Čerpadlá pre studne - typy, špecifické inštalácie, cenné tipy

Organizácia vodovodu chaty alebo vidieckeho domu je jednou z hlavných úloh vlastníka. Pri absencii centralizovaného systému zásobovania vodou, studne alebo studne riešia problém extrakcie vody. Bane sú vybudované za účelom zberu voľne tečúcej podzemnej vody, ktorá leží v hĺbke nie väčšej ako 10 m. To neznamená, že nie je možné vybudovať studne hlbšie, jednoducho to nie je ekonomicky výhodné. V tomto prípade dobre vyvŕtajte. V oboch prípadoch sa vyžaduje výber zariadenia, ktoré zabezpečuje dodávku vody. V jeho úlohe sú rôzne čerpadlá pre studne, ktoré výrobcovia vyrábajú rôzny výkon na tlak a objem vstrekovanej vody za minútu.

Výber je rozhodnutie základnej otázky

Mnohí nevedia, ako si vybrať čerpadlo pre studňu zo širokej škály zariadení ponúkaných na trhu zahraničnými a domácimi.výrobcov. Na to, aby sa odborníci mohli kvalifikovane rozhodnúť, radia odpovedať na niekoľko otázok, a to:

 • Čo je voda potrebná (zalievanie zeleninovej záhrady, umývanie auta, kŕmenie do domu a iné účely)?
 • Aké sú parametre vrtu (úroveň podzemnej vody, hĺbka vody v vybudovanej studni, vzdialenosť od domu od vrtu, jeho odhadovaná kapacita)?
 • Aký je minimálny požadovaný výkon čerpadla?
 • Aká je konštrukčná hlava, ktorú má čerpadlo poskytnúť?
 • Ako dlho bude čerpacie zariadenie používané počas roka?

Dočasné využívanie vrtu

Čerpadlo "Baby" - jednoducho a spoľahlivo

Na organizáciu zásobovania studní vodou na dočasné technické použitie (zavlažovanie vykládok v krajine, stavebné práce, umývanie strojov) je možné zakúpiť ponorné čerpadlo pre vrtnú vežu vibračného typu. Môže to byť "Kid", "Summer Resident" a ďalšie zariadenia s podobnými technickými vlastnosťami. Treba mať na pamäti, že ponorné vibračné čerpadlá nepodliehajú prísnym požiadavkám na výkon a tlak. Sezónnosť aplikácie zjednodušuje prevádzku tohto čerpadla. Ak potrebujete zabezpečiť celoročnú vysoko kvalitnú dodávku vody v chate, potom venujte pozornosť závažnejšej a výkonnejšej čerpacej technike.

Ako si vybrať čerpadlo pre vrt

Určenie dostatočného výkonu

Na určenie požadovaného výkonu čerpadla sú všetky použité.V dome sú „vodné body“, ktoré zahŕňajú kohútiky v kúpeľni av kuchyni, sprchovací kút, WC, práčku a zavlažovacie zariadenie umiestnené mimo domu. Súčet spotreby vody všetkých zariadení naraz zahrnutých a udáva požadovaný výkon čerpadla. Je už známe, že pre pohodlný život by mali vodovodné kohútiky „vydávať“ približne 0,6 m3 vody za hodinu.

Súčasne by mala byť kapacita čerpadiel schopných zabezpečiť vodu pre malú chalupu v priemere 2-4 m3 za hodinu. Ak si kúpite čerpadlo pod menovitou kapacitou, potom počas špičky neposkytne požadované množstvo vody, čo ovplyvní prácu zariadenia inštalovaného v dome.

​​

Dôležitým parametrom je hlava

.

Hlava čerpadla v pase špecifikovanom výrobcom v metroch musí poskytovať:

 • dostatočný tlak vody v systéme dodávky vody na prevádzku domácich spotrebičov;
 • 53) vzostup vody do maximálnej výšky, v ktorej sa nachádza bod vody v dome;
 • prekonanie odporu, ktorý sa vyskytuje v potrubí, keď sa voda pohybuje.

Výber typu jednotky

Okrem zohľadnenia vyššie uvedených parametrov, pri výbere dbajte na typ čerpadla. Čerpadlá studní môžu byť povrchové a ponorné. Zároveň má každý typ s individuálnymi výhodami svoju vlastnú oblasť použitia. Ako pochopiť, ktoré čerpadlo je lepšie pre studňu vybrať z týchto dvoch typov? Musíme sa zaoberať vlastnosťami ich činností.

Schéma inštalácie studňového čerpadla

Samonasávacie zariadenie na povrch

Tieto zariadenia sú široko distribuované medzi obyvateľstvom. Jeden z dôvodov popularity je považovaný za znak ich umiestnenia - mimo zdroja vody. Inými slovami, inštalácia čerpadla do vrtu nie je potrebná, čo uľahčuje jeho údržbu a opravu. Niekedy sú povrchové čerpadlá inštalované priamo v budove. Toto zariadenie je schopné zvýšiť vodu v hĺbke 7-9 metrov. Navyše náklady na takéto čerpadlá sú jedna tretina a niekedy polovica nižšia ako náklady na ponorné zariadenia s rovnakými ukazovateľmi výkonnosti. Vyrobené spoločnosťami CALPEDA, SPERONI, NOCCHI, SIX-TEAM (Taliansko), WILO (Nemecko), GRUNDFOS (Dánsko), „JILEKS“ (Rusko), EBARA (Taliansko-Japonsko).

Hlavnou nevýhodou samonasávacích čerpadiel je obmedzená výška nasávania. Pre zvýšenie tohto parametra je potrebné umiestniť čerpadlo bližšie k vrtu alebo zväčšiť priemer rúrok. Mnohí ľudia uprednostňujú kúpu ponorného zariadenia, ktoré tieto problémy nie sú známe.

Ponorné vrtné zariadenia

\ t
Ponorné čerpadlo pre vrt

Ako už názov napovedá, tieto zariadenia sú určené na prácu pod vodou. Ich konštrukcia zároveň umožňuje chladenie bežiaceho motora čerpanou vodou. Preto, ak je zariadenie zapnuté bez vody, môže dôjsť k prehriatiu zariadenia. Pri inštalácii čerpadla do studne je potrebné pamätať na nebezpečenstvo práce „na suchom chode“ a umiestnenia zariadeniatak, aby bola vždy pod vodou, bez ohľadu na kolísanie jej úrovne. Aplikujte automatizáciu na bezpečnostnú sieť, vypnite čerpadlo počas katastrofického poklesu hladiny vody. Po naplnení studne vodou sa čerpadlo automaticky zapne.

Ponorné studňové čerpadlá sa najčastejšie volia na organizovanie zásobovania vodou v vidieckych chatách. Vyznačujú sa spoľahlivosťou, jednoduchosťou konštrukcie, nízkou cenou, ak ju porovnáme s nákladmi na iné ponorné modely. Ponorné studňové čerpadlá sú schopné zdvihnúť vodu z hĺbky 70 a niekedy dokonca 100 m. Vyrobené výrobnými spoločnosťami WILO (TW5 /TW5-SE), LOWARA (séria Scuba), EBARA (séria Idrogo), NOCCHI (séria Pratika), CALPEDA (séria MXS), OFT (Taliansko, séria Trend), GILEKS (séria Vodomet), KERSELF (Taliansko, séria Omega 12) a ďalší výrobcovia. Oceniť tieto zariadenia pre schopnosť dodávať vodu do pomerne veľkých výšok.

Upevnenie čerpadla v šachte

Ponorné čerpadlá sú zavesené na kábli, ktorý je ťahaný cez výstupky umiestnené v hornom veku konštrukcie vrtu. V tomto prípade musí byť kábel opatrný. Použitie konvenčného kovového kábla sa nepovažuje za vhodné, pretože materiál koroduje a zrúti sa do štyroch rokov. Preto odborníci odporúčajú zvoliť káble s ochranným náterom. Aby sa zabránilo korózii, mali by sa použiť aj polymérové ​​rúry, ktorými sa čerpadlo pripojí k výtlačnému potrubiu.

Montáž čerpadla

Nainštalujtedomáce ponorné čerpadlo pre studňu takým spôsobom, že voda je ťahaná aspoň jeden meter od dna vrtu. V opačnom prípade čerpadlo spolu s vodou dotiahne piesok a iné nečistoty, ktoré ho môžu poškodiť. Výrobcovia zlepšia model čerpadiel, čím im zabránia v nasávaní kontaminovanej spodnej vody.

V niektorých modeloch je prívod vody zabezpečený cez dýzu pripojenú flexibilnou hadicou s plávajúcim filtrom. Vďaka plaváku je filter vždy umiestnený pod zrkadlom vody, čo znemožňuje vstup suspendovaných častíc do čerpadla. Takéto návrhy sú najvhodnejšie pre studne, ktoré majú piesčitú zvodnenú vrstvu.

Montážne schémy pre studňové čerpadlá (pre zväčšenie kliknite)

Odborníci odporúčajú kúpu odstredivého čerpadla na studňu, pretože takéto zariadenie je nenáročné a schopné pracovať v studniach, v ktorých voda nesvieti osobitnou kvalitou. Vhodné pre intenzívne používanie počas dlhej životnosti.

Horizontálna inštalácia čerpacieho zariadenia sa zvyčajne vykonáva v studniach. Pre horizontálnu inštaláciu sa odporúča použiť ochranný kryt. To chráni motor pred usadeninami nečistôt a piesku. Poskytne tiež požadovaný prietok, ktorý prebieha pozdĺž elektromotora.

Z čoho sú vyrobené čerpadlá?

Pri výbere čerpadla je potrebné zvážiť materiál, ktorý výrobcovia používajú na výrobu puzdra a obežného kolesa. Vyrábajú sa drahšie a odolnejšie výrobkyz nehrdzavejúcej ocele. Rozpočtové modely sa často používajú v plastovom kufríku. Súčasťou čerpadla je vždy elektrický kábel, ktorého dĺžka môže dosiahnuť 20 metrov, ako aj spätný ventil. V prípade absencie kompletného plovákového spínača sa odporúča zakúpiť ho samostatne.

Príslušenstvo a príslušenstvo

 • Zásobník je potrebný na udržanie konštantného tlaku v systéme zásobovania vodou. Jeho inštalácia chráni čerpadlo pred možnými častými inklúziami, rovnako ako chráni vodovodný systém pred vodným kladivom. V čase výpadku elektrického napájania fungujú nádrže ako núdzový zdroj vody. Hydroakumulátor je nádoba vyrobená zo sklených vlákien alebo kovu, čiastočne naplnená vodou a čiastočne vzduchom pod tlakom 0,2-0,5 atm. Odporúča sa mať väčšiu nádrž, ale to ovplyvňuje náklady.
 • Tlakový spínač, ktorý automatizuje prevádzku čerpadla. Zapne zariadenie, keď tlak v akumulátore klesne pod minimálny limit. Potom sa čerpadlo vypne, keď sa dosiahne horný maximálny limit. Pri absencii automatizácie sa musí čerpadlo monitorovať vizuálne.
 • Elektrický kábel musí mať dvojitú izolačnú vrstvu. Je tiež potrebné chrániť pred možným poškodením, napríklad zvierat alebo kosačky na trávu.

Tipy na montáž a prevádzku

 • Studňa sa musí udržiavať v čistote. Preto pravidelneúplne vyprázdnite, vyčistite dno a steny.
 • Pravidelne čistite vodné filtre. Čerpadlo musí byť zároveň odstránené a filtračný prvok musí byť odstránený. Po umytí pod prúdom tečúcej vody na mieste. Týmto postupom sa predĺži životnosť zariadenia a zároveň sa zachová správna čistota čerpanej kvapaliny.
 • Namontujte spätný ventil do výstupnej hadice. Tým sa zníži negatívny vplyv vodného kladiva.
 • Čerpadlo by sa malo používať výlučne na určený účel. Zariadenie určené na prácu s čistou vodou teda nie je ponorené do nevyčistenej studne. V opačnom prípade sa nebudete môcť vyhnúť hroziacemu zlyhaniu jednotky.

Ako nainštalovať čerpadlo do vrtu: video

Dúfame, že po prečítaní tohto článku otázky týkajúce sa výberu čerpadla pre vrt zmizli. Ak potrebujete ďalšie rady, obráťte sa na predajcov. Nenechajte sa ponáhľať, aby ste si kúpili zariadenie, kým nezistíte všetky podrobnosti o jeho použití vo vašej studni.