Ako vyrovnať steny vlastnými rukami: dva spôsoby a predpoklady pre ich výber

Krásny byt a kvalitné opravy, vkusne vybraný moderný nábytok a pohodlný interiér - sen každej osoby. Ale všetky tieto veľkoleposti miznú v miestnostiach s nerovnými stenami. Veľmi často sa ľudia snažia skryť malú prekážku a zavrieť ju nábytkom alebo sa uchýliť k iným trikom. Márne, pretože nerovnomerné steny musia byť vyrovnané, nie maskované. Napríklad, tento nedostatok zdôrazňuje len nábytok. Preto tento článok bude diskutovať o tom, ako zarovnať steny a dosiahnuť požadovaný výsledok.

Povaha zakrivenia stien

Príčiny nerovných stien môžu byť rôzne. Stropy a steny v starých domoch často nechávajú veľa na želanie, ale v mnohých nových budovách tiež nie sú dokonalé. Väčšina panelových domov má zakrivené steny, pretože panely sú mierne nerovnomerné. Ale nie do tej miery, že dom nemožno uviesť do prevádzky - na jehospoľahlivosť, tento aspekt sa neodráža. Pri samotnej inštalácii sa doska mohla mierne otočiť. Pre viac vizuálnej reprezentácie situácie musíte nájsť hárok papiera a položiť ho na stôl. Plachta je plochá, ale ak ju vezmete na konci šikmo a potom vytiahnete jeden koniec nahor a druhý dole, uvidíte zaujímavý obrázok. Čo sa stane s listom? Betónová doska môže byť ohnutá podľa rovnakého princípu. Táto odchýlka je zanedbateľná, ale postačuje na zablokovanie stien a rozbitie geometrie rohov v miestnosti.

Stanovenie vertikálnych odchýlok

Je možné úplne vyrovnať steny vlastnými rukami, ale najprv musíte určiť, kde je zablokovanie. Na to by ste mali venovať pozornosť uhlom, ak existuje predpoklad, že niektorá stena je nerovnomerná, potom musíte skontrolovať správnosť vašich myšlienok. To sa robí základným spôsobom: ťažký predmet je viazaný na jeden koniec tenkého, ale silného lana, a opačný koniec musí byť pripevnený k uhlu spojenia horného poschodia a steny. Sú čiary steny a lana paralelné? Takže steny sú hladké, a ak existujú odchýlky, to znamená, že tam je blokáda a je potrebné ju odstrániť.

Dôležité: je potrebné vykonať takúto skúšku spoločne - jedna osoba drží šnúru a druhá zo vzdialenosti niekoľkých metrov posudzuje rovnobežnosť čiar.

Existuje ďalšia možnosť posudzovania stavu povrchov. Pre tento proces, budete tiež potrebovať domáce olovo s hmotnosťou, ktorá sa neotáča. V každom rohu to musíte urobiťvolanie. Za týmto účelom je vodovodný kábel pripevnený na klinec zatĺkaný do steny.

Dôležité: klinec je klenutý v blízkosti stropu, takže olovnica sa nachádza v blízkosti steny, ale nedotýka sa jej povrchu.

Ďalej, vodovodný kábel sa musí pohybovať pozdĺž klinca, aby sa určila jeho optimálna poloha, potom sa na spodok steny kladie ďalší klin, až kým sa vodovodná hlava nedotkne hlavy.

Podobná operácia sa musí vykonať s druhým okrajom steny. Ďalšou fázou je utiahnutie šnúr pozdĺž štyroch bodov majáku, v dôsledku čoho môžete získať presný obraz o stave povrchu steny.

Stanovenie zvislosti stien
\ t

Ak sa počas opravy vyskytne mierna odchýlka 10 mm, bude potrebné vykonať vyrovnanie s použitím omietky a cementových zmesí na vyrovnanie. A s významnejšie vertikálne odchýlky budú musieť uchýliť k vyrovnanie steny sádrokartónu.

Začiatok - príprava povrchu

Ako správne zarovnať steny, to znamená, aká sekvencia by sa mala dodržiavať? Po prvé, povrch je pripravený: je dôležité mať pevný základ a žiadne rozpadajúce sa plochy. Taktiež je potrebné odstrániť zvyšky starých tapiet a starej omietky. Potom sa pripravená stena opatrne natrie valčekom, štetcom alebo sprejom. Základný náter by mal vyschnúť asi 12 hodín, takže táto práca sa najlepšie vykonáva bližšie k noci, aby nestrácal čas čakaním.

​​

Spôsoby vyrovnávacích stien

V závislosti odpoužité materiály sú dva spôsoby, ako vyrovnať zakrivenie stien. Prvá je surová (pomocou stavebných zmesí) a druhá je suchá (inštalácia konštrukcií). Obe metódy sú dobré, ale len s prísnym dodržiavaním všetkých procesov. A tiež každý má svoje vlastné vlastnosti, výhody a nevýhody. V podstate vyrovnávacia omietka nachádza svoju aplikáciu s malými kvapkami (30-50 mm). Ich použitie je samozrejme možné aj pre povrchy s väčším zakrivením. Sú to však dodatočné finančné náklady na prácu aj na materiál. Preto je v takýchto prípadoch optimálnejšou možnosťou inštalácia rámu a jeho omietky.

Zarovnanie s omietkou pomocou návestidiel

Takže ak sa zistia nezrovnalosti a pripraví sa povrch stien, môžete vykonať priame vyrovnanie.

Dôležité: nezabudnite na elektrinu - musíte ju najprv vypnúť. A pri čistení stien postupujte opatrne, aby nedošlo k poškodeniu prvkov vedenia, ktoré je ukryté v stene.

Na pevnú fixáciu steny omietky je nevyhnutne potrebné použiť základný náter. Tento spôsob zabraňuje extrémne nežiadúcej delaminácii materiálov, ako aj zvyšuje odolnosť voči vlhkosti. Pre cementové zmesi sa používa cementová želé, pozostávajúca z cementu, vody a piesku.

Inštalácia majákov pred vyrovnaním mokrých omietok

Na vyrovnávanie za mokra s omietkou je najlepšie použiť technológiu majákov. Ide o špeciálny kovový prvokz pružného hliníka. Maják sa uzatvára v zakrivenej stene, na ktorej sa uskutočňuje následné vyrovnanie. Pre lepšiu zrozumiteľnosť môžete uviesť príklad: ak je stena naplnená na vrchu, môžete pochopiť, že maják musí spočívať na stene pod ním a nejaký materiál bude umiestnený nad stenou a majákom, napríklad rotačným - a to eliminuje nerovnosti.

Montáž majákov

Montáž majákov sa začína inštaláciou profilov na protiľahlých stenách. Vertikálnosť každého majáku sa kontroluje olovnicou a takéto profily sa montujú na stenu omietkou. Omietka sa aplikuje na koľajnicu vo viacerých bodoch vo vzdialenosti 50 cm, potom sa kord napne cez spodný, stredný a horný profil. Nasledovné lamely sú tiež namontované na stenu, ale tak, že sa ich kábel sotva dotýka.

Dôležité: vzdialenosť medzi majákmi je zvolená na základe veľkosti nástroja, ktorý bude aplikovaný omietkou.

Možné sú aj upevňovacie majáky so samoreznými skrutkami. To trochu spomaľuje prácu, ale potom to značne zjednodušuje. Dokonca aj laik môže ľahko nastaviť zvislosť čiar otáčaním alebo otáčaním skrutiek.

Je lepšie vyrovnať stenu?

Nivelačná hmota závisí od maximálnej hrúbky vyrovnávacej vrstvy, ako aj od typu spojiva - cementu alebo sadry. Cementová zmes je najvhodnejšia pre mokré priestory (kúpeľňa, kuchyňa) a kompozícia sadry je vhodná na použitie v obývacích izbách, pretože je vynikajúcaudržuje mikroklímu miestnosti.

Zosúladenie s „mokrou metódou“

Pri umiestnení majákov zostáva malá záležitosť. Teraz musíte zriediť 10-15 litrov omietky a aplikovať ju medzi majáky. Zmes by mala mať určitú konzistenciu, nemala by byť príliš tekutá (bude sa plaziť) a nadmerne hrubá (bude ťažké ju aplikovať). Ak sa v práci použijú sadrové zmesi, ich množstvo musí byť také, aby sa zmes spracovala v priebehu jednej hodiny.

Po nanesení zmesi sa odoberie pravidlo požadovanej dĺžky a pritlačí sa k majákom a potom sa povrch vyrovná pohybmi zdola nahor, dobre alebo naopak, ku ktorým je pohodlnejšie. Ak na niektorých miestach nebolo dosť mixu, potom je potrebné ho pridať a opäť držať pravidlo. Tieto akcie sa opakujú, až kým sa stena dokonale hladká.

Keď nanesená vrstva omietky zaschne, možno si všimnúť drsnosť steny. Z tohto dôvodu je potrebné jeho spracovanie s dokončovacím tmelom a brúsením jemným brúsnym papierom.

Výhody tejto metódy vyrovnávania spočívajú v tom, že sa neberie do úvahy užitočná plocha miestnosti a že nevýhody spočívajú v potrebe predbežného čistenia stien, čo je dosť pracný proces, po ktorom zostáva veľa odpadu a prachu.

Roh omietok - zariadenie na vytváranie ideálnych uhlov

Samostatným momentom procesu vyrovnávania sú rohy. Ako zosúladiť rohy stien, pretože tieto sú najproblematickejšie oblasti? Odporúča sa v tejto prácipoužite rohovú stierku, hladinu a ďalšie pomocné nástroje. Zosúladenie rohov je starostlivé zamestnanie, ktoré si vyžaduje skúsenosti a vedomosti. Pre rýchlejšie nastavenie roztoku v rohoch je potrebné pridať malé množstvo sadry do zmesi.

Ako odstrániť významné nárazy?

Ako vyrovnať steny v byte s veľkými prepadmi a strašným zakrivením stien? V tomto prípade je racionálne uchýliť sa k inštalácii špecifických konštrukcií, po ktorých nasleduje pokovovanie sadrokartónovými doskami. Táto metóda má hlavnú nevýhodu - „požitie“ využiteľnej plochy, ale vyznačuje sa aj pozitívnymi aspektmi: nie je potrebná predbežná práca, rovnako ako komunikácia môže byť ukrytá v konštrukčnom ráme a môžu byť položené zvukové a tepelne izolačné materiály.

Táto metóda má právo na život. Po prvé, rám je namontovaný, ktorý je následne opláštený sadrokartónu. Je možné vyrovnať blokádu, ale blokovanie nezmizne nikde, ale jednoducho sa skrýva pod kožou. Ak je byt je malý, potom takýto podvod bude životný priestor ešte menšie.

Pripravujeme steny pre tapety

Ak sa opravy začali v byte, potom určite vyvstane otázka, ako zarovnať steny s tapetami? Tapety a iné dekoratívne nátery vyžadujú hladký povrch, ktorý je potrebné pripraviť.

Ak sú nezrovnalosti malé, môžete so stenou bezpečne manipulovať s obyčajným tmelom. Na tento účel je potrebné použiť stierku, ktorá je určená na spájanie medzier a ich následného tmelu. NajpohodlnejšieMožnosť - použitie dvoch špachtle strednej veľkosti.

V ideálnom prípade ploché steny - krásna izba

Pri veľkom množstve práce môžete tmel rozriediť do panvy tak, aby neprestával stále hore a dole. Pre malé otvory a štrbiny sa používa malý hrniec.

Dôležité: ak sú objemy stále veľké, potom je lepšie zmes rozriediť vŕtačkou so špeciálnou tryskou.

A ak je vrstva hrubá, povrch sa musí najprv ošetriť východiskovým tmelom. So správnou technológiou sa tmel aplikuje v niekoľkých fázach, ale len vtedy, keď predchádzajúca vrstva schne. Zvyčajne sa používajú tri vrstvy, posledný je dokončovací tmel na dokončovacie práce. Potom sa celý povrch očistí brúsnym papierom.

Kúpeľňa nie je výnimkou z pravidiel

Najbežnejším dôvodom pre usporiadanie stien v kúpeľni je typ budúcej dekorácie. Ak je to dlaždica, potom musíte vedieť, ako zarovnať steny pod dlaždice. Treba poznamenať, že práca s obkladačkami je zodpovedný a seriózny proces, ktorý vyžaduje kompetentný prístup a nerovnomerné steny nie sú výnimkou. Takže predtým, než začnete základný proces, musíte zvážiť, ako zarovnať steny v kúpeľni, dodržiavať technológie.

Pokládka keramických obkladačiek je možná len na rovných stenách, pretože ak túto záležitosť ignorujete, výsledok môže byť poľutovaniahodný: vyvýšené murivo s kopcami a rozmaznaný exteriér miestnosti. Najbežnejšia metóda nastavenia - všetky rovnaké majáky.

Inštalácia majáku na nastavenie

Steny s majákmi majú väčšiu pevnosť, pretože po ich dokončení sa neodstraňujú zo steny, ale naďalej udržiavajú omietku. Pri práci s uhlom omietky môžete získať krásne uhly v uhle 90 stupňov.

Omietka sa aplikuje podľa princípu „hádzania“ steny. Na tento účel je žiaduce použiť stierku. Malá plocha je časom zakrytá, nie celý povrch steny. Potom, čo sa zmes aplikuje, musíte dať jej čas na sušenie, a potom môžete odrezať prebytočné vyčnievajúce časti roztoku, ktoré presahujú majáky. K cut-off roztoku sa pridá voda a opäť sa prepíše nasledujúcimi medzerami.

Montáž majákov so zmesou omietok

Po vyschnutí omietky sa steny natrú a potom sa položia dlaždice. Primer podporuje lepšiu priľnavosť lepidla k podkladu.

Existujú možnosti na vyrovnanie stien, poznanie všetkých jemností a trikov tohto namáhavého procesu, môžete dosiahnuť dobrý výsledok. Práca omietky, majster svojho remesla, je založená na vysoko kvalitnom povrchu, zložení omietky a presných majákov.

Video inštrukcia o zarovnaní stien

Ak máte stále otázky a potrebujete sa dôkladne naučiť, ako zarovnať steny, mal by vám pomôcť videozáznam s dobre napísaným materiálom.

Hlavnou vecou je usilovať sa o niečo lepšie a nežiť podľa zásady „to bude robiť“. Nie, nepôjde dole, bývanie osoby by malo byť riadne vyzdobené: shladké steny, krásny dekor a vhodný nábytok. Je omnoho pohodlnejšie žiť v interiéri s takýmito podmienkami, než každý deň premýšľať o zakrivených rohoch a padajúcich stenách. Ideálne ploché steny sú normou, ku ktorej by sa mal človek snažiť, pretože zakrivenie nezakryje ani kvalitná tapeta, ani nábytok zložený z kompozícií.