Ako vytvoriť základ blokov vlastnými rukami - 3 stupne pre dobrý výsledok

Najrýchlejší spôsob, ako vybudovať základňu budovy, je bloková základňa. Tento spôsob, aj keď má určité nevýhody, je ešte oveľa výhodnejší, pokiaľ ide o čas šetrenia, ako napríklad budovanie monolitického základu. Samozrejme, že každý staviteľ povie, že práca s pevným, rovným povrchom je oveľa pohodlnejšia, ale aby betón dosiahol požadovaný stav, budete musieť počkať takmer mesiac, čo nie je výhodné ani pre stavebníkov, ani pre zákazníkov. Bloková základňa však robí život oveľa jednoduchším a umožňuje ľahké zapadnutie do už aj tak krátkych termínov nášho krátkeho jari alebo jesene.

Prvou fázou je výber betónových výrobkov

Pred začatím výstavby základu je potrebné vybrať vysokokvalitné betónové bloky, pretože bude závisieť od pevnosti celej konštrukcie budovy.

  1. Prvým (a najdôležitejším) kritériom výberu je hraničná záťaž, ktorá bude umiestnená na základoch budúcej štruktúry. Tento ukazovateľ pre každý výrobok, s výhradou súladu s procesom v závode, má svoje vlastné údaje.
  2. Obráteniepozornosti na mieru mrazových blokov. Čím vyššie je, tým ťažšie podmienky budú schopné udržať váš základ.
  3. Pozrite sa na prítomnosť žulových sutín v betóne, čo zvyšuje odolnosť zakladania domu na kyslú pôdu.
  4. Rozhodovať o veľkosti blokov. Takže pre výstavbu malých objektov (chata, garáž, kúpeľ) používajte odľahčené vzorky betónových tvárnic a pre masívnejšie budovy je lepšie používať veľké výrobky, s ktorými bude oveľa rýchlejšie pracovať.

Klasifikácia blokov z betónu

Ak ste sa pýtali, ako vytvoriť základ z blokov, potom by ste mali vedieť, že tie isté bloky sú z dvoch typov: podložka a stena.

Prvý v priereze tvorí lichobežník, ktorý pomáha dôkladne zvýšiť ich referenčnú plochu. Takéto bloky sa najčastejšie používajú na položenie spodného radu základov, čím sa zabezpečí pevnosť a maximálna stabilita celej konštrukcie. Posledne menované majú štvoruholníkový tvar a môžu mať bočné zárezy na tesné vzájomné spojenie. Ich účelom je vytvoriť podzemnú a povrchovú časť základov budúcej budovy.

Z toho vyplýva, že konštrukcia blokového základu predpokladá použitie ako betónových tvárnic, tak blokov. Ale je tu jedna nuancia, ktorá by mala byť braná do úvahy, aby sa uľahčila ďalšia práca pre seba - je žiaduce, aby bloky mali technologické otvory a štrbiny pre pokládku komunikácií, inak ich budete musieť kladiť do betónu sami, čo je veľmi problematické.

Existujú tri typy takýchto blokov:

  1. FBP - Betónové bloky v tvare U
  2. FBV - bloky s výrezmi pre inžinierske komunikácie
  3. FBS - pevné bloky bez otvorov.

Všetky z nich majú dostatočne veľkú váhu, preto pri ich preprave a uskladnení je potrebné pritiahnuť zdvíhacie zariadenie, ktoré môže byť príčinou vážnych nákladov. Ale je tu ešte cesta von - môžete postaviť základy blokov o rozmeroch 20 * 20 * 40 cm, ktoré sú určené špeciálne pre výstavbu malých budov. Takéto výrobky sú vyrobené z betónu a ľahkých materiálov, napríklad z expandovanej hliny. Takáto "ľahká" základňa bez problémov vydrží hmotnosť vane alebo jednej garáže, ako aj zaistí pevnosť konštrukcie a jej súčasnú izoláciu. Okrem toho, bloky expandovaného ílu sú oveľa lacnejšie ako iné analógy, ale je tu jedna vec, ktorá sa musí brať do úvahy pri nákupe výrobkov - to je ich hustota, ktorá by nemala byť nižšia ako 1500 - 1800 kg /m3. Bohužiaľ, nie je možné skontrolovať tento ukazovateľ "okom", takže jediná rada, ktorá v tomto prípade môže byť poskytnutá, je kúpiť bloky iba na overenom mieste a od spoľahlivého výrobcu.

Druhou fázou je označovanie pôdy

.

V tejto fáze výstavby je potrebné označiť pôdu: načrtnúť hranice budúcej výstavby a základov. Najlepšie je to s kovovými kolíkmi, lanom a stavebným metrom.

Dôležité: pri označovaní stojí za to zvážiťšírka základu musí byť väčšia ako šírka steny.

Po skončení označovania môžete začať s prípravou pôdy na výstavbu základov a pre rôzne typy základov pre budúci dom alebo inú stavbu sa vykonávajú rôzne zemné práce. Pre stĺpcový základ je teda potrebné vykopať jamy asi jeden a pol až dva metre hlboko po obvode značenia a pre typ pásky sa odstráni vrchná vrstva zeminy a vykopáva sa priekopa, ktorá by mala byť o niekoľko centimetrov širšia ako bloky.

Označenie sa vykonáva s ohľadom na šírku suterénu presahujúcu šírku steny

Dôležité: hĺbka výkopu závisí od typu pôdy: v prípade pieskovcov s hĺbkou zvodnenej vrstvy viac ako 2 metre bude stačiť vykopať priekopu hlboko 30-40 centimetrov av ostatných prípadoch budete musieť ísť hlbšie ,

Tretia etapa je stavba

Ak sú prvé dve etapy prípravného charakteru, potom tretia etapa je hlavnou fázou výstavby, ktorá by sa mala prijať zodpovedne.

Technológia konštrukcie základovej konštrukcie z blokov

Technika konštrukcie akéhokoľvek typu základov z blokov je približne rovnaká.

  • Všetky prvky základu sú upevnené bežnou cementovou maltou, ktorá sa pripravuje bezprostredne pred pokládkou. Pri stavbe základu nie je možné do malty pridávať vodu alebo cement, pretože prebytok jedného alebo druhého môže oslabiť kontakt.
  • Bloky sa ukladajú na seba ako murivo. Minimálne odchýlky radov blokov od horizontály nie sú väčšie ako 15 mm na 10 metrov muriva.
  • Všetky spoje a spoje by sa mali vyplniť na maximum pomocou malty, aby nezostali žiadne medzery ani medzery.

Stĺpový typ základu pre dom

Tento typ nadácie možno pripísať najlacnejším možnostiam budovania základov budúcej budovy. Predstavuje určitý počet podporných palcov, vykopaných hlboko do zeme. Tieto skrine majú po obvode značenie a vnútri. Použite stĺpovú základňu pre ľahké budovy, ako sú drevené vane, garáže alebo chaty. Mimochodom, je postavený rýchlo a jednoducho (za jeden deň môžete dokončiť všetky práce súvisiace s nadáciou).

Pozdĺž obvodu budúcej konštrukcie by mali byť palce v pripravených jamách inštalované vo výške najmenej 40 cm. Počet podstavcov závisí od veľkosti a hmotnosti budovy. Ale skôr, ako začnete inštalovať betónové stĺpy, musíte najprv pripraviť jamy. Aby sme to dosiahli, dáme do spodnej časti vhodnú pomôcku (môžete si dokonca vziať obyčajnú dlhú palicu), potom zaspíme sutiny (asi 10-12 cm) a piesok (5-7 centimetrov). Zarovnajte povrch piesku a nainštalujte prvý rad blokov, upevnite ich cementovou maltou.

Je veľmi jednoduché vybudovať takýto základ vlastnými rukami z blokov, ale je potrebné vziať do úvahy jednu nulu. Faktom je, že najmenšia nepresnosť alebo chyba sa môže staťPríčinou skreslenia, ktoré neskôr bude problematické napraviť (cement už stvrdol), preto pri vztyčovaní stĺpcového základu musíte pozorne sledovať hladinu palcov pomocou lana natiahnutého medzi podperami.

Základ stĺpika - ekonomické riešenie, efektívnosť výstavby
Okrúhle betónové podstavce sú inštalované po obvode budovy
.

Pásový základ z blokov

Pásový základ pre blokový dom je ideálny pre stavbu tehál alebo škvarových blokov. Predstavuje betónové pásky umiestnené pod všetkými nosnými prvkami konštrukcie.

V prvom prípade av druhom prípade je najlepšie použiť na stavbu základov hliníkové bloky, pretože sú oveľa ľahšie (asi 30 kg) ako obyčajný betón a ich veľkosť vám umožňuje pracovať bez veľkého stresu a ťažkostí.

Pásový základ základových blokov je postavený podľa schémy podobnej konštrukcii stĺpovitého základu, do výkopov je umiestnená iba filtračná „poduška“ sutín a piesku. Bloky vankúšov sa používajú pre spodný rad a ich kladenie by sa malo začať z rohov a križovatiek budúcich stien. Po nainštalovaní rohových prvkov je potrebné skontrolovať správnosť inštalácie pomocou úrovne a až potom môžete pristúpiť k ďalšej inštalácii so zameraním na lano, ktoré sa ťahá medzi prvými blokmi. Po dokončení inštalácie spodného radu je potrebné položiť hydroizolačnú vrstvuzabráni prenikaniu vlhkosti do podkladu.

Ďalej pomocou kovových kolíkov označte miesta pre stenové prvky majáku druhého radu, zakryte spodný rad cementovou maltou a nainštalujte ďalší rad blokov.

Inštalácia betónových tvárnic sa vykonáva analogicky so murivom
Konštrukcia pásových základov z betónových tvárnic

Video demonštruje postupnosť prác pri stavbe debnenia z penového betónu, po ktorom nasleduje vystuženie a liatie cementovou maltou.

Nevýhody základov z penových betónových prvkov

Samozrejme, že zariadenie základov blokov má mnoho výhod, medzi ktorými je v prvom rade samozrejme rýchlosť inštalácie. Táto výhoda je však tiež nevýhodou, pretože náklady na prefabrikovaný základ sú takmer o 30% vyššie ako monolitické. Okrem toho, emisná cena sa môže zvýšiť o ďalších 20-25%, ak si vyberiete veľké bloky pre výstavbu, dopravu a inštaláciu, ktorá vyžaduje dodatočné náklady.

Ďalším mastným mínusom sú medziľahlé švy, cez ktoré môže prenikať vlhkosť alebo hniloba. Prevencia smutného výsledku môže byť len s opatrnou hydroizoláciou.

Teraz už viete, ako vybudovať základ z blokov, poznáte nuansy tohto procesu a jeho nedostatky, zostáva len začať. Veľa šťastia!