Ako vytvoriť základ pre garáž vlastnými rukami - fázy výstavby

Dokonca aj osoba, ktorá nerozumie stavebnému podniku, chápe, že každá budova by mala mať pevný základ. V tomto prípade nezáleží na tom, či staviate dvojpodlažný priestranný dom alebo garáž pre auto, základ musí byť spoľahlivý a trvanlivý. Pozrime sa na to, ako vytvoriť základ pre garáž tak, aby počas výstavby a prevádzky neboli žiadne problémy. Aby ste tento proces nezávisle vykonávali, musíte poznať všetky dôležité kroky.

Geologické prieskumy sú dôležitou predbežnou etapou

.
Odber vzoriek pôdy zo studní

Pred vybudovaním základne pre garáž vlastnými rukami je potrebné vykonať geologické štúdie. Poskytnú predstavu o hĺbke podzemnej vody a zložení podkladových vrstiev. Tento proces spočíva v odbere vzoriek z malých vrtov na mieste budúcej stavby. Ďalej nasleduje analýza prevzatých kópií.

Na pôdach, ktoré sú presýtené vodou alebo zle absorbujú vlhkosť, drenážny systémpožadované.

Neskúsení majitelia, ktorí robia základ pre garáž vlastnými rukami, preskočia túto fázu prípravy. A márne. Takáto nezodpovednosť vedie k nežiaducim dôsledkom. V zime voda v zemi zamrzne a expanduje a na jar sa rozplýva. To vedie k deformácii základu a možno aj k samotnej garáži.

Na základe výsledkov štúdie pôd vyberte typ základu a hĺbku zapustenia
.

Preto v žiadnom prípade nezanedbávajte túto fázu výstavby. Stanoví sa zloženie pôdy. Ďalším krokom je výpočet základu pre garáž, je žiaduce zveriť odborníkov.

Ak sa však rozhodnete urobiť všetko sami, uvedomte si, že hĺbka základu pre garáž závisí od typu pôdy. Približne to vyzerá takto:

  • Rocky . Veľmi hustá, vyžaduje veľké úsilie pri spracovaní. Ale garáž môže byť postavená okamžite na rovnej ploche bez kopania výkopu.
  • Štrk.Hĺbka základu by nemala byť nižšia ako hĺbka preniknutia mrazu.
  • Clay . Hĺbka základu je pod hĺbkou mrazu.
  • Sandy . Hĺbka základu: 40–70 cm
  • Supe . Hĺbka základne nie je menšia ako 2 m.
  • Peatlands.Nie je možné stavať na takýchto pôdach, je potrebné urobiť konečnú úpravu minerálnej základne (úplne odstrániť rašelinovú vrstvu a nahradiť ju štrkom a pieskom).
  • ​​

Úpravy na stavbu základov pre garáž

1. Bloky zo železobetónu

Pre túto metódu, okrem samotných blokov, ajzdvíhacie zariadenia a prenajatý tím staviteľov. Bez toho nebudete schopní samostatne inštalovať ťažké betónové konštrukcie do výkopu. Táto metóda je najdrahšia.

2. Pevné debnenie na odlievanie monolitického podkladu

V tomto prípade je hlavným prípravným prvkom stavebný box. Po ukončení práce je jednou zo súčastí základovej konštrukcie. Tento prvok môže byť vyrobený z betónu alebo polystyrénovej peny. V prvom variante, medzi dvoma betónovými doskami, sú kovania uložené a naliate betónom.

V druhom prípade sa namiesto železobetónových dosiek používajú dosky z penového polystyrénu. Táto metóda poskytuje dodatočnú izoláciu v suteréne a je veľmi jednoduchá. Dokonca aj neinteligentný človek v stavebníctve bude schopný zložiť a upevniť potrebné prvky. Vlastné trvalé debnenie je ťažké vyrobiť a nie každý môže robiť všetko správne. Preto sa zriedka ktokoľvek uchyľuje k tejto metóde.

3. Odnímateľné debnenie je najbežnejšou metódou

.
Zákop pre zariadenie pásového monolitického základu (alebo hromadu s prehĺbeným roštom)

Stupne budovania základov pre garáž

Pozrime sa bližšie na to, ako vytvoriť základ pre garáž pomocou odnímateľného debnenia. Najprv sa na vybranej lokalite nakreslí plán budúcej výstavby. Potrebné nástroje: drevené kolíky, zvinovacie metre, lano. V rohoch navrhovanej konštrukcie sú kolíky poháňané medzi ktorými je ťahané lano.

A šírkasuterén je širší ako dvadsať centimetrov. Ale hĺbka nadácie v garáži závisí od zloženia pôdy. Dno vykopaného výkopu je naplnené pieskom (5 cm) a sutinou (10 cm). Tento proces sa vykonáva v niekoľkých stupňoch, po každom stlačení každej vrstvy.

Montáž debnenia na odlievacie základy

Debnenie na vyplnenie podkladu pod garážou

Niektorí ľudia sa domnievajú, že vybudovanie základne pre garáž je náročná úloha z dôvodu montáže debnenia. Ale mýlia sa. Tento proces je časovo náročný, ale realizovateľný. Debnenie je potrubie, základ pre odlievanie betónu, ktorý sa odstraňuje po stuhnutí malty. Skladá sa z drevených dosiek, ktoré sú tesne priliehajúce k sebe tak, že nie sú žiadne medzery, ktorými by mohol roztok prúdiť. Všetky dosky musia byť inštalované presne (na to používajú úroveň) a pevne. K tomu nainštalujte externé rekvizity.

Kladenie výstuže

„Mriežka“ je vyrobená zo železných tyčí s hrúbkou 10–12 mm. Za týmto účelom sú umiestnené 2 tyče 5 cm nad dnom šachty vo vzdialenosti 5 cm od debnenia, cez ktoré sú položené krátke tyče. Vzdialenosť medzi krátkymi tyčami je 40-50 cm Upevnenie „mriežky“ sa vykonáva na priesečníkoch so špeciálnym drôtom alebo zváraním. Tu sú tiež pripevnené zvislé tyče. Po 20-30 cm sú k nim privarené nasledujúce krátke tyče. Výsledkom by mala byť mriežka.

Plnenie debnenia betónom

Vyrovnanie a podbíjanie cementu sa vykonáva po naliatí, kým sa malta nevytvrdí
.

Po vykonaníPrípravná práca zostáva jednou otázkou: ako naplniť základy garáže? Tento krok sa musí vykonať naraz. Inak sa môžu vytvoriť dokovacie švy. Jedna osoba nebude schopná vykonať túto operáciu správne a rýchlo, preto je vhodné mať asistentov. Počas liatia betónu na úrovni „dna“ základu sa vykonáva hydroizolácia. Na tento účel sa používa Ruberoid.
Po naliatí základu sa musí dodržať teplota a vlhkosť a chrániť pred priamym slnečným svetlom a vetrom. Preto je v letnom období stavba pokrytá vlhkosťou absorbujúcimi materiálmi (hrubá tkanina, pytlovina, lýková rohož) a pravidelne zavlažovaná vodou. Počas daždivých dní je povrch pokrytý hydroizolačným materiálom, ktorý ho chráni pred nadmernou vlhkosťou. Vrchol základu je vyrovnaný, zatiaľ čo betón ešte nie je zamrznutý. Debnenie sa odstráni až po úplnom zmrazení malty.

Neodstraňujte panely debnenia až do úplného zmrazenia malty
.

Vzhľadom na to, že betón už dlhšiu dobu zamrzne, odporúča sa vybudovať základňu pre garáž niekoľko mesiacov pred stavbou stien. Základom je podzemná stavba, ktorá musí odolať zaťaženiu konštrukcie. Hlavné požiadavky na tieto konštrukcie - odolnosť voči vonkajším vplyvom, stabilita a trvanlivosť, podľa technologických pravidiel budú "vo výške".