana dreva otázkou, ktorá si vyžaduje veľkú pozornosť. Ako predĺžiť životnosť drevených konštrukcií? Toto bude ďalej diskutované.

Varujeme pred procesom rozpadu

Keďže máme čo do činenia s prírodným materiálom, takíto chorí túžobníci, ako je huba a pleseň, ho milujú. Tieto baktérie sa množia tam, kde je veľa vlhkosti. V dôsledku toho sa v priebehu času drevené konštrukcie začínajú hniť a zrútiť.

Ako ochranu môžete podniknúť určité kroky, ktoré pomôžu predĺžiť životnosť dreva.

 • Antiseptické ošetrenie. Môžu byť kúpené v železiarstve, kde sa predávajú ako malta alebo pasta. Takéto prostriedky sa aplikujú tak na povrch zeme, ako aj na povrch, na ktorom sa nachádza(odporúča sa vykonať hĺbku impregnácie 1,5 metra). Môžete použiť roztok 5% bichromanu s 5% kyselinou sírovou. Ak chcete použiť hotové antiseptiká, potom môžete použiť Novoteks, biocron, biosept, pinotex.
 • Prírodné a umelé sušenie dreva. Najlacnejším spôsobom je umiestniť materiál na dobre vetranom mieste. Tam to môže byť (v závislosti od typu stromu a klímy) na týždeň alebo niekoľko mesiacov. Umelé sušenie sa uskutočňuje vo vysokoteplotných komorách. V nich je materiál vystavený teplému vzduchu alebo pare. Drevo môže byť chránené pred rozpadom v kvapalnom médiu - v nádržiach s vazelínou. Umelé sušenie je rýchle (od 1 hodiny do niekoľkých dní) av tom, že ničí hubové ochorenia stromu.
 • Kompetentná konštrukcia drevených konštrukcií. Zahŕňa to také konštruktívne opatrenia, ako je výstavba vodotesnej strechy, intenzívna ventilácia, hydroizolácia povrchov, výstavba vysokého základu atď.
Premýšľanie o ochrane stromov vopred

Metódy kontroly hmyzu

Ak nie ste oboznámení so škodcami, ktorí sú obzvlášť nebezpeční pre strom, potom je vhodné ich spoznať. Hovoríme o chrobákovi, chrobákovi, chrobákovi. V najkratšom čase môžu z vášho dreveného nábytku a iných budov vyrobiť hromadu pilín. Určiť ich prítomnosť je pomerne jednoduchá. Ak sú na povrchu dosiek alebo polien viditeľné malé drážky, vytvárajú sa otvorya hromady prachu sú viditeľné, prítomnosť škodcov možno považovať za zrejmá.

To všetko znamená, že je potrebné ponáhľať sa do obchodu pre antiseptiká a insekticídy. Existuje jednoduchšia voľba pri ochrane dreva pred hmyzom pomocou roztoku stolovej soli. To môže byť varené doma, a to nie je nebezpečné pre ľudské zdravie. Nevýhodou je, že sa v daždi ľahko vymyje. Okrem toho existujú aj iné populárne prostriedky takejto ochrany. Niektoré z nich sú:

 • Môžete použiť roztok dechtu v terpentíne;
 • niektoré upravujú povrch parafínovým voskom alebo roztopeným voskom;
 • Roztok kyseliny karbolovej je vhodný;
 • Ak tolerujete vôňu dobre, skúste dichlorvos (chlorofos).
Máte veľký výber antiseptík
.

Metóda sa ukázala ako vynikajúca pri aplikácii roztoku fluorokremičitanu sodného na drevený povrch štetcom alebo striekacou pištoľou.

Impregnácie odpudzujúce vodu

Okrem tradičných metód ochrany dreva pred škodcami existujú aj iné bezpečné prostriedky. Oleje na báze prírodných olejov spoľahlivo chránia strom pred hmyzom a sú úplne neškodné pre ľudí a životné prostredie.

Na súčasnú ochranu proti škodcom a plesňovým infekciám sa používajú impregnácie odpudzujúce vodu. V tejto funkcii sú vhodné tieto látky:

 • Olej. Aplikuje sa na celý povrch dreva bez chýbajúcej trhliny, pórov a škár. Toto berie do úvahy schopnosťoleje menia farbu dreva a robia ho trochu tmavším. Na ochranu dreva pred vlhkosťou bolo účinné, odporúča sa takéto spracovanie vykonávať každý mesiac.
 • Tónovanie. Toto je proces miernej zmeny farby povrchu dreveného výrobku alebo štruktúry. Na tento účel použite olejovú farbu, alkoholové škvrny, farebné laky atď. Tento postup opakujte každé 2 roky.
Vplyv vodoodpudivej impregnácie je zrejmý
.
 • Lakovanie. Vykonáva sa pomocou vodoodpudivých lakov v miestnostiach s vysokou vlhkosťou (napríklad v kúpeli). Takéto ošetrenie dreva sa vykonáva každých 5 rokov.

Zabráňte vznieteniu

Prostriedky spomaľujúce horenie sa môžu používať nielen na verejných miestach, ale aj v súkromnom sektore. Pre ochranu svojich domovov a chát obozretní majitelia uplatňujú rôzne opatrenia. Môžu jednoduchým spôsobom spracovať drevené konštrukcie so soľnými roztokmi alebo použiť zložitejšie látky, ktoré na povrchu vytvárajú špeciálny ochranný film.

 • V prvom prípade sa ochrana dreva pred požiarom uskutočňuje nasledovne. Soľný roztok sa aplikuje na strom, ktorý preniká hlboko do materiálu. V prípade požiaru sa táto impregnácia začína topiť a zároveň vytvára film. Zastaví ďalšie šírenie ohňa. Je škoda, že po tom sa dosky, ktoré sú spálené plameňom alebo logom, musia nahradiť novými.
 • Pri spracovaní procesu osobitných látokzastavenie ohňa je podobné, ale s väčšou účinnosťou. Dôvod spočíva v spomaľovačoch horenia, ktoré obsahujú kyselinu sírovú, borax a fosforečnan amónny. Na tento účel môžete použiť aj náter, silikónovú farbu a omietku.
Dôkladné spracovanie dreva predlžuje jeho životnosť

Ochrana dreva pred požiarom a proti iným vyššie uvedeným problémom by sa mala vykonávať integrovaným spôsobom s použitím rôznych špeciálnych prostriedkov. Je možné spracovať pri teplote nie nižšej ako + 5 ° C a nie pracovať so zmrazeným drevom. Povrch musí byť brúsený, suchý a čistý, schopný dobre absorbovať ochranné látky. Ak splníte všetky tieto požiadavky, drevená chata alebo dom vás poteší svojím teplom, krásou a komfortom.

Video tipy na výber ochrany dreva