Akú farbu maľovať steny: vziať do úvahy umiestnenie a účel miestnosti

Plánovanie opravy? Ale stále neviem, akú farbu maľovať steny? Ponáhľame sa vás ubezpečiť - táto otázka je pre mnohých prekážkou. Nielen všeobecný vzhľad a charakter interiéru bude závisieť od „tonality“ miestnosti, ale s najväčšou pravdepodobnosťou Vašej pohody, nálady, vitality. Skutočnosť, že každá z farieb vo väčšej alebo menšej miere ovplyvňuje emocionálnu stránku ľudského života, je už dlho známa.

Steny - druh pozadia pre maľby, záclony, nábytok a ďalšie doplnky. Chcete, aby sa vyššie uvedené položky javili výraznejšie? Na povrch naneste neutrálnu farbu. Ak takúto túžbu nemáte, môžete bezpečne experimentovať s farbou, „zavedením“ maxima jasu a kreativity do interiéru.

Video: ako si zvoliť farbu stien

Výber farby na maľovanie stien, mali by ste venovať pozornosť umiestneniu miestnosti vzhľadom na strany.horizont. Pre miestnosti orientované na juh sa odporúča zvoliť si farbu studených (zelených, modrých, fialových) tónov. Severná miestnosť potrebuje teplé odtiene - žlté, zlaté, ružové, oranžové a podobne. Takto môžete vytvoriť slnečnú atmosféru.

Žltá farba stien v obývacej izbe kompenzuje nedostatok slnečného svetla
.

Je potrebné pripomenúť, že každé pravidlo má výnimky. Napríklad vo vašej "južnej" spálni sú "skromné" okná a za nimi nádherný svieži strom. Aký je výsledok? Miestnosť, ktorá mala byť teoreticky úplne naplnená svetlom, sa ukázala byť tmavá. Po nanesení na výzdobu stien tmavej farby, studenej farby, stačí otočiť izbu do pochmúrnej skrine.

Rovnako dôležitým aspektom pri výbere farby farby pre každú konkrétnu miestnosť je jej účel.

Farby obytných miestností

Farby haly

Obývacia izba v dome obývanom veľkou rodinou je denným biotopom pre svojich členov na účely rekreácie, nezaťažujúcich domácich úloh.

Preto by mal byť farebný roztok pokojný a „číry“; podporovať upokojenie a dobrú náladu. V závislosti od orientácie môžete použiť sivozelené, zelené, šedo-modré odtiene, ako aj iné farby strednej a nízkej sýtosti.

Obývacia izba: pekný kontrast jasných stien s nábytkom

V riedko osídlených domoch a bytoch sa hala používa zriedka - hlavne na prijímanie hostí alebopravidelný večerný odpočinok. Preto môže byť bezpečne natretý v jasných a hlbokých farbách: modrá, fialová, purpurová, dokonca červená. Takéto pozadie je ideálne pre interiérový svetlý nábytok, ako aj sochy, maľby a fotografie v pozlátených rámoch.

​​

Video: svetlé farby v obývacej izbe

Farba stien v spálni

Spálňa je určená na spanie, a tu je veľmi žiaduca atmosféra úplného pokoja - interiér so všetkým jeho vzhľadom by mal „nakloniť“ osobu relaxovať. Preto je pre návrh stien lepšie použiť žltú, bielu, broskyňovú, bledo modrú. Ak je vaše pracovisko nútene umiestnené v spálni, potom by ste mali venovať pozornosť šedo-modrej, šedo-zelenej a iným neutrálnym odtieňom, ktoré by prispeli k duševnej práci, ale nie nepríjemné.

Je váš dom veľký a priestranný? Potom môžeme bezpečne predpokladať, že žijete so svojimi rodičmi alebo babičkou, dedkom. Ako pre nich zariadiť izbu? Musíte priznať, že starší ľudia trávia dosť času vo svojej izbe. Preto sa určuje farebným rozhodnutím stien „otcovskej“ miestnosti, nezabudnite - žiadny kontrast. Vyberte pokojný tón. Mnoho starších ľudí trpí vysokým krvným tlakom - červená je zakázaná. Hoci toto všetko je „čistá psychológia“, nie je lepšie byť v bezpečí?

Nebolo by zbytočné opýtať sa príbuzných, ako vidia steny v ich izbe.

Spálňa v klasickom štýle - ideálna pre starších ľudí

Galéria riešení pre škôlku

Je pravdepodobne najťažšie vybrať farbu pre škôlku. Odborníci, väčšina z nich odporúča zamerať sa na vek.

Pre deti v predškolskom /základnom vekuje životne dôležitý interiér, ktorý stimuluje aktívne živobytie. Majte na pamäti, že v ranom veku deti uprednostňujú červenú a oranžovú, pretože starnú - modrú a zelenú. Napriek tomu, že deti túžia po jasných farbách, pamätajte: ich použitie v miestnosti by malo byť mierne. Dlhšie vystavenie príliš chytľavé farby pneumatík psychiku dieťaťa. Preferujte výrazné pastelové farby: číra oranžová, slnečno žltá, modrá obloha.

Pri zónovaní pamätajte na to, že v zóne spánku a povolania by sa mali vylúčiť jasné farby, aby sa nervový systém nebrzdil a neodrážal pozornosť detí.

Stredoškolskí a starší žiacipotrebujú riadne organizovať svoj spánok a študovať čo najviac batoľat. Vítané budú biele alebo diskrétne svetlé farby. Dieťa určite ocení diskrétnu farebnú schému - koniec koncov je to dokonalé zázemie pre modely, športové potreby, kresby, zbierky, plagáty mladších detí.

Steny v nebytových priestoroch

Galéria nápadov pre úrad a kanceláriu

Toto je nepochybne najzávažnejšia miestnosť v dome. Tu je potrebné použiť farby, ktoré podporujú koncentrovanú prácu a intenzívnu duševnú aktivitu: béžová, sivá, hnedá, niektoréodtiene zelenej. Rovnaké farby sú vhodné pre kancelárie. Jasne červenú možno použiť len vo výnimočných prípadoch a potom ako cieľ. Táto farba veľa obťažuje, ale nezvyšuje účinnosť.

Výber palety pre chodbu

Čo je to "klasická" chodba? Preplnený priestor obmedzenej oblasti, úzky, zvyčajne bez denného svetla. Ale zoznámenie s bytom začína s ním - to je druh „tváre“ vášho domova. A kompetentná voľba farby stien v hale je mimoriadne dôležitá. Celkovo sem môže prísť takmer každý, ale stojí za zmienku, že „ťažké“, hlboké tóny vytvoria dojem „opierajúceho sa o“ steny, čo je pre priestor s mimoriadne výnimočnými rozmermi veľmi nežiaduce.

Video: farba čistoty a priestrannosti v kuchyni

V kuchyni je mimoriadne dôležité vytvoriť dojem priestrannosti a chladu. Z neho by mal "dýchať" hygienický, nielen na úrovni skutočnej čistoty, ale aj vizuálne intuitívne. Na základe týchto požiadaviek môžeme predpokladať, že najlepšou voľbou pre kuchyňu bude biela, piesková, modrá, zelená.

Farba stien v kúpeľni

Na začiatku trávime v tejto miestnosti veľmi málo času. Tak prečo nie experimentovať? Červená a fialová, modrá a zelená - môžete bezpečne pustiť svoju predstavivosť. Ani tie „odvážne“ farby vás nebudú môcť paliť. Prehrať na rozdiel od inštalatéra -Urobte interiér vašej kúpeľne jedinečným!

Červené steny v kúpeľni: prečo nie?

Celkový dojem

Maľovanie stien a stropu v rovnakej farbe vytvorí dojem vyššej miestnosti - ak už máte vysoké stropy, toto riešenie by sa malo opustiť.

Nepríjemný dojem vytvára miestnosť pripomínajúca puzdro na ceruzku - dlhé a úzke. Maľovanie bočných stien v „odtláčajúcich“ (tzn. Chladných) farbách pomôže zmierniť podráždenie a bočné steny - v intenzívnejších a teplejších farbách.

Na základe hodnotných odporúčaní odborníkov a psychológov, ako aj prepojenia vlastného vkusu si budete môcť vybrať správne farebné riešenia pre každú z izieb. Pokúste sa zohľadniť temperament každého člena rodiny. Táto otázka, na rozdiel od mnohých, má nielen praktickú, ale aj psychologickú stránku. Buďte vážny - vytvorený interiér by vás a vašich blízkych mal potešiť mnoho rokov.

Video: farba stien v kúpeľni - pracovný postup

Vyberte si tú najlepšiu farbu stien? Teraz sa pozrite na to, ako ich rýchlo a bez problémov natrieť: