Čerpacia stanica pre dom a záhradu vlastnými rukami: nainštalujte a pripojte sa

Čerpacie stanice pre letné chaty a domy pomáhajú riešiť jeden z najdôležitejších problémov, ktoré vznikajú pre majiteľov súkromného bývania v meste a mimo neho - zásobovanie vodou. Samozrejme, otázka banálneho zavlažovania môže byť „vyčerpaná“ nie tak globálnymi metódami, ale ak hovoríme o dobre upravenej dodávke vody, optimálnou voľbou je čerpacia stanica pre dom.

Jeho inštalácia a uvedenie do prevádzky, vyzbrojené príslušnými znalosťami a praktickými odporúčaniami, môže byť vykonaná nezávisle. Navyše nie každý región sa môže pochváliť špecializovanou službou, ktorá inštaluje čerpaciu stanicu.

Výhody čerpacej jednotky

Automatická čerpacia stanica je schopná udržiavať tlak, ktorý je potrebný na plnohodnotnú stabilnú dodávku obydlia alebo časti s najdôležitejšou kvapalinou na úrovni, ktorá nie je horšia ako úroveň klasického mestského vodovodu.

Domácnosť CAB je schopná určitý čas fungovať bez napájania. Má pomerne malú váhu. Proces inštalácie môže vykonať aj jedna osoba - samotné pripojenie bude trvať niekoľko minút. To je rozdiel v porovnaní s akumulačnými systémami namontovanými spravidla v podkroví.Čo je tiež významnou výhodou, však?

Opotrebenie zariadenia je minimálne, pretože čerpadlo nepracuje nepretržite: pravidelne sa zapína (podľa potreby). Stručne povedané, čerpacia stanica, bez falošného preháňania, je schopná vám pravidelne slúžiť mnoho rokov. Hlavnou vecou je zodpovedne a starostlivo pristupovať k procesu inštalácie vo všetkých fázach. Konečne sa zbaviť rachot vedier a neporiadok s umývadlom!

Zariadenie a princíp činnosti

Pokúsme sa zistiť, čo toto zariadenie pozostáva. Hlavne hlavné „čísla“ v takýchto inštaláciách sú jedno alebo viac čerpadiel typu ejektora (pracovné, pohotovostné) alebo v prístupnom jazyku samonasávacie. Zachytávajú a zdvíhajú vodu z hĺbky 10 metrov.

Okrem toho systém zahŕňa aj tlakovú nádobu z ocele - uzavretú nádrž rozdelenú na dve dutiny membránou, z ktorých jedna je určená pre vodu a druhá je naplnená vzduchom pod vysokým tlakom.

Objem hydroakumulátorov sa môže pohybovať od 20 do 80 litrov.

Schéma inštalácie CAB

Bola na vašej lokalite prerušená elektrina, ale potrebujete vodu? Nezúfajte - čerpacia stanica vodovodu je schopná fungovať nejaký čas a bez „vody“. Ako sa to robí? Naporúdzi. Tekutina čerpaná do nádrže v dôsledku tlaku vzduchu v zodpovedajúcej dutine je transportovaná do potrubia. Jednoducho nemôže prúdiť späť do spätného ventilu čerpadlapôsobí ako silná prekážka. Ako môžete pochopiť, elektrina sa vôbec nevyžaduje. Preto sa membránová nádrž nazýva hydroakumulátor.

Typická konštrukcia čerpacej stanice, princíp kanalizačného systému

Zariadenie čerpacej stanice predpokladá prítomnosť automatizačnej jednotky so snímačmi tlaku, poistka čerpadla je v chode nasucho (voľnobeh), ochrana pred prehriatím motora.

Princíp činnosti čerpacej stanice je takýto:

 • prietok vody do membránovej nádrže;
 • keď tlak v nádrži dosiahne určitú hodnotu, čerpadlo sa vypne (proces riadi špeciálne relé);
 • systém ide do "čakania";
 • pri otvorení kohútika sa spustí prívod vody z nádrže;
 • po „odtoku“ určitého množstva kvapaliny tlak v nádrži klesne na vopred určenú hodnotu;
 • Čerpadlo sa znovu spustí.

Stanica je chladená čerpanou kvapalinou. V prípade, že je motor stále prehriatý, automatizácia vypne čerpadlo.

Technicky spôsobilá inštalácia CAB

Aby mohla čerpacia stanica fungovať dlhú dobu bez porúch, je potrebné vykonať jej príslušné zariadenie: zabezpečiť plochý, pevný povrch; zaistite pevný držiak.

Je lepšie vytvoriť základňu pre betón pre čerpacie stanice. Ak to nie je možné, v zásade môžete robiť s dreveným štítom - ako základňa je to tiež celkom dobré.

Vytvorenie drevenýchbudú vyžadovať tieto materiály:

 • dve tyče s prierezom 100x150; ich dĺžka by mala byť s okrajom 300 mm na každej strane (vzhľadom na šírku stanice);
 • 48) dve hranové dosky hrúbky 50 mm /šírky 150 mm; ich dĺžka by mala poskytnúť celkový výstupok pozdĺž dĺžky stanice asi 80 mm;​​49) piesok a íl.

Plocha zvolená pre inštaláciu CAB musí byť vyrovnaná. Potom vykopte dve obdĺžnikové drážky, 130 mm hlboké /250 mm široké, na spodnej strane ktorých by ste mali položiť tyče (A), ošetrené antiseptikom (prednostne dechtom) a skontrolovať úroveň horizontálneho umiestnenia.

Dôležité! Presná vzdialenosť medzi drážkami závisí od umiestnenia montážnych otvorov pre vašu čerpaciu stanicu.

Zmes piesku a ílu (B) sa ukladá okolo tyčí: pomer hlinky a piesku je 1: 3. Mala by byť dostatočne hustá, náchylná k podbíjaniu. Tyče by mali vyčnievať 20 mm alebo viac nad úrovňou zeme. Ozdobné dosky (B) sú pripevnené k tyčiam klincami so skrytými hlavami. Rady musia byť samozrejme aj antiseptické.

Usporiadanie zariadenia pre čerpaciu stanicu

Po niekoľkých hodinách, keď je konštrukcia pevne zakorenená v kalenej zmesi, môžete pristúpiť k okamžitej inštalácii čerpacej stanice. CAB je inštalovaný na dosky a je pripevnený špeciálnymi skrutkami.

Nezabudnite medzi základňu a upevňovacie body namontovať tesnenia s hrúbkou približne 10 mm. hrubšieNeodporúča sa používať vzorky - to je spojené so znížením tuhosti držiaka a negatívnym dopadom na celkový výkon systému.

Pamätajte! Komplex by mal byť umiestnený čo najbližšie k studni, studne alebo akémukoľvek inému zdroju, z ktorého bude voda odoberaná.

Ako pripojiť čerpaciu stanicu?

Prepravná stanica pre domácich majstrov je jednoduchá, pohodlná a rentabilná. Prvky potrebné na pripojenie:

 • spätný ventil;
 • sacia hadica;
 • priamo CAB;
 • ochrana proti chodu nasucho.

Aby mohla stanica pracovať správne, je potrebná hadica najmenej 1 ″ (na sanie) a spätný ventil na jej konci.

V predajniach nájdete „saciu súpravu“, ktorá sa skladá z armatúry, hadice a spätného ventilu.

Schéma zapojenia čerpacej stanice (kliknutím na fotografiu ju zväčšíte)

Súprava je teda pripojená k čerpadlu a druhý koniec hadice je spustený do vody. Potom sa do čerpadla naleje voda. Zásuvka je pripojená na tlakový systém domu. Dokončením týchto jednoduchých manipulácií si zaistíte maximálny užívateľský komfort. Ak sa stanica používa 365 dní v roku, vyžaduje sa veľké množstvo prípravných prác. CAB sa musí udržiavať v teple; potrubie spájajúce dom a studňu musí byť izolované bez poruchy alebo umiestnené v zemi pod úrovňou mrazu. No tiež by to nebolelo teplo.

Dôležité! Nezanedbávajte čítanie"Prevádzkové príručky" - to pomôže zabrániť mnohým chybám.

Čerpacie stanice - revízie

Keď sa prvýkrát stretnete so zariadením, najmä ak očakávate jeho dlhodobú prevádzku v „rámci“ vlastného bývania alebo pôdy, existuje úplne prirodzená túžba učiť sa o dojmoch iných ľudí pri kontakte s mechanizmom. Čerpacie stanice na poskytovanie recenzií sú len tie najlepšie. To však v žiadnom prípade nebráni tomu, aby boli názory používateľov veľmi objektívne. Na základe vlastných skúseností majitelia CAB odporúčajú:

 • v prípade inštalácie stanice v suteréne v blízkosti suterénu by mal byť CAB izolovaný izoláciou z minerálnej vlny, aby sa zabránilo zamrznutiu vody;
 • nie je potrebné inštalovať CAB na ťažko prístupných miestach, prikryť plachtou, atď. To nepriaznivo ovplyvní životnosť zariadenia;
 • Časté spúšťanie tepelného relé je vážnym dôvodom komunikácie so špecialistom. Vynútené jeho začlenenie vyvoláva poškodenie celého motora.
Ďalšie užitočné informácie o vlastnostiach čerpacích staníc, ktoré ovplyvňujú výber, poskytuje videoklip.

Pri nákupe tohto zariadenia nie je chamtivý. Kvalitné čerpadlo plus kompetentná inštalácia sa rovná dlhoročným servisným mechanizmom. Ale preplatenie za zariadenia pochybnej potreby nestojí za to. Toto je ďalší prípad, keď je zlatý priemer najviac.