Ako vyrovnať podlahu: typy, spôsoby zariadenia spojky

Pred dokončením podlahy je potrebné vyrovnať podlahu, pre ktorú sa používa poter. Výkon podlahovej krytiny položenej nad ňou záleží na kvalite poteru. Ak sa v priebehu práce vyskytnú chyby, určite bude ťažké inštalovať linoleum, laminát alebo koberec a skrátiť dobu prevádzky podlahových krytín. Neexistuje však nič viac ako zložitosť poteru, takže ak chcete, a tam je voľný čas, domáci remeselníci bez skúseností s dokončovaním budú schopní vyrovnať podlahu vlastnými rukami.

Podlahové potery, klasifikácia

1. Monolitický poter, ktorý je rozdelený na niekoľko poddruhov:

 • cement-piesok;
 • sadra;
 • samonivelačné zmesi (samonivelačná podlaha).

2. Suchý (prefabrikovaný) poter z stavebných dosiek.

Zariadenie na cementovo-pieskový poter

1. Táto metóda sa zvolí, ak rozdiel v úrovni podlahy v miestnosti presiahne 5 cm.úrovni budovy. S týmto nástrojom vo výške asi jeden a pol metra od podlahových bodov na stene sa meria, ktoré sú spojené v jednej línii. Potom odmerajte vzdialenosť od tejto čiary k podlahe na niekoľkých miestach. Najkratšia vzdialenosť bude slúžiť ako maximálna možná výška podlahy. V spodnej časti steny je označených niekoľko bodov, ktoré sú tiež spojené v jednej línii, ktorá bude hrať úlohu virtuálneho okraja poteru, ktorý sa má vykonať. Zároveň si uvedomte, že minimálna hrúbka cementového poteru je 3 cm a maximum je 7 cm.

Vyrovnanie podlahy: poter

2. Ďalej prejdite na prípravu povrchu betónového podkladu podlahy. Dôkladne umyte povrch a odstráňte prach pomocou vysávača. Ďalej, základňa, zalejeme hydroizolačným riešením. Potom sa ešte raz zopakuje základný postup. Tým sa zabezpečí lepšie spojovacie zariadenie so základňou podlahy.

3. V ďalšom štádiu sú majáky vystavené, čím sa podlaha dokonale vyrovná. Majáky (kovové vodiace lišty v tvare T) sa pripevňujú na betónový podklad nastaviteľnými skrutkami alebo sa jednoducho položia na hrubú cementovo-pieskovú maltu s podložkami. Namiesto riešenia môžete použiť Rotband - vysoko kvalitnú sadrovú omietku, vyrobenú nemeckou spoločnosťou KNAUF. Majáky musia byť vyrovnané úrovňou budovy a napnutou šnúrou na výšku. Prvá vodiaca lišta je umiestnená pod uhlom 20 cm od rohu a sú umiestnené nasledujúce vodidlárovnobežne s prvou, pričom medzi nimi zostáva vzdialenosť, ktorá je kratšia ako 40 cm dĺžky pravidla.

Inštalácia majákov

4. Materiál môže byť zmes piesku a cementu M-300 alebo hotových suchých zmesí určených na poterovanie podláh. Pridanie vody by malo zodpovedať pomeru udanému výrobcom na obale zmesi. Pri hnetení poteru pomocou stavebného mixéra, v prípade ktorého nie je cena špeciálnej trysky, ktorá sa nosí na vŕtačke. Roztok sa mieša do konzistencie hustého cesta, pričom by nemal byť hrudkami. Pripravená zmes by sa mala trochu rozotrieť na rovný povrch, ale nesmie sa šíriť. Roztok sa pripraví po celej ploche miestnosti naraz a použije sa maximálne jednu a pol hodiny.

5. Časť zmiešaného roztoku sa naleje medzi dva majáky, po ktorých sa pravidlo vyrovnáva majákmi a pohybuje sa smerom k sebe. Začnite z ďalekého rohu miestnosti a postupne sa pohybujte smerom k dverám. Je lepšie vykonať kravatu, ktorú urobíte sami, s asistentom. Jedna osoba v rovnakom čase vyrovnáva zmes a druhá - mieša ďalšiu časť roztoku. Profesionálni stavitelia v procese liatia poterov odporúčajú „prepichnúť“ čerstvo položenú pieskovú a cementovú maltu častejšie pomocou tenkej kovovej tyče. Tým sa zabráni tvorbe vzduchových medzier v hrúbke betónového poteru.

Vyrovnanie malty s pravidlom

6. Vyschnutie poteru trvá niekoľko dní.po ktorom bude možné chodiť po ňom. Úplné sušenie však nastane až po 2-3 týždňoch. Aby sa poter nezakryl prasklinami, mal by byť v tomto čase pokrytý plastovým obalom. Namiesto toho, aby sa fólia položila, je možné uskutočňovať rovnomerné zmáčanie poteru dvakrát denne.

Monolitický poter

7. Kvalita podlahového poteru je možné kontrolovať z viacerých dôvodov:

 • farba by mala byť sivá a jednotná po celej ploche miestnosti;
 • plochá spojka, ak je kontrolovaná pravidlom, vytvára medzeru nepresahujúcu dva milimetre;
 • horizontálna odchýlka by nemala prekročiť 0,2%, pre vizuálnu reprezentáciu tejto hodnoty možno uviesť príklad: v štvormetrovej miestnosti môže byť odchýlka najviac 8 mm.
 • rovnaký zvuk ako pri poklepaní kravaty dreveným blokom.

8. Hotovú podlahovú krytinu je možné položiť na hotový poter.

Ako vyrovnať betónovú podlahu: video

Nivelačné zmesi - samonivelačné podlahy

do dvoch typov. Niektoré sú schopné sa šíriť na povrchu základne nezávisle, takže sa nazývajú samonivelačnou zmesou. Iný typ zmesi vyžaduje zásah osoby, ktorá ju pomocou špachtle roztiera ručne na podlahu.

Samonivelačné hmoty určené na povrchovú úpravu podláh, inak nazývané samonivelačné podlahy, podlahové stierky, samonivelačné zmesi aHlavným účelom týchto zmesí je príprava podláh z rôznych stavebných materiálov (betón, drevo, sadra) na konečnú úpravu podlahových krytín, ako napríklad:

 • linoleum;
 • koberec;
 • PVC materiály;
 • 63) dopravná zápcha;
 • keramické obklady.

Výroba suchých samonivelačných zmesí na báze cementu obsahujúcich špeciálne modifikujúce prísady, ktoré zvyšujú plasticitu a tekutosť uzáverového roztoku. V niektorých formuláciách sú prítomné vláknité vystužujúce činidlá, ktoré inhibujú rozvoj mikrotrhlín. Samonivelačné podlahy po vysušení tvoria pomerne hustú a trvanlivú vrstvu. Nie sú však určené na prevádzku bez podlahy, pretože nechránený povrch môže „prach“, absorbovať vlhkosť, oleje atď.

K dispozícii sú tenkovrstvové samonivelačné hmoty určené na konečnú úpravu. Môžete si tiež zakúpiť špeciálne zmesi vhodné pre hrubé vyrovnanie podkladu, ktoré má značné nepravidelnosti. Tieto zmesi sa aplikujú vo vrstve, ktorej hrúbka môže dosiahnuť až 30-40 mm. Súčasne po obvode miestnosti položte penovú pásku, ktorá odstraňuje napätie vytvorené samonivelačnou podlahou. Pretože tieto zmesi majú nízku tekutosť, nie je možné dosiahnuť dokonale rovný povrch. Preto sa vrchná vrstva zvyčajne nanáša na tenkú vrstvu.

Vyplňte samonivelačnú podlahu

1. Práca začína prípravou základne, ktorá by mala byťsuché a trvanlivé. V miestnosti, kde budú plniť podlahu, je potrebné vylúčiť výskyt prievanu a trakciu vzduchu. Tam sú tiež požiadavky na teplotu podlahy, ktorá by nemala byť nižšia ako 5-10 stupňov Celzia. Základ sa čistí od rôznych druhov nečistôt, ktoré môžu znížiť priľnavosť. Slabé a odlupujúce sa plochy starého náteru sa odstránia. Všetky trhliny a diery, cez ktoré môže vytekať zmes, sú upchaté. Prach sa vysáva, samotný povrch nestačí.

2. Ošetrený základ sa potom ošetrí základným náterom, inak nazývaným základný náter, ktorý sa nanáša tenkou vrstvou štetcom, valčekom alebo sprejom. Použitie základného náteru je povinné, pretože zvyšuje schopnosť vyrovnávacej hmoty nastaviť na základňu podlahy. Primer tiež zabraňuje tvorbe bublín, čo obmedzuje adsorpciu vody zo zmesi počas jej tuhnutia. Odporúča sa vybrať tie základné prostriedky, ktoré odporúča výrobca stierkovej hmoty.

3. V nasledujúcom kroku začnú pripravovať zmes. Táto operácia sa vykonáva v prísnom súlade s pokynmi, čo neumožňuje žiadnemu amatérovi. Na intenzívne miešanie sa používa elektrická vŕtačka s dýzou, ktorá umožňuje dosiahnuť homogénnu hmotu bez hrudiek a zrazenín. Zmes sa pripraví po častiach, pričom sa jej kvalita udržuje 10 až 20 minút. Presný čas je uvedený na obale od výrobcu.

Nivelačné zmesi

4. IhneďPo príprave sa nivelačná zmes nanesie na podlahu vo forme pásov, ktorých šírka dosahuje 30-50 cm a pomocou širokej oceľovej špachtle položenej na tyč sa roztok nanesie na povrch základne. Pri vylievaní nestojí za zdržanie, pretože nie je možné, aby okraj pásu, ktorý bol predtým použitý, vyschol. Odporúča sa naraz naplniť podlahu v miestnosti. Ak je jeho plocha veľká, potom sa liatie vykonáva v pásoch, zatiaľ čo odborníci, ktorí majú zručnosť pracovať so samonivelačnými podlahami, dosahujú dokonale rovný povrch podlahy. Mnohé spoločnosti zaoberajúce sa samonivelačnými podlahami majú špeciálne čerpacie zariadenie, ktoré im umožňuje aplikovať samonivelačné hmoty s vyššou produktivitou.

Vyrovnanie samonivelačnej podlahy: ihlový valec

Dôležité! Nie je možné zmeniť hrúbku vrstvy nivelačnej podlahy odporúčanú výrobcom stierkovej hmoty. Môže to viesť k zníženiu výkonu poteru.

5. Doba sušenia a úplné tuhnutie kvapalného poľa závisí od:

 • na hrúbke nanesenej vrstvy;
 • na teplotu miestnosti;
 • úrovne vlhkosti.

Zvyčajne začínajú chodiť po povrchu podlahy za 6-12 hodín a plné zaťaženie je možné len po troch dňoch. Pred nalepením konečnej podlahovej krytiny riadia vrstvu na vyrovnávanie vlhkosti. Získaný výsledok sa porovnáva s vlhkosťou materiálu vybraného na konečnú úpravu, prípustného výrobcu.

GVL - suché„Čisté“ zarovnanie

Suchý podlahový poter zahŕňa použitie sadrokartónových dosiek (GFL) na vyrovnanie podlahy, ktoré sú položené na vrstve expandovanej hliny, ktorá má izolačné vlastnosti. Namiesto expandovanej hliny, môžete použiť iný objemový stavebný materiál s podobnými vlastnosťami.

Pri výbere tejto technológie je vyrovnávanie podláh rýchlejšie a čistejšie, je však menej kvalitné ako monolitický betónový poter.

Zariadenie na suché potery: postup

1. Na vyčistený podkladový podklad sa položí hydroizolačná hmota, ktorou môže byť bežný polyetylénový film s hrúbkou 50 mikrónov. Vrstvy fólie položte s presahom 10 až 20 cm a prekrývajú sa na stenách. Tiež po obvode miestnosti je položený okrajový pás z porézneho materiálu. Pásku umiestnite tak, aby sa nachádzala medzi fóliou a vrstvou expandovanej hliny, ktorá sa trochu neskôr naleje.

2. V tejto technológii nie sú upravené majáky, ale niektorí ľudia, ktorí vykonávajú suché potery vlastnými rukami, ich používajú. To im uľahčuje rovnomerné vyplnenie hliníka a uľahčuje pohyb po jeho vrstve. Pre majáky sa vyberajú kovové profily tvaru U, ktoré sa položia so základňou, vyrovnajú a upevnia. Prázdnosť v profile zaspí s expandovaným ílom.

3. Roztiahnite hliník, podľa úrovne majákov.

Suchý poter

4. Potom pokračujte v pokládke vrstiev sadrových vlákien, ktorémajú hrany, pozdĺž ktorých sú kombinované a spojené špeciálnymi skrutkami v tvare kužeľa. Okrem toho sa na hrany nanesie lepidlo PVA. To poskytuje spoľahlivé spojenie listov medzi sebou, pričom sa mení na jednu rovnú podlahu. Takže na listoch, stohovaných od steny, je táto hrana narezaná, aby poskytla dvojvrstvovú vrstvu materiálu. Pri pokládke plechov nie je možné ich premiestňovať na vrstvu expandovanej hliny, preto je potrebné pokúsiť sa napriek ich slušnej váhe okamžite umiestniť na správne miesto.

5. V konečnom štádiu sa vykoná základný náter spojov GVL-listov a montážnych bodov samorezných skrutiek. Potom sa celý povrch suchého poteru podrobí ošetreniu základným náterom. Prebytočná polyetylénová fólia a okrajová páska sú opatrne narezané na úroveň poteru.

Dôležité! Na rozdiel od betónového poteru je možné pracovať v niekoľkých etapách, čo je veľmi výhodné, keď robíte vlastné ruky.

Ako vykonať suchú kravatu: video


Teraz ste sa naučili niekoľko spôsobov, ako správne zarovnať podlahu v miestnosti, takže si môžete vybrať najvhodnejšiu možnosť. Hlavnou vecou je nespěchať a sledovať technológiu každej operácie, potom bude výsledok skvelý. Ak si myslíte, že to nemôžete urobiť sami s množstvom práce, potom pozvať odborníkov.