Ako vyrovnať strop s vlastnými rukami: rôzne metódy a spôsoby, ako vykonať

Pri začatí revízie obydlia nie je možné prehliadnuť výzdobu stropu, ktorému predchádza množstvo prípravných prác, najmä zarovnanie jeho povrchu. Na otázku o tom, ako vyrovnať strop, musíte vedieť, že existuje niekoľko spôsobov vyrovnávania: pomocou sadrokartónu - „suchej“ metódy a pomocou omietky - „mokrej“ metódy.

Metóda „mokrého“ vyrovnávania stropu sádrou

Stojí za zmienku, že najpoužívanejšia technológia na vyrovnávanie povrchu stropu omietkou. Dosky zo sadrokartónových dosiek sa spravidla používajú v prípadoch, keď sú na strope veľké rozdiely. Takže okrem vlastných preferencií budete musieť byť vedený zdravým rozumom aodporúčania odborníkov. Prepad spojov na povrchu stropu, presahujúci 5 cm, je závažným argumentom pre vyrovnanie pomocou sadrokartónových dosiek. Odborníci v takýchto prípadoch neodporúčajú zastaviť svoju voľbu na omietke ako nivelačný materiál, pretože jej hrubá vrstva môže viesť k nebezpečnej situácii, keď hrozí riziko pádu vrstvy omietky. Nepochybne je to veľmi nebezpečné pre život a zdravie, najmä pre deti.

Metóda "Suchý" - vyrovnanie stropu pomocou sadrokartónu

Ďalším dôvodom, ktorý treba venovať pozornosť, je výška stropu. Ak to nie je dosť veľké, potom je potrebné vziať do úvahy, že sádrokartónové vyrovnávacie konštrukcie "bude kradnúť" niekoľko centimetrov. Tmel ušetrí tieto centimetre.

Príprava povrchu stropu na vyrovnanie

Stojí za zmienku, že tmel stropu spôsobuje oveľa menej problémov v nových budovách, kde sa uskutočňuje len povrch dosiek. Avšak, tam sú neporovnateľne viac domov a bytov, v ktorých povrch stropu bol opakovane tmelené, maľované a lepené. V tomto prípade, je potrebné sa obávať o privedenie stropu do jeho pôvodnej podoby, to znamená zmývanie všetkých vrstiev predtým aplikovaných materiálov.

Odstránenie starého materiálu

Postup odstránenia existujúcej vrstvy omietky môže byť o niečo ľahší, a to na základe niekoľkých odporúčaní. Po prvé, je potrebné použiť dosť na odstránenie vrstvy omietky skôr.Ostrá špachtle, ktorá by sa v procese práce mala pravidelne ostriť. Tí, ktorí radi pracujú, držia stierku dvoma rukami, musíte si vybrať produkt s dlhou rukoväťou. Tým sa vytvorí určité pohodlie.

Po druhé, aby sa uľahčilo odstraňovanie omietky zo stropu, stačí ju namočiť čistou vodou. To sa robí pomocou špongie navlhčenej vo vode alebo v spreji. Ak je strop potiahnutý vodou riediteľnou farbou, môže sa na jeho odstránenie použiť roztok jódu. Pre 8 litrov vody postačuje jedna malá fľaštička s jódom. Ak chcete odstrániť vodu-disperzia farba bude potrebovať špeciálne umývanie, a inak - trpezlivosť a dobrú špachtľou. Pri použití špeciálnej zmesi, ktorá sa nanáša valčekom a nechá sa stáť asi 30 minút, sa stará farba dá ľahko odstrániť špachtľou.

Po vyčistení povrchu stropu zo starej omietky ju môžete začať odstraňovať na spojoch dosiek. Pre tento najčastejšie používaný pick, kladivo a ostré stierky. Stojí za zmienku, že nie je potrebné vyradiť celý šev vôbec, stačí odstrániť iba tú omietku, ktorá môže byť bez ťažkostí odštiepená.

48. Odstránenie plesní a húb

Prípravné práce zahŕňajú aj odstránenie stropu z plesní alebo iných húb. Najčastejšie sa vyskytujú v tých miestnostiach, kde je zvýšený stupeň vlhkosti. Ak budete ignorovať existujúcu formu, určite sa objaví na novej stropnej krytine, ktorá bude pokaziť nielen jej vzhľad, ale ajnáladu, keď uvažujete o tmavých škvrnách. Odstránenie huby je tiež nevyhnutne spôsobené tým, že má negatívny vplyv na ľudské zdravie.

Ak sa pleseň a huba neodstráni pred nanesením vyrovnávacej vrstvy, „vyklíčia“ v novom materiáli a poškodia náter
.

Po vyčistení škár a prasklín je strop úplne upravený základným náterom, ktorý je určený na zlepšenie priľnavosti (priľnavosti) betónových stropných obkladov a tmelu. Pre základné povrchy sa spravidla používa valček a pre ťažko prístupné miesta - kefa požadovanej veľkosti.

Technológia vyrovnávania povrchu stropu

Na konci prípravných prác môžete začať zapečatiť najväčšie medzery. Na tieto účely použite tmel, špeciálne určený na hrubú prácu a ťahanie. Charakteristickým znakom tmelu pre hrubovacie práce je jeho zvýšená hustota a zrnitosť v porovnaní s podobným materiálom pre dokončovacie práce.

Odstránenie trhlín a trhlín

Kúdeľ sa dôkladne nasiakne roztokom tmelu a potom sa praskne trhlina a praskliny. Aby sa zabránilo vzniku nových trhlín a zväčšeniu veľkosti existujúcich trhlín, malo by sa vykonať vystuženie spojov dosiek sieťovinou. Na okrajoch dosiek musí byť tmelený tmel, ktorý sa vtlačí do mriežky. Odborníci odporúčajú zatlačiť sieťovinu do roztoku, kým nie je približne v strede tuhnúcej zmesi.

Kábel na opravu trhlín na povrchustrop

Nanesenie prvej vrstvy tmelu

Pri nepretržitom nanášaní tmelu na rovný povrch stropných obkladačiek sa prvá vrstva malty zvyčajne nanáša pomocou širokej stierky. Omietka sa aplikuje „na seba“ a hrúbka nanesenej vrstvy by nemala prekročiť 2 cm, potom sa pomocou pravidla - špeciálneho konštrukčného nástroja - povrch vrstvy vyrovná cik-cak pohybmi.

Ak je potrebné získať dostatočne hrubú vrstvu omietky, odporúča sa, aby sa prvá nanesená vrstva „ešte hrebeňovala“, kým je ešte mäkká. „Očarujúca“ omietka so špeciálnym omietkovým hrebeňom. Po úplnom stuhnutí prvej vrstvy, ktorá trvá 2-3 dni, sa nanesie ďalšia vrstva roztoku.

"Česanie" prvej vrstvy omietky

Stojí za zmienku, že čas potrebný na sušenie aplikovaného roztoku sa líši v závislosti od stupňa vlhkosti v miestnosti. Je zrejmé, že v dostatočne teplej a suchej miestnosti omietka stvrdne rýchlejšie ako v miestnosti s vysokou vlhkosťou. Vykonávanie opráv často prispieva k zvýšeniu vlhkosti, preto je lepšie dať čas s rezervou na vyschnutie omietky. Neodporúča sa umelo znižovať vlhkosť, napríklad otvárať okná a vetrať miestnosť.

Nasadenie ďalších vrstiev malty

Po nanesení ďalších vrstiev malty stierkou sa odporúča otočiť konštrukčné pravidlo a nainštalovať rovný okraj „k sebe“. S nímusporiadanie poskytuje lepšie zarovnanie povrchu stropu. V dôsledku toho je prvá vrstva omietky najhrubšou vrstvou. On skôr pevne pritlačený k stropu a "vyčesané". Nasledujúce vrstvy boli tenšie. Tento stupeň je teda možné označiť ako hrubé zarovnanie stropu.

V prípade, keď sa povrch stropu pripravuje na natieranie alebo jeho následné tapetovanie, po nanesení vrstvy omietky na betónovú dosku, po 10 minútach, zvlhčite vodou a otrite ju stierkou. Toto opatrenie umožní vyrovnávanie stôp a drážok po spracovaní špachtľou. Potom by ste mali počkať na okamih, keď povrch nanesenej vrstvy omietky zaschne, a potom ju dodatočne vyhladiť kovovým plavákom. Až potom môžete prejsť na tapetu alebo na obrázok. Okrem toho, pre vyrovnanie povrchu stropu v tejto fáze možno použiť aj špeciálne vyrovnávacie omietky.

Pokládka výstužných sklených vlákien

V prípade pomerne problematických stropov „zdobených“ trhlinami sa používa sklolaminát. S ním sa vykonáva výstuž ako celá plocha stropu a jeho jednotlivé časti.

Sklené vlákno sa používa na spevnenie stropu veľkým množstvom trhlín
.

Odborníci poznamenávajú, že vystuženie povrchu stropu sklenenými vláknami nebolí ani vtedy, ak je rovnomerné a nemá triesky a praskliny. Pre vystuženie sklolaminátové tkaninynakrájame na pásky, s ktorými zosilňujú poslednú vrstvu stierkovej hmoty alebo tmelu.

Záverečná etapa - dokončovací tmel

Po prácach na dimenzovaní povrchu stropu sklenenými vláknami alebo nanesením vrstvy omietky nechajte strop vyschnúť. Potom pomocou stierky, sú stopy práce starostlivo odstránené z povrchu s pravidlom, po ktorom môžete začať brúsenie stropu s brúsnym papierom alebo špeciálnym strúhadlom s brúsnou doskou.

Bezprostredne pred nanesením vrstiev dokončovacieho tmelu dôkladne očistite povrch stropu od prachu, ktorý sa vytvoril po brúsení. Spravidla sa na to používa vysávač s mäkkou kefou, suchou alebo mokrou kefou. Stojí však za to zvážiť, že po použití mokrej kefy musíte nechať vyschnúť strop.

Uplatnenie dokončovacieho tmelu na strop

Potom pomocou dlhej špachtle môžete začať aplikovať niekoľko vrstiev dokončovacieho tmelu. Každá predchádzajúca vrstva musí byť tiež úplne suchá.

Vyrovnanie stropu so sadrokartónovými doskami

Pri rozhodovaní o tom, ako vyrovnať strop vlastnými rukami, sa môžete rozhodnúť pre „suchú“ metódu, ktorá zahŕňa konštrukciu sadrokartónovej konštrukcie, ktorá zakrýva chyby na povrchu stropu.

Tento typ práce sa vykonáva s dostatočne veľkým výškovým rozdielom na strope. Okrem toho, inštalácia stropu sadrokartónu môže výrazne znížiť finančné a časové nákladyzarovnanie jeho povrchu. Po montáži celej konštrukcie, môžete okamžite získať rovný povrch, ktorý nemá chyby a je pripravený na tapetovanie.

Vyrovnanie stropu: konštrukcia sadrokartónu

Takže strop zo sadrokartónu je konštrukciou z kovových profilov a sadrokartónových dosiek. Rám z požadovanej veľkosti je zostavený z kovových profilov, na ktoré budú upevnené dosky zo sadrokartónu.

Všeobecne platí, že inštalácia tohto dizajnu predstavuje postupnú realizáciu týchto typov prác:

  • Označenie polohy budúceho stropu sadry.
  • Označenie bodov, na ktorých budú namontované závesy držiace celú konštrukciu.
  • Nosný rám z kovových profilov.
  • Pri konštrukcii hotového rámu sa montujú všetky potrebné komunikácie, najmä rozvody.
  • Listy sadrokartónu sa pripravujú na proces inštalácie. Takže majú potrebný tvar a sú určené požadované rozmery. Prebytočné orezanie.
  • Sadrokartónová doska sa montuje na namontovaný rám.

Treba poznamenať, že strop sadry môže byť inštalovaný v každej miestnosti. V súčasnej dobe na trhu stavebných a dokončovacích materiálov možno nájsť listov sadrokartónu, ktoré sa vyznačujú dobrou odolnosťou proti vlhkosti a odolnosťou voči mnohým vonkajším vplyvom.

Iné spôsoby vyrovnávania stropov

Môžete získať atraktívny a rovnomerný stropný povrch szavesené a zavesené stropy.

Falošné stropy - čisté, rýchle a krásne

Tento typ stropov je z hľadiska montáže mimoriadne podobný montáži sadrokartónových stropov. Na betónovú dosku stropu sú upevnené aj závesy, ktoré sú určené na upevnenie rámu kovových profilov. Potom sa inštalácia dekoratívne panely, ktoré môžu byť vyrobené z rôznych materiálov: kov, minerálne vlákno, drevotrieskové dosky.

Zavesený strop je alternatívou vyrovnania stropu s tmelom

Výber panelov z určitého materiálu spravidla závisí od niekoľkých kritérií:

  • Vlastnosti zvukovej izolácie materiálu.
  • Schopnosť prejsť vzduchom.
  • Stupeň odolnosti voči vlhkosti.

Pri výbere zavesených podhľadov je potrebné zohľadniť skutočnosť, že „ukradnú“ až 20 cm výšky stropu.

Stretch stropy - konkurenčné pozastavenie

Dobrou, ale nákladnou možnosťou, ako dosiahnuť úroveň stropu v obytnej zóne, je inštalácia strešných stropov. Ide o moderné riešenie, ktorého inštalácia si vyžaduje zásah špecialistov.

Zosúladenie stropu: strop natiahnutia

Faktom je, že po obvode stropu je upevnený špeciálny rám bagety, do ktorého sa predhrieva polyvinylchloridové (PVC) plátno pomocou tepelnej pištole. Následne sa plátno ochladí a roztiahne, stáva sa trvanlivým a elastickým. Stojí za zmienku, že dnes existuje možnosť objednať si strešný stropľubovoľnej požadovanej farby.

Existuje teda niekoľko spôsobov, ako vyrovnať povrch stropu v obytnej zóne. Voľba jednej alebo druhej metódy závisí od vašich preferencií, dostupnosti finančných prostriedkov, rozmerov obydlia a množstva ďalších faktorov. Nezáleží na tom, aká metóda vyrovnávania bola zvolená, hlavná vec je starostlivo pristupovať k opravárenským prácam. V tomto prípade bude výsledok vysokej kvality a praktický a strop bude trvať dlhú dobu.