Ako zlepšiť výnosy vápnením pôdy a vyháňaním krtkov

Letné obyvateľstvo a majitelia súkromných poľnohospodárskych usadlostí každoročne riešia ten istý problém: snažia sa zachovať plodnosť krajiny a vedú tvrdohlavý boj proti invázii krtkov. Na prvý pohľad tieto veci nie sú nijako zvlášť spojené, ale čím lepšie zloženie pôdy, tým užitočnejšie červy sa tam plazia. A predátori (tj móly) ich budú nasledovať. Preto, vedenie vápnenie pôdy s cieľom zvýšiť výnos, musíme byť pripravení, ako nečakaní hostia na mieste sa zvýši.

Video: príbeh o vápnení pôdy

Prečo potrebujem vápnenie kyslých pôd

, V skutočnosti väčšina rastlín dobre rastie len na zemi, kde hladina kyslosti nepresahuje 5,5 pH. Ide o pomerne slabé percento a každoročne v dôsledku minerálnych hnojív, zrážok sškodlivé nečistoty zeminy sa čoraz viac okysľujú. V dôsledku toho bude musieť letný rezident čeliť mnohým problémom:

 • V kyslej pôde zomrie užitočná mikroflóra, ktorá spracúva organické látky a humus na hnojivo strávené koreňmi.
 • Kyselina blokuje uvoľňovanie živín z pôdy a korene ich nemôžu absorbovať.
 • Pridaný fosfor reaguje s kyselinou a stáva sa pre rastliny neprístupným, čo znamená, že všetky ďalšie kŕmenia sa budú vykonávať márne.
 • Po rozmrazení snehu alebo prívalových dažďov kyslá zemina dlhodobo vysychá a na teplom povrchu sa tvorí teplo.
 • Všetky ťažké kovy, ktoré sa nahromadili v pôde, sa nemôžu rozkladať na bezpečné zložky a vstupovať do potravín v ľudskom tele.

Potrebuje pôda vápnenie

Úroveň okysľovania pôdy v špeciálnych agrochemických laboratóriách je najpresnejšie určená, ale možno ju nájsť len vo veľkých mestách. Väčšina majiteľov dachy používa na analýzu jednoduché metódy „starého otca“, ktoré poskytujú pomerne spoľahlivé informácie.

Existujú osobitné pomôcky, ktoré pomáhajú určiť úroveň kyslosti pôdy doma
.

Analýza pestovaných a voľne žijúcich rastlín v záhonoch

V prvom rade vytvorte zoznam všetkých „zelených“ obyvateľov vašej lokality, ktorí rastú lepšie ako ostatní. Ak obsahuje ihličnany, rododendrony, azalky, vresy (z pestovaných rastlín), ako aj voľne žijúce žihľavy, prasličky, oxalis, šťovík, bradavice a machy, potom vaša krajinapotrebuje vápnenie, pretože sa stala príliš kyslou. Ale všimnite si, že v tých oblastiach, kde kvitnú luxusné rododendrony, nie je potrebné žiadne zlepšenie pôdy, pretože práve toto zloženie prispieva k najlepšiemu rastu rastlín. Na mierne kyslých alebo neutrálnych pôdach, ako je pšenica tráva, plantain, podbeľ, breza rastú dobre.

Ak planéta prospieva dachovi, všetko je v poriadku s vašou pôdou
.

Experiment s čerešňovým alebo ríbezľovým lístkom

Keď sa rastliny analyzujú, vezmite si niekoľko pokusov o pôdu z rôznych miest pozemku na domáci pokus. Nalejte vriacu vodu do sklenených kruhov cez pár kúskov narezaných ríbezlí alebo čerešňových listov a nechajte ich stáť. V mierne chladenej infúzii, hádzať štipku pôdy (pre každú šálku pôdy z rôznych miest) a pozorovať reakcie. Ak sa kvapalina zmení na zelenú, potom táto zem má neutrálnu úroveň kyslosti. Modrá farba indikuje slabo kyslú pôdu, červenú - príliš okyslenú, ktorá si vyžaduje obnovu.

Podobné výsledky ukazujú lakmusové papiere, ak sú spúšťané do vlhkej pôdy

Akými prostriedkami sa môže vápnenie pôdy vykonávať doma

Najobľúbenejšou metódou dezoxidácie pôdy je vápnenie. Na to sa pripravia nasledujúce kompozície pred kopaním zeme na jeseň alebo na jar.

 • Pushonovo vápno. Predané v hotovom formulári už zaniklo. Ak túto možnosť nebolo možné kúpiť, kúpte si ju obvyklým spôsobomstavebné vápno. Je pravda, že bude musieť byť vopred uhasený vodou alebo postavený na týždeň pod prístreškom, aby mohla absorbovať vlhkosť zo vzduchu a uhasiť sa.
 • Vápenná múka. V závislosti od stupňa brúsenia existuje niekoľko tried. Kyslosť múky prvej triedy s najjemnejším mletím uhasí kyslosť rýchlejšie ako ostatné.
 • Sadrokartón. Špeciálny druh vápna, ťažený v jamách sušených prírodných vodných útvarov. Pokiaľ ide o rýchlosť dezoxidácie pôdy, vyhráva proti vápennému prášku.
 • Dolomitová múka. Absorbuje kyselinu pomalšie ako všetky vyššie uvedené kompozície, ale má súbor užitočných stopových prvkov, ktoré zlepšujú rast mnohých záhradných plodín.
Okrem neutralizácie kyseliny zavádza dolomitová múka do pôdy ďalší komplex stopových prvkov
.

Ľudové metódy zaobchádzania s krtkami

Akonáhle vaša pôda normalizuje rovnováhu kyseliny, ožijú nielen baktérie, mikroorganizmy a červy, ale aj krtkovia, ktorí sa ponáhľajú na miesto, aby si pochutnali na chutnej pochúťke. Netvrdia, že sú rastliny, ktoré sú zasadené osobou, ale v snahe o pohybujúce sa jedlo, vykopať korene a hádzať kopce zeme von. Je obzvlášť nepríjemné vidieť tento zrak na dokonale plochom, dobre upravenom trávniku. Preto je potrebné znovu obsadiť obsadené územia od zvierat, hoci víťazstvo nie je vždy na strane majiteľov. Zvážte najúčinnejšie spôsoby, ako sa vyrovnať s krtkami.

Chvíľka odcudzenie zvierat: nevyžadujú sa žiadne osobitné náklady

Ak krtko už začal svoju trestnú činnosť na území Slovenskej republiky.vašej obľúbenej kvetinovej záhrady alebo trávnika, musíte naliehavo vyhnať ju mimo túto zónu. Na to, "slabé miesta" zvieraťa - zvýšená vôňa a sluch - obťažujú všetky druhy úprav. Krtkovia nemajú radi drsné pachy a nadmerný hluk, takže zmenia plán bezpečnejším spôsobom. Najúčinnejšie fungujú tieto nástroje:

 • Králik kráľovský a fazuľa

V týchto rastlinách koreňový systém vyžaruje silný, prenikavý zápach, ktorý preniká do pôdy a dráždi zviera. Preto, lôžka, na ktorých sú takéto "príchute" zasadené, bude mólo radšej ísť okolo. Pre trávnik by bolo dobrou voľbou pristátie po obvode nechtíka. Ich vôňa tiež nemá rád zviera, a na jeseň môžete nakrájať kvety a rozptyľovať sa na lôžkach, čím dezinfikujete pôdu pred škodcami.

Royal Grouse nielenže vystraší moru rodiny z lokality, ale vytvorí aj elegantnú kompozíciu v jarnej kvetinovej záhrade
.
 • Lahvové fľaše

Boj proti krtkom sa úspešne uskutočňuje s najbežnejšími sklenenými prázdnymi fľašami. Sú poháňané v 2/3 výšky okolo obvodu lôžok alebo pozemok nie je rovný, ale šikmo, snaží sa umiestniť krk zo strany často fúka vietor. Vo veternom počasí sa prázdny kontajner začína "spievať", čím sa ozývajú zvuky. Takýto "koncert" krtek nebude stáť.

 • Ultrazvukové strašenie

Výrobcovia rôznych pomôcok, ktoré zrejme bojovali aj proti krtkom v tejto oblasti, vymysleli užitočný kúsok - ultrazvukový repeller.Zariadenie sa podobá hrubému čapu, ktorý je poháňaný do zeme takmer k uzáveru. Vnútri prístroja - batérie. Automaticky pracujú v priebehu niekoľkých sekúnd, pričom vyžarujú ultrazvukové vlny a pípanie. Piskanie nie je počuteľné zhora, ale rozbieha sa dosť ďaleko pozdĺž krčných chodieb. Batéria vydrží asi pol sezóny. Ešte výhodnejšia možnosť - solárny repeller. Počas denného svetla akumuluje energiu a premieňa ju na ultrazvuk. Každý výrobca má svoj vlastný rozsah zariadenia, ale zvyčajne jeho sila je dosť pre 10-12 metrov, takže trávnik alebo kvetinová záhrada môže byť uložený. Pre blokádu celej stránky dať repelérov zo štyroch extrémnych bodov v blízkosti plota.

Slnko poháňaný jazdec pracuje bez prerušenia niekoľko sezón v rade
.

mazaný boj s mólami v záhrade: vytvoriť nepreniknuteľnú štít

najúčinnejší boj s mólami v krajine - to je výnimka preniknúť do záhrady. Začnú „vojnu“ pred objavením sa „nepriateľa“, t. zatiaľ čo zviera sa ešte nenašlo na vašom území, ale už bolo zaznamenané medzi susedmi. Na tento účel sa vytvorí pol metra v pôde druh štítu vyrobeného z bridlice, naliatych kameňov, rozbitého skla alebo iných materiálov, cez ktoré zviera nie je schopné urobiť cestu. Najjednoduchší spôsob, ako urobiť takú blokádu v čase inštalácie plota, prehlbujúci základ plota. Ale v prípade, že miesto je už oplotený, potom dal štít v blízkosti plota.

Majte však na pamäti, že vďaka nepretržitej bariére vám užitočná dažďová voda nespadne do zemečervami. Po daždi budete musieť zbierať sami v najbližších kalužiach a priviesť ich na postele. A mriežku-grouse môžete použiť ako štít. Jeho bunky sú príliš malé na to, aby prenikli krtkami, ale malé zvieratá voľne prechádzajú cez bariéru. Ak sa boj proti krtkom vlastnými rukami neskončil vaším víťazstvom, mnohí idú k radikálnym opatreniam: vložia pasce, krtkovia a iné zariadenia, ktoré zviera zabijú. Ale pretože na pozemku zviera žije so svojou rodinou, potom krotolovok bude potrebovať 7-10 kusov, a dať ich všetky naraz.

Je zlé, že niektorí majitelia začínajú s týmito metódami, hoci spravidla sa môžete vyrovnať s krtkami humánnymi spôsobmi. Potom bude záhrada zachránená a vaše svedomie bude čisté.