Bimetalové vykurovacie telesá (batérie): odpovede na otázku "ako si vybrať"

S nástupom chladného počasia stále viac a viac ľudí premýšľa o spoľahlivých dodávkach tepla svojich domovov, o nahradení starých radiátorov (často liatinových) novými. V takejto situácii je dôležité navigovať a vybrať optimálnu z celej škály vykurovacích telies rôzneho cenového rozpätia a technických charakteristík. Bimetalové vykurovacie telesá sú cenovo dostupné pre strednú triedu, majú niekoľko výhod a môžu byť najvýhodnejšou voľbou pre mnohých.

Charakteristiky bimetalových batérií

Bimetalový radiátor je oceľové potrubie, ktoré sa naleje do vysokotlakového hliníkového puzdra (niečo medzi hliníkovým profilom a rúrkovou oceľou), ktorých technické vlastnosti môžu byť odlišné. Záleží na jednom výrobcovi alebo inom. Možné rozsahy:
1. Vzdialenosť medzi nápravami: od 350 do 500 mm
2. Rozmery (výška /šírka /hĺbka): od 425 mm do 580 mm /80-82 mm /77-95 mm
3. Maximálny pracovný tlak: od 16 do 35 atm
4. Tepelný výkon: od 120 do 190 W
5. Objem vody v sekcii: od 0,15 do 0,38 l
6. Maximálna teplota nosič tepla: od 110 do 130 gr. C
7. Hmotnosť: od 1,22 do 1,97 kg
8. Záruka: na20 rokov

Bimetalové vykurovacie teleso: vnútorné usporiadanie

Preskúmania a stanoviská odborníkov

Vyrobené s použitím moderných technológií sú tieto zariadenia v dobrom stave s odborníkmi v oblasti zásobovania teplom, ktorí rozlišujú svoje nesporné výhody ako:

34)
 • vysoká účinnosť v domácnostiach, kde je ústredné kúrenie (oceľové rozvody sú najviac prispôsobené poklesu tlaku vo vykurovacom systéme);
 • dobrá odolnosť proti korózii, vysoký stupeň odolnosti voči agresívnemu prostrediu chladiva;
 • vynikajúci výkon prenosu tepla (do 190 W);
 • dobrá tepelná vodivosť, rýchle a ľahké zahriatie;
 • moderný dizajn hliníkovej skrine; 40) pevnosť (môže odolať tlaku do 35 atmosfér);
 • trvanlivosť (do 20 rokov);
 • 42) kompaktnosť.

  Hlavnou nevýhodou radiátorov tohto typu je, že cena je o 15 - 20% vyššia ako cena analógov hliníka.

  Počet úsekov bimetalového žiariča závisí od jeho výkonu, ale súčasne s nárastom týchto komponentov sa zvyšuje zložitosť služieb
  .

  Bimetalové radiátory vykurovania: ako si vybrať?

  ​​

  V betónovom dome nie sú všetky radiátory vhodné na prácu.

  Preto najprv musíme zistiť všetky hlavné ukazovatele charakterizujúce vykurovací systém vášho domu, napríklad v bytovom oddelení pre obyvateľov mestských výškových budov. Potrebujete sa pýtať na:

  • pracovný tlak;
  • 53) hodnota testovania tlaku;
  • konštrukcia vykurovacieho systému - dvojrúrová alebo jednostupňová (táto informácia bude potrebná pri inštalácii batérií);
  • 55) priemer prívodných potrubí k existujúcim batériám;
  • chladiacej kvapaliny použitej v systéme (ak sa používa voda, je dôležitá jej teplota).

  Výber radiátorov by mal byť založený na 3 hlavných parametroch: prenos tepla, schopnosť odolať potrebnému tlaku a konštrukcii.

  1.Tlak . Okamžite zlikvidujte tých, ktorí majú menej tlakových indikátorov nainštalovaných vo vašej domácnosti. Musia byť tiež skonštruované pre maximálny skúšobný tlak (t. J. Tlak „na hranici“). V tomto ohľade sú bimetalové vykurovacie batérie veľmi spoľahlivé. Koniec koncov, niektoré modely vydržia až 35 atmosfér. To je napriek tomu, že v starom tehlovom dome (nie viac ako päť poschodí) tlak nebude väčší ako 8 atm, v modernom paneli deväťpodlažná budova - 9 - 10 atmosfér. Preto je lepšie inštalovať bimetalové batérie tam, kde sa vyžaduje dodatočná spoľahlivosť: vo výškových budovách na horných poschodiach alebo vo výrobných zariadeniach.

  2. Dôležitý je aj jehoprenos tepla(tepelný výkon). Čím hlbšie a nižšie vykurovacie teleso, tým viac sa dosahuje rovnomerné rozloženie teploty v miestnosti, ako aj efektívnejšie ohrievanie celého objemu vzduchu. Vyberte si batérie s väčšou hĺbkou, tým dôležitejšie je, ak sa chystáte nainštalovať do výklenku. Vzdialenosť medzi povrchom podlahy a. \ TSpodná časť zariadenia by mala byť najmenej 60 mm, medzera medzi prahom a jeho hornou časťou by mala byť najmenej 100 mm. Vypočítajte šírku radiátora, ktorý plánujete umiestniť pod oknom, menej ako 50 - 75% šírky otvoru. V opačnom prípade nebude možné vytvoriť „tepelnú clonu“ prúdom teplého vzduchu a studený vzduch prichádzajúci z okna bude spustený do miestnosti na oboch stranách chladiča.

  3.Konštrukciatohto zariadenia je tiež dôležitá. Jeho vzhľad musí zodpovedať interiéru miestnosti. Všetky rozdiely v dizajne závisia najmä od veľkosti stredovej vzdialenosti, ktorá je najčastejšie 350 alebo 500 mm.

  Bimetalové radiátory dokonale zapadnú do každého interiéru

  Výpočet počtu profilov

  Bimetalické radiátory sa skladajú z oddelených častí, ktoré sú vzájomne prepojené pomocou špeciálnych paranitových tesnení, silikónovej a tepelne odolnej gumy. Pre každú miestnosť sa zvolí požadovaný počet úsekov na základe plochy a prestupu tepla z jedného úseku vykurovacieho telesa. Pri výpočte by sa mali zohľadniť tieto faktory:

  • klimatické podmienky regiónu;
  • teploty chladiacej kvapaliny (zvyčajne voda);
  • možné tepelné straty.

  Zvážte klimatické podmienky

  V prípade Ruska musí byť výkon uvedený v 1 vykurovacej batérii:

  • pre stredný pruh - 100 wattov na meter štvorcový;
  • pre severný pás - 150 - 200 wattov na meter štvorcový

  V závislosti od bimetalového modeluchladič a jeho výrobca, tepelný výkon jednej sekcie môže byť od 120 do 190 wattov.

  Preto, ak potrebujeme vykurovať miestnosť s rozlohou 10 metrov štvorcových, napríklad v strednom Rusku, odporúča sa zakúpiť chladič 9-10-sekčný s výkonom jedného oddielu 120 W alebo chladičom s 5-6 časťami výkonu s výkonom jedného dielu. v 190 wattoch.

  Dôležité! Nepokúšajte sa kúpiť viacdielne radiátory (viac ako 10 sekcií). Pre servisné priestory je lepšie zakúpiť si niekoľko batérií s malým počtom častí.

  Najlepšou voľbou pre občanov je bimetalický radiátor so šiestimi sekciami
  .

  Zohľadňujeme tepelné straty

  Všetky hlavné tepelné straty, ktorým sú obytné priestory vystavené, sú teplom prechádzajúcim oknami, ako aj cez steny a stratil sa na ceste k batériám.

  Je potrebné zvážiť, že:

  • najväčšie tepelné straty sú zvyčajne v rohovej miestnosti;
  • niekedy môže až 75% tepla uniknúť oknami (závisí to od použitého profilu, jeho kvality);
  • v miestnosti s 2 oknami je viac tepelných strát, preto je potrebné do nej inštalovať aj viac častí chladiča;
  • keď je teplota chladiacej kvapaliny (zvyčajne vody) nižšia ako teplota potrebná na vykurovanie miestnosti, odporúča sa inštalovať väčší počet sekcií (o 10 alebo 30%);
  • Ak máte v pláne pravidelne v zime lietať miestnosť, radiátory by sa mali brať s rezervou - o 1 alebo 2 úseky.

  Dôležité! Ak je to možné, nainštalujte termostaty na batériu. V závislosti od skutočnéhoteplota miestnosti automaticky upraví teplotu chladiča. Vždy môžete udržiavať optimálnu teplotu.

  Pri výpočte úsekov je lepšie vychádzať z jedného jednoduchého pravidla: prebytočné teplo je lepšie ako jeho nevýhoda. Zimy sú nepredvídateľné a v strednom Rusku môžu byť veľmi chladné. Preto je najlepšie vykonať výpočet bimetalických radiátorov s rezervou. Ak fondy neumožňujú inštalovať termostaty, potom sa pokúste nainštalovať aspoň ventil na bypass a ventil, ktorý blokuje prívod vody. Vypnutie jedného ventilu o polovicu a jeho úplné uzavretie je možné plynule regulovať.

  Bimetalové vykurovacie teleso: pôvodný dizajn

  Najpredávanejšie batérie

  Najlepšie sú „správne“ radiátory, v ktorých sú všetky vnútorné časti, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s chladiacou kvapalinou, 100% oceľ, najlepšie - nerez. Vďaka tomu je možná vysoká odolnosť proti korózii (pretože nehrdzavejúca oceľ nie je vystavená korózii) a odolnosť voči poklesu tlaku. Spravidla sú talianski výrobcovia, ako napríklad Royal a Global Style, preslávení svojimi vysoko kvalitnými radiátormi. Skutočná životnosť takýchto jednotiek dosahuje 40-50 rokov.

  Mnohé čínske firmy a niektorí domáci výrobcovia vyrábajú z ocele iba malú časť vnútorných častí týchto vykurovacích telies. Čo sa stane? A skutočnosť, že chladivo je v kontaktes bodmi pripojenia hliníka a ocele, znižuje odolnosť chladiča proti korózii. V takej semimetalickej jednotke nie je veľa bodov, pretože procesy korózie kovov v nej nie sú o nič menej intenzívne ako v analógoch hliníka a nič sa nedá preplatiť. Hlavnou výhodou bimetalových zariadení oproti hliníkovým je, že prvé majú zvýšenú odolnosť proti korózii, čo znamená životnosť. Je známe, že chladiace médium môže byť extrémne agresívne, schopné zničiť steny vykurovacieho zariadenia v priebehu niekoľkých rokov. Preto sa snažte získať bimetalové batérie osvedčených výrobcov, nekupujte z rúk, skontrolujte technické špecifikácie a záručné povinnosti výrobcu.

  Na záver konštatujeme, že bimetalové radiátory majú mnoho výhod. Hlavná vec je vybrať správne zariadenie vhodné pre vašu izbu. Aby ste sa vyhli problémom s inštaláciou, mali by ste sa vopred rozhodnúť o jeho rozmeroch, zistiť priemer prívodných rúrok a získať diagram o ich pripojení k chladiču: z podlahy (jedna rúra alebo obe) alebo zo spodnej časti podstavca alebo podlahy, zozadu, zboku zhora. Pri vykonávaní opráv a výmene týchto vykurovacích telies je dôležité poznať presnú vzdialenosť medzi stredmi meranú medzi otvormi, do ktorých sa bude vstup vykonávať. Ak presne tieto informácie vlastníte, budete sa môcť vyhnúť zbytočným výdavkom a problémom spojeným s inštaláciou rôznych adaptérov,To uľahčí výber potrebného príslušenstva.

  Video: Podrobnosti o podstate