Aký by mal byť priemer vrtu: sklz a čerpacie zariadenie

Spolu s hĺbkou vrtu má veľký význam jeho priemer. Faktom je, že zložitosť a náklady na vŕtanie závisí od tohto parametra. Okrem toho rôzne priemery vrtov pre vodu priamo ovplyvňujú výkonové charakteristiky konštrukcie a spôsob, akým je udržiavaná, a preto je lepšie sa postarať o výber optimálnej veľkosti vopred - dokonca aj vo fáze projektovania systému zásobovania vodou.

Priemer vrtného vrtu: prečo je dôležitý

Priemer vrtu znamená vnútornú veľkosť výrobného reťazca, do ktorého spadá čerpacie zariadenie, vodovodné potrubie a iné zariadenia. V tomto prípade sa priame vŕtanie pôdy uskutočňuje pomocou vŕtačky väčších rozmerov, najmä pri usporiadaní dvojdierkovej vrtnej konštrukcie.

Je zaujímavé vedieť. Dva stĺpce sa vyvŕtajú, ak sa nad hlavnou zvodnenou vrstvou nachádzajú iné horizonty. V tomto prípade vonkajší plášť (vodič) chráni hlavný horizont pred prenikaním vodyhorné zdroje a vnútrajšok operačného stĺpika zodpovedá organizácii príjmu vody.

Výstavba vrtu s dvoma stĺpmi

Z hľadiska výkonu a údržby je uprednostňovaný veľký priemer potrubia. Po prvé, objem filtračnej zóny sa zvyšuje, čo znamená, že pri rovnakom výkone zvodnenej vrstvy možno čerpať viac vody za jednotku času (hoci zdrojový pomer zostáva základným parametrom). Po druhé, je možné použiť viac dimenzionálne (a výkonnejšie) zariadenia a tiež výrazne zjednodušiť proces opravy a údržby konštrukcie.

Na druhej strane: veľký priemer - vysoká cena. Ak sa šírka vŕtania zdvojnásobí, náklady na prácu sa zvýšia takmer o tri. Preto je veľmi dôležité urobiť výpočet takým spôsobom, aby sa uspokojili finančné aj spotrebiteľské potreby.

Prevádzkové potrubia pre vodné studne

Veľkosť potrubia môže byť odlišná a závisí od priemeru vrtu. Skriňa sa inštaluje po alebo počas procesu vŕtania na ochranu vnútorných stien pred odlupovaním hornín. Na vystuženie konštrukcie sa betónový roztok naleje medzi vonkajším povrchom a zemou, po čom sa studňa dokončí: inštaluje sa čerpacie zariadenie, potrubie sa namontuje a vrch sa uzavrie viečkom.

Použité materiály

Rúry, ktoré sa používajú na puzdro vrtu,vyrobené z:

  • azbestový cement;
  • oceľ;
  • 38) plasty.

Azbestový cement sa osvedčil v oblasti zásobovania vodou niekoľko desaťročí. Takéto produkty sa neboja korózie, sú chemicky neutrálne a majú dobrú trvanlivosť. Spolu s temperovanosťou materiálu robí inštaláciu veľmi starostlivo. Typicky, inštalácia azbestových cementových stĺpcov dôveruje odborníkom.

Rúry azbestové cementy

Oceľové konštrukcie sa často používajú na obloženie artézskych prameňov. Takýto výrobok je schopný odolať silným zaťaženiam, ktoré vytvárajú vrstvy pôd, takže sa nebojí horninových pohybov. Priemer oceľového potrubia pre vrt sa môže líšiť v širokom rozsahu, doba prevádzky je viac ako 50 rokov.

Stojí za to venovať pozornosť. Jednou z nevýhod oceľového potrubia je korózna citlivosť. V dôsledku oxidačnej reakcie sa v priebehu času na stenách vytvára hrdza, ktorá môže presýtiť vodu železom.

Oceľové puzdro pre vrt
\ t
​​

Každý deň sa stáva čoraz obľúbenejším plastový kryt, ktorý má výrazne nižšiu hmotnosť s dobrou spoľahlivosťou. Nie sú náchylné na koróziu a nepodliehajú chemickému pôsobeniu na životné prostredie, takže ich možno používať viac ako desať rokov. Ešte atraktívnejšie plastové výrobky predstavujú relatívne nízku cenu. Avšak pre ťažké pôdy všetkykov sa považuje za vhodnejší.

Plastové puzdro

Technické ukazovatele

Výrobné kolóny podliehajú určitým požiadavkám, ktoré sa týkajú najmä hrúbky steny a priemeru. Pre štandardné použitie je povolená nerovnomernosť týchto ukazovateľov, ktorá nepresahuje 0,7 mm na 1 m. V niektorých prípadoch však môže byť prah nerovnosti viac tuhý - 0,5 a dokonca 0,3 mm na 1 m.

artézske studne najčastejšie používajú stĺpce s priemerom 90 - 165 mm. Pre jamky na piesku, aby sa zabránilo rýchlemu zanášaniu, sa odporúča vytvoriť otvor 125 mm. Napriek tomu, že napríklad v jazerách Abyssinian, diametrálna veľkosť výrobného reťazca zriedka presahuje 50 mm.

Podrobnejšie informácie o existujúcich priemeroch a hrúbkach stien v reťazcoch puzdra nájdete v príslušnej tabuľke:

Tabuľka rozmerov plášťa z PVC

Závislosť priemeru výrobného potrubia od rozmerov čerpadla

Priemer studne závisí priamo od typu a veľkosti čerpadla a naopak, výber čerpacej techniky sa vykonáva v súlade s rozmermi reťaze puzdra.

Priemer vrtu pre čerpaciu stanicu

Ak je zrkadlo vody blízko povrchu, samonasávacie povrchové čerpadlá sa môžu použiť na prívod vody, ktoré sú často zviazané s akumulátormi a nazývajú sa čerpacie stanice.

Je zaujímavé vedieť. zásadapráca samonasávacích jednotiek určuje hĺbku príjmu vody, ktorá nepresahuje 9 metrov. Preto sa pri nižšej hladine vody používajú ponorné zariadenia, ktoré môžu zdvíhať vodu z hĺbky viac ako 50 m. V tomto prípade spravidla postačuje 50 milimetrový kryt na zabezpečenie normálnej prevádzky systému zásobovania vodou.

Pri použití povrchových čerpadiel postačuje malá diera v zemi
.

Priemer vrtu pre ponorné zariadenia

Minimálny priemer ponorných čerpadiel vrtov je 76 mm. Inštaláciu takýchto zariadení je možné vykonať už v 90 mm skrini. Pre každodenné potreby sa však vo väčšine prípadov používajú 4-palcové jednotky, ktoré sú lacnejšie a majú vyššiu produktivitu. Pre ich normálne umiestnenie sa používa operačný stĺpec najmenej 110 mm.

Rada. Odborníci odporúčajú dávať prednosť väčším otvorom. Rozdiel v nákladoch na vŕtanie hlavne 90 mm a 110 mm nie je tak významný, pričom je oveľa ľahšie udržiavať stĺpec 110 mm.

Vzdialenosť medzi puzdrom a stenou puzdra by nemala byť menšia ako 2 mm v celom polomere. Zároveň je pre vibračné ponorné čerpadlá toto kritérium prísnejšie, pretože priamy kontakt sMôže sa vyskytnúť konštruktívny obal.

Rezerva na ponorenie čerpadla by mala byť dostatočná pre normálnu prevádzku vrtu
.

Príklad výpočtu priemeru potrubia pre studňové čerpadlo

Na presné určenie priemeru potrubia pre studňové čerpadlo môžete použiť jednoduchý vzorec:

D (plášť) = D (čerpadlo) + vôľa + hrúbka steny

Teda pre 3-palcovú jednotku bude minimálny priemer otvoru:

D = 76 + 4 + 5 = 85 mm

zariadenia zapadajú do stĺpca 90, 113 alebo 125 milimetrov (podľa tabuľky vyššie).

Pre ponorné čerpadlá s priemerom 4 palce (102 mm) bude prípustná veľkosť stĺpika puzdra odlišná:

D = 102 + 4 + 5 = 111 mm

Podľa tabuľky vyberte potrebné rozmery. rozmery: 113, 125 alebo 140 milimetrov.

Rada. Je lepšie dávať prednosť väčšej veľkosti kolóny, aby sa znížila pravdepodobnosť, že sa čerpacie zariadenie pri montáži a počas prevádzky prilepí.

Na jednej strane je ťažké udržať studňu s malým priemerom a má tendenciu byť rýchlo umlčaná, na druhej strane je vŕtanie a usporiadanie príliš veľkých otvorov finančne nevýhodné. Niekedy je veľmi ťažké nájsť naj racionálnejšie riešenie na vlastnú päsť. V tomto prípade to nebude zbytočné, aby sme pomohli expertom.