Betónové základové bloky - typy a aplikačné špecifiká

Položenie nadácie - zodpovedná otázka. Koniec koncov, pevnosť budovy závisí od sily nadácie. To je základ budovy, nesie najväčšiu záťaž. Poskytuje stabilitu, tuhosť. Ak chcete položiť základy, musíte použiť odolné materiály, ktoré sú odolné voči mrazu, vlhkosti, deštruktívnemu pôsobeniu mikroorganizmov. Betónové základové bloky sú len takýmto materiálom.

Video: čo sú základy

Typy blokov pre nadáciu

Základové bloky - betónové výrobky strednej a vysokej pevnosti, sú určené na konštrukciu pásových a stĺpových základov. Tento všestranný dizajn sa dá použiť aj na stavbu suterénu, suterénu a technických stien, garáží. Betónové tvárnice pre základ musia byť odolné voči teplotným zmenám, silné, trvanlivé. Na výrobu blokov sa najčastejšie používa betón triedy M-150, M-100, M-200. V závislosti na triede betónu, na prítomnosti výstužnej klietky, ako aj na použitej technológii výroby sa rozlišujú základové bloky.rôzne stupne odolnosti voči mechanickému namáhaniu a negatívnym vplyvom na životné prostredie.

Železobetónové tvárnice pre nadáciu - záruka pevnosti základu domu

Existuje mnoho charakteristík, na základe ktorých sa rozlišujú betónové bloky: pevnosť v tlaku, odolnosť proti mrazu, odolnosť voči vode, absorpcia vody.

Voľba optimálneho variantu závisí od klimatických podmienok, zmrštenia, vlhkosti a hustoty pôdy. Jedným z hlavných kritérií pre výber základového bloku je hraničné zaťaženie, ktoré bude spadať na základ.

Existujú tieto typy blokov pre nadáciu:

  • FBS - pevné základové bloky;
  • FBV - pevné základné bloky s výrezom pre pokládku prepojok a na vykonávanie komunikácie;
  • FBP - duté základné bloky "tvaru N".
Pevné a duté bloky - štrukturálne rozdiely

Pevné základné bloky

Najčastejšie vyrobené z ťažkého betónu alebo silikátového betónu s vysokou hustotou. Sú hlavným prvkom pásových a stĺpových základov. Táto jednotka je dostatočne pevná a má vysokú hustotu, čo je dôvod, prečo sa FBS bloky používajú ako základ v nosných konštrukciách; takéto bloky sa používajú pri stavbe mrakodrapov a na výstavbu súkromných nízkopodlažných budov. Okrem použitia ako základ je možné použiť aj na stavbu múrov v suterénnych častiach budov.

Bloky z dutého betónu

Používa sa akopevné debnenie. V procese výstavby sú dutiny v blokoch naplnené betónom. Bloky sú navrhnuté tak, aby boli spevnené vodorovné švy. Pred vyplnením sa do dutín vložia výstužné tyče, ktoré poskytujú dodatočnú konštrukčnú pevnosť. Základné steny postavené z dutých blokov s betónom, ktoré vyplňujú dutiny, majú zvýšenú pevnosť v tlaku a tie, ktoré sú vystužené zvislou výstužou, majú tiež zvýšenú pevnosť pri bočnom zaťažení. Duté bloky prichádzajú v rôznych veľkostiach, najbežnejšie sú 51:40:25, 51:20:25 a 51:25:25.

Betónové tvárnice s výrezmi

\ t

Na uľahčenie komunikácie využívajú základné komunikačné bloky so špeciálnymi technologickými výrezmi. Používajú sa klasické (ťažké) betónové bloky alebo ľahký - expandovaný ílový betón.
Betónové tvárnice pre základ sú vyrobené z expandovaného ílového betónu, železobetónu a silikátového betónu so zvýšenou hustotou.
Bloky z keramického polotovaru majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj vysokú absorpciu vody - dôkladná hydroizolácia základu je mimoriadne dôležitá. Zakladanie expandovaných hlinených blokov je možné len vtedy, ak nie je podzemná voda na vysokej úrovni. Ľahké agregáty sú ľahšie a lacnejšie. Sú ideálne pre základy garáže alebo vane.

Na základoch pásov FBS blokov sa odporúča postaviť dom s ťažkými stenami (tehla, kameň, troskový kameň). Zakladanie betónových stĺpovTyp je ideálny pre drevené budovy.
Betónové bloky sa používajú na položenie základov budov akéhokoľvek účelu a všetkých typov.

​​

Rozmerové charakteristiky

  • F - železobetón (vystužený) a tiež betón z ťažkého betónu;
  • 53) FBS - tuhá, nevystužená;
  • FL - železobetón (vystužený), používaný na pásové základy;
  • BF - železobetón, vyrobený z ťažkého betónu;
  • RVP sú duté;
  • FR - železobetón, vyrobený z ťažkého betónu, pre trojklopné rámy.
Parametre blokov z penového betónu na stavbu základov

Rôzne rozmery, tvar a hmotnosť betónových tvárnic. Pre výškové budovy sú potrebné veľké bloky pre nízkopodlažné budovy oveľa menších rozmerov.

Stenové bloky v sekcii tvoria štvoruholník, niektoré bloky sa vyrábajú s dodatočnými rezmi. Tieto bloky sa používajú na podzemné a nadzemné časti nadácie. Bloky vankúšov - lichobežníkový tvar (na zväčšenie referenčnej plochy) sa používajú na položenie prvého radu základov.

Železobetónové tvárnice pre nadáciu sú výrobky z výroby, čo znamená zaručenú kvalitu a identitu vlastností všetkých železobetónových tvárnic rovnakej značky. Použitie základových blokov môže výrazne znížiť množstvo betónových a cementových prác a tým výrazne znížiť náklady na výstavbu.

Video: vybudovanie základov betónových tvárnic

Chyby v konštrukcii základov

StavebníctvoFBS základ krok za krokom

Špecifickosť budovania pevnej, relatívne lacnej, praktickej základne z betónových blokov pomôže oboznámiť videoklip.