Budovanie letnej sprchy s vlastnými rukami - krok za krokom fotografie a video inštrukcie

Sprchový kút na pozemku vám umožňuje umyť sa po práci v teréne a osviežiť sa v horúcom letnom dni. Každý letný pobyt sa snaží vybudovať takúto sprchu vlastnými rukami v blízkosti domu. Článok pomôže remeselníkom a začínajúcim staviteľom inštalovať lacnú a pohodlnú letnú sprchu na svojom území.

Výber miesta na inštaláciu sprchy

Pri výstavbe letnej sprchy sa musí splniť niekoľko podmienok, inak bude jej prevádzka zložitá alebo nemožná. Pred uvedením potrebných podmienok pre správne miesto pod sprchovým kútom je potrebné zdôrazniť, že tieto položky sú typické pre všetky typy letných sprchovacích miestností.

 • Prvoradou podmienkou je dobre osvetlené miesto. Aj keď má vaša nádrž vykurovacie teleso, nie je potrebné spaľovať elektrinu v horúcom letnom dni,keď sa voda môže zohriať prirodzene.
 • Pri výbere miesta je potrebné zohľadniť - sprcha musí stáť na kopci. Denná spotreba vody je od niekoľkých desiatok litrov a viac, takže musíte zaistiť voľný odtok do žľabu alebo špeciálnej drenážnej jamy. Nesmieme zabúdať, že odpadová voda vám môže priniesť veľkú administratívnu pokutu za škody na zemi.
 • Budova by nemala byť umiestnená ďaleko od domova, pretože po chladnom dni alebo večer je po praní nepríjemné jazdiť na dlhé vzdialenosti.
 • Ak ste koncipovali hlavnú sprchu s vykurovaním, neodstraňujte ju ďaleko od budov. Sprchový kút môže byť súčasťou hozblok, môže byť kombinovaný s vonkajšou toaletou, priľahlou garážou alebo prístreškom.
 • Neumiestňujte obecnú sprchu do kríkov alebo medzi stromy - slnko je nízke a otravný hmyz - naopak.
Inštalácia rámu na pahorok poskytuje príležitosť na nákup prírodného odtoku

Druhy letných spŕch pre vidiecky dom

Existuje niekoľko typov spŕch na ulici. Vyberte si jeden, a ak je stránka veľká - niekoľko spŕch na rôznych koncoch stránky, kde každý z nich vykoná svoju funkciu.

Sprchová polica

Táto konštrukcia je veľmi vhodná na inštaláciu uprostred záhrady. V horúcom letnom dni je dobré pod ním vychladnúť a voda vôbec nezasahuje do okolitých pristátí. Sprchový stojan nie je uzavretý. Je potrebné vziať do úvahy jednu vec - môže byť vybavená, keď je systém prívodu vody a dobrý tlak vody.

Letný sprchový stojan je možné vybaviť špeciálnym statívom
.

Sprchový panel

Ľahká sprchová konštrukcia môže byť pripevnená na akúkoľvek podperu, napríklad na stenu domu alebo stodoly, hlavná vec je zakrytie priľahlého povrchu hydroizolačným materiálom, ako je fólia alebo dlaždice.

Sprchový panel pripevnený na akýkoľvek povrch

Dust-toptun

Tento dizajn sa osvedčil v záhradných parcelách. Jej princípom je, že osoba si vyznačuje čas, vytvára tlak v systéme. Jeden koniec hadice je spustený do nádrže na vodu a druhý je pripojený k hlave sprchy. Tento spôsob osvieženia je vhodný pre letnú chatu a pre výlety do prírody.

Douche - toptun

Sprchová kabína

A nakoniec, sprchovací kút je stacionárna vonkajšia sprcha pozostávajúca z uzavretého priestoru, sprchovacej vaničky a nádrže na vodu. Dizajn je vhodný pre dávkovanie a pre vidiecky dom. Štruktúra môže byť vyrobená z dreva, profesionálneho plechu, polykarbonátu alebo pokrytá plachtou. Kontajner je vykurovaný slnkom alebo elektrinou. Zvyčajne je to miestnosť s dvierkami zakrytými zo všetkých strán a často so šatňou na oblečenie a obuv.

Stacionárne letné sprchy na záhradnom pozemku

Systémy na odvádzanie vody

\ t

Budovanie sprchy je polovica bitky, musíte zistiť, kde sa po umytí odčerpajú desiatky litrov znečistenej vody. Výber má niekoľko možností a faktorov. Napríklad si predstaviť investičnú výstavbu, ale existuje veľa rodinných príslušníkov, ktorí používajú sprchu - to dáva zmyselvysoko kvalitný drenážny systém. Ak je vaša sprcha dočasná, alebo budete len zriedka používať sprchu, potom je celkom možné oddeliť kanály a vytvoriť filtračné pole.

Odvodňovacie priekopy

Pole pre filtráciu

Začnime s najjednoduchším tokom. Aby mohla voda prúdiť do poľa, je potrebné budovať odklonené drážky alebo vybaviť odvodňovacie kanály. To sa robí elementárne. Od pahorku, na ktorom je sprchovací kút postavený, sú žľaby vykopané vo všetkých smeroch alebo len v jednom. Záleží na umiestnení sprchy. Žľaby môžu byť posypané pieskovou drenážnou zmesou alebo položiť krytinu. Smer odkvapov je pole alebo záhrada. Voda sa pomaly vstrebáva do zeme a zavlažuje ju.

Drenáž môže byť aj podzemná. Je to takto. Plytké podzemné lemované perforované rúrky, cez ktoré voda vniká do zeme. Potrubie musí byť položené na vankúš piesku a štrku. Hlavná vec je presne vypočítať schopnosť pôdy absorbovať vodu, inak sa zaplaví oblasť.

Dierované potrubie vhodné na podzemné odvodnenie

Septik

Vybudovanie septika je najziskovejším spôsobom recyklácie odpadových vôd. Po prvé, chráni okolitú pôdu pred znečistením, a preto nebudete mať so zákonom žiadne problémy. Po druhé, môže byť použitý pre sprchu a toaletu súčasne. Budovanie septik na dacha môže byť jednoduché a kapitál, hlavná vec je dodržiavať niekoľko základných princípov.

 • Musí sa vytvoriť septika odvodňovacích kapacít.
 • Celá konštrukcia nemôže byť umiestnená v blízkosti vrtu alebo studne.
 • Ak je konštrukcia určená na príjem veľkého množstva vody, potom je potrebných niekoľko prijímacích komôr.
Najjednoduchšia septiková nádrž na kovové sudy pre domácnosť

Najzákladnejšia konštrukcia septika pozostáva z nasledujúcich bodov.

 1. Vykopanie jamy v uzavretej zbernej komore. Môže to byť valec alebo betónové krúžky s vekom a dnom. Veko je povinné, aby dážď a podzemná voda nenapĺňali nádrž.
 2. Inštalácia nehermetickej drenážnej nádoby. Montuje sa na vankúš zo štrku a piesku, ktorý sa pripája k prijímacej komore s rúrkami.

V prípade vidieckeho domu s celoročnou prevádzkou je možné pomocou rýpadla a žeriava postaviť zložitejší septik. Nie je ľahké robiť takéto konštrukcie vlastnými rukami, ale objednávka a inštalácia hlavného septika sa vyplatí v prvom roku prevádzky.

Video: Typy septikov a princíp činnosti

Projekty letných sprchovacích kabín v krajine

Projekty sú potrebné nielen pre tých, ktorí majú ťažkosti s kreslením alebo nie. Výkresy budúcej konštrukcie budú užitočné aj pre skúseného staviteľa - prečo vymyslieť bicykel, ak môžete kopírovať a stavať na hotovom výkrese. Odporúčame Vám vybrať si svoju obľúbenú sprchu a postaviť sa sami alebo s pomocou stavebných posádok.

Najjednoduchší výkres záhradného sprchového kúta

Je veľmi vhodné vybudovať kombinovanú jednotku: WC + sprcha.

Kombinovaná jednotka

Jednoduchý dizajn osloví milovníkov rýchlych a spoľahlivých budov. Ak ste plášť rám profilované, potom ste v krátkom čase vybudovať sprchu so šatňou na oblečenie.

Projekt sprchového plášťa profilovým plechom

Tento diagram ukazuje, ako vytvoriť sprchu na rámovom základe tvarovaných rúrok s veľkým objemom vody 1000 litrov.

Projekt z tvarovaných rúrok

Kapitálová štruktúra je tvorená tyčou so šikmou strechou. V takej duši sa nebudete báť ani vetra, ani chladu.

Výkres sprchy z baru

Praktická verzia sprchy so šatňou z dreva potiahnutého RSD alebo drevotrieskovou doskou.

Sprcha so šatňou

Je možné vytvoriť rám kovových rúrok. Ak máte možnosť rezania rúry vo veľkosti, potom sa tento projekt bude zdať celkom jednoduché.

Projekt s rámom kovových rúr

Výstavba jednoduchej letnej sprchy bez vykurovacej vody

Pre jednoduchú sprchu na letnej chate, ktorá nie je určená na každodenné používanie dvomi alebo viacerými rodinnými príslušníkmi v letnom období, je potrebné vybudovať jednoduchú základňu, odtok a rám, chránené pred vetrom a zvedavými očami. Najprv sa rozhodnite, či sa bude nachádzať nádrž na vodu, alebo je na mieste vybudovaný systém zásobovania vodou s dobrým tlakom. V druhom prípade môžete namontovať sprchový panel a pripojiť ho k prívodu vody. Je dobré použiť sprchu toptun (všetky tieto zariadenia sú opísané v kapitole vyššie). Ale vezmeme do úvahyinštalačnú kapacitu. Stavba krok za krokom vyzerá takto:

 1. Vyrovnajte pozemok na pódiu a označte miesto základne kolíkmi. Základňa nemusí robiť kapitál, pretože celá budova bude pomerne jednoduchá. Pod policami môžete vykopať otvory do hĺbky 30-40 cm, do každej jamky umiestnime stĺpec z dreva alebo niekoľko tehál. Zvlhčujeme ich strešnou krytinou alebo špeciálnou kvapalinou a robíme páskovanie. Potom na tomto základe upevníme podlahu.
Drevený podstavec

Pri tejto konštrukcii sa na filtračnom poli zvyčajne poskytuje prirodzený odtok cez drážky alebo drážky. Preto by mala podlaha ísť pod mierny sklon, alebo by mal byť v strede namontovaný vypúšťací otvor.

Úkosová základňa

Naozaj si sadnite s roštovou podlahou alebo použite paletu. Potom voda pôjde prirodzene. V každom prípade by mal byť spodok pod podlahou naplnený drenážnou zmesou piesku a štrku.

Mriežka pre základňu
 1. Ďalším krokom je inštalácia rámu. Môže to byť ľahký drevený rám, ktorý sa skladá zo štyroch stojanov, upevnených stehmi alebo priečnymi lamelami a horným páskovaním. Môžete si urobiť miesto pod dverami, ale môžete odísť ako je. Vrch musí pokrývať dosku alebo OSB na vloženie nádrže.
Drevený rám
 1. Teraz musíte kontajner namontovať. Môže to byť veľká plastová alebo kovová hlaveň. Alebo si kúpte špeciálnu nádrž na letnú sprchu.
Špeciálne plastové nádrže
\ t

Nádrž namontujte rovnomerne a bezpečne tak, aby kanva smerovala nadol. Zariadenie z plastovej nádoby bez ohrevu je celkom jednoduché. Z vyššie uvedeného je voda zásobovaná vodovodným kohútikom. Kapacita je naplnená hadicou.

Vstavaná kanvica s kohútikom v nádrži na sprchu
 1. Teraz je potrebné rám zasunúť. To možno vykonať pomocou akéhokoľvek dostupného materiálu: profesionálneho plechu, polykarbonátu, drevených dosiek alebo obyčajnej plachty. Nakoniec môžete sprchovací kút jednoducho prikryť hrubým filmom.
Môže byť jednoducho pokrytý matným filmom

Letná sprcha v krajine vlastnými rukami. Video workshop

Budovanie hlavnej uličnej sprchy vlastnými rukami

Nadácia

Kapitálová výstavba znamená pevný základ. Pre neho je lepšie zvoliť jemne zapustené s dreveným debnením alebo pilotovým základom. Môžete si to urobiť sami.

 • Vyrovnávame a označujeme miesto kolíkmi a lanami. Jazdíme alebo kopáme do 30 cm drevených stĺpov. Jamky by mali byť naplnené pieskovcom pre lepšie odvodnenie. Reproduktory sú zabalené s ruberoidom.
 • Potom postavíme debnenie. Toto je potrebné, ak budete sprchu používať viac ako jeden rok.
 • Základ naplňte betónom.

Pozor! Základňa musí byť nad úrovňou zeme, aby sa vytvoril odtok a chránila rám pred zničením.

Naplnenie základu sprchovej konštrukcie

Pre dizajn, ktorý sa má staťsilnejší základ posilnený pilotmi alebo stĺpmi. K tomu, pred naliatím betónu po celom obvode, jazdia v kovových rúrkach s priemerom 9-10 cm. Tento základ je menej náchylný na sezónnu eróziu pôdy.

Stĺpové zakladanie rúrok

Rámec

Rámec kapitálovej štruktúry je vyrobený z kovu alebo dreva. Kovový rám je omnoho silnejší, najmä ak je na ňom nainštalovaná veľká nádrž na vodu. Drevené - lacnejšie a cenovo dostupnejšie. Ak je strom impregnovaný vodou odpudzujúcimi tmelmi alebo živicami, štruktúra bude trvať dlho. Konštrukcia areálu hlavného mesta pripomína stavbu dočasnej stavby s jediným rozdielom, že sa používa kvalitné drevo dostatočnej hrúbky. Proces výstavby možno rozdeliť do niekoľkých etáp.

 • Regály sa vkladajú do pilot a plnia betónom. Pre vybraný projekt je viazanie rámu zdola nahor.
  Drevený rám na pilótach
 • Urobte strechu letnej sprchy na úrovni, pretože bude vybavená vyhrievanou nádržou. Robte krokvy systém silných tyčí, a základ pokrývajú profesionálny list alebo strom pokrytý strešnou krytinou.
  Strecha profilovaného plechu
 • Pre sprchu, ktorá sa bude používať aj v chladných dňoch, opláštime steny drevom alebo OSB. Drevotrieska môže byť použitá, ale potom musí byť nasýtená olejom a maľovaná. Ešte jedenopcia - ruberoid čalúnenia.
  Pokrytie konštrukcie dosiek OSB

Zaujímavá možnosť - šindľová obloženie budovy je krásna a dodatočná ochrana pred vetrom.

Sprchový kút s plášťom

Inštalácia nádrže na vodu a jej pripojenie

Nádrže na vodu s vykurovacím telesom môžu byť dvoch typov. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Stačí si vybrať ten, ktorý vám vyhovuje.

 • Kovová nádrž, v ktorej sa nachádza vykurovacie teleso - PETN. Je dobré, že voda neustále preteká čerpadlom. Teng udržuje teplotu po celú dobu, a máte k dispozícii teplú sprchu v každom vhodnom čase. Nevýhoda je zrejmá. Ak na dacha nie je prívod vody a voda vstupuje do nádrže mechanicky, potom je táto konštrukcia úplne nevhodná.
  Kovová nádrž s ohrevom
 • Druhým typom nádrže, ktorú dnes ponúkajú predajne, je pozinkovaná oceľová nádrž. Sto dvesto litrových nádrží je navrhnutých pre nízke stropy, pretože majú plochý dizajn a krátku sprchovú hlavicu. Táto nádrž má kotlový systém, ktorý vyžaduje nepretržitú dodávku vody.
Nádrž z pozinkovanej ocele

Ďalšou nádržou vhodnou pre prímestské sprchy je vyhrievaná plastová nádrž. Jeho mínus a plus je, že nemá konštantný prísun vody, a preto sa desať musí vypnúť po ohreve. Jeho inštalácia je veľmi jednoduchá. Nádrž sa montuje na strechu a pripája sa k nejelektrina.

Plastová vyhrievaná nádrž

Ako urobiť ohrievač vody pre sprchu vlastnými rukami

Letná sprcha: fotografické nápady

Táto časť obsahuje najzaujímavejšie nálezy pre sprchu na záhradnom pozemku. Mnohé nápady sú dosť nezvyčajné, niektoré sú funkčné a jednoduché, zatiaľ čo iné vyžadujú finančné investície.

 • Originálny sprchový stojan môže byť vyrobený z kovových rúrok s otvorom. Hlavnou vecou je zabezpečiť dostatočný tlak vody.
 • Ak existuje možnosť trochu strkať, potom to, čo potrebujete, je kamenný kúpeľ. Sprchové napájanie sa môže stať súčasťou sprchového pása alebo namontovať priamo zo steny domu.
 • Hlinená sprcha bude zaujímavým vrcholom vidieckeho domu. Stredomorský štýl mu dodá originalitu a vy - dobrá nálada.
 • Drevená sprcha, vyrobená v štýle plážovej šatne, je vyrobená z impregnovaného dreva a dobre zapadá do dizajnu.
 • Kamenná sprcha je prirodzené teplo prírodného materiálu.

Budovanie letnej sprchy sa môže zmeniť z potreby na fascinujúcu činnosť. Použite fantáziu a určite si vytvoríte pohodlný a originálny kútik na úpravu vody.