Charakteristiky a pravidlá aplikácie strešnej hmoty

Strešná konštrukcia je dôležitým krokom pri budovaní domu. S výskytom rôznych druhov strešných krytín na stavebnom trhu sa tento proces stáva progresívnejším a zaujímavejším. Jedným z týchto materiálov je strešný tmel. Používa sa pri oprave a montáži striech, nielen ako spoľahlivý vodotesný materiál, ale aj ako samostatná strešná krytina. To môže úspešne nahradiť roll strešné materiály, má prijateľnú cenu, prijateľný výkon, jednoduchosť aplikácie. Pre výber optimálnej vrstvy pre konkrétnu konštrukciu je potrebné oboznámiť sa s odrodami strešných tmelov, ich vlastnosťami, aplikačnými pravidlami atď.

Strešný tmel - jeho zloženie a úžitkové vlastnosti

Strešný tmel sa voľne rozširuje v tenkej vrstve na strešnej ploche a vytvára ochrannú monolitickú membránu
.

Tmel na zastrešenie je umelý materiál, ktorý pozostáva zo zmesi spojív s minerálnymi prísadami a rôznymi plnivami (minerálna vlna, azbest, cement, popol, kremeň, vápno). Plnivá zabezpečujú tvrdosť povrchu počas tuhnutia, jeho stabilitu pri teplotných výkyvoch. Často sú súčasťou tmelu herbicídy a antiseptiká. Homogénna viskózahmota sa ľahko vyleje na povrch strešnej krytiny a po stuhnutí vytvorí monolitickú membránu, ktorá chráni strechu pred poveternostnými vplyvmi.

Z hľadiska ich vlastností sú strešné krytiny a strešné krytiny v mnohých ohľadoch rovnaké, ale prvoradou prioritou je jej bezšvová povaha. V závislosti od zloženia sú strešné tmely jednozložkové a dvojzložkové.

Jednozložkové tmely sa neuchovávajú dlho - maximálne 3 mesiace, takže sa dodávajú v uzavretých kovových nádobách
.

Jednosložkové tmelysú na báze rozpúšťadiel a sú hotovými výrobkami. Ako sa rozpúšťadlo odparuje, tvrdnú, preto, aby sa zabránilo predčasnému vytvrdeniu, vstupujú do distribučnej siete v utesnených nádobách. Takéto tmely sa skladujú na krátky čas - približne 3 mesiace. Výnimkou je polyuretánová pasta (v nej nie je žiadne rozpúšťadlo) - skladuje sa 12 alebo viac mesiacov.

Dvojzložkové tmelypozostávajú z 2 nízko aktívnych chemických zlúčenín, ktoré sa skladujú dlhšie ako jeden rok, takže ich možno zakúpiť vopred.

Náterové povlaky sa vyznačujú týmito pozitívnymi vlastnosťami:

 • nízka hmotnosť;
 • vysoká pevnosť;
 • elasticita;
 • 30. odolnosť voči poveternostným vplyvom;
 • odolnosť voči UV žiareniu;
 • necitlivé na koróziu.

Na rovnomerné rozloženie tmelu musí byť povrch strechy rovný, preto sa používa vväčšinou na plochých strechách.

Je dôležité vedieť! Ak je uhol sklonu strechy viac ako 12 stupňov a okolitá teplota presahuje 25 ° C, potom musíte zvýšiť viskozitu tmelu a pridať k nemu zahusťovadlá.

Nedostatok švov a spojov je hlavnou výhodou náteru tmelu
.

Ak potrebujete zmeniť farbu alebo viskozitu tmelu, môžete pridať špeciálne plnivá. Sú tiež pridané na zvýšenie tvrdosti a tepelnej odolnosti, zníženie podielu väzbových spojív, zníženie krehkosti materiálu pri veľmi nízkych teplotách, zvýšenie odolnosti voči ohybu.

Moderným tmelom sa môže poskytnúť požadovaná farba pridaním plniva s vhodným pigmentom
.

Hlavnou výhodou strechy pokrytej tmelom je absencia švov a spojov na nej. Ďalšia plus strešná krytina - jej elasticita, ktorá umožňuje zachovať integritu strešnej krytiny s deformáciou strechy. Aby sa však vytvoril rovnomerný tmel, je potrebné zabezpečiť dokonale rovnú základňu alebo zvýšiť spotrebu materiálu. Ale prvý a druhý vedie k zvýšeniu nákladov na pokrytie. Niekedy nie je možné dosiahnuť rovnomernú hrúbku vrstvy tmelu a táto skutočnosť sa považuje za nevýhodu. Ale pre takéto prípady existuje špeciálna technológia jeho aplikácie v dvoch vrstvách. Prvá vrstva sa aplikuje v jednej farbe a druhá v inej kontrastnej farbe. Druhá poťahová vrstva musí mať takú hrúbku, aby prvá vrstva nebola viditeľná cez ňu.vrstvu.

Druhy strešných tmelov

Tmely na strešné krytiny sa klasifikujú takto:

 • podľa účelu - antikorózna, izolačná strešná krytina, lepenie, asfaltová hydroizolácia;
 • 48) v zložení - jednozložkové a dvojzložkové;​​
 • ako spojivo - bitúmenový polymér, polymér, bitúmenový latex, butylový kaučuk, chlórsulfopolyetylén;
 • podľa spôsobu použitia - horúce a studené;
 • na vytvrdzovanie a vytvrdzovanie.
 • 52) podľa typu rozpúšťadla - s obsahom vody na báze organických rozpúšťadiel alebo kvapalných organických látok;

V súčasnosti sú najbežnejšími asfaltovými tmelmi a bitúmenovo-latexovými strešnými tmelmi.

Žiaruvzdorný tmel na bitúmenové strechy je vhodný pre zariadenie s pevným spojením strešného koberca s rúrkami, vetracími vrtmi

Tavný tmel na báze bitúmenových živícje adstringentné zloženie strešného bitúmenu modifikovaného polymérmi a minerálnym plnivom. Pred nanesením sa horúci bitúmenový tmel dodatočne zahreje na + 150 ° C. Je dokonale kombinovaný s inými stavebnými materiálmi, vytvára pevný strešný systém, ktorý má odolnosť voči rôznym vplyvom a používa sa na hydroizoláciu, opravu striech, montáž strešného koberca na rúry, lieviky, vetracie šachty. Existuje množstvo požiadaviek, ktoré musia byť splnené.horúce bitúmenové tmely - GOST a ďalšie platné normy definujú ich zoznam takto:

 • štruktúra tmelu by mala byť homogénna (bez cudzích frakcií);
 • 61) Tepelná odolnosť - najmenej + 70 ° С;
 • tmel by mal byť šetrný k životnému prostrediu (neuvoľňovať toxické látky);
 • vo vyhrievanom stave by malo byť tekuté, takže tenká vrstva sa voľne rozprestiera po povrchu strechy;
 • majú dobrú priľnavosť k horizontálnym a šikmým povrchom;
 • by sa pri vytvrdnutí nemal prasknúť.

Strešná krytina z asfaltového latexuje zmesou pôvodných a syntetických spojív, rôznych prísad a minerálnych plnív. Väzbové zložky v ňom sú latex a bitúmen a plnivá sú azbest, minerálna vlna, rôzne prášky. Tento typ tmelu sa používa pri opravách striech na lepenie rôznych kotúčových materiálov na strechu, ako aj nezávislého odolného vodotesného náteru.

Poznámka. Existuje mnoho typov strešných tmelov, ale aby sme si vybrali ten správny, je potrebné zohľadniť konštrukčné vlastnosti strechy a podmienky jej prevádzky.

Základné pravidlá pre aplikáciu tmelu

Mastic sa aplikuje na rovný povrch, ktorý bol predtým zbavený prachu a nečistôt

Strešná krytina z asfaltového asfaltu sa nanáša bez odstránenia starého náteru, s výnimkou prípadov, keď je na streche veľké množstvo kotúčových materiálov.v priebehu mnohých opráv. Nedávajú možnosť aplikovať tmel aj tenkú vrstvu.

Povrch strechy by mal byť vopred očistený od nečistôt, nečistôt a prachu. Naneste tmel studeným spôsobom alebo predhriatím valčekom, štetcom alebo špachtľou. Počet vrstiev bude závisieť od sklonu svahu a prítomnosti nepravidelností. Najčastejšie používaný dvojvrstvový náter.

Pozor! Ak sklon sklonu strechy presahuje 25 stupňov, použitie strešného tmelu sa neodporúča.

Hrúbka vrstvy je zvyčajne 1 milimeter a schne za 24 hodín. Pri aplikácii viacerých vrstiev bude doba schnutia 1-7 dní. Ak je tmel aplikovaný na rovný povrch, spotreba materiálu bude približne 1,3 kg /m2.

V chladnom období sa odporúča, aby sa tmel pred aplikáciou zahrieval na 50 stupňov, aby sa lepšia priľnavosť k povrchu lepila a aby sa dosiahli optimálne výkonové vlastnosti, sa tmelový povlak posype strešným práškom.

Výstužné pletivo zlepšuje pevnostné vlastnosti povlaku z tmelu
.

Najlepší spôsob, ako zvýšiť pevnosť strechy z tmelu, je spevnenie sieťoviny zo sklených vlákien alebo tkaniny zo sklených vlákien. Použitie týchto výstužných prvkov je opodstatnené, pretože samotné majú vysokú pevnosť.

Je dôležité vedieť. S dodatočnou výstužou strechy tmelu sa zvyšuje jej pevnosť, ale elasticita povlaku sa znižuje.

Aplikovaná strešná krytinatmel na opravu striech akéhokoľvek typu - kov, betón, valcované, azbestocement, tmel.

Aj keď sa zariadenie strešnej krytiny tmelu zdá byť jednoduché, je lepšie zveriť túto prácu ľuďom s rozsiahlymi skúsenosťami za nimi a poznať všetky drobnosti tohto podniku. Koniec koncov, najmenšie chyby a nepresnosti vykonané pri stavbe strechy s tmelom sa môžu v budúcnosti zmeniť na vážne problémy.