Architektonické osvetlenie: typy, techniky, funkcie

Architektonické osvetlenie nie je len krásne osvetlenie, je to druh umeleckej hry svetla, ktorá inštaluje formy fasád v pôvodnom dizajne. Pomocou podsvietenia fasád budov, domov, pamiatok môžete vytvoriť zaujímavý projekt, zvýrazniť siluetu budovy alebo zmeniť obvyklý denný pohľad v noci. Stručne povedané, osvetlená budova jednoducho nebude bez povšimnutia, pritiahne oko a na propagačné účely je takéto osvetlenie nenahraditeľným nástrojom.

Vznik dekoratívneho osvetlenia

V skutočnosti architektonické vonkajšie osvetlenie vzniklo v Spojených štátoch po skončení prvej svetovej vojny, keď sa prestížna štvrť New Yorku, konkrétne Manhattan, doslova zmenila na rozprávková nočná krajina s osvetlenými hradmi vo vzduchu - taká správa sa objavila v roku 1925 v novinách New York Times.

V Európe však dekoratívne osvetlenie fasád budov, ktoré sa vyvíjali súbežne s rozšírením módy na estetický dizajn miest. Európske myšlienky sa bezpochyby vyznačovali hlbokým zmyslom pre štýl a rafinovanosťou vkusu architektov.

Podľa nemeckého filmového režiséra F. Langa, ktorý navštívil USA v roku 1924, sa ulice v New Yorku zmenili na kričajúce priepasti.Svetlo sa otáča, otáča sa, pohybuje sa a toto je vyjadrenie pravého šťastia. Samozrejme, mnohí európski architekti kričali, dynamicky a chaoticky v americkom štýle, pretože v Európe existoval jasný zmysel pre proporcie a stáročia staré tradície.

Do roku 1960 bolo osvetlenie v architektúre druhoradé, ale počet nápadov a riešení sa rýchlo zvýšil, takže vznikla potreba úrovne zručností a zodpovedajúceho špecializovaného vzdelávania.

Moderné architektonické osvetlenie sa vyznačuje viacerými vlastnosťami. Po prvé, je to estetika a funkčnosť. Napríklad v prípade komerčných zariadení takéto osvetlenie prináša praktické výhody - priťahuje pozornosť, zapamätateľnosť obrazu. Po druhé, otázka energetickej účinnosti je dôležitá, pretože tarify rastú a náklady sa zvyšujú. Preto čas lampy zmizne a sú nahradené úspornými LED diódami.

Multifunkčné osvetlenie fasád

Zručné využívanie architektonického osvetlenia môže mať úžasné výsledky. Plus, možno bod, multi-farebné, kontúry osvetlenie, a ak chcete, môžete pridať dynamiku do dizajnu. Kompetentný svetelný dizajnér môže nádherne navrhnúť budovu: zdôrazniť detaily, ktoré sú prakticky nerozoznateľné cez deň, a v noci preberajú úplne iný vzhľad.

Architektonické osvetlenie - spôsob, ako zvýrazniť konštrukciu, dodá fasáde osobitnú expresivitu

DnesK dispozícii špecialistom je obrovský výber osvetľovacích zariadení, ktoré sa ľahko montujú, nepokazia integrálny vzhľad budovy. Počas vývoja projektu zohľadňujú špecialisti všetky nuansy, jemnosť: výkon, spotreba energie, miesta pripojenia, spôsoby inštalácie, možnosť pohodlnej údržby v budúcnosti, bezpečnosť používania, smerovanie tokov. Zohľadňuje sa aj dodržiavanie stavebných a hygienických noriem.

Dôležité: osvetlenie fasád každej budovy je navrhnuté tak, aby vytvorilo jedinečný, luxusný a harmonický súbor svetla a architektúry, ktorý priťahuje pozornosť.

Treba tiež poznamenať, že nedávno sa architektonické osvetlenie budov stalo ešte zaujímavejším, pretože napríklad na žiadosť majiteľa sa môže meniť v závislosti od ročného obdobia, môže to byť sviatočné alebo každodenné osvetlenie.

Typy architektonického osvetlenia budov

Ak hovoríme o hlavných metódach vonkajšieho osvetlenia, existuje šesť:

  • všeobecné osvetlenie - čo sa týka dizajnu, toto je najjednoduchšia možnosť osvetlenia. Je vynikajúci pre kultúrne objekty (pamiatky, kostoly), samostatné objekty, pretože sa zachovala majestátnosť a holistické vnímanie. Osvetlenie povodní sa vyznačuje inštaláciou bodových svietidiel v určitej vzdialenosti od osvetľovaného objektu - najčastejšie sa montujú na stĺpy. Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že svetlo smerujúce do budovy bude prechádzať oknami, preto tento typ osvetleniaJe nežiaduce aplikovať sa na budovy, v ktorých sú ľudia v tme: obytné budovy, obchodné centrá, hotely;
Všeobecné osvetlenie je najjednoduchším variantom organizácie
.
  • miestne /zónové osvetlenie - so zameraním na prvky fasády: okenné otvory, oblúky, rímsy, balkóny, vlysy. Aby kompozícia bola harmonická, je potrebné, aby všetky osvetlené detaily boli šikovne prepojené do jednej kompozície. V tomto uskutočnení architektonického osvetlenia sa používajú lampy stredného, ​​nízkeho výkonu, ako aj lampy lineárneho tvaru na báze LED. V súčasnosti sa stávajú čoraz populárnejšími LED, pretože sú vynikajúcou náhradou objemných inštalácií so žiarivkami;
Zónový pohľad na architektonické osvetlenie sa zameriava na jednotlivé architektonické prvky
  • osvetlenie pozadia /silueta - druh umeleckého efektu, ktorý umožňuje dosiahnuť obraz obrysov foriem objektu, ale bez akýchkoľvek detailov. Podstatou efektu je vytvorenie žiariaceho pozadia, to znamená, že silueta objektu sa javí čierna alebo tmavá. To vytvára jasný, silný grafický obraz a podobný efekt sa používa na osvetlenie palácov stĺpmi, divadlami;
  • ľahké fasády - recepcia je vhodná na osvetlenie moderných budov s plným zasklením: obchodné a zábavné centrá, kancelárske budovy. Osvetľovacie zariadenia sú inštalované v interiéri aposlané na sklo - sú dosiahnuté rôzne svetelné efekty: statické alebo s dynamikou;
  • obrysové osvetlenie - pomerne nová technika pri použití lineárnych svetiel zvýraznila obrys budovy. Takáto masívna realizácia kontúrového osvetlenia je možná vďaka vzhľadu lacných svetelných zdrojov - flexibilných neónov, LED prúžkov. Sú inštalované na fasáde stovkami metrov, napríklad osvetľujú vlysy a rohy;
Využívanie dynamiky farieb - omračovača, ktorý priťahuje pozornosť na budovu, sa často používa na propagačné účely
.
  • dynamika farieb je veľmi zaujímavou metódou osvetlenia s použitím farebnej syntézy, meniacim sa odtieňom na určitý čas, zvyšujúcim sa /klesajúcim jasom. Ale techniky používania farebne-dynamických systémov môžu byť akékoľvek: a povodeň, akcent a silueta. Využíva rôzne farebné dynamické svietidlá: reflektory, LED pravítka, reflektory.

Dôležité: stále môžete vytvárať úžasné svetlé grafické obrázky, napríklad vo forme svetelných bodov, línií, ktoré menia farbu.

Druhy používaných svietidiel

Architektonické a umelecké osvetlenie fasád sa vytvára pomocou rôznych svietidiel:

  • Svetlomety - najčastejšie sa používajú na osvetlenie fasád, ako aj na osvetlenie spoločného priestoru alebo billboardov. Pomocou reflektorov môžete okrem halogénu vytvárať aj rozptýlené, mäkké, bodové osvetlenieHlavnú výhodu majú svetlomety - vynikajúci prenos farieb, čo najbližšie k dennému svetlu. Ale je tu nevýhoda, a to rýchlosť vznietenia lámp, pretože po zapnutí sa okamžite nerozsvietia, ale až po dvoch minútach. A lampu možno po určitom čase znova zapnúť;
  • luminiscenčné lampy - používajú sa na architektonické osvetlenie vysokých budov. Pomocou týchto svietidiel môžete zvýrazniť tvar budovy alebo vytvoriť svetelný vzor. Takéto osvetlenie je jedným z lacných druhov;
  • neónové svetlá - používané vo vonkajšej reklame a na miestne osvetlenie prvkov komplexnej konfigurácie. Hlavnou výhodou je poskytnutie neónovej trubice akéhokoľvek tvaru, navyše, ak sa používa správne, neónové svetlá môžu slúžiť dlhú dobu;
LED - moderné riešenie na zníženie spotreby energie
  • LED - najmodernejší typ podsvietenia. Architektonické LED osvetlenie sa používa na zvýraznenie geometrických tvarov, ale pre zložité tvary s okennými otvormi nie je oblúky veľmi vhodné. Pre objekty urbanistického smeru - to je najvhodnejšia možnosť, okrem tých najekonomickejších: až 80% v porovnaní s halogénovými žiarovkami. Farba LED diód je neuveriteľne nasýtená: bordová, zelená, červená, oranžová - absolútne sa nedajú umiestniť vedľa svetlých odtieňov metallogických lámp. Pomocou špeciálneho zariadenia môžeteprogram odtiene farieb a veľa z nich.

Dôležité: osvetlenie LED sa dá nazývať exkluzívne a, ako viete, je to drahé. Projekty osvetlenia niektorých budov sa odhadujú na stovky miliónov dolárov.

Architektonické osvetlenie je v dnešnej dobe v dopyte, hlavnou vecou je nezabudnúť na elektrickú bezpečnosť a zabezpečenie zariadenia, dobre, pamätajte na kvalitu svietidiel.