Akumulátory na zásobovanie vodou: typy, funkcie, pravidlá výberu

Keď otvoríte kohútik v vidieckom dome, málokedy si hostiteľ myslí, odkiaľ voda pochádza. Samozrejme, každý vie, že zdrojom životodarnej vlhkosti v systéme zásobovania vodou je dobre, a že voda z neho prúdi pomocou hydraulického čerpadla. Ale nie každý si pamätá jeden z hlavných prvkov systému. Pre nepretržitú dodávku vody a predĺženie životnosti systému sú hydroakumulátory jednoducho potrebné na zásobovanie vodou.

Funkcia hydroakumulátorov v systéme zásobovania vodou

Hydraulický akumulátor pre systémy zásobovania vodou alebo tlaková nádoba je navrhnutý tak, aby akumuloval vodu a udržiaval tlak potrebný na normálne fungovanie systému, a tiež pôsobí ako absorbér, ktorý sa vyskytuje pri vodnom raji v dôsledku spustenia čerpadla alebo otvorenia ventilov. Táto konštrukcia je zodpovedná za vytvorenie potrebného tlaku pre správnu prevádzku systému zásobovania vodou.

Bez hydroakumulátora nemôže fungovať jediný uzavretý vodovodný systém
.

Je zaujímavé: hydraulické šoky nie sú hrozné len pľuvaním zo žeriavu. Môžu výrazne poškodiť nielen prvky systému zásobovania vodou, ale aj inštalatérske práce.

Samozrejme, používanie hydroakumulátorov nie je podmienkou.otvorený systém, v ktorom je základom veľká vodná nádrž umiestnená v určitej výške, toto zariadenie je vo všeobecnosti nadbytočné.

Pre vidiecky dom sa však zvyčajne používa uzavretý okruh vody s hydroakumulátorom. Tým sa vyhnete veľkému počtu problémov.

Dôležité: Zariadenie výrazne zvyšuje životnosť čerpadla znížením počtu krátkodobých zapínaní systému. Okrem toho inštalácia hydroakumulátora kompenzuje expanziu vody v potrubiach, čím sa zabráni vzniku nadmerného tlaku.

Zariadenie a princíp činnosti hydroakumulátorov

Tlaková nádoba sa skladá z uzavretého obalu vyrobeného z kovu a gumovej membrány, ako je balónik, ale s vysokou pevnosťou. Celý priestor medzi elastickou membránou a telom je naplnený inertným plynom, ktorý je bezpečný pre živé organizmy. Hydroakumulátory sú inštalované na potrubí a pripojené k nemu prírubovým spojom.

Akumulátorové zariadenie pre vodovod

Ako funguje tlaková nádrž? Najprv voda vstúpi do elastickej membrány a natiahne ju, v dôsledku čoho sa plyn umiestnený medzi puzdrom a membránou stlačí, čím sa zvýši tlak na membráne. Vďaka pružnosti elastickej membrány a tlaku plynu vo vodovodnom potrubí je udržiavaná požadovaná úroveň tlaku. Keď sa dosiahne požadovaný tlak vo vnútri gumovej nádrže, čerpadlo sa vypnešpeciálne relé. Keď sa ventil otvorí, tlak sa zníži a čerpadlo sa znova aktivuje.

Stály prívod vody do akumulátora vám umožňuje vyhnúť sa krátkodobému spusteniu čerpadla, čo vedie k jeho rýchlemu opotrebeniu. Objem tlakovej nádoby sa spravidla volí tak, aby mohol pojať aspoň štvrtinu maximálnej minútovej spotreby vody v dome. Samozrejme, že nemáte veľa času počas tejto doby, ale je celkom možné opláchnuť si ruky alebo vziať šálku vody za pätnásť sekúnd. Navyše, situácia, kedy je dom je maximálny príjem vody, je to veľmi zriedkavé, takže zásobovanie vodou v akumulátore môže byť dosť aj na umývanie riadu.

Typy akumulátorov: ako sa rozhodnúť správne

Akumulátory sú rozdelené do dvoch typov:

  • vertikálne;
  • horizontálne.

Názov typu nástroja je úplne v súlade s metódou jeho inštalácie. Voľba je jednoduchšia, ak miestnosť umožňuje použitie len jedného typu, ale ak rozmery miestnosti umožňujú použitie vertikálnych aj horizontálnych tlakových nádob, je veľmi ťažké sa zdržať na akomkoľvek mieste.

Vertikálny hydroakumulátor na zásobovanie vodou

V takom prípade by sa mala venovať pozornosť tomu, ako sa vzduch odvádza z gumovej membrány. Pravdepodobne každý vie, že voda vždy obsahuje rozpustený vzduch, ktorý sa časom uvoľňuje a vytvára vzduchové lapače v rôznych častiach systému zásobovania vodou.

Membránová dutina nie je výnimkou. Tak tupre odvzdušnenie tohto vzduchu na každom akumulátore pre systémy prívodu vody, inštrukcia poskytuje dodatočnú vsuvku.

Horizontálny hydroakumulátor na zásobovanie vodou

Vertikálne akumulátory akumulujú vzduch vo svojej hornej časti a dajú sa ľahko odstrániť pomocou takéhoto jednoduchého zariadenia, ale v horizontálnych tlakových nádobách je potrebné nainštalovať dodatočnú časť systému zásobovania vodou vrátane guľového ventilu, vzduchovej vsuvky a kanalizácie. ,

Tip: Odvzdušnenie vzduchu z akumulátora by malo byť aspoň raz za mesiac.

Odvzdušnenie vzduchu je relevantné len pre nádrže s objemom viac ako 100 litrov, voľba menšieho objemu akumulátora je obmedzená len jednoduchosťou montáže modelu. Vzduchové zátky v tlakových nádobách malej nádrže sa odstraňujú periodickým plným vyprázdňovaním.

Tip: je možné odvádzať vzduch z malých akumulátorov cez kohútik umývadla alebo z akéhokoľvek iného miesta vybíjania, predtým sa musí úplne odpojiť napájanie zariadenia. Na dosiahnutie najlepších výsledkov je potrebné tento postup niekoľkokrát opakovať.

Na videu sa predstaví posudok experta o funkčnosti a výhodách vybavenia systému zásobovania vodou hydroakumulátorom:

Bohužiaľ, väčšina dovážaných tlakových nádob v praxi je úplne nevhodná pre osobitosti našich systémov zásobovania vodou. tedatakéto zariadenie zlyhá veľmi rýchlo. Akumulátory Dzhileks na zásobovanie vodou vyrába ruská spoločnosť, ktorá vyvinula vynikajúce vybavenie, ideálne vhodné pre domáce podmienky. Okrem toho majú tieto zariadenia v porovnaní s dovážanými náprotivkami nižšiu cenu.