Čistenie a dezinfekcia ventilačných systémov

Neustále obnovovanie vnútorného vzduchu vytvára príjemné prostredie pre ľudí v ňom a je tiež nevyhnutné na udržanie výstavby domov v riadnom stave. Keď boli domy vykurované otvoreným ohňom, tento problém bol vyriešený sám - čerstvý vzduch prúdil cez prirodzené otvory v budove. Dnes, v čase ústredného kúrenia, zariadenia proti odkvapkávaniu a kvalitnej tepelnej izolácie, musí byť problém čerstvého vzduchu vstupujúci do miestnosti riešený ventilačným systémom.

Druhy ventilačných systémov a spôsoby ich čistenia

Systém vetrania nie je obzvlášť nápadný, ale napriek tomu nevyhnutný prvok každej budovy, obytnej aj priemyselnej alebo skladovej. Ak nechcete ísť do technických detailov, vetranie miestnosti možno rozdeliť do dvoch typov: prirodzené a nútené.

Údržba ventilačného systému v prevádzkovom stave umožní vytvorenie priaznivej mikroklímy v miestnosti
.

Systémy prirodzeného aj núteného vetrania potrebujú pravidelné čistenie. Existujú aj dva prístupy: prvý, ktorý je skôr symbolom ruského ľudu, je upratovanievetranie ako znečistenie; Druhým, ktorý sa vzhľadom na osobitosti národného charakteru ešte nerozšíril, je pravidelné preventívne čistenie vetrania bez ohľadu na stupeň jeho znečistenia. Druhý prístup je nepochybne výhodnejší z hľadiska efektívnosti ventilačného systému az hľadiska starostlivosti o zdravie ľudí, ktorí túto miestnosť neustále využívajú.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ventilačný systém pracuje normálne, ale po dlhú dobu akumuluje nečistoty, prach, rôzne mikroorganizmy, ktoré začínajú cirkulovať vo vnútri s prúdením vzduchu, čím spôsobujú poškodenie ľudí. Nedostatočne vyčistené vetracie systémy s nečistotami nahromadenými v nich sa považujú za potenciálny zdroj požiaru.

V súčasnosti možno čistenie ventilačných systémov vykonávať dvomi spôsobmi: mechanicky a chemicky. Výhodou mechanickej metódy je jej porovnávacia bezpečnosť pre ľudí pracujúcich v interiéri aj pre samotný systém. Mechanické prostriedky však nie sú vždy schopné vyrovnať sa so závažným znečistením, napríklad v prípade veľkého zaťaženia ventilačného systému alebo zanedbania noriem čistenia. Potom sa oplatí premýšľať o čistení vzduchovodov za sucha, s najväčšou pravdepodobnosťou to dá očakávaný výsledok.

Rozumieme zariadeniu - čo pre čo?

Na to, aby bolo čistenie systémov vetrania účinné, \ tpoužívať zariadenia špeciálne navrhnuté na tento účel, ktoré môžu byť profesionálne aj rozšírené.

Zariadenia na čistenie vetrania pozostávajú nielen z bežných kefiek, ale aj z komplexných filtračných zariadení
.

Zvyčajne zariadenie na čistenie vetrania zahŕňa súpravy kefiek na čistenie ventilačných systémov, mobilné filtračné jednotky a filtre pre ne. Profesionálny prístup k procesu čistenia zahŕňa aj predbežnú kontrolu systému s cieľom identifikovať úroveň kontaminácie a identifikovať problémové oblasti pomocou špeciálnych nástrojov. V tomto prípade môže byť zariadenie na čistenie ventilácie doplnené takýmto neobvyklým zariadením, ako je videokamera namontovaná na malej pohyblivej plošine, ktorá prenáša signál priamo zo samotného ventilačného systému.

Pomocou takýchto profesionálnych zariadení môžete vykonať video kontrolu ventilácie a určiť stupeň kontaminácie
.

Charakteristiky čistenia vetrania z tukov

V niektorých prípadoch prirodzený systém vetrania nezvláda zvýšené zaťaženie a musíte inštalovať silnejšie nútené vetranie. To platí najmä pre priestory, ktoré sa používajú na spracovanie potravín alebo varenie: výrobné haly alebo kuchyne v domoch a bytoch. Tu inštalovaná ventilácia by mala eliminovať prebytokpary a pachy z jedla na varenie, ale v procese práce sa rýchlo kontaminujú tukom, ktorý sa zmiešaním s prachom zmení na nepríjemnú látku, ktorú je ťažké odstrániť.

V prípadoch menšej kontaminácie sa môže čistenie ventilácie od maziva vykonať pomocou pracích prostriedkov a teplej vody, v pokročilejších prípadoch sa môžu použiť radikálne metódy, ako sú časti namáčania extraktu v prostriedkoch na čistenie odtokových potrubí. Toto všetko sa však týka vonkajších častí, na ktoré nie je potrebné systém vetrania demontovať. V zložitejších prípadoch musí čistenie ventilácie od maziva vykonávať odborníci v súlade so všetkými normami a požiadavkami.

Na to, aby sa kuchynská odsávačka mohla zvonku zvoniť, hosteska má dostatok úsilia, ale profesionáli by mali mať možnosť vo vnútri prvkov.

Niektoré možnosti čistenia umožňujú demontáž ventilačného systému, ale čistenie ventilacie v byte nevyžaduje také ťažké opatrenia. Pomocou najjednoduchších zariadení sa môžete pokúsiť vyčistiť vetranie z bytu do hlavného ventilačného systému. Odpad a prach na tomto mieste je možné odstrániť vysávačom. Neodporúča sa pohybovať ďalej ako vlastné vetranie, pretože hlavná ventilačná mŕtvica a jej stav je v záujme príslušnej organizácie.

Čistenie vetrania v byte možno vykonať pomocou najjednoduchších zariadení

Dôležité! V hlavnom vzduchovom kanáli môže byť nielen prach a odpad,ale aj menej príjemní obyvatelia ako myši, potkany, osy a šváby. Dávajte pozor, aby ste ich nerušili.

Dezinfekcia ventilácie je posledným a povinným krokom

Najčastejšou chybou je, že čistenie vetrania zvyčajne končí v tomto štádiu. Hlavným motívom je jasná a vysvetľiteľná - túžba ušetriť peniaze na dezinfekciu ventilácie. Odborníci však tvrdia, že systémy čistenia a dezinfekcie by mali predstavovať súbor opatrení a musia sa navzájom dopĺňať. Ak čistenie uľaví ventilačný systém nečistôt a usadenín, potom je za mikrobiologickú bezpečnosť zodpovedná dezinfekcia. Roztoky, vírusy prenášané vzduchom, baktérie a huby môžu bezpečne odolávať mechanickému a dokonca aj chemickému čisteniu a je zaručené, že ich zachránenie pred nepríjemným prostredím zabezpečí len úprava vnútorného povrchu potrubí dezinfekčným roztokom.