Aký druh teplých dlaždíc sa hodí lepšie? Porovnanie charakteristík a metód zariadenia

Dlažba má veľa výhod - je praktická, krásna, trvanlivá. Okrem iného existuje ďalšia skvelá kvalita - dobrá tepelná vodivosť. Príjemné chladenie dlaždíc, ktoré v letných mesiacoch oceňujeme, môže byť nahradené príjemným teplom potrebným v jesennom a zimnom období. Pozrime sa podrobnejšie na to, aký typ teplej podlahy pod dlaždice je najvhodnejší.

V porovnaní s vykurovacím systémom radiátorov má položenie vykurovanej podlahy niekoľko výhod: zachová sa prirodzená vlhkosť vzduchu v miestnosti a teplo sa rovnomerne rozloží. Ale čo je najdôležitejšie, recenzie sú len pozitívne, pretože dlaždice slúži ako druh akumulátora tepla.

Podlahy sú:

  1. Elektrické (film, kábel).
  2. Voda.

Uvažujme podrobnejšie.

Elektrické podlahové vykurovanie

Používa sa ako hlavný alebo dodatočný zdroj tepla. Môže byť realizovaný jednožilovým, dvojjadrovým alebo ultra tenkým káblom (tzv. „Rohože“). Elektrický kábel je uložený v podlahovom zariadení a elektrina je pripojená cez termostat. Jediný alebo dvojitý kábel je inštalovaný len v pieskovo-cementovom potere.

Jednojadrový - lacnejší, ale musí byť vrátený do termostatu, na rozdiel od dvojitého jadra, ktoré môže byť použité na pokládku v priestoroch akéhokoľvek plánovania. Poter pridáva na podlahu ďalšie 3–5 cm a po položení podlahy bude podlaha o 4–6 cm vyššia, pieskovo-cementový poter „ukradne“ výšku miestnosti, ale zároveň akumuluje teplo a šetrí zdroje energie.

Elektrické podlahové vykurovacie zariadenie

Môže sa zapnúť až po úplnom vytvrdnutí poteru. Pri inštalácii podlahy predstavovanej „rohožami“ sa nevyžaduje žiadny ďalší pieskovo-cementový poter. Ultratenký kábel položený na báze polymérnej sieťoviny v určitom poradí sa vyznačuje zvýšenou pevnosťou a odolnosťou izolácie. Inštalácia takejto rohože sa vykonáva vo vrstve lepidla pod dlaždicou na starom potere. Úroveň podlahy v tomto prípade sa zvýši maximálne o 1,5 cm (výška vrstvy lepidla na obklady a dlaždíc). Dodatočná tepelná izolácia sa nevyžaduje. Je dôležité správne vypočítať plochu rohože, zaokrúhlenú nadol. Z rohože sa nedá odrezať.

Video inštrukcia: inštalácia elektrickej podlahy

Plocha kladenia akéhokoľvek systému nezodpovedá ploche miestnosti, ale je vypočítaná len na voľnej ploche. Zvážte položenie v kúpeľni.

Infračervená dlažba

Skladá sa z plochých dosiek zapečatených v plastovom obale (aby sa zabránilo kontaktu predmetov s vlhkosťou). V závislosti od vykurovacieho materiálu je to uhlík a uhlíkbimetalová podlaha. Pod dlaždice môžete použiť len uhlík. Neskoroduje, ak je časť podlahy poškodená, je odpojená iba poškodená časť (paralelné pripojenie).

Zariadenie s infračerveným povlakom prakticky nemení výšku stropov v miestnosti
.

Tepelné straty sú nevýznamné a pracujú ticho. Systém ohrevu infračerveného filmu je napájaný zo siete, riadený termostatom. Inštalácia má množstvo vlastností: je potrebné použiť substrát s tepelne odrážajúcim účinkom (najlepšia je valcovaná technická zátka s hrúbkou 2 mm). Pred položením dlažby je potrebné položiť inštalačnú mriežku zo sklených vlákien s bunkami maximálne 3 cm.

Inštalácia podlahovej fólie

Takéto nátery sú dostupné s rôznymi parametrami vykurovania. Rôzne veľkosti a maľby. V prípade, že sa má izolovať veľká miestnosť, odporúča sa použiť široké plátna od 1 m. Regulátor tepla sa zakúpi samostatne. Jeho výkon sa dá ľahko vypočítať: spotreba energie 1 m2 filmu je približne 150 wattov. Ak chcete zistiť spotrebu energie zariadenia, vynásobte 150 počtom metrov štvorcových, ktoré by mali byť pokryté fóliovou podlahou. Veľkosť pracovnej plochy, ako v prípade podlahy elektrického kábla, nezodpovedá ploche miestnosti: zvyčajne pokrýva približne 75% plochy, pričom sa vyhne miestu, kde sa nachádza statický nábytok a inštalatérske práce. Substrát sa umiestni na čistý povrch a upevní sa lepiacou páskou.

Ďalší príspevokinfračervený film, odrezať hrany materiálu. Hrany je potrebné izolovať. Snímač teploty musí byť umiestnený v drážke pod fóliou v blízkosti termostatu, pričom páska musí byť pripevnená k filmu. Kábel by mal zapadnúť priamo pod dlaždice. Aby sa pri pokládke dlažby zabránilo tomu, aby sa filmová podlaha pohybovala, mala by sa k podkladu pripevniť lepiacou páskou. Ďalším krokom je inštalácia termostatu. Musí byť umiestnený vedľa vedenia. Termostat je nainštalovaný ako zásuvka. Nasleduje položenie vodičov, pripojenie k sieti je paralelné. Montážne káble sa najlepšie používajú v dvoch farbách. Jeden kábel rovnakej farby je pripojený k jednému terminálu každého pásu.

Uplatnenie poteru na položený infračervený film

Drôty môžete položiť pod podlahovú dosku alebo vytvoriť obkladačku pre skrytý spojovací kábel. Na pripojenie vodičov k vykurovaciemu materiálu je potrebné umiestniť svorky na fóliu a zaistiť kliešťami. Svorka musí tesne priliehať k medenému vodiču. Potom by ste mali upevniť kábel a vložiť izolátory. Môžete použiť tesniacu hmotu (stlačiť malé množstvo tesniacej hmoty na jednu z polovíc izolátora a uzavrieť terminál s oboma polovicami). Zapojenie vodičov k termostatu sa musí vykonať podľa schémy zapojenia. Ak je výkon systému väčší ako 2 W, je potrebné pripojiť iba cez špeciálne nainštalované automatické zariadenie.

Podlaha pod dlažbou

Pri vykurovaní veľkej plochy je výhodné používaťvodná podlaha (ohrievaná voda cirkuluje potrubím). Takéto vykurovanie zabezpečuje rovnomerné vykurovanie miestnosti, môže byť súčasťou plne autonómneho vykurovacieho systému, môže byť pripojené k teplárni. Náklady na inštaláciu sú jednorazové, podlaha nevyžaduje údržbu. Jednou z výhod je úspora energie. Treba poznamenať, že je zložité inštalovať takýto systém a povinné používanie prídavných zariadení (vodné čerpadlo). V prípade poruchy je lokálna oprava zložitá. Rúry z vodnej podlahy sú vyrobené z plastu a nie sú vystavené korózii, vnútorný priemer rúrok sa časom neznižuje vďaka špeciálnemu zariadeniu, ktoré zabraňuje hromadeniu usadenín.

So všetkou zjavnou jednoduchosťou procesu si zariadenie vyžaduje určité zručnosti. To, že dlaždice nebola odlupovať, je dôležité dodržiavať všetky pravidlá inštalácie.

​​
Schéma zariadenia a princíp činnosti vodných podláh
\ t

Ak sa perspektíva pokládky s použitím pieskovo-cementového poteru nevystraší a rozhodne sa nainštalovať podlahu kábla, je lepšie použiť dvojitý kábel: je to pohodlnejšie ako jednožilový kábel. Voda vám umožní ušetriť na spotrebe elektrickej energie, ideálne, ak potrebujete vykurovať veľké plochy.

Video: urob si sám podlahové vykurovanie