Autonómne odpadové vody - pokyny pre samoobslužné zariadenia

Dnes je takmer nemožné stretnúť sa s domom s tradičnými pouličnými záchodmi v minulosti, pretože väčšina majiteľov súkromných domov sa snaží zorganizovať autonómny kanalizačný systém, ktorý by im poskytol pohodlné bývanie. Autonómny kanalizačný systém umožňuje nielen premýšľať o tom, kde, ako a kedy vypustiť odpad, ale tiež pomáha neutralizovať ho, čím vytvára zdravú a čistú atmosféru okolo domu. Ale predtým, ako pristúpime k vypracovaniu projektu budúceho kanalizačného systému, je potrebné jasne určiť, koľko odpadových vôd sa do neho zlúči, aby sa predišlo problémom v budúcnosti.

Klasifikácia kanalizačných systémov

Samozrejme, každý kanalizačný systém, či už samostatný alebo nie, má vždy svoje vlastné charakteristiky. Nemôžem nájsť dve rovnaké. Preto môžu byť zaradené na neurčito. Stále však existujú niektoré body, ktoré umožňujú rozdeliť kanalizačné systémy do niekoľkých typov.

 1. V závislosti od elektrickej energie sú kanalizačné systémy:
 • Prchavá autonómna kanalizačná sústava sa vyznačuje skutočnosťou, že mámalá veľkosť, ktorá vám umožní umiestniť ho aj na najmenšiu plochu. Vďaka čerpadlu (kompresoru) všetky procesy v ňom prúdia pomerne rýchlo. Je to prítomnosť čerpadla a tieto systémy závisia od elektrickej energie. Okrem pravidelného čistenia vyžaduje tento typ splaškov aj štvrťročnú údržbu, čo ich robí dosť drahými.
 • Nepretržitý kanalizačný systém nie je absolútne nič (okrem osoby, samozrejme) nezávislého systému, v ktorom všetky procesy prebiehajú nezávisle, teda gravitáciou. Prirodzene, čistenie a filtrovanie v tomto prípade trvá oveľa dlhšie a veľkosť takéhoto systému je oveľa väčšia.

2. Podľa druhu konštrukcie:

 • žumpa
 • konštrukcia pozostávajúca z prepadových studní
 • autonómnej kanalizačnej siete s funkciou biologického čistenia

Nádrž a jej konštrukcia

Najjednoduchším typom kanalizačného systému je klasická žumpa, ktorá sa už niekoľko storočí úspešne používa nielen v Rusku, ale aj v iných krajinách. Tento typ splaškov, samozrejme, prešiel významnými zmenami, ktoré mu priniesli úžitok.

Pred začatím výstavby by sa malo vybrať miesto pre žumu, iba jeden by mal vziať do úvahy, že je možné, že časť vody bude stále prenikať do pôdy a ďalej do podzemnej vody. Preto sa uistite, že ste zistili, aká hĺbka podzemnej vody je vo vašej zvolenej lokalite.

Je dôležité: ak je hĺbkapodzemná voda menej ako 2 metre, vybudovať žumpu v tomto mieste nemôže.

Ak je v studni miesto, je vhodné umiestniť ho na slušnú vzdialenosť - ideálne aspoň 30 metrov. Ak nie sú možnosti vašej lokality tak rozsiahle, potom umiestnite kanalizáciu šikmo, aby sa zabránilo náhodnému vniknutiu škodlivých odpadových vôd do čistej pitnej vody.

Výpočet objemu a hĺbky žumpy

Každá samostatná kanalizácia súkromného domu vrátane žumpy musí začínať výpočtami. Pre malú rodinu s tromi alebo štyrmi ľuďmi je najoptimálnejší objem (ak uvážime, že asi 250 litrov vody na osobu a deň) bude 1,5 m3. m.

V každom prípade, aj keď bude objem žumpy menší, bude potrebné pravidelné čistenie, to znamená volanie do žumpy. Zvážte aj prítomnosť automatickej práčky a umývačky riadu v dome (ak je, samozrejme), čo tiež prispieva k pomerne rýchlemu naplneniu vane.

Septik pre autonómnu kanalizáciu

Ďalším faktorom, ktorý môže určiť veľkosť kanalizačnej siete, je štruktúra samotnej vane. Ak má ďalší absorbujúci otvor, potom časť výtoku pôjde do pôdy, čo výrazne zvýši jeho veľkosť. Pri malých množstvách takýto kanalizačný systém nepoškodí ani človeka, ani prírodu.

Takáto absorpčná jáma je zvyčajne malá, pretože akumulačná funkcia kanalizačných hmôt, v tomto prípadezmizne. Pôda sa však dokáže vyrovnať len s malým množstvom odpadu a produktov rozkladu, pričom uniká veľké objemy, najprv sa sama otrávi a potom túto činnosť šíri do okolitého priestoru a dokonca aj ľudí. Môžete samozrejme aplikovať rašelinový prášok (vankúš rašeliny, ktorý sa hodí na dno jamy), čím sa eliminuje škodlivá fekálna zložka odpadovej vody. V tomto prípade, okrem čistenia odpadových vôd, dostanete vynikajúci kompost pre postele.

Samostatné kanalizačné zariadenie (žumpa)

Výstavba najjednoduchších splaškov

Zariadenie autonómnej kanalizačnej sústavy, najmä žumpy, je jednoduché, ale od vás môže trvať veľa času a úsilia, ak sa, samozrejme, nerozhodnete riadiť ťažké zariadenia.

 • Prvou fázou práceje kladenie rúrok. Nie je tu nič ťažké, hlavnou podmienkou, ktorú musíte bezpodmienečne dodržať, je držať sa konštantného gradientu 3 - 5 stupňov, takže voda prúdi bez problémov a nie je tu žiadne umlčanie. Zvážte len to, že čím dlhšia je rúra, tým väčší je uhol sklonu.
 • Druhá etapa práce . Steny jamy sú starostlivo zarovnané a spodok je vyrobený s miernym vychýlením na stranu, kde chcete vytvoriť poklop na odčerpávanie odtokov.

Zvyčajne je jama vykopaná štvorcovo alebo obdĺžnikovo, menej často, ale s rozmermi, ktoré budete musieť rozhodnúť sami.

Dno šachty je lemované pieskom s vrstvou asi 15 cm, betón sa naleje na vrch tejto podušky s hrúbkou, ktorá nie je menšia ako hrúbka vrstvy.piesok. Po vytvrdnutí betónu je potrebné na ňom vyrobiť 4 cm pieskovo-cementový poter, pokiaľ je to možné, na spodok vykopanej jamy sa nedá obťažovať a len položiť hotovú betónovú dosku.

Steny šachty sa dajú položiť pálenými tehálami alebo do nej môžu byť vložené kovové alebo betónové krúžky, pretože dnes si môžete kúpiť všetko, čo si vaše srdce želá.

Inštalácia septika na autonómnu kanalizáciu
Inštalácia betónových krúžkov do žumpy
 • Tretia etapa práce . Po všetkých opatreniach pre vnútorné usporiadanie žumpy sú u konca, môžete pristúpiť k výstavbe podlahy. Musia byť vyrobené z veľmi odolného a spoľahlivého materiálu, napríklad hrubých pražcov alebo železobetónových konštrukcií.

Zo strán by sa jama mala prekrývať nie menej ako 40-50 cm a drenážny otvor by mal byť približne 70 * 70 cm

Nezávislá kanalizácia vidieckeho domu je takmer hotová, všetko, čo zostáva, je dokončiť to, čo sa začalo. Hotová podlaha musí byť riadne izolovaná od vody. Na tento účel použite akýkoľvek hydroizolačný materiál, ako je napríklad strešná lepenka, ktorá je umiestnená na vrchu dosiek alebo priečnych väzieb. Na vrchole ruberoidu sa do vrstvy asi 40 cm naleje pôda, piesok, troska (vo všeobecnosti všetko, čo si želáte).

Uistite sa, že veko, ktoré vás spoľahlivo ochráni pred nepríjemnými pachmi. Je žiaduce, aby bola dvojitá na úrovni zeme a druhá na úrovni prekrytia. V zime, priestor medzi dvoma krytmije naplnená troskou, penou, slamou alebo akoukoľvek inou izoláciou, čím chráni odtoky pred zamrznutím, a vy ste navyše utrácajú peniaze, čas a úsilie.

Ak autonómne odpadové vody s vlastnými rukami nie sú problémom pre vás a ste pripravení na prácu, ktorá sa má vykonať, potom je žumpa najjednoduchším a najjednoduchším spôsobom. Ak chcete vybudovať takýto systém môže byť týždeň, a väčšinu času strávite na ňom kopať veľmi jamy.

Autonómna kanalizačná sústava na princípe prepadových studní

Tento systém sa skladá z dvoch studní: prvá slúži ako septik na pevný odpad a druhá ako infiltrátor.

Prvá studňa je vyrobená z betónových alebo kovových krúžkov s cementovým dnom, alebo je na spodnej strane šachty inštalovaný plastový septik. Druhá studňa nemá dno, ale je lemovaná sutinami alebo štrkom. Kvapalina čistená z pevných prvkov prúdi potrubím do absorpčnej jamky, kde sa absorbuje do pôdy.

Počas prevádzky takéhoto autonómneho kanalizačného systému je potrebné čerpať kal z prvej studne raz štvrťročne, inak dôjde k stagnácii. Je však možné znížiť počet hovorov na stroj na žumpy raz za šesť mesiacov, ak použijeme špeciálne biopreparáty, ktoré rozkladajú pevné frakcie.

Prepadové studne

Použitie systému z prepadových studní je možné len pre malé vidiecke domy s denným objemom najviac 1500 litrov. Veľké chaty a vily by mali byť vybavené inými zariadeniami, napríklad kanalizáciou s funkciouBioremediation.

Nezávislá kanalizácia s funkciou biologického čistenia

Autonómne kanalizačné systémy s vlastnou stanicou na biologické čistenie sú septikom, ktorý obsahuje veľkú zásobnú nádrž a filtračné pole, ktoré zhromažďuje všetky nečistoty a odpad. Takéto odpadové vody sa v súčasnosti považujú za najmodernejšie a najúčinnejšie, ale ich náklady sú oveľa vyššie ako prvé dva systémy opísané vyššie.

Autonómny kanalizačný systém s biologickým čistiacim zariadením
\ t

Vzhľadom na bioremediačnú stanicu, ktorá môže byť chemickej, biologickej alebo mechanickej povahy, prebieha čistenie odpadových vôd a akumulácia sedimentov.

 • Chemická metóda čistenia odpadových vôd je založená na použití rôznych chemických činidiel, ktoré menia štruktúru kvapaliny, ktorá vstúpila do septickej nádrže v pevnom stave. Tieto prvky sa nakoniec usadzujú na dne nádrže. Táto technológia, hoci vhodná pre vidiecky dom, je stále bežnejšia vo veľkých priemyselných podnikoch, kde sú jasne pozorované dávky chemických činidiel.
 • Kanalizačný systém s mechanickým samočistením možno nájsť na vidieckych domoch a prímestských oblastiach s malými objemami odpadových vôd, napríklad ak tam vlastník takéhoto domu neprestáva, ale prichádza na víkend. len pravidelne vymieňajte sutiny v odkvapových žľaboch a občas čistite septik z pevných zrazenín.
 • 88) Metóda biologického čisteniaKanalizácia je založená na použití baktérií, ktoré rozkladajú organický a anorganický odpad, premieňajú ho na kal, vodu a oxid uhličitý. Takýto systém môže byť dodatočne vybavený blokom s filtrom s rámovou rezervou, mechanizmom pre UV dezinfekciu a drenážnym čerpadlom.

Akýkoľvek autonómny kanalizačný systém, ktorého revízie nájdete vo veľkom počte na internete, si vyžaduje nielen starostlivú údržbu a kontrolu, ale predovšetkým vysoko kvalitnú montáž. Preto sa uistite, že ste vypracovali schému budúceho kanalizačného systému, načrtnite plán a premýšľajte o tom, kde a ako sa bude nachádzať.

Takýto prístup k práci určite prinesie len pozitívny výsledok.