Ako vyvŕtať dieru do dlaždice: o metódach a nástrojoch

Môže byť veľa dôvodov, aby sa dieru v keramickej dlaždice: musíte nainštalovať zásuvku, držať vodovodné potrubie, rezané vo vyhrievané uterák, alebo zavesiť police na stenu. Áno, a vŕtať dieru jednoducho nepredstavuje veľký problém, ale skutočnosť, že v procese dlaždice môže prasknúť alebo prasknúť, spôsobuje veľa problémov. Stanovenie úlohy, ako vŕtať dlaždice tak, aby nedošlo k poškodeniu jej integrity, remeselníci a odborníci vyskúšali mnoho spôsobov. Nižšie sú uvedené len tie najefektívnejšie.

Ako vytvoriť otvor pre hmoždinku

Podobná otázka vzniká, keď je potrebné zavesiť na steny obkladačiek police, skrinky, lampy alebo iné príslušenstvo. V tomto prípade je dlažba už dlho položená a nemáme priestor na chyby. Ak bude dlažba, v ktorej bude diera vytvorená, trhlina alebo trhlina, budete musieť zmeniť celú sekciu.

Najlepšou možnosťou by bolo vyvŕtať dieru do spoja medzi dlaždicami. V tomto prípade je riziko rozdelenia dlaždice minimálne. Ale to nie je vždy možné.

Ak je ešte potrebné vyvŕtať dieru do obkladačky, potomvyužiť niektoré triky.

Dôležité! Výpočet miesta pre vŕtanie dlaždíc, skúste ustúpiť od okraja dlaždice viac ako 15 mm. Takže riziko praskania bude oveľa menšie.

Pri vŕtaní dlažieb je potrebné použiť špeciálne vrtáky: s diamantovým alebo špicatým hrotom. Ak chcete vyvŕtať betónovú stenu, vymeňte ju za normálnu
.

Pri vŕtaní diery do keramickej dlažby existujú dva „nepríjemné“ momenty:

 1. Povrch dlaždíc je veľmi klzký - vrták sa neustále vysunie.
 2. Vrtáky do betónu a tehly nie sú vhodné na obkladanie dlaždíc - delia sa.

A ak sa prvý problém dá ľahko vyriešiť pomocou maskovacej pásky, ktorá sa prilepí na povrch dlaždice tak, aby vŕtačka „neplávala“, potom nákup špeciálneho vrtáka môže letieť do pekného penny. Na kvalitatívne kvalitatívne vytvorenie otvoru v dlažbe a nie na jeho poškodenie je potrebné použiť vrták, v ktorom je ostrie oveľa ťažšie ako povrch dlaždice.

Prvá možnosť jevrták s kosoštvorcovým hrotom . Najdrahší a najefektívnejší spôsob. Ak je náhodou "ležať" medzi vašimi zásobami, potom je všetko v poriadku. Ale nie každý si môže dovoliť kúpiť takéto vrtáky v záujme dvoch alebo troch dier. "Diamond" vŕtačka má zmysel kupovať, ak profesionálne zaoberá opravou bytov, potom to bude platiť za seba.

Druhou možnosťou jevrták so špičkou hrotu . Je to oveľa lacnejšie ako diamant, niekoľkokrát. Taký vrták môžekúpiť v špecializovanom obchode, a môžete na trhu - od "sprievodca všetkých obchodov."

Treťou možnosťou ješpeciálne vrtáky na keramické obklady a sklo . Teoreticky môže byť užitočné v neskoršom živote. Takže ak to fondy dovolia, môžete si ich kúpiť.

Postupnosť krokov na vŕtanie dier v dlaždici vyzerá takto:

 • Na približnom mieste, kde vyvŕtame dieru, prilepíme kus lepiacej pásky.
 • Bod označíme krížikom, kde sa má vrtať.
 • Vložte vrták do vŕtačky alebo dierovača, aby sa v dlaždici vytvoril otvor. To môže byť diamant, pobedit alebo špeciálny vrták.
 • Vyvŕtajte otvor v dlaždici pri nízkych otáčkach.
 • Po vyvŕtaní dlažby vymeňte vrták za štandardný - za betón. Veľkosť bude priamo závisieť od veľkosti hmoždinky.
 • Na získanie otvoru v požadovanej hĺbke môžete použiť špeciálnu zátku. Jednoduchší spôsob: nalepte na vrták kus elektrickej pásky a všimnite si hĺbku.
 • Vyvŕtajte cez otvor až na koniec, vyberte vrták.
 • Vyfúknite otvor, aby sa odstránil prach a drvina betónu.
 • Do otvoru vložíme hmoždinku a ponoríme ju do dlažby niekoľko milimetrov.
 • ​​

Dôležité! Týmto spôsobom je možné vytvoriť otvor s priemerom maximálne 15 mm. Viac vrtákov s požadovaným hrotom sa nestane. Ale môžete použiť koruny s diamantom alebo pobeditovym postrek.

Ako vŕtať pod potrubím a hrdlom

Pred položením je najlepšie urobiť tieto otvory.dlažba. Je to jednoduchšie a praktickejšie. Ak sa dlaždica náhodne rozdelí, urobíme ďalšiu a praktizujeme, kým to nedokážeme urobiť dobre.

V prípade, že v položenej dlaždici potrebujete veľké otvory, môžete použiť metódy 2 a 3.

Dôležité! Pred vŕtaním dlaždíc musí byť namočený vo vode 40 až 60 minút. Toľko možnosti vzniku trhlín alebo triesok. Vŕtačku môžete vyvŕtať aj pri nízkej rýchlosti priamo vo vode.

Diamantový vrták

Do dlažby môžete vyvŕtať otvor pomocou karbidovej korunky pre vrtáky alebo korunky s diamantovým povlakom
.

Náklady na diamantové korunky závisia od ich kvality, ale v každom prípade to nie je „lacná radosť“. Alternatívne môžete použiť korunku s zubami pobedite. Malo by stačiť na 20 - 30 jamiek.

Pred vŕtaním dlaždíc sa musí položiť na rovný, ale nie príliš tvrdý povrch, ako je drevo. Na prednej strane načrtneme miesto pre vŕtanie. Pomocou dierovača vyvŕtame dieru.

Táto metóda je najrýchlejšia a najnebezpečnejšia. Vo väčšine prípadov sa pozdĺž okrajov otvoru vytvárajú veľké triesky, ktoré nie je možné skryť zásuvkou alebo krytom spínača.

Vŕtačka diamantová

Vyvŕtajte otvor v obkladačke pomocou špeciálnej korunky - najjednoduchší spôsob

Môžete použiť úder, ale v režime vŕtania, bez boja. takýmetóda bude trvať dlhšie, ale dlaždice nebudú poškodené.

Navrhujeme a vrtáme z prednej strany obkladu. Na vrták netlačte príliš tvrdo. Ak je koruna v normálnom stave, relatívne nová, za 2 až 5 minút môžete utrieť potrebný otvor.

"Ballerinka" - kruhový vrták na obkladačke

Nebude ťažké vŕtať dlaždice pomocou „baleríny“. Hlavnou vecou nie je čerpať vrták

„Ballerina“ alebo nožnice sa môžu použiť, ak potrebujete urobiť 10 až 20 jamiek. Viac nebude stáť. Aj keď sa v druhej diere ohýba, môžete si kúpiť novú - jej cena je nízka.

Hlavnou vecou v procese vŕtania nie je pohyb vrtáku. Ak je pre vŕtačku špeciálny statív, určite ho použite.

Vrták s diamantovým vrtákom

Vŕtanie sady otvorov vrtákom pozdĺž obrysu a potom vylomenie jadra je najdlhšia cesta

Túto metódu možno použiť, ak nechcete kupovať korunu alebo nie.

Na prednej strane dlaždíc označte priemer otvoru. Ak ide o zásuvku alebo prepínač, môžete si vziať krabičku, pripojiť ju k dlaždici a nakresliť okolo nej ceruzku. Ak je diera pod potrubím, môže byť označená kompasom.

Cez celý obrys otvoru vyvŕtajte vrtákom čo najviac otvorov (približne 20). Priemer 4 - 6 mm, okraj by mal vyčnievať nad určenú čiaru aspoň 1 - 2 mm.

Opatrne vyraďte jadro. Zostávajúce zuby vypuknúkliešte alebo kliešte. Rezaný povrch môže byť brúsený.

Táto metóda je najdlhšia, bude si vyžadovať značné zručnosti a trpezlivosť.

Namiesto diamantových koruniek môžete použiť volfrám so strediacim vrtákom, ktorý je jednoducho potrebný, ak je dlažba už položená. Na zabránenie pohybu korunky počas procesu vŕtania sa odporúča použiť šablónu s požadovaným priemerom otvoru. Ak je šablóna pevne pritlačená k stene, koruna sa nepohybuje.

A napriek tomu nezabudnite navlhčiť dlaždicu vodou. Aj keď potrebujete len jednu dieru, nemali by ste ju riskovať, namočiť miesto vŕtania. Vďaka tomuto opatreniu nie je potrebné prepracovať prácu alebo „Bôh zakázať“ nahradiť celý kus muriva.