Ako vyrovnať drevenú podlahu: vyberáme najlepší spôsob

Drevená podlaha, dokonca najvyššia kvalita, „praskliny“ v priebehu času; dosky začnú klesať, ohýbať. Ale kto chce mať v prístrešku pod ich nohami nevzhľadný pohľad? Presne - nikto. Po rozhodnutí „obnoviť“ obytný priestor položením laminátu, linolea alebo dlažby je dôležité pochopiť, že len kvalitatívne vyrovnaná drevená podlaha sa môže stať spoľahlivou „základňou“ pre novú podlahu. Prečo je táto udalosť taká dôležitá? A čo je najdôležitejšie - ako vyrovnať drevenú podlahu, akým spôsobom? Pokúsime sa odpovedať na tieto a ďalšie otázky v tomto článku.

Prečo zarovnávať podlahu z dreva?

Veľa ľudí sa zaujíma o otázku: prečo dokonca vyrovnať drevenú podlahu? Ponáhľame sa uistiť, že tento postup je mimoriadne dôležitý. Koniec koncov, trhliny a "hrbáč" starého náteru môže nepriaznivo ovplyvniť nové "dekorácie" podlahy. A bez ohľadu na to, ako to bude - tvrdé alebo mäkké; to bude dlaždice, koberec, linoleum alebo niečo iné - problémy s nesprávnym prístupom sa nedá vyhnúť.

Ak vám však mäkký (napríklad linoleum) povlak ešte môže odpustiť malé (alebo skôr malé) drevené nepravidelnosti, dlažba alebo laminát budú „rozhorčené“ s najmenšími nedostatkami. Určite "vyhodia do povetria"chybné miesto.

Za najobľúbenejšie a najúčinnejšie spôsoby vyrovnania drevenej podlahy sa dnes považujú:

 • zoškrabovanie;
 • použitie samonivelačných zlúčenín;
 • tmelenie podláh;
 • kladenie dosiek z preglejky.

Škrabanie: ťažké, ale možné

Snáď najťažšia metóda vyrovnávania, ale jedinečne účinná. Je optimálne pre tých, ktorí neplánujú inštalovať nový náter, ale rozhodli sa obmedziť maľovanie alebo lakovanie „čo bolo“. Priraďte mechanické a manuálne stieranie. Prvá sa vykonáva pomocou obkladačky, druhá pomocou ručného sťahováka (kus skla). Manuálny proces je mimoriadne časovo náročný a niekedy sa neodôvodňuje. Preto je výhodná mechanická metóda.

Škrabanie drevených podláh sa vykonáva, ak vlastníci nechcú meniť podlahy
.

Pri práci so stieračom by ste mali dôkladne pripraviť. Budete potrebovať:

 • slúchadlá - na správne izolovanie sa od hluku, ktorý vytvára;
 • respirátor - aby sa v procese nevdychoval prach;
 • rukavice, hrubé rukavice - takže znížite pocit vibrácií zo zariadenia.

Dôležité! Pripravte si nielen seba, ale aj "spracovanú" miestnosť: zakryte nábytok plastom, odstráňte závesy, obrázky. Takže budete môcť zachrániť veci z nevyhnutne vytvoreného jemného prachu.

Klince a gombíky sú obzvlášť nebezpečné pre čepele stroja. Hlavy by sa mali úplne utopiťpodlahy

Po ukončení všetkých predbežných manipulácií je možné pristúpiť k zamýšľanej práci. Začať "transformácie" z rohu a "presunúť" hada. Takže prvá vrstva je odstránená.

Teraz je potrebné zapečatiť všetky trhliny, diery, otvory s tmelom najvhodnejšej farby. Pokračovanie procesu zoškrabávania je možné len po jeho úplnom vysušení a polymerizácii.

Ak sú jednotlivé dosky zle poškodené, musíte ich odstrániť ... a prevrátiť, dať ich späť. Postup vám pomôže vyhnúť sa "pestrým" farbám dreveného náteru: nahradenie starých dosiek úplne novými, nebude možné zachovať jeden tón.

Ošetrenie podlahy na ťažko prístupných miestach (na suterénoch) vykonáva manuálny cyklista.

Ručný strojček môže byť užitočný na spracovanie ťažko dostupných miest
.

Na konci práce sa miestnosť musí vysať vákuom - ale neponáhľajte sa: nechajte všetok prach usadiť. Pred lakovaním alebo natieraním utrite podlahu handričkou navlhčenou lakom.

Použitie samonivelačných zmesí

Neobsahuje váš maliarsky plán? Majú v úmysle položiť laminát alebo dlaždice? To znamená, že nestačí. Zvlášť ak sa nepozeráte na podlahu bez otrasov.

Samonivelačná hmota na drevené podlahy

Najlepšou možnosťou v tejto situácii môže byť použitie samonivelačných zmesí na drevené podlahy. S ich pomocou môžete získať príkladnú hrúbku vrstvy od 5 do 20 mm.

Ako k tomu dochádzazosúladenie tohto druhu?

 1. Spočiatku sa drevená základňa robí vo vhodnej forme. "Pružné" prvky konštrukcie musia byť stacionárne - skrutky alebo skrutky prídu na záchranu.
 2. Všetky uzávery, ako v prípade škrabania, je potrebné prehĺbiť do podlahy.
 3. Základ musí byť brúsený, čím sa vyčistí od zvyškov farby, laku, nečistôt.
 4. Všetky zdanlivé štrbiny a dutiny sú utesnené akrylovým plnivom alebo rovnakou samonivelačnou zmesou zriedenou „hrubšou“.
 5. Po zaschnutí je podlaha opatrená základným náterom odolným voči vlhkosti. Zabezpečí dobrú priľnavosť zmesi k pripravenej báze.
 6. Steny po obvode miestnosti by mali byť pokryté izolačným materiálom.
 7. Na „spoji“ medzi stenami a podlahou sa vytvára penový polystyrénový šev.
 8. Nasleduje určovanie úrovne samonivelačnej podlahy. Dodržiavajte minimálnu a maximálnu hrúbku náteru udanú výrobcom.
 9. Na podlahu so základným náterom je upevnená výstužná mriežka so stavebnou zošívačkou. Spoje jej tkanín sú spojené s presahom najmenej 5 cm
 10. Zmes sa pripraví podľa návodu, dôkladne premieša vŕtačkou s tryskou. Nechajte stáť asi 15 minút a potom znova premiešajte.
 11. Pripravený „lektvar“ sa naleje na vystužený povrch; použitím valčekových bublín sa odstránia.
 12. Povrch je vyrovnaný stierkou, pravidlom alebo stierkou.
 13. Sušenie sa musí vykonávať v úplnom súlade s bodom 3.1. \ Todporúčania na obale. Kvalitatívny výsledok nie je možný bez dodržania optimálnych tepelných podmienok.
Eliminácia bublín valčekom

Buďte opatrní! Prebytočná voda pri príprave zmesi môže vyvolať jej separáciu. Ak chcete nielen vyrovnať podlahu, ale aj zvýšiť jej úroveň, nalievanie by malo byť vykonané v dvoch krokoch.

Opraviť materiál, na ktorý sa vzťahuje sledovanie videa:

Naplnenie podlahy

Nie je možné pripomenúť rýchly nárast popularity zmesí tmelu na báze PVA a pilín (dreva). Vďaka nim bolo možné vyrovnať drevené podlahy pomerne veľkej plochy. A náklady na tento tmel robia proces nákladovo efektívnejším.

Postup:

 • návestné lišty sú balené na vyčistenej podlahe (podľa úrovne);
 • priestor medzi nimi je naplnený zmesou (konzistencia la "hustá kyslá smotana");
 • tak, aby piliny nestiahli vodu z lepidla príliš rýchlo, odporúča sa ich vopred navlhčiť a potom ich jemne stlačiť;
 • ak je potrebná hrubá vrstva tmelu, je lepšie to urobiť: vytvoriť vrstvu v 1 - 2 cm vrstvách - každú nasledujúcu vrstvu aplikovať po predchádzajúcom je úplne suchá;
 • kontrola výsledku podľa úrovne. Ak je to potrebné, umiestnite ďalšie miesta do "problémových" miest.

Nedostatok plniva je pôsobivý časový interval na sušenie PVA.

Pokládka dosiek z preglejky

Celkom populárny, môžete povedať "hit",vyrovnanie drevenej podlahy.

A začína montážou majákov - samorezných skrutiek, naskrutkovaných do požadovanej výšky. Ich špecifickou polohou sú rohy štvorca s veľkosťou strany 20-30 cm, vzdialenosť závisí od hrúbky preglejky: čím hrubšia je preglejka, tým menej sú majáky inštalované. Potom sú stanovené oneskorenia (preglejkové pásy). Sú pripevnené k podlahe lepidlom alebo skrutkami. Ak je možné vidieť medzi dutinami a doskami „dutiny“, je potrebné ich vyplniť lepenými preglejkovými tyčami.

Príprava dosiek z preglejky

Za optimálne sa považuje rezanie listov z preglejky na štvorce so stranou asi 60 cm. Ak ste zistili nejaký, odporúča sa vymeniť chybný list.

S pomocou preglejky položenej na guľatinu sa podlaha vyrovnáva hlavne v miestnostiach s vysokými stropmi
.

Umiestnite hotové štvorce na vopred vytvorenú sieťovinu, pozorujte umiestnenie preglejkových spojov - mali by spadnúť na guľatinu. Rovnaká pokládka sa vykonáva metódou muriva - s odsadením - aby sa zabránilo priesečníku štyroch švov. Preglejka je upevnená zapustenými skrutkami.

Zaujímavé! Predbežným označením spojov kriedou budete môcť ušetriť čas a energiu: improvizácia „prebieha“ je náročnejšia na zdroje.

Toto vyrovnanie vám umožňuje získať pomerne rovnú podlahu, ktorá je pripravená „prijať“ akýkoľvek povlak.

Ďalšie informácie opravidlá pre vyrovnávanie podlahy s preglejkou poskytnú video:

Vyrovnanie drevenej podlahy určite nie je jednoduchá vec, ale ak sa striktne pridŕžate algoritmu činností a dodržiavate odborné odporúčania, všetko bude určite úspešné.