Ako zahriať podlahu v drevenom súkromnom dome: Vibiraem najlepší spôsob

Problém tepelných strát je typický pre takmer všetky súkromné ​​domy a chaty. Hlavná časť prechádza podlahou, pretože je to konštrukčný prvok najbližšie k zemi. Samozrejme, majitelia týchto nehnuteľností sú znepokojení touto skutočnosťou a snažia sa nájsť najrôznejšie spôsoby, ako tento problém vyriešiť. Ako zohriať podlahu v drevenom dome? Aké materiály na to existujú? A ako vykonávať takúto prácu samostatne? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku.

Materiály na izoláciu podláh v drevenom dome

Minerálna vlna na tepelnú izoláciu podlahy

Tento materiál na tepelnú izoláciu má množstvo pozitívnych vlastností, ktoré vám umožňujú dôverne hovoriť , ako je to najlepšie.

 1. Minerálna vlna má vysokú úroveň zvukovej a tepelnej izolácie.
 2. Je odolný voči vlhkosti a ohňu.
 3. Výborný si dlhodobo zachováva svoje vlastnosti.
 4. Toleruje silné mechanické namáhanie.
 5. Šetrné k životnému prostrediu.
 6. Lacná.
 7. Vysoká chemická odolnosť.

Minerálna vlna sa vyrába vo forme pevných dosiek alebo pružných rohoží. A on a iný typ dobre rezané, čo je dôležité pri vykonávaní izolačných prác.

Dôležité: počas ukladania minerálnej vlny sa uistite, že je jej fóliová strana nasmerovaná dovnútra miestnosti, to znamená, že je navrchu.

Druhy minerálnej vlny

Expandovaný polystyrén: rozsah, špecifickosť

Expandovaný polystyrén sa najčastejšie používa na zohrievanie základov, suterénov, podláh v drevených domoch, ako aj na tepelnú izoláciu podláh s vykurovacími systémami.

Tento materiál má tieto vlastnosti:

 1. trvanlivosť
 2. šetrnosť k životnému prostrediu
 3. vysoké miery biologickej odolnosti voči rôznym mikroorganizmom
 4. vysoká tepelná izolácia
 5. stabilita tvaru a objemu
 6. pevnosť
 7. minimálny stupeň absorpcie vody
 8. použiteľnosť
 9. zvuková izolácia.

Jedinou nevýhodou expandovaného polystyrénu je jeho vysoká cena v porovnaní s minerálnou vlnou.

Dosky z expandovaného polystyrénu sa používajú na zohrievanie pivníc, soklov, komunikačných systémov drevených domov

Samozrejme, tieto dva typy tepelne izolačných materiálov môžu byť nahradené inými, napríklad expandovaným ílom alebo penou, avšak ide o penový polystyrén a minerálnu vlnu, ktoré sa odporúčajú na izoláciu drevených podláh a poskytujú najvýraznejší účinok.

Dvojpodlažný systém v drevenom dome

Pri stavbe dreveného domu sa musíte okamžite uistiť, že podlahy v ňom sú teplé. Mnohí odborníci odporúčajú používať metódu "dvojitých podlaží".

Od samotného mena je jasné, že budete musieť robiť podlahy dvakrát z dosiek, len tieto dosky budú odlišné.

Schéma izolácie drevených podláh
\ t

Podlaha je vyrobená z tepelne neupravených dosiek, ktoré je potrebné navzájom starostlivo nastaviť tak, aby nezostali žiadne medzery. Ak sa vám nedarí získať dokonalý povrch, môžete zapečatiť penu na pripevnenie medzery alebo ju zakryť omietkou. Na dosky sa položí vrstva strešnej krytiny, ktorá bude chrániť drevené podlahy pred šírením plesní a plesní. Ďalej zaspávajte tenkú vrstvu piesku (jeho výška by mala byť iba 3-5 cm) a vyrovnajte ju.

Aby sa zabránilo vystaveniu piesku vlhkosti, je pokrytý plastovým obalom. Svoju hrúbku vyberáme okom, ale najlepšie je vziať ten najhrubší v obchode. Film musí byť upevnený klincami alebo konštrukčnou zošívačkou. Namiesto filmu môžete použiť špeciálny materiál - penofol, ktorý je flexibilným fóliovým polyetylénom. Táto parotesná zábrana nielen udržiava teplo v dome, ale tiež nedovoľuje, aby vlhkosť prechádzala. Vnútri miestnosti je položená fóliou.

Teraz môžete začať s pokladaním izolačného materiálu, ktorý sa musí najskôr narezať na kusy požadovanej veľkosti. Hrúbka izolácievyberte si sami, na základe podmienok oblasti, v ktorej žijete. Teda pre Sibír by mala byť hrúbka tepelne izolačného materiálu aspoň 200 mm a vo Fínsku po silných mrazoch v rokoch 2009-2010 bola táto norma zvýšená na 400 mm. Takže počítajte!

Nad izolačnou vrstvou sa položia drevotrieskové dosky, na ktoré sa následne položí dokončovacia podlaha.

Pokládka dosiek z minerálnej vlny na podklad
Zahrievanie podlahy v drevenom dome s polystyrénovou penou

Zavesený izolačný systém

Táto technika je v mnohých ohľadoch podobná systému dvojitých podláh, pričom jediným rozdielom je, že namiesto podkladu sa sieť používa z rybárskeho vlasca a nemusíte odstraňovať konečnú podlahu.

Čiara by mala byť najhrubšia a najsilnejšia, aby mohla uniesť hmotnosť izolátora. Izolačné práce sa vykonávajú zo suterénu.

S klincami musíte upevniť čiaru na nosníky. Je potrebné ho natiahnuť tak, aby veľkosť získaných buniek nebola väčšia ako 20 cm, ale vo všeobecnosti, čím menšia je veľkosť buniek, tým spoľahlivejšia bude izolácia. Takto sa získa priestor medzi podlahou a sieťou naplnenou minerálnou vlnou alebo polystyrénovou penou.

Nevýhodou tejto techniky je skutočnosť, že v priebehu času sa rybárska šnúra roztiahne a tepelne izolačná vrstva sa prehne a jej kontakt s vnútornou časťou podlahy sa nestane tak blízko.

Je tu však plus - ušetrite veľa na stavebných materiáloch, pretože nemusíte kupovať dosky pre podklad.

Izolácia drevených podláhkoberec

Ďalším spôsobom zohrievania podlahy v súkromnom dome bez otvárania je otepľovanie koberca. Na tieto účely používajú koberec - materiál, ktorý má veľmi podobné vlastnosti ako bežné koberce.

Koberec je položený po celom obvode miestnosti - práve tento moment ho odlišuje od kobercov.

Samozrejme, môžete jednoducho prikryť podlahu týmto krytom a „dobre spať“. Je to len váš sen, že je nepravdepodobné, aby bol tak pokojný. Drevená podlaha nie je podobná betónovej, pretože má medzery, cez ktoré vstupuje do domu studený vzduch zo suterénu. Žiadny koberec nemôže ochrániť vás a vašich blízkych z tohto nového návrhu.

Aby sa predišlo takýmto chybám, odporúča sa najprv položiť špeciálny tepelnoizolačný substrát, ktorý sa predáva v mnohých železiarňach, a potom položiť koberec.

Samotný koberec môže byť upevnený podstavcom a môžete si kúpiť lepidlo, ktoré zaistí koberec na mieste.

Pokladanie kobercov

Namiesto koberca môžete použiť linoleum na báze juty alebo plsti. Takýto teplý substrát udrží podlahu v teple a atmosféra v dome je útulná a pohodlná.

Moderné technológie v službách človeka

S rozvojom pokroku sa objavil rad alternatívnych možností na zohrievanie podlahy. Teraz môžete dosiahnuť veľký efekt pomocou špeciálnych systémov nazývaných "teplá podlaha". Zohriať podlahu v súkromnom dome bolo jednoduché!

Takýto systém sa veľmi ľahko inštaluje a dokážeinštalovať priamo na lag alebo na podklad. Je úplne bezpečný pre drevo, takže sa nemôžete báť náhodného zapálenia, a tak bezpečne izolovať váš domov.

Existujú dva typy podobných systémov:

 • systém podlahového vykurovania regálového typu
 • systém podlahového vykurovania modulárneho typu.

Oba tieto systémy sú voda, to znamená, že ohrievajú drevené podlahy na úkor vody, ktorá neustále cirkuluje cez rúrky, ktoré sú hlavným konštrukčným prvkom.

V modulárnom systéme sa používajú prvky-moduly, ktoré sú vyrobené z drevotrieskovej dosky hrubej 22 mm. Tieto listy majú malé kanály pre rúrky a dosky, ktorými sa voda pohybuje.

V tom istom regálovom systéme sa rúrky a dosky umiestnia medzi drevotrieskové dosky s minimálnou hrúbkou 28 mm (hrúbka môže byť väčšia). Pre rúry sú špeciálne drážky so šírkou 20 mm. Celý systém je tak pevne fixovaný a nemôžete sa obávať, že sa dosky budú pohybovať od vibrácií miesta.

Oba systémy sú namontované rovnakým spôsobom:

 1. Odstráňte starú podlahu, vrátane ponoru, ak ste ju samozrejme mali.
 2. Hrubá tyč je pribitá po obvode miestnosti, ktorá bude slúžiť ako opora pre budúce poschodie.
 3. Nastavte oneskorenia so šírkou kroku 0,6 metra.
 4. Inštalujeme systém podlahového vykurovania. Pri montáži drevený podklad, na ktorom sú upevnené všetky rúry a dosky, slúži ako podklad, čo umožňuje mierne znížiť nákladovú položku úsporou pri nákupe dosiek.
 5. Pre tesnejšie uloženie podkladu na podlahovú krytinu odborníci odporúčajú položiť medzi ne vrstvu polyetylénu, ktorá bude hrať úlohu „vankúša“.
 6. Teraz môžete nainštalovať akúkoľvek podlahu - laminát, parkety, alebo len položiť dosky.

Je tu jedna dôležitá nuancia: ak plánujete položiť keramické alebo kamenné dlaždice, linoleum alebo koberec na drevený systém podlahového vykurovania, potom by ste mali pred začatím tejto práce vytvoriť dosku zo sadrových vlákien. Tento štít je potrebný pre:

 • chráni povlak pred možnou deformáciou spôsobenou teplom;
 • rovnomerne rozloží zaťaženie na podklad;
 • rovnomerné rozloženie tepla z vykurovacích prvkov na podlahovú krytinu.

Samozrejme, taká radosť stojí za veľa peňazí, ale potom dostanete dokonalú podlahu, ktorá bude teplá, keď ju budete chcieť.

Položenie systému „teplej podlahy“

Drastické opatrenia na zohriatie podlahy v drevenom dome

Ak vám žiadna z metód nevyhovuje alebo neprináša požadovaný výsledok, zostáva jedna vec - zahriať suterén. Takáto práca vám zaberie veľa času a úsilia, ale vaša podlaha bude určite teplejšia.

Takže najprv musíte vykopať po obvode domu priekopu o hĺbke asi 0,5-0,7 metra a šírke asi 40-50 cm, aby sa účinne chránil tepelne izolačný materiál pred hlodavcami, na spodku výkopu sa vyrába hlinený blok.

Teraz môžete inštalovať izolačné pásy. Môže to byť penová alebo polystyrénová pena. Ale nie sú dosť na to, aby ste ich mohli nainštalovať. Na tento účel použite tmel alebo špeciálne lepidlo, ktoré je bodkované na všetkých plochách plátna. Všetky štrbiny a spoje medzi vrstvami izolácie sú napenené montážnou penou.

Ďalej naneste lepidlo na polystyrénovú penu (bude spoľahlivejšie), na celom obvode domu namontujte debniace dosky a vyplňte výsledný priestor betónom z keramiky.

Izolácia je teda úplne izolovaná od vonkajšieho prostredia, hlodavcov a vlhkosti a vaša podlaha pred chladom a mrazom.

Pozrite si video s iným spôsobom ohrevu základne. Ako ďalší krok na zlepšenie izolačných vlastností podlahy vidieckeho domu, takáto izolácia v žiadnom prípade nebolí.

Teraz viete, ako sa má podlaha v dome zohrievať, ale neponáhľajte sa ponáhľať k nástrojom. Vážiť klady a zápory, vypočítať nákladové položky, vziať do úvahy všetky nuansy a až potom môžeme začať prácu.