Čerpacia stanica pre studňu a studňa: výpočet odberu vody, diagramy zariadení

Zabezpečenie dodávky vody pre vidiecky dom je jednou z hlavných a hlavných úloh, ktoré treba riešiť ako prvé. Vlastná studňa alebo studňa na mieste umožní, aby boli úplne nezávislé od vody alebo susedov. Dodatočne inštalovaná studňa čerpacia stanica alebo studňa čerpacej stanice prinesie pohodlie a pohodlie do súkromného domu. Inštalácia čerpacích staníc je najoptimálnejším riešením problému konštantného tlaku vody a umožní využívať výhody civilizácie ako sprcha, automatická práčka a mnoho ďalšieho.

Možnosti organizácie zásobovania vodou

Existuje niekoľko možností na vytvorenie dodávky vody doma. Všetko závisí od spôsobu získavania vody, či už ide o vodu zo studne alebo zo studne, o hĺbku a produktivitu, ako aj o hladinu vody v studni alebo studni. Ak chcete vybrať správnu čerpaciu stanicu, mali by ste poznať vlastnosti ich inštalácie, vybavenia a prevádzkových podmienok, ako aj vopred pripravený projekt dodávky vody doma.

Čerpacie stanice akéhokoľvek typu majú podobnú konštrukciu a líšia sa spôsobom príjmu vody, ktorý sa vykonáva cez vrt alebo studňu a pracovníkmi.charakteristiky. Plne nainštalovaná a funkčná čerpacia stanica obsahuječerpadlo ,akumulátor(veľký objem nádrže cca 80 litrov),riadiace reléaspojovaciu hadicu, Takáto štandardná čerpacia stanica zmontovaná v továrni sa nachádza v takmer každom obchode, ktorý sa špecializuje na tovar pre vidiecke domy a chaty.

Zásada fungovania čerpacích staníc

Moderné čerpacie stanice fungujú takto. Po naštartovaní čerpadlo čerpá vodu do akumulátora a vytvára tlak v celom vodovodnom systéme, ktorý je položený v dome. Akonáhle niekto začne používať kohútik v kúpeľni, sprche, alebo jednoducho umývať riad v kuchyni, tlak v systéme postupne klesne na 2,2 bar, a tlakový spínač vypne, čo zapne čerpadlo. Na druhej strane znovu čerpá vodu do nádrže, kompenzuje jej stratu a zvýši tlak na 3 bary, po ktorom sa relé opäť spustí a čerpadlo sa vypne. Všetko je veľmi jednoduché a stručné, hlavnou podmienkou pre plynulý chod čerpacej stanice je prítomnosť elektriny a dostatočné množstvo vody v prívode vody.

Návrh čerpacej stanice, tabuľka pracovných parametrov

Čerpacie stanice sú často vybavenéodstredivými samonasávacími čerpadlami s integrovaným ejektorom . Tento typ čerpadla má vysoký tlak vody 40 m a hĺbku nasávania až 9 m. Jednou z hlavných výhod tohto typu čerpadla je jeho nízka citlivosť na vzduch v systéme. odpálenietakéto čerpadlá nie sú ťažké. Je len potrebné otvoriť uzáver plniaceho hrdla, naplniť čerpadlo vodou, až kým voda nepretekne cez okraj, potom zatvoriť uzáver a zapnúť čerpadlo. Potom, čo čerpadlo čerpá vzduch, začne dodávať vodu do systému. Aby ste sa zbavili prebytočného vzduchu, môžete jednoducho otvoriť ventil alebo ventil na čerpadle. Čerpacia stanica pre studne vybavené takýmto čerpadlom bude najefektívnejšia v prevádzke.

Existujú ajodstredivé samonasávacie čerpadlá s externým vyhadzovačom . Takéto čerpadlá sú inštalované na čerpacích staniciach pre hlboké studne a vrty. Čerpacia stanica pre studne a vrty, vybavená týmto typom čerpadla, bude schopná čerpať vodu z hĺbky do 45 metrov. Takéto stanice sú inštalované na povrchu alebo v špeciálne určených priestoroch a do studne alebo studne sa spúšťa vyhadzovač pripojený k dvom rúrkam. Jedna z rúrok je navrhnutá tak, aby privádzala vodu do vyhadzovača a vytvorila sanie, a druhá - na zdvihnutie vody. Nevýhodou tohto typu stanice je vysoká citlivosť čerpadla na vzduch v systéme a znečistenie. Výhodou je, že takéto stanice môžu byť umiestnené v dome, a vyhadzovač spustený do studne alebo studne, ktorá sa nachádza vo vzdialenosti 20-40 metrov od domu.

Čerpacie stanice pre studne alebo vrty majú takú charakteristiku akovýšku nasávania . Niektoré stanice môžu zdvihnúť vodu z hĺbky až 8 metrov, iné z hĺbky 20 až 45 metrov. Ak sú indikované charakteristiky čerpadlahĺbka nasávania je 8 m, to však neznamená, že sa nemôže používať v hĺbke 15 m. Požadovaná hĺbka je daná výškou vodného zrkadla alebo jednoducho hladinou, z ktorej sa môže táto voda čerpať. Ide o to, že vodonosná vrstva môže byť vo veľkej hĺbke a hladina podzemnej vody v hĺbke 2 - 6 metrov a viac. A tu prichádzajú znalosti fyziky, konkrétne pravidlá komunikujúcich plavidiel. Voda z hĺbky pod tlakom stúpa v studni alebo dobre na úroveň, v ktorej sa nachádza podzemná voda, a dosahuje úroveň od 2 do 6 metrov.

V oblasti, kde je hladina podzemnej vody veľmi hlboká, a vo vodách vrtu na úrovni 10 m alebo viacsa používajú ponorné čerpadlá . Takéto čerpadlá idú na hladinu vody v studni, čerpajú ju a zdvihnú. V prípade vrtu je čerpadlo tiež vybavené v hĺbke dostatočnej na čerpanie. Výška nasávania čerpadiel je najčastejšie 8 m, a môžu tlačiť vodu do pomerne veľkej výšky. Napríklad v studni s hĺbkou 90 m je čerpadlo inštalované v hĺbke 60 m.

Dôležité! Pri kúpe čerpacej stanice akéhokoľvek typu by ste mali venovať pozornosť jej kompletnému setu. Po prvé - je to spätný ventil. Jeho prítomnosť ušetrí čerpacej stanici pred voľnobehom a predĺži jej používanie. Ďalším dôležitým prvkom je vstupný filter. Jeho prítomnosť udrží spätný ventil a čerpadlo z piesku a nečistôt. Všetky ostatné prvky, ako napríklad čerpadlo, automatický ovládací panel, hydraulický akumulátor a prívodná hadica na vodu idúkompletný set.

Výpočty prívodu vody pre čerpaciu stanicu

Na inštaláciu čerpacej stanice akéhokoľvek typu musíte najprv poznať produktivitu vrtu alebo studne, úroveň vodného zrkadla, možný objem spotrebovanej vody a tlak v systéme. Aby bola studňa alebo studňa bezchybne vybavená domom, výkon čerpacej stanice by nemal prekročiť produktivitu studne alebo studne a zároveň byť väčší ako možný prietok vody.

Súčtom údajov o inštalovaných prvkoch je možné dosiahnuť spotrebu vody pri súčasnom zapnutí všetkých spotrebiteľov.

Schéma prietoku vody

Ďalej vypočítame tlakovú stratu v závislosti od materiálu potrubia:

Vzorec na výpočet tlakovej straty

Na výpočet straty hlavy môžete použiť tieto údaje:

Tabuľka strát v závislosti od priemeru potrubia
\ t

Vypočítajte požadovanú hlavu s prihliadnutím na straty v potrubí:

Vzorec pre potrebný tlak

Po získaní potrebných údajov môžete pristúpiť k výberu čerpacej stanice s vhodnými parametrami, ktoré sú uvedené v jej cestovnom pase.

Dôležité! Údaje o dobre alebo dobre sa dajú získať empiricky. Nainštalujte motorové čerpadlo alebo bežné povrchové čerpadlo a odmerajte množstvo vyrobenej vody. Úroveň zrkadla je možné nájsť spustením matice priviazanej k silnému závitu a následným odstránením meraní. Ak existuje pas pre studňu alebo dobre, potom tietoúdaje sa tam nachádzajú.

Pri celoročnom používaní čerpacej stanice je najlepšie umiestniť ju do špeciálne určenej miestnosti.

Vo vnútri areálu sa vedie potrubie do všetkých miest odberu vody. Okamžite nainštalované filtre hrubé a jemné čistenie vody, manometer a automatizácia ústredne.

Pripojenie jednotky k studni

Prívod vody do domu na základe studne je nasledovný. V dome alebo v jeho blízkosti je vybudovaná technická miestnosť. Pri práci v zime by teplota v miestnosti nemala klesnúť pod 2 ° C. Ako bolo uvedené vyššie, pre studne je lepšie použiť čerpadlá so vzdialeným vyhadzovačom, pretože studňa sa zvyčajne nachádza vo vzdialenosti od domu.

Čerpacia stanica pripojená k vrtu

Na ochranu rúr pred zamrznutím v zime sa najlepšie ukladajú do výkopu do hĺbky 1,8 metra. Na sacom potrubí nastavte sieťový vstupný filter a spadnite pod úroveň zrkadla. Pri vstupe do čerpadla inštalujeme hrubý filter a spätný ventil. Po čerpacej stanici umiestnime jemný filter a potom pripojíme tlakomer, tlakový spínač a zvyšok potrubia. Priamo je stanica pripojená k ústredni.

Pripojenie čerpacej stanice k studni

Čerpacia stanica, schéma pripojenia studne

Po vyvŕtaní vrtu zostáva puzdro na povrchu. Ďalej môže spojenie čerpacej stanice so studňou prebiehať dvoma spôsobmi.Prvou je výstavba úžitkovej miestnosti nad studňou. Druhou je inštalácia kesónu. V prvom prípade bude trochu nepohodlné vykurovať miestnosť, ak je vo veľkej vzdialenosti od domu. A keďže naše zimy sú drsné, tepelné straty budú veľké.

Preto by bol najlepším výstupom zariadeniekesónu .

Najlepšia možnosť údržby a prevádzky čerpacej stanice - inštalácia v kesóne

Na tento účel sa puzdro vykopáva do hĺbky kesónu, zvyčajne asi 2,5 m. Do neho sa naleje betónová podložka a na ňu sa namontuje kesón. Trubka puzdra je narezaná tak, že vo vnútri kesónu zostáva približne 500 mm. Z kesónu do domu vykopávame výkop s hĺbkou 1,8 - 2 metre a do neho položíme podmorské potrubia. Čerpacia stanica môže byť inštalovaná v kaňone alebo v dome, záleží na type samotnej stanice. Inštalácia čerpacej stanice v studni má zmysel, keď je čerpadlo prenosné. Potom je v technickej miestnosti domu iba hydroakumulátor, filtre a ovládací panel stanice.

Moderný komfort znamená mať práčku, sprchu, kúpeľňu, WC v dome, kotol a mnoho ďalších výhod civilizácie. Ich inštalácia bola predtým nemožná alebo ťažká. V súčasnosti nám prítomnosť rôznych typov čerpacích staníc a čerpadiel umožňuje poskytovať predtým neprístupné pohodlie v vidieckom dome.