Bielenie stien vápnom - manuál pre opravu rozpočtu do-it-yourself

Obrovské množstvo materiálov na konečnú úpravu starých metód opravy a vápno vápno nie je používaný tak široko, ako to bolo pred 50 rokmi. Ale táto metóda overená generáciou je plne v súlade s výrazom „lacný a veselý“. Ak plánujete obaľovať steny, stropy alebo okraje v záhrade, zistite, aké vlastnosti má hasené vápno, ako ho správne pripraviť, vypočítať spotrebu malty a aplikovať ju na rôzne povrchy.

Funkcie a rozsah vápna pri oprave

Vápno nie je najjednoduchší materiál na použitie. Avšak, to zaberá dosť silné postavenie a neochotne stráca pôdu na trhu stavebných materiálov Vzhľadom na všetky výhody a nevýhody, v niektorých prípadoch, použitie vápnabielenie je vhodné a niekedy je vhodnejšie zvoliť inú metódu.

Materiál na dokončenie rozpočtu

Dôležité vlastnosti vápenno-bieleho vápna

Známy vápno zo školy sa v učebniciach chémie nazýva oxid vápenatý. Na bielenie sa používa hasené vápno, to znamená, že reaguje s vodou. Z chemického hľadiska je hydratované vápno silnou bázou, zásadou. Má dobré dezinfekčné vlastnosti, pretože agresívne alkalické prostredie nepriaznivo ovplyvňuje huby, škodcov hmyzu a iné nežiaduce zvieratá.

Vápno sa nevystraší vlhkým vzduchom, nepraská a netvorí pľuzgiere. Okrem odolnosti voči vysokej vlhkosti sú steny ošetrené touto látkou odolné voči teplotným extrémom.

Práškový prášok

Pri bielení nie je potrebné umyť existujúci náter, možno ho aplikovať na starú povrchovú úpravu. Okrem toho, ak sa na povrchu stien alebo stropu vytvorila mriežka malých trhlín, úprava pomocou haseného vápna posilní povrch a predĺži jeho životnosť.

Náklady na vápno na bielenie v obchodoch nemožno porovnávať s cenou ostatných materiálov na konečnú úpravu. Je to spôsobené tým, že výrobný proces je veľmi jednoduchý - ide o elementárnu kalcináciu vápenatých hornín v peci. Suroviny stoja cent, takže cena produktu je nízka. Tridsať kilogram vrece stojí asi 2 doláre.

Kde a prečo sa odporúča používať vápno

Antiseptické vlastnosti afungicídy robia hydratované vápno lídrom medzi dokončovacími materiálmi pre vlhké a chladné priestory: pivnica, kôlňa, garáž, pivnica a podobne. Používa sa na steny a stropy. Odolnosť látky voči poveternostným vplyvom umožňuje jej použitie na obaľovanie fasád.

Držitelia záznamov o používaní vápna na bielenie a iné úlohy - záhradníci. Tu sa používa v plnom prúde. Je zvyčajné obiehať steny z vnútornej aj vonkajšej strany, pridávať do pôdy pálené vápno, aby sa zmenila jej acidobázická rovnováha, spracovali kmene stromov na ochranu pred hmyzom a zvieratami a obrubníky na krásu.

Stromy biely škodcami

V tých priestoroch, kde sa do popredia dostáva praktickosť, a nie estetika, a finančná stránka tohto problému sa týka aj vápna, ktoré sa používa aj na obkladanie stien a stropov. To je možné pozorovať vo vchodoch, na schodiskách, v spoločných chodbách, vo foyer.

Je vhodné obmýliť strop v každej obytnej zóne. Mierka sa stále používa v školách, nemocniciach a iných inštitúciách. Po vysušení sa hydroxid vápenatý stáva bezpečným, nevypúšťa do ovzdušia žiadne škodlivé látky.

Povrchová veranda

Nákup vápna - ktorý sa má vziať a koľko

Predtým, ako pôjdete do skladu, musíte zistiť, aký druh vápna by ste si mali kúpiť, aby ste si kúpili bielené alebo pálené vápno, koľko je potrebné a aké ďalšie zložky budú potrebné. To vám ušetrí od re-ísť na stavebný trh, ak sa riešenie náhle ukáže byťnestačí alebo jeho vlastnosti nespĺňajú vaše požiadavky.

Ako vyrobiť hasené vápno vlastnými rukami

Ako ste už pochopili, hasené vápno a pálené vápno sú úplne iné látky, ktoré sú spojené iba názvom spoluhlásky a prítomnosťou vápnika. Pri opravách v domácnosti sa používa hasené vápno. Predáva sa v hmotnosti v každom železiarstve alebo v poľnohospodárskom oddelení.

Variť - hrudkovité vápno

Často sa však vyskytujú situácie, keď na farme existuje pomerne veľká zásoba páleného vápna a odporúča sa použiť ho skôr ako kúpiť hasené vápno. V tomto prípade môže byť nezávisle splácaný, najmä preto, že tento chemický proces nevyžaduje zručnosti vykonávať takéto pokusy v laboratóriu.

Tak, ako urobiť vápno na bielenie z hrudkovitého páleného vápna "variť". Najprv sa musíte starať o osobnú ochranu. Keďže sa budete zaoberať skôr agresívnou alkáliou, dbajte na ochranu očí (okuliare), dýchacích orgánov (dýchací prístroj), otvorenej kože (uzavreté oblečenie a rukavice). Urob to vo vzduchu.

Video: Ako pripraviť riešenie pre bielenie

Budete potrebovať hlboký kontajner, napríklad vedro a nástroj na miešanie - podľa tradície - palicu. Zoznam zložiek je tiež krátky:

 • kusové, nehasené vápno;
 • 68) voda.
proces kalenia

Voda by mala byť studená, to je jediná podmienka. Dokonca aj prvý zrovnávač si bude pamätať pomer - 1: 1.

Sprievodca krok za krokom:

 1. V prípade 1 kg oxidu vápenatého odoberte 1 liter studenej vody.
 2. Toto všetko kombinujte v nádobe a premiešajte. Takmer okamžite budete môcť pozorovať začiatok silnej chemickej reakcie s uvoľnením veľkého množstva tepla. Pri hasení sa zmes niekedy zahreje až na 150 stupňov, nie je to nič, čo je látka populárne nazývaná varná kanvica - roztok sa doslova varí.
 3. Keď sa reakcia zastaví, teplo a plyn prestanú byť uvoľňované, vápno možno považovať za „neostré“, to znamená, že je kalené. Nie je však vhodný na bielenie.
 4. Roztok by mal vyzrievať do 2-3 týždňov pod viečkom na tmavom, chladnom mieste.

Pomery roztoku a spotreba na štvorcový

Aby sa vápno začalo vlastnými rukami, musíte pripraviť aspoň taký súbor materiálov:

 • prášková alebo vápenná pasta;
 • voda.
Balenie nafúknutia

Okrem toho sa k bieleniu často pridávajú rôzne pomocné látky, ktoré mu dávajú určité vlastnosti. Roztok bázy sa pripraví v pomere 1: 3. Za každý kilo chmýří si vezmú 3 litre vody. V dôsledku toho môžu byť pripravené 4 litre roztoku z 1 kg látky.

Spotreba vápna na 1 m2bielenie závisí priamo od typu povrchu, na ktorý sa používa:

 • Najväčšia spotreba je asi 1 liter hotovej malty na štvorcový povrch a opustí sa pri obaľovaní neošetreného muriva.
 • Plocha pripravená na úroveň predpokladá približne 0,5 l na meter štvorcový.
Prípravapriestory
\ t

Ďalším kritériom, ktoré ovplyvňuje spotrebu, je nástroj na lakovanie. Často používajte bežný plochý štetec alebo gulovitsu. Tieto nástroje sú neekonomické, hmota sa aplikuje v hrubej vrstve, môžu sa vytvárať kvapky a kvapky. Striekacia pištoľ môže výrazne znížiť spotrebu materiálu a čas. Namiesto striekacej pištole sa často používa vysávač s reverzným dúchadlom a dokonca aj ručné postrekovače na stromy.

Ako vypočítať množstvo chmýří a vody

Pred rozriedením haseného vápna na bielenie musíte vykonať niektoré výpočty. Približný výpočet spotreby je nasledovný.

Najprv je potrebné vypočítať plochu stien a stropu, ktorú plánujete obaľovať. Napríklad: miestnosť 3 o 5 m, výška stropu 2,5 m. Bolo rozhodnuté spracovať strop a časť stien od strednej výšky až po strop vápnom.

Plocha steny: (3 x 2,5 + 5 x 2,5 + 3 x 2,5 + 5 x 2,5) /2 = 20 m2 .

Strop: 3 * 5 = 15 m2 .

Celková plocha: 35 m2 .

Riešenie požadovanej konzistencie

Na základe priemernej spotreby 1 l malty na 2 m2povrchu sa dá ľahko vypočítať množstvo potrebné na bielenie - 17,5 l vápennej malty. Môžete kolo až 18, a lepšie - až 20, pretože priemerné náklady - koncepcia je pomerne flexibilný.

To znamená, že si vyžaduje 20 litrov malty, čo je 5 kg hydratovaného vápna v prášku. Stojí za zmienku, že hotové vápno, ktoré sa predáva v železiarňach, sa rozdeľuje podľa rovnakého pomeru, čo znamená, že výpočet je pre neho správny.

Omietka zanecháva stopy

Prísady na zvýšenie trvanlivosti a bojové nedostatky

Keďže vápno sa v stavebníctve používa veľmi dlho, existuje mnoho „ľudových receptov“ a metód, ktoré zlepšujú vlastnosti tejto látky. Moderné farby na vodnej báze sa však nezdali tak dávno a remeselníci boli nútení robiť chémiu priamo na ich dacha alebo doma.

Prvý problém, ktorý sa rieši pridaním tajnej zložky do roztoku vápna, je plytké. Suchý povrch má vlastnosť, že pôda všetko a každý, kto sa jej dotkne. Čo pridať do vápna, aby nedošlo k rozmazaniu? Táto zložka je v každej domácej soli. Má dobrú väzbu. Na liter roztoku sa pridá 100 g soli.

Soľ - tak, aby sa nešpinila

Ďalším problémom, najmä pri použití bielej farby na vonkajšie použitie, je rýchle prepláchnutie zmesi vodou. Už dlho je známe, čo sa má pridať do vápna, takže sa nevypiera - do neho sa zavedie tuková zložka - vysychajúci olej. Sušiaci olej odpudzuje vodu a umožňuje bielenie trvať dlhšie. Pomer 1:10, 100 ml na liter roztoku.

Pracujú pri pridávaní mydla pre domácnosť, trú sa na hrubom strúhadle, lepidle PVA, lepidle na tapety, akrylovom základnom nátere. To všetko sa robí preto, aby sa zabezpečila maximálna priľnavosť bielej steny k stene, aby sa zabránilo jej napučaniu a prebublávaniu.

Olej na sušenie - tak, aby sa neodpieral

Biela nie je jedinou možnou farbou

Aby sa zabránilo usadzovaniu vodného kameňa z vodného kameňastala sa žltkastou, pridáva sa k nej obyčajná modrá - metylénová modrá. Bude to trvať 10-20 g na liter. Obielený strop sa stane snehovo bielym. Ale niekedy je potrebné získať vápennú maltu v iných farbách. Bielenie tejto hmoty nemožno nazvať, a nie každé farbivo bude robiť. Používajte len tie pigmenty, ktoré sú odolné voči alkalickému prostrediu - minerálne, ale v žiadnom prípade nie sú organické.

Pigmenty na vápennú farbu:

 • okrové (žlté);
 • žltohnedá;
 • červené olovo (oranžové);
 • múmia (červenohnedá);
 • oxid chrómu (zelený);
 • oxid titaničitý (biely);
 • lithopon (biely);
 • ultramarín (modrý).
Pigmenty sa používajú na prípravu
.

Na prípravu kvalitných vápenných farieb sa neodporúča pridávať pigment v čistej forme - prášok. Predbežne sa zriedi vodou, aby sa získala pasta. Potom pigmentová pasta poskytuje infúziu približne 24 hodín. A až potom môže byť do roztoku pridané farbivo. Je to preto, že zrná pigmentov sa často rozpúšťajú zle a môžu sa dostať po kefke, čím vytvárajú škaredé farebné pruhy.

Ako aplikovať zloženie na povrch podľa všetkých pravidiel

Pokyny na to, ako vápno stien vyzerá veľmi rôznorodo. Faktom je, že každý majster má svoj vlastný recept na zmes vápna, vlastný nástroj, čo znamená jeho vlastnú metódu. Ale môžete sa pokúsiť spojiť základné body do jedného algoritmu.Ukáže sa, že je to univerzálna metóda, ktorú má každý právo doplniť alebo opraviť v závislosti od situácie.

Valec je vhodný pre strop

Je potrebná príprava povrchu?

Ak je úlohou rýchle vybielenie stien a dekoratívna strana otázky vás v skutočnosti neobťažuje, štádium prípravy môže byť úplne vynechané. V skutočnosti, môžete bieliť priamo na vrchole iných náterov, bez obáv, že výsledok nespĺňa očakávania. Ak sú však steny pokryté lepiacou farbou, musíte ju najprv odstrániť.

Ak rýchlosť nie je vašou prioritou, potom je lepšie pripraviť povrch na aplikáciu vápennej malty. Takže výsledok bude presnejší. Umyte staré vápno, opuchnuté miesta na omietke sú odstránené, piesok, tmel. To isté platí pre prípadné trhliny.

Príprava stropu na bielenie

Ako základný náter sa používa normálna voda. Povrch je pre lepší kontakt mierne zvlhčený. A ak zmes obsahuje jednu alebo viac vyššie uvedených prísad, potom bude lepšia lepivosť.

Je dôležité chrániť všetky ostatné povrchy pred náhodným vniknutím vápna. Všetok nábytok, ak ho nemožno vybrať z miestnosti, podlahy a steny sú pokryté plastovým obalom. Pracovník musí mať na ochranu osôb ochranný odev, rukavice, ochranné okuliare a masku.

Niekoľko tajomstiev jednotného uplatňovania

Proces podávania žiadostí nie je mimoriadne zložitý. Kefa alebo olejová fľaša máčané v nádobe s vápnom, aplikovanéstenu alebo strop v tenkej vrstve. Pre strop je lepšie použiť nástroj s dlhou rukoväťou. Môžete si to urobiť sami. To uľahčí prácu a eliminuje potrebu stúpania nestabilných konštrukcií zo stolov a stoličiek.

Smer pohybu kefy alebo valca
\ t

Naneste vápno v niekoľkých vrstvách - 2-3. Každá vrstva by mala byť aplikovaná kolmo na predchádzajúcu. Takže povlak bude rovnomernejší, nebudú žiadne pruhy a zahusťovania. V rohoch často zostávajú otvorené oblasti. Na týchto miestach je lepšie znova čistiť.

Je potrebné zachovať časový interval medzi aplikáciou vrstiev. Predchádzajúca vrstva by mala byť úplne suchá. To sa stane oveľa rýchlejšie, ak sú vrstvy tenké. Najtenšia a rovnomerná vrstva sa získa pri použití elektrickej striekacej pištole. Vápenná zmes sa naleje do nádrže a nastrieka sa na povrch malými kvapkami. Tým sa eliminuje výskyt rozvodu.

Striekacia pištoľ - riešenie mnohých problémov

Napriek tomu, že proces obaľovania stien a stropov vápnom nie je po prvý raz zložitý, môže sa to zdať ako nemožná úloha. Najmä pokiaľ ide o vysoké stropy alebo rozsiahle práce na veľkých plochách. Nikdy nie je neskoro kontaktovať pána - profesionála vo svojom odbore. Túto prácu ľahko vykoná s kvalitou a oveľa rýchlejšie ako začiatočník.

Video: Rýchla oprava pivnice