Budovanie murovanej sauny vlastnými rukami - krok za krokom návod na výstavbu budov

Každý majiteľ si želá postaviť kúpeľný dom vo svojej letnej chate alebo na dvore územia vidieckej chaty, pretože moderné sprchovacie kabíny, kúpele alebo vírivka nenahradia liečebný účinok ruského parného kúpeľa. Použitým stavebným materiálom sú drevené, tehlové, penové bloky. Postavený tehlový kúpeľ je horší ako podobná drevená konštrukcia v tepelnej vodivosti, ale vydrží v trvanlivosti a požiarnej bezpečnosti. Na zníženie nákladov na získanie tehál sa používajú špeciálne murárske metódy, ktoré zabezpečujú prítomnosť dutín v stene, ktoré sú vyplnené lacnejšími stavebnými materiálmi. To zvyšuje tepelný výkon celej konštrukcie.

Výber projektu murovaného kúpeľa

V počiatočnom štádiu sa vyberie miesto na stavbu objektu. Na základe veľkosti a preferencií členov rodiny pre rozmery budúcej konštrukcie je schválený konečný návrh murovaného kúpeľa. Tento dokument by mal byť podrobnývýkresy znázorňujúce presné rozmery všetkých hlavných stien a vnútorných priečok. V ideálnom prípade by mala byť projektová dokumentácia objednaná u špecialistov, ale môžete použiť hotové projekty zverejnené na internete alebo požičané od priateľov. Starostlivo navrhnutý projekt by mal obsahovať všetky potrebné stavebné materiály, či už ide o stavbu kúpeľného domu z tehál, ako aj o všetky typy jeho interiérov a exteriérov.

Projekt murovaného kúpeľa
\ t

Dôležité! Pri projektoch z tehál sa veľká pozornosť venuje tepelnej izolácii, aby sa minimalizovali možné tepelné straty. Zároveň izolujú nielen steny, ale aj strop, podlahu, okná a dvere.

Výstavba pásových základov

Výstavba murovaného kúpeľného domu vyžaduje inštaláciu spoľahlivého základu pod všetky nosné konštrukcie. Aby sa zabránilo vzniku trhlín na stenách, položia základ pásu, ktorý je schopný odolať svojej hmotnosti.

Ako materiály používajú pevné červené tehly, sutinový kameň, škvárové bloky alebo betónové bloky. Ak máte dostatočné finančné zdroje, môžete naliať monolitický železobetónový základ.

Dôležité! Pri pokládke nadácie nezabudnite na hĺbku zamrznutia pôdy vo vašej oblasti. Hĺbka vykopaného výkopu bude závisieť od tohto ukazovateľa. Pri výpočte šírky základu sú odrazené hrúbkou stien, čím sa k tejto hodnote pridá pár desiatok centimetrov.

Vykonávanie prác naKroky

  1. Vrstva piesku, ktorého hrúbka musí byť aspoň 15 cm, sa naleje na zhutnené dno vykopaného výkopu, piesková vrstva sa preleje vodou a opatrne sa dotlačí.
  2. Ďalej sa položí drvená kamenná vrstva, ktorej hrúbka by mala byť rovnaká. Tiež vykonávať jeho krotenie.
  3. Po príprave štrkopieskového základu sa položia sutinové kamene a polejú betónom.
  4. Po vyschnutí betónu je vrstva hydroizolačnej vrstvy vyrobená zo strešnej lepenky.
  5. Ďalej je postavený základ, pre ktorý sa už používajú pevné červené tehly. Výška suterénu je 4-5 tehál. Zároveň nezabudnite vytvoriť vetracie otvory v jednej z radov tehál.

Výstavba murovanej konštrukcie

Metódy murovania

Tehla sa dá postaviť vlastnými rukami z tehál niekoľkými spôsobmi. Zároveň sa uchýliť k použitiu jedno-riadkové alebo multi-ligácie. Priorita sa dáva najčastejšie prvému z nich, pretože sa vyznačuje jednoduchosťou jeho realizácie, ale zároveň je pomerne silná. Dôležitým argumentom v prospech voľby muriva na systéme jednovrstvovej ligácie je nevýznamná hrúbka stien tohto objektu.

Jednoradové murivo

Rad tehál, v závislosti od umiestnenia jednotlivých prvkov (tehál) môže byť:

  • lyžičkou (tehly ležia pozdĺž steny);
  • narezané (tehly položené cez stenu).

Základom systému je striedanie týchto typov riadkovjednoduchá ligácia. Súčasne je možné blokovať zvislé švy predchádzajúceho radu tehál ďalšieho. Kvalita takéhoto muriva závisí od správneho usporiadania rohov a stien, ktoré sa začínajú rozprestierať s tromi štvrtinami tehál. Technológia pokládky rohov znamená aj potrebu položenia jednej strany „lyžicami“ a druhá „striekaním“.

Viacradové murivo

V niektorých prípadoch sa na vybudovanie stien kúpeľa zvolí dobre položená vrstva, ktorá zahŕňa umiestnenie tepelne izolačnej výplne z takých sypkých materiálov, ako je jemná troska, piesok zmiešaný s pilinami, expandovaná hlina. Kladenie stien pri tejto možnosti zabezpečuje existenciu priečnych stien, ktoré sa nachádzajú v každej z troch tehál. Vyplňte dutiny okamžite, keď steny rastú, a naplnia plnivo každých 10-15 cm, pri ktorom sa každá tretia vrstva naleje roztokom vápna, ktorý má krémovú konzistenciu.

V priebehu prác sa tehly objavujú, prepichujú alebo majú nejakú inú chybu, ktorá sa používa na pokládku stien a rohov. Na ten istý účel použite polovice, trojštvrťové alebo štvorcové tehly. Ak chcete získať požadovanú veľkosť, tehla je nasekaná s kladivom-pick.

Dôležité! Aby sa zabránilo veľkému množstvu odpadu z tehál, je potrebné vypočítať dĺžku a šírku stien podľa veľkosti materiálu zvoleného pre konštrukciu kúpeľa. Uvedené hodnoty by sa mali rozdeliť bez zvyšku o 75 mm, ak sa zvolí tehla s rozmermi 24x12x65 mm a 100 mm s rozmermipomocou tehál 24x12x88 mm.

Špecifickosť konštrukcie rohov

Murovaný kúpeľ začína byť postavený položením rohov, ktoré sú spojené s lôžkom kordu, ktorý slúži ako vodidlo na položenie radu tehál. Použitie kotviaceho lana zaisťuje vodorovné a rovné línie muriva, rovnako ako rovnakú hrúbku všetkých horizontálne aplikovaných švov. Ak chcete zachovať pravý uhol, použite konštrukčné námestie, úroveň a pravidlo.

Kladenie rohov tehlového kúpeľa
\ t

Pokládka pevných tehlových stien

Na rýchle položenie tehál je potrebné mať zručnosť, ktorá prichádza len so skúsenosťami. Na vybudovanie murovaného kúpeľa s vlastnými rukami bol silný, je potrebné správne pripraviť riešenie na lepenie tehál. Zároveň by sa nemala nechať predčasne nastaviť, preto sa jej povrchy predchádzajúceho radu ukladajú v tenkej vrstve (20 - 25 mm) a vo vzdialenosti maximálne jedného metra.

Tým sa zníži odpad malty a znížia sa vyrovnávacie práce, ktoré sa vykonávajú pomocou stierky. V tomto prípade musí výrobca monitorovať kvalitu švov, pričom dbať na ich hrúbku a rovnomernosť zhutňovania, vyplňovanie maltou a správnu ligáciu.

Murárske práce

Pokrytie otvorov okien a dverí

Nad otvormi okien a dverí by sa mali zhotoviť svetre. Počas výstavby kúpeľov s použitím najjednoduchšieho bežného jumpera. Je ideálny pre prekrývajúce sa rozpätia, ktorých šírka je menšia ako dvemetre. Pri pokladaní obyčajných jumperov je potrebné dodržať vodorovné usporiadanie radov a všetky pravidlá pre obklady platné pre bežné murivo. Výška jumperov dosahuje 6-9 radov muriva a dĺžka by mala byť o pol metra väčšia ako šírka otvoru. Na položenie prekladov sa používa len vybraná tehla, ktorá sa umiestni na maltu v triede najmenej 25.

Vďaka priamej montáži okenných a dverných rámov do stien môžu byť použité ako debnenie. Drevené prvky sú však chránené vrstvou strešnej krytiny. Na debnenie pred položením obyčajného prekladu sa nanesie 20 mm vrstva cementovej malty, do ktorej sa vloží výstuž vo forme kovových tyčí s priemerom 4-6 mm. Konce výstuže by mali presahovať hranu otvoru o viac ako 25 cm, zatiaľ čo jej konce sú ohnuté okolo tehly. Odoláva bežnému mostíku na debnenie v závislosti od teploty vzduchu od 12 do 24 dní.

Dokončenie murovaných stien kúpeľa

Povrchová úprava tehlových stien sa vykonáva omietkou. Na tento povrch steny je pripevnená kovová sieťovina, ktorá drží nanesenú pieskovo-cementovú zmes. Pri obložení vnútorných stien vane šindel omietky práce miss. Kovové profily alebo drevené lamely sú pripevnené na steny hmoždinkami alebo klincami, ktoré sú poháňané do drevených korkových predmontovaných do stien. Medzi šindľom a stenou je umiestnená izolácia vo fólii alebokachľový materiál. V prípade výberu vodorovných dosiek na povrchovú úpravu stien možno ako izolačnú hmotu použiť sypký expandovaný íl.

Vane z tehly: fotografické kompilácie

Murovaná vaňa
Kúpeľný domček z tehál
Jednoduchá verzia murovaného kúpeľa

Budovanie murovaného kúpeľa si vyžaduje odbornú prípravu. Preto aj pri stavbe objektu vlastnými rukami musíte najať kompetentného špecialistu, ktorý je oboznámený s jemnosťou práce s tehlami a inými materiálmi ako asistentmi. V tomto prípade bude možné ušetriť peniaze na prilákanie tímu staviteľov a zároveň dosiahnuť kvalitu výkonu všetkých potrebných prác.

Budovanie murovaného kúpeľného domu: video