Ako vytvoriť základ pre kúpeľ vlastnými rukami, výber optimálnej základne

Technológia výstavby parných miestností má korene v dávnej minulosti. Predtým boli kúpele inštalované na kamene namazané ílom. Niekedy boli umiestnené priamo na zemi, pričom predtým vytvorili dolnú korunu z dubového dreva, ktorá bola najmenej náchylná na rozpad. Tieto metódy sa používajú dnes, ale ak chcete, aby štruktúra slúžila mnoho rokov, je lepšie ju inštalovať na špeciálne navrhnutý základ pre kúpeľ.

Čo potrebujete vedieť o pôdach pri výbere nadácie

Hlavným účelom nadácie je rovnomerne rozložiť záťaž budovy na vrstvy pôdy. Pri výbere základne je dôležité zvážiť vlastnosti pôdy, ktoré určujú hĺbku základne. Svetlá, mokrá zem často vyžaduje dodatočnú výstuž, zatiaľ čo hlinka to neznamená.

Nestabilná pôdna pôda sa môže na začiatku práce mierne vyrovnať. Na tento účel sa pri výpočte základu používa štrk alebo piesok, ktorý slúži ako vankúš pre betón. Pred naliatím sa sypký materiál zvlhčí, čo zabezpečí stlačenie a zhutnenie materiálu. Okrem iného vyžaduje, aby sa pri zdvíhaní pôdy venovala osobitná pozornosť posilňovaniu pomocou ventilov. Hoci totočasť projektu je pomerne drahá, dodatočná výstuž dodá konštrukcii dodatočnú spoľahlivosť.
Clayey skaly odstránia zbytočné manipulácie, pretože pôsobením gravitácie sa hlinka ešte viac zhutní.

Voľba nadácie musí byť zameraná nielen na vlastnosti pôdy, ale aj na typ stavebných materiálov
.

Veľmi dôležitý je aj klimatický faktor. Je potrebné pripomenúť, že po zime pôda rozmrazuje a začína sa pohybovať.

Ak by sa v tomto procese nebrali do úvahy tieto nuansy, je nepravdepodobné, že by sa zabránilo vzniku trhlín na nosných stenách a telese základu.

Aký je lepší základ pre kúpeľ

Voľba typu nadácie závisí od charakteristických znakov pôdy, ktoré nie je ťažké určiť. Pre výskum je potrebné vykopať malú dieru a vizuálne vykonať analýzu pôdy.

  • Pri zisťovaní zložiek lesnej, záhradnej alebo močiarnej pôdy bude vhodný monolitický pásový základ. Základom je pieskový vankúš;
  • na pôdach s ílom, hrubým pieskom, štrkom stavajú pásový alebo stĺpový základ. Sú považované za ideálne pre výstavbu;
  • v prítomnosti skalnatých hornín, jemnozrnného piesku, si môžete vybrať základ akéhokoľvek typu.

Dôležité!
Vybraný stavebný materiál na steny je tiež dôležitý. Takže keď používate drevené alebo tehlové bloky, najlepšou voľbou je pásová základňa, pre steny stien je to stĺpová základňa.

Počiatočná fáza záložkyzakladanie - značenie

Po prvé, po rozhodnutí o položení základu pre kúpeľ musíte označiť oblasť pod ním. Na tento účel vyberte miesto s miernym svahom (nie len na severe), ktoré zabezpečí odstránenie dažďového prietoku a roztopenie vody na jar. Pri označovaní plochy dbajte na to, aby šírka budúcej základne bola o 10 cm väčšia ako šírka stien.

Dôležité!
Pre prácu budete potrebovať nasledujúce nástroje: páskové metre, šnúrku, úroveň budovy, trojuholník s pravým uhlom, drevené kolíky.

Pomocou kolíkov musíte načrtnúť vnútorné obrysy. Najprv označte prvý roh, jazdite v kolíku a položte na trojuholník. Dĺžka pozdĺžnej steny je vyznačená na jednej vonkajšej strane a priečne na druhej strane.

Nadácia kúpeľa: označenie pozemku

Ďalším krokom je inštalácia handier z dosiek a stĺpikov. Konštrukcia by mala byť umiestnená vo vzdialenosti 2 m od kladivového kolíka. Dosky sú upevnené vo výške jeden a pol metra od zeme.
Axiálne rozmery základne sa prenášajú na horné hrany odliatku. Nechty sú poháňané do drevenej konštrukcie a medzi nimi je vložený kábel, takže je umiestnený presne nad kolíky.

Táto postupnosť platí pre všetky strany budúceho kúpeľa. Potom pomocou čiary olovnice načrtnite obrysy vnútorného povrchu.

Ako vytvoriť základ pre kúpeľ samostatne

Najvhodnejší typ nadácie sa nazýva pás a stĺpcový stĺpec. Zvážte technológiu zariadenia.

Pásová konštrukcia

Konštrukcia pásového základu nepredstavuje žiadne osobitné ťažkosti, ale bude vyžadovať veľa materiálu. Hodí sa po celom obvode budovy.
Potrebné súčasti: piesok, cement, drvený kameň a voda. Základ pásu môže byť konštruovaný niekoľkými spôsobmi:
1. Vrstva po vrstve v sutinách a piesku. Vrstvy zvlhčujú, navlhčujú sa. Ich hrúbka na povrchu zeme by mala byť 15 cm, potom sa na podklad nanesie cementový základ a potom sa vytvorí podklad, ktorý je izolovaný od vlhkosti dvojitou vrstvou strešnej krytiny.
2. Piesok a štrk zaspávajú v priekope na polovicu. Povrch je vyrovnaný, tehly sú na sebe naskladané v jednom rade. Ďalej je postavené drevené debnenie - forma pre betón, ktorá je po jeho stuhnutí odstránená.
3. Ak je pôda hustá, po stavbe debnenia môžete postaviť základ. Medzery sú vyplnené pieskom a podkopané. Piesok sa naleje do debnenia s vrstvami, navlhčí sa, znovu sa dotlačí a potom sa naleje do betónu.

Nalievanie pásových základov do dreveného debnenia

3 hodiny po práci by mal byť základ pásu obložený materiálom prepúšťajúcim vlhkosť: vrecia, triesky, piliny. Nalejte vodu a prikryte polyetylénom. Po 7 dňoch je debnenie odstránené - základ je pripravený.

Stĺpový základ

Konštrukcia tohto základu pozostáva z pilierov, ktoré sú umiestnené v miestach maximálneho zaťaženia (v rohoch). Vzdialenosť medzi nimi by nemala presiahnuť 2 metre. Podpery sú vyrobené z kovu, dreva, \ tkameň, tehla, azbestový cement.

Nosné stoly sa nachádzajú na miestach maximálneho zaťaženia

Najobľúbenejším typom stĺpového základu sú azbestové cementové rúrky naplnené betónom. Pod nimi je potrebné vyvŕtať studne s priemerom 25 cm a hĺbkou 1,5 m. Inštalujú sa prísne zvislé potrubia a vzdialenosť medzi nimi sa naleje betónom tak, aby vyplnila dno studne. Potom potrubie naplní betónovým roztokom, pričom 15 cm na vrchol, do stredu potrubia sa vloží kovová tyč. Takýto základ je vhodný na kúpanie z guľatiny.

Fáza výstavby budovy bola bezpečne dokončená, odpoveď na otázku, ako vybudovať základ pre kúpeľ s vlastnými rukami, je prijatá, čo znamená, že môžete začať pokládku stien. Nezávislá výstavba vane je náročný proces, ale výsledok - krásny a trvanlivý kúpeľ - stojí za to.