Ako vypočítať a postaviť geodetickú kopulu

Typ konštrukcie postavenej na technológii rámového štítu je geodetická kopula - neuveriteľne praktický objekt schopný vykonávať viac ako jednu funkciu. Takýto dizajn môže byť použitý ako základ pre vidiecky dom, skleník, altány alebo detský kútik.

Video revízia geodetických skleníkových štruktúr

Výhody a nevýhody sférickej konštrukcie

O výhodách

 • Tento formulár má veľkú nosnosť. Hmotnosť je rovnomerne rozložená - umožňuje vám odolať pevným nákladom a ušetriť na základoch.
 • Vynikajúce aerodynamické vlastnosti. „Zjednodušená“ forma geocupálu zvyšuje odolnosť aj voči najsilnejším vzdušným prúdom - vo forme ničivých tornád a hurikánov.
 • Nerušená stabilita guľového rámu voči nárazom a otrasom nám umožňuje odporučiť tento typ konštrukcie pre väčšinu seizmických oblastí.
 • Účinnosť pomenovanej metódy vytvárania multifunkčnýchÚkrytové domy, skleníky, športoviská sú nesporné: povrchová plocha bočných častí je extrémne minimalizovaná.
 • Štruktúra geocupral je najlepšou voľbou pre usporiadanie dokonalého systému udržiavania mikromikroklímy: pologuľové steny uľahčujú cirkuláciu prúdu vzduchu.
 • Vzácna krása kupolovitého objektu sa ľahko zmestí na územie vypracované podľa akýchkoľvek konštrukčných kritérií a „rýchlo stúpa“ aj u neprofesionálnych staviteľov.
Domáce nie sú len skleníky, ale aj domáce
.

O nedostatkoch

 • Sklon stien komplikuje zarovnanie políc, regálov v geokamónovom skleníku. V situácii s kupolovitou strechou obydlia je rozdelenie obytného priestoru zložité.
 • Počas výstavby je množstvo spojov, ktoré by mali byť utesnené a izolované oddelene. Ide o komplexný proces, ktorý si vyžaduje určité zručnosti a trpezlivosť.
 • Výpočty návrhu sú skľučujúcou úlohou - rovnako ako snaha o presnosť a krásu šperkov z tyčí a trojuholníkov používaných pri pokladaní krytu.

Príprava na výstavbu a výpočet geocupolu

Lokalizácia a položenie miesta stavebného komplexu

Ak ide o stavbu skleníkového typu, hľadá sa oblasť pokrytá slnečným svetlom. Plánujete vybudovať altánok alebo kryté športové ihrisko - vyberte tieňovú stranu územia. Snívate o originálnej, nezvyčajnej domácej čiapke - bude celkom vhodné byť polotmavýmožnosť s úzko priľahlou záhradou.

Stavenisko sa musí zbaviť kopcov, nepravidelností, zvyškov pňov a koreňov. V prípade veľkej kupoly, budete potrebovať pevnú základňu - potom označenie pásovej základne bude jedným z predbežných štádií výstavby. Načrtnúť hranice kruhu, vykopať výkop a nainštalovať debnenie. Je prípustné začať stavbu bez betonáže základne - ak je požadovaný počet kovových pilót. Poznámka: slabý základ je nešťastným predpokladom takejto myšlienky.

Montáž rámu začína od dna konštrukcie
.

S prihliadnutím na používanie postaveného „dáždnika“ pod priehľadným skleníkom so skleníkovým efektom s najväčšou pravdepodobnosťou inak. Prvou fázou bude odstránenie pôdy v kruhovej oblasti vnútri budovy. Má zmysel premiestňovať pôdnu hmotu niekde preč - aby ju následne využili na pestovanie rastlín v úrodnom prostredí. Základná kružnica je obložená netkaným materiálom (napr. Agrofibre) - takéto opatrenie neumožní klíčenie burín. Podlaha je pokrytá silnou vrstvou štrku.

Geometria: všeobecné a konkrétne momenty

\ t

Ďalšia séria činností je spojená s presným výpočtom veľkosti samotnej kupoly a každého jej fragmentu. Najbežnejší pomer je 1: 2, to znamená, že výška štruktúry kupoly je polovičný priemer jej základne. Ukazuje sa na správnej hemisfére. Plocha dna sa vypočíta pomocou všeobecne známeho vzorca: S = π * r2 , kde r znamená polomer kruhu a stabilná hodnota π je 3,14.Oblasť samotnej kopule je 2 π * r2 .

Existuje mnoho možností použitia technológie kupoly

Poznámka: v skutočnosti sa zakrivená časť ukáže byť o niečo menšia, pretože v ráme sú aj spojovacie nosníky. Čo sa týka určenia dĺžky strán trojuholníkov, z ktorých bude usporiadaná polguľová „mozaika“, je najlepšie obrátiť sa na webové stránky, ktoré sa špecializujú na takéto komplexné výpočty. Pomôžu vypočítať plochu kupolovitej pologule a kupolovitú štruktúru siahajúcu smerom nahor do ¾ gule (sú aj také: sú neuveriteľne krásne).

Tu uvádzame výsledok ukončených výpočtov. Samozrejmosťou je kompletný súbor "strešných" častí kupoly s celkovým priemerom 4 m bude obsahovať 35 veľkých trojuholníkových dosiek s hranou A (dĺžka strany 1,23 m) a 30 menších trojuholníkov - s okrajom B (dĺžka 1, 09 m). Zapamätajte si: počet lietadiel-trojuholníkov sa zvyšuje s "zvýšením rastu" kupolovitej "strechy". Ak váš dom-altánok bude vyzerať ako guľôčka o štvrť, trojuholníkové štíty pôjdu viac ako 90 kusov. Veľkosť základne sa výrazne zníži.

Nevyhnutné prvky a štádiá výstavby

Keďže hemisférická štruktúra je najčastejšie vytvorená na „poľnohospodárske“ účely, odporúča sa zvážiť štádiá premeny myšlienky sklonu skleníkového skleníka do reality. Budova je postavená ako priestor pre skorú zeleninu, ovocie, kvety a iné okrasné plodiny. Toto nastavenie sa prejavína výber nástrojov a stavebných materiálov. Ich rozsah je rozsiahly a existuje niekoľko možností realizácie v závislosti od toho, čo je už k dispozícii a čo je možné kúpiť nad rámec tejto zásoby.

Rám skleníka na skleníky môže byť drevený
.

Základné materiály a nástroje:

 1. univerzálny vrták (alebo lepší - skrutkovač);
 2. dvojica lopatiek na odstraňovanie hornej zemnej vrstvy;
 3. nie príliš hrubé drevené tyče (trámy) alebo kovové tyče (plastové rúrky), približne rovnakej dĺžky;
 4. samorezné skrutky;
 5. polykarbonát, polyetylénová fólia alebo sklo na skleníkové pokovovanie;
  Fólia nemusí byť narezaná na trojuholníky: je natiahnutá na rám a pripevnená k rebrám
  .
 6. konektory - štvor-, päť- a šesť-lalokové (ich nezávislá výroba z perforovanej kovovej pásky je prípustná).
Rôzne kopulovité konektory sú početné

Postup montáže a technologické nuansy

 • Typy náterov

Pokrývame vlastnosti „obloženia“ stavebnej skupiny a upozorňujeme na to, že každý typ povlaku je dobrý svojím spôsobom, ale nie bez negatívnych vlastností. Polykarbonát nie je dokonale transparentný, prehrieva sa v teple, ale vykazuje vynikajúce vlastnosti na úsporu tepla a je vhodný na inštaláciu. Film sa tiež nelíši v superpriehľadnosti, ale uľahčuje proces inštalácie. Sklo neblokuje cestu slnečných lúčov, veľmi trvanlivé. Avšak, ťažké, a to nie je lacné. Najlepšia možnosť - dvojité zasklenie.Určite drahá.

 • Pokyny na inštaláciu

Skleníkový "dom" sa montuje na vopred určené základové podlažie - zdola nahor, "krúžky". Priečky sú upevnené špeciálnymi upevňovacími prvkami - konektormi. Je možné ich upevniť z vonkajšej aj vnútornej strany. Z hľadiska technických zručností je proces jednoduchý, ale vyžaduje presnosť. Čím tesnejšie sú úseky navzájom prispôsobené, tým menšie sú medzery v spojoch, tým ľahšie bude zaistiť budúcu integritu plášťa. Na severnej strane je táto „sieť“ doplnená zvnútra reflexným lesklým prúžkom.

Použitie kovových tyčí je prípustné pri konštrukcii geocupalu
.

V predposlednom štádiu práce, keď je kostra už pokrytá „kožou“, bude potrebné venovať určitý čas utesneniu a izolácii. Systém vetrania (pre horúce letné obdobie - povinné) musí byť vopred premyslený. Niekoľko pohyblivých úsekov bude slúžiť ako prieduchy. Je prípustné prilákať ventilačné a dverné zariadenie - niekedy robí transformáciu. Vzhľadom k tomu, spodnej časti skleníka "oblečenie" nie je zapojený do osvetlenia, tu si môžete "zvýšiť" izolačnú stranu, pomocou niekoľkých tehál, hromada čipov, pilín.

 • Problémy interiéru a záhradníctva

Dizajn a usporiadanie skleníkového priemyslu je úplne podriadené snahe optimalizovať životné podmienky rastlín a dať miestnosti útulný, príjemný pohľad do očí. Ten, kto správne usporiada regály so zelenými a niezabudnúť na potreby hlavných "obyvateľov" záhrady. Je rozumné prideliť miesto pre postele na južnej strane: je tam viac tepla a svetla. Odporúča sa „napájať ventilátor“ zo solárnej batérie, ktorá je upevnená nad „stropnou“ časťou kupoly. Oplotenie lôžok by bolo pekné poskytnúť lavičky - "pre relaxáciu."

Model skleníka budúcnosti: rozumný plán na usporiadanie riadkov pristátia je viditeľný vo vnútri
Dóžový skleník v chate: viditeľné sú ventilačné plochy vetracích otvorov
Návrhy na používanie filmu a usporiadanie postelí v schematickej forme

Zostáva sadiť semenáčiky, kríky, kvety - a začať sa tešiť z rozjímania o celoročnej nepokoji zelene. Dúfame, že sa uskutočnil sen o domácom tropickom parku pod báječnou kupolí, a teraz máte pred sebou roky, čo nám dáva jednotu s krásnou prírodou ...