Ako vyrobiť ochranu pred bleskom súkromného domu: zariadenie a funkcia systému

Blesk má obrovskú deštruktívnu moc, ktorá predstavuje veľký problém pre ľudstvo od staroveku. Je to jeden z najnebezpečnejších javov prírody, ktorý ohrozuje zdravie a život ľudí, ako aj ich majetku. S rozvojom technológie a vznikom rôznych bezdrôtových zariadení sa zvýšilo riziko, že by bol zasiahnutý bleskom. Súčasne s tým moderný vedecký vývoj úspešne bojuje. Keď sa na oblohe blížia búrky a blesk preniká do nich, opatrný a inteligentný človek sa ich nebude báť, pretože pred svojim priamym zásahom si vopred chránil svoje obydlie. Takže dobrý majiteľ určite prejaví záujem o to, ako vyrábať ochranu pred bleskom v súkromnom dome, nezanedbáva tento jednoduchý a zároveň skvelý vynález ľudstva.

Blesk je skutočnou hrozbou

Je dôležité poznať povahu výskytu blesku. Na tomto je založený bezpečnostný systém.

Blesk je nielen fascinujúci, ale aj veľmi silný a hrozný jav. Toto je impulz elektrického prúdu vznikajúceho vvýsledkom akumulácie elektrického náboja v búrke. Prúd môže dosiahnuť 200 000 A. Pravda, takéto blesky sú veľmi zriedkavé, vyskytujú sa častejšie blesky až do 100 000 A. Na svete je až 200 bleskov každú sekundu. A aj keď pravdepodobnosť, že by bol zasiahnutý bleskom len doma, je veľmi malá, je lepšie byť varovaný, ako neskôr ľutovať. Elektrická iskra, ktorá prechádza rôznymi materiálmi, spôsobuje tvorbu tepelnej energie, ktorá je príčinou požiarov a deštrukcie. Tento jav je obzvlášť nebezpečný pre drevostavby a z tohto materiálu je postavená väčšina vidieckych domov a chát.

V tejto súvislosti majú majitelia domov otázku o potrebe chrániť dom pred bleskom. Ochrana pred bleskom súkromného domu je potrebná: chráni bývanie pred požiarom. Navyše, náklady na systém budú mať veľmi malý podiel na stavebnom rozpočte.

Druhy, princíp ochrany pred bleskom

Existujú dva typy systémov ochrany pred bleskom:

 • pasívny
 • a aktívny.

Pasívny systém je tradičný systém ochrany pozostávajúci z prijímacieho prijímača, zostupného vodiča a uzemnenia. Princíp jeho činnosti je jednoduchý: bleskozvod zachytáva výboj, usmerňuje ho pomocou prúdového vedenia do uzemňovacieho vodiča, ktorý ho zhasne v zemi. Je potrebné brať do úvahy materiál strechy a typ strechy, v závislosti na týchto vlastnostiach vybrať typ ochrany pred bleskom a zabezpečiť jeho maximálnu spoľahlivosť.

Princíp aktívnej ochrany pred bleskom je takýto: prijímačIonizuje vzduch okolo vás, zachytáva výboj blesku.

Aktívny bleskozvod priťahuje blesk

Zvyšné prvky aktívneho systému ochrany pred bleskom sú rovnaké ako pasívne prvky, ale jeho akčný rádius je oveľa väčší - až 100 metrov. V tomto prípade je ochrana zabezpečovaná nielen domom, ale aj blízkymi budovami. Táto blesková ochrana vidieckeho domu je v mnohých krajinách veľmi bežná. Ale stojí to viac ako pasívne.

Odrody aktívnych záchytných tyčí
\ t

Zariadenie na ochranu pred bleskom

Ochrana pred bleskom je ochranné opatrenie, ktoré zabezpečuje bezpečnosť budov a život ľudí, ktorí v nich žijú, pred ničivým dopadom úderu blesku. Ako bleskozvody konštrukcie sa používajú bleskozvody.

bleskozvod sa skladá z troch hlavných prvkov:

 • vzduchový terminál;
 • ​​
 • vodiče prúdu;
 • zemniaca slučka.

Bleskové tyče: rôzne typy

Ide o kovový vodič, ktorý je inštalovaný na streche domu, aby dostal výboj blesku. Dôležité je nainštalovať ho na najvyšší bod strechy. V prípadoch, keď je dom veľmi veľký alebo má zložitú konštrukciu, má zmysel inštalovať niekoľko zachytávacích tyčí.

Zachytávacia tyč môže mať rôzne typy konštrukcie:

 1. Kovový kolík s dĺžkou 0,2 -1,5 metra namontovaný vertikálne na najvyššom mieste domu. Môže to byť komín, hrebeň strechy alebo stožiar televíznej antény. Je vyrobená z kovu, menejvystavené oxidácii v otvorenom ovzduší - meď alebo napríklad pozinkovaná oceľ. Plocha prierezu tohto typu bleskozvodu musí byť najmenej 100 m2 (ak je jeho tvar okrúhly, postačuje priemer 12 mm). Pri použití dutej rúrky sa musí variť nahor. Táto metóda je vhodná pre kovové krytiny všetkých druhov.
  Schéma bleskozvodu

 2. Kovový kábel,, natiahnutý na dvoch drevených podperách s výškou 1-2 metre pozdĺž hrebeňa strechy. Aby bola konštrukcia spoľahlivejšia, môžu byť použité kovové podpery, ale v tomto prípade musia byť izolované od kábla izolátormi. Táto metóda je vhodná pre drevené a bridlicové strechy.
  Obvod bleskozvodu na základe napínacích systémov
  \ t
 3. Sieť na ochranu pred bleskom, pripevnená pozdĺž hrebeňa strechy domu, s uzemnenými zásuvkami prechádzajúcimi po celom povrchu strechy, je ideálna pre strechy škridiel.
  Obvod bleskozvodu na základe "priestorovej bunky"

Je dôležité vedieť! Bleskové tyče musia byť napojené na všetky kovové predmety na streche: ventilátory, odkvapy a schody.

Ako alternatívu k budovaniu bleskozvodu na streche môžete použiť napríklad blízky strom (ak je, samozrejme, o 10-15 metrov vyšší ako dom). Blesk je upevnený na vrchole tak, že je vyšší ako korunka aspoň pol metra.

Ďalej je pripojený letecký prijímačprúd.

Funkcie a činnosť kolektora

Kolektor je súčasťou bleskozvodu, ktorý je určený na odvádzanie náboja blesku zo vzduchového terminálu do uzemňovacej slučky. Jedná sa o oceľový drôt s hrúbkou 6 mm, privarený k rozvádzači vzduchu, ktorý musí v spojení s rozvádzačom vzduchu vydržať zaťaženie 200 tisíc ampérov. Treba poznamenať, že zváranie medzi týmito dvomi komponentmi ochrany pred bleskom musí byť veľmi spoľahlivé, aby sa zabránilo oslabeniu uchytenia alebo medzery medzi nimi (napríklad pred padajúcim snehom alebo silným vetrom).

Odpojenie na drevenici

Spodný vodič sa spúšťa zo strechy nad stenami, prikladá sa konzolami a zasiela sa na zem do uzemňovacej slučky. Ak existuje niekoľko prúdových vodičov, sú položené pozdĺž stien vo vzdialenosti 25 metrov od seba, a najviac vzdialené od okien a dverí. Je potrebné mať na pamäti, že nemôžu byť ostro ohnuté (môže dôjsť k iskrovému výboju av dôsledku toho k zapáleniu).

Pripojenie odtoku k odtokovému potrubiu

Podľa pravidiel by súčasný odtok mal byť čo najkratší, ale zároveň by sa mal umiestniť bližšie k miestam s najväčším rizikom: hranám štítov, ostrým výbežkom, vikierom.

Upevnenie spodného vodiča na strechu a steny

Uzemnenie systému ochrany pred bleskom

Uzemnenie ochrany pred bleskom je zariadenie, ktoré zabezpečuje spoľahlivý kontakt prúdového vedenia so zemou. Ide o bežný obvod (ako pre domáce elektrické spotrebiče): tri elektródy sú navzájom spojené a upchatédo zeme. No, ak už existuje.

Podľa pravidiel by malo byť spoločné uzemnenie domácich elektrických spotrebičov a ochrana pred bleskom. A ak tam ešte nie je, nie je tak ťažké to urobiť - dizajn uzemnenia je pomerne jednoduchý.

Uzemňovacie zariadenie na ochranu pred bleskom

Za týmto účelom vezmite medený profil 50 mm2 alebo oceľ - 80 mm2. Vykopávame výkop 3m dlhý a 0,8 m hlboký a poháňame oceľové tyče pozdĺž jeho koncov (nie úplne). Pomocou ocele a zvárania spájame tieto dve tyče. Zvaríme do tohto vývodu do domu, ku ktorému pripojíme prúdové vedenie. Maľujeme na miestach zvárania, potom kladivo uzemníme až na samé dno výkopu.

Je dôležité vedieť! Podľa pravidiel je uzemňovač umiestnený vo vzdialenosti najmenej 1 meter od stien a nie menej ako 5 metrov od uličiek, verandy a chodníkov pre chodcov.

Spôsoby upevňovacích prvkov systému

Káble a vodiče zariadení prijímajúcich blesky, ako aj prúdové vodiče sa inštalujú dvoma spôsobmi:

 • s použitím napínacieho systému;
 • s diaľkovými svorkami.

Napínací systém na montáž záchytných tyčí sa vykonáva inštaláciou pevných kotiev na základňu, na stenách a na streche domu, medzi ktorými je kábel napnutý. Sú vybavené špeciálnymi napínacími svorkami. Vzdialenosť medzi kotvami môže byť až 20-30 metrov. Na plochej streche sú takéto bleskozvody vybavené rozmiestnenými prvkami (napríklad plastové konzoly), ktoré ich držia nad povrchom strechy (v určitej vzdialenosti).

Na stenách a na plochých strecháchPoužívajú sa uhlové a samosvorné svorky, ktoré sú upevnené hmoždinkami. Na strmých strechách domov pokrytých keramickými obkladačkami je oveľa ťažšie upevniť svorky. Využíva hrebeňové svorky, ktoré zapadajú do tvaru a veľkosti hrebeňa. Mimochodom, takéto svorky môžu byť zvolené vo farbe dlaždice, aby nedošlo k pokazeniu vzhľadu strechy pri ochrane pred bleskom chaty.

Upevnenie nadzemného vedenia na streche keramických obkladačiek

Bleskové tyče a prúdové vodiče musia byť navzájom prepojené, ako aj s prvkami domu pomocou špeciálnych skrutkových svoriek z mosadze, medi alebo pozinkovanej ocele.

Pripojenie prijímača blesku so spodným vodičom pomocou medenej svorky

Niekoľko hrotov na ochranu pred bleskom

Každý rok pred začiatkom búrky je potrebné skontrolovať všetky časti hromosvodu a ich upevňovacie body, aby sa v prípade potreby mohli vymeniť a natrieť.

Raz za 3 roky skontrolujte stav spojov, vyčistite kontakty, utiahnite voľné spoje alebo ich vymeňte.

Raz za päť rokov je potrebné otvoriť uzemňovacie elektródy, skontrolovať spoľahlivosť ich pripojení, ako aj hĺbku korózie. Ak zhrdzavený úsek zmenšil úsek o viac ako tretinu, musí sa vymeniť.

Video: inštalácia systému ochrany pred bleskom

Popísali sme najjednoduchší, ale osvedčený systém ochrany pred bleskom súkromného domu. A hoci v súčasnosti ochrana pred bleskom pre súkromné ​​domy nie jeje zabezpečený projektmi napájania (keď je dom uvedený do prevádzky, nie je potrebné), každý majiteľ sa rozhodne o vhodnosti inštalácie.