Ako vysušiť pivnicu: prevencia a metódy sušenia

Výskyt vlhkosti v suteréne garáže vo väčšine prípadov vedie k chybám spáchaným počas fázy výstavby. A najzaujímavejšie: je takmer nemožné vziať do úvahy všetky nuansy a predvídať každú možnosť, ako sa vlhkosť dostane do pivnice. A je dobré, ak v okolí nie je žiadna podzemná voda, a ani jeden zo susedov nevybavuje búrkovú kanalizáciu v bezprostrednej blízkosti. Veľké množstvo majiteľov garáží so suterénom na jar a na jeseň však stále musí čeliť významnému problému - ako vysušiť pivnicu. V našom článku sa budeme zaoberať nielen hlavné spôsoby sušenia miestnosti, ale tiež dať niekoľko tipov na správne hydroizolácie suterénu.

Plánujeme, s výnimkou vlhkosti

Mali by sme uvažovať o zamedzení vzniku vlhkosti v pivnici vo fáze plánovania výstavby. Pri stavbe suterénu by sa za žiadnych okolností nemali používať pórovité materiály, ako napríklad expandované ílové alebo penové bloky. Taktiež sa neodporúča používať akýkoľvek typ tehly, pretože v praxi je veľmi ťažké zabezpečiť správnosťodolný voči vode. Najlepšou možnosťou je betón, nielen pre dno pivnice, ale aj pre všetky steny.

Je lepšie zvoliť si betón ako stavebný materiál pre suterén garáže
.

Ďalšia otázka, ktorá sa objavuje pri stavbe pivnice garáže, ktorá sa má vybrať - prefabrikovaná alebo monolitická? Samozrejme, že monolitický suterén je menej časovo náročný a jeho životnosť je oveľa dlhšia, ale ak chcete, môžete použiť aj základové bloky.

Stavebné práce sa najlepšie vykonávajú v lete, keď voda v suteréne garáže je mimoriadne zriedkavá. Potom bude možné vyhnúť sa vzniku podzemnej vody v pripravenej jame.

Ako vysušiť suterén v garáži

Napriek starostlivému výberu miesta, zvýšenej vodotesnosti a iným opatreniam na zabránenie vlhkosti v suteréne nie je vždy možné zohľadniť každý posledný detail. Zoberme si teda základné spôsoby ako vysušiť pivnicu v garáži.

Pred začatím hydroizolácie už vybudovaného suterénu v garáži je potrebné premýšľať o tom, ako vysušiť vlhkú pivnicu. Najlepšie je to urobiť v teplej sezóne. Ak chcete začať, odstránime všetko z pivnice, to je:

 • police;
 • regály;
 • 37) škatule na zeleninu.

Potom dôkladne vyčistite podlahu aj od najmenších nečistôt. Teraz by mala miestnosť vyschnúť dva dni prirodzene. Ďalej (najmä v jarnom a jesennom období) je potrebné suterén dodatočne vysušiť.

Metóda sušenia s pražiacou pecou

\ t
Aby sa udržal ťah potrebný na normálne horenie v vedre, mal by sa mierne upraviť zváraním nôh a reznými otvormi v spodnej časti
.

Jeden spôsob, ako urýchliť sušenie suterénu, vyžaduje starý plechový vedro. Vedro je umiestnené uprostred pivnice, ohňa a je udržiavané až do úplného vyschnutia miestnosti. Horúci vzduch vytvára nútenú cirkuláciu a zatuchnutý surový vzduch sa skôr rýchlo vytesňuje zo suterénu. Ďalším plusom tejto metódy je, že dym pozoruhodne ničí plesne a spóry baktérií v stenách a tiež permanentne vyžaruje nežiaduce hmyz.

Ako vyschnúť suterén garáže pomocou ohniska

Metóda sušenia sviečok

\ t

Druhý spôsob sušenia suterénu je ešte jednoduchší ako ten predchádzajúci. Všetko, čo je potrebné na to, aby sa zväčšilo vetracie potrubie na podlahu a pod neho sa umiestnila horiaca sviečka do kovovej nádoby (napríklad vo vysokej konzervárenskej nádobe). Teraz, aby sme mali počiatočný návrh, zapálime malý kúsok papiera priamo v rúre. All. Potrebná trakcia bude ďalej podporovaná plameňom sviečky. Tak, v 3-4 dni, nahradenie sviečku s novou sviečkou, môžete úplne vyriešiť problém, ako sa sušia suteréne v garáži.

​​
Ako vyschnúť suterén garáže pomocou sviečky

Tip: namiesto sviečky môžete použiť pilulku na suché palivo.

Až po úplnom vysušení každého štvorcového centra garážového suterénu je možné začať hydroizolačné práce.

Spôsobyhydroizolácia pivnice v garáži

Na ochranu pred vlhkosťou sa v etape suterénu zvyčajne do betónu pridávajú špeciálne hydroizolačné prísady, ktoré zvyšujú ochranné vlastnosti materiálu proti vlhkosti a spodnej vode. Zvážte niekoľko spôsobov, ako chrániť pivnicu pred vlhkosťou a vlhkosťou.

Ako vykonať externé odvodnenie

Najspoľahlivejším spôsobom, ako sa vyhnúť zmáčaniu suterénu, je odvádzanie podzemnej vody z nadácie buď do dažďovej kanalizácie alebo mimo nej. Táto metóda je však vhodná tak z hľadiska efektívnosti, ako aj z hľadiska efektívnosti nákladov len pre samostatné budovy, a nie pre parkoviská, garážové družstvá a pivnice veľkých domov.

Tip: Najlepšie je vykonávať externý drenážny systém súčasne s výstavbou suterénnej garáže.

Správne usporiadanie vonkajšieho odvodnenia pivnice

Technológia pre vonkajšie odvodnenie:

 1. Okolo obvodu suterénu je potrebné vykopať priekopu hlbokú 0,4 m a šírku 0,4 m a šírku 0,4 m. Zároveň sa vrtá každé 2 metre k pieskovej vrstve, do ktorej sú inštalované plastové rúrky na odvodnenie. Aby sa zabránilo vniknutiu drviacej sa pôdy a drveného kameňa do otvoru drenážneho potrubia, musia byť uzavreté malým pozinkovaným roštom.
 2. Potom sa dno výkopu uzavrie geotextíliami (aby sa zabránilo zanášaniu) tak, že konce materiálu sa dostanú do stien jamky a samotné zákopy sú asi 0,4 m vysoké naplnené štrkom alebo štrkom.sutiny (musíte sa uistiť, že horná hrana vrstvy zásypu je tesne nad spodným okrajom steny pivnice).
 3. Z vyššie uvedeného je sutina obalená zvyškami geoseptických látok. Výsledkom všetkých týchto manipulácií bude horizontálne drenážne potrubie okolo celej garáže, ktoré zabráni vstupu podzemnej vody do jej obvodu, ako aj ich hromadeniu.
 4. Ďalej sa výkop naplní pôdou v niekoľkých stupňoch, opatrne sa dotlačí každá vrstva, aby sa zabránilo úniku štruktúry.

Poznámka: Pri vŕtaní studní musí zabezpečiť, že nie sú oveľa hlbšie do vrstvy piesku, a tiež do drenážneho systému nepatrí odpadových vôd z kanalizačnej siete, ako kontinentálnej piesky predstavujú podzemnej vody, obsahujúce v pitnej vode. Ak dovolíte vstup odpadu, v prvom rade to bude trpieť vy a vaša domácnosť.

Vnútorné drenážne zariadenie

Ak často vzniká otázka, ako rýchlo vyschnúť veľkú pivnicu, stojí za to vybaviť ju vnútorným drenážnym systémom. Na tento účel sú pozdĺž celého obvodu budovy prepojené potrubia, do ktorých prúdi voda vstupujúca do suterénu.

Na odvodnenie garáže na modernom stavebnom trhu sa ponúka široká škála špeciálne navrhnutých rúrok rôznych priemerov: perforovaných, vlnitých, s výstuhami. Najväčšia účinnosť sa vyznačuje rúrkami s priemerom 110 mm. Odtoky by mali byť vybavené špeciálnymi otvormi umiestnenými v celom priestoredĺžky potrubia v rovnakej vzdialenosti od seba.

Rada: najlepšie je vykonávať vnútorné odvodnenie pred podlahovou konštrukciou. V opačnom prípade sa bude musieť zlomiť.

Technológia vnútorného odvodnenia:

 1. Po obvode suterénu sa vykopáva priekopa do hĺbky 0,4 m.
 2. Dno sa opatrne dotlačí a na ňu sa nanesie geoseptický materiál.
 3. Výkop je pokrytý 0,15 m štrku alebo sutiny.
 4. Z vrchnej časti zásypovej vrstvy sa odtoky ukladajú pod svahom 3 mm na meter dĺžky potrubia.
 5. Odvodňovacie potrubia sú úplne naplnené stredným štrkom (5-15 mm) tak, aby otvory neboli upchaté menšími časticami a boli pokryté geotextíliami.
 6. Výkop je úplne pokrytý pieskom a zhutnený.
 7. Na zber vody z potrubí v najnižšom bode suterénu je potrebné zabezpečiť zbernú nádrž. Teraz si môžete kúpiť hotové priemyselné studne z PVC do výšky 3 m, vyznačujúce sa ľahkosťou a trvanlivosťou. Niektorí ľudia však radšej robia svoju vlastnú betónovú studňu, čo výrazne zvyšuje množstvo práce.
 8. V šachte je inštalované drenážne čerpadlo, ktoré začína automaticky, keď hladina v studni dosiahne určitú úroveň. Pri spustení plaváka do východiskovej polohy sa motor čerpadla vypne.

Tip: Miesto, kde bude odčerpaná čerpaná voda, by sa malo vopred zabezpečiť. Na tento účel je k čerpadlu pripojená hadica, buď vedená mimo pracoviska, alebo v miestnom kanalizačnom systéme.

Zaujímavé: namiesto tohodobre, môžete použiť obyčajný dvesto litrov barel, ale v tomto prípade budete musieť pravidelne vetrať suteréne garáže.

Ochrana vtoku v suteréne

Táto inovatívna metóda je jedným z najdrahších, okrem toho si vyžaduje určité zručnosti a špeciálne vybavenie, takže vykonávanie takejto práce by malo byť zverené odborníkom a nesnažiť sa vyrovnať s ich silami. Hydroizolácia vstrekovaním je účinná aj pre objekty postavené z tehál, penového bloku a bloku škvary.

Technológia vstrekovania vody

 1. Po obvode konštrukcie sa vyvŕtajú otvory s priemerom 1,5 až 4 mm vo vzdialenosti 20 až 80 cm od seba, v závislosti od hrúbky stien, hustoty pôdy a ďalších ovplyvňujúcich faktorov.
 2. Expanzné baliče sú inštalované v otvoroch, do ktorých sa pomocou špeciálneho čerpadla zavádzajú izolačné látky pod vysokým tlakom.

Nepochybnou výhodou tejto metódy je, že takúto hydroizoláciu možno vykonať kedykoľvek, bez otvorenia podlahy, základu a bez odstránenia obloženia. Okrem toho sú polymérne vodotesné materiály veľmi odolné a šetrné k životnému prostrediu a vďaka svojej zníženej viskozite sú schopné vyplniť aj najmenšie trhliny v stenách a základoch.

Práce na hydroizolácii vstrekovaním: polyméry sa vstrekujú do otvorov pozdĺž obvodu pod tlakom
.

Hydroizolácia prenikavého pôsobenia

Najúčinnejší spôsob ochrany pivnicegaráž je metóda s penetračnou hydroizoláciou.

Princíp penetračnej hydroizolácie je blokovať póry a kapiláry vytváraním nových štruktúrnych zlúčenín
.

Tento typ materiálu umožňuje rýchlo a presne zakryť nielen povrchy v suteréne, ale aj všetky betónové a dokonca i tehlové povrchy. Vysoká účinnosť pri práci s mokrými predmetmi vám umožňuje pracovať zvnútra, čím sa vyhnete vyčerpaniu vonkajších stien.

Vodotesná zmes sa zriedi bežnou vodou a výsledný roztok sa nanesie na vopred navlhčený povrch. Zmes, ktorá vstúpila do prudkej reakcie s vodou na povrchu izolovaných predmetov, vytvára kryštály, ktoré úplne zaplnia kapiláry betónu alebo tehly.

Po suteréne je úplne vysušený a vodotesný, môžete si priniesť police, boxy a regály. Pred tým by sa mali dôkladne umyť a ošetriť antiseptickým roztokom, napríklad síranom meďnatým (dnes je to jeden z najlacnejších, ale zároveň vysoko účinných spôsobov ochrany pred plesňou).