Čistenie kanalizácie: metódy a ich špecifické vlastnosti

Bez ohľadu na to, ako profesionálne je kanalizačný systém navrhnutý a inštalovaný, v procese prevádzky, takmer nevyhnutne, takéto obťažovanie vzniká ako blokovanie. Proti tomu nie sú poistení ani obyvatelia výškových budov, ani majitelia chát. V prípade, že je potrebné okamžité čistenie kanalizačného systému, najjednoduchším riešením by bolo zavolať špecialistu. Ale ak nemáte takúto príležitosť, môžete odstrániť blokovanie sami. Aký je spôsob čistenia? Aby sme urobili výber, pozrime sa na podstatu a na nevýhody najpopulárnejších metód odstraňovania blokád.

„Samočistenie“ - základná metóda

Najjednoduchším spôsobom, ako sa zbaviť upchatia, je tzv. Samočistenie rúr. To je možné, ak sa v rúre vytvorila trubka so zmrazeným tukom. Najčastejšie sa to deje v kuchyni. Ak chcete odstrániť takéto blokovanie, stačí variť 2-3 litre vody a nalejte vriacu vodu do odtoku. Niektoré z tukov sa roztopia a upchatie sa skončí. Ak výsledok nie je upokojujúci, môžete to skúsiť znova. Nanešťastie nie je tak jednoduché vyriešiť problém blokovania.

Klasické čistenie s piestom

\ t
Čistenie kanalizácie piestom

Táto téma je pravdepodobne známa každému. Bez ohľadu na to, ako staromódny táto položka sa môže zdať na vás - neponáhľajte ju vyhodiť. Čistenie kanalizačného potrubia pomocou piestu môže často pomôcť v čo najkratšom čase odstrániť blokovanie. Na to stačí naliať vodu (približne jednu tretinu objemu) do kúpeľa alebo umývadla, uzavrieť prepad, pripojiť piest k odtokovému otvoru a stlačiť piest ostrými pohybmi, čím sa vytvoria ostré tlakové poklesy v potrubí, ktoré môže len pop upnite.

Útok na blokovanie chemickými prostriedkami

Ďalším krokom je spravidla chemické čistenie kanalizačného systému - odstránenie prekážok pomocou domácich chemikálií.

Našťastie na pultoch obchodov môžete nájsť obrovský sortiment prostriedkov na odstránenie prekážok - od veľmi lacných až po veľmi drahé. Po konzultácii s predávajúcim a po preštudovaní štítkov si budete môcť vybrať vhodné.

Chemický čistiaci prostriedok na potrubia - Mole

Neodporúča sa používať chemikálie na odstránenie blokád v domácnostiach vybavených septikom.

Tieto lieky, ktoré sa dostanú do odtoku, vedú k odumretiu baktérií, zúčastňujúcim sa procesu rozkladu. Obnovenie mikroflóry môže trvať niekoľko mesiacov.

Dôležité! Prostriedky na elimináciu blokovania, v závislosti od zloženia, možno rozdeliť na dva typy - kyslé a zásadité. nikdyNie je dovolené miešať rôzne druhy výrobkov, čo môže viesť k nekontrolovanej chemickej reakcii, ktorá poškodí potrubie.

radikálny krok: používanie oceľového lana

Odstránenie upchatia oceľovým lanom

Ak použitie prvých troch metód neviedlo k požadovanému výsledku, budete musieť zdvihnúť kábel na vyčistenie kanalizácie. Ide o špeciálne zariadenie určené špeciálne pre remeselné použitie. V podstate je to zjednodušený stroj na čistenie kanalizácie alebo práčka na pranie. Kábel je oceľová cievka, na ktorej konci je kefa a na druhom konci je kľučka.

Algoritmus pre prácu s týmto zariadením je celkom jednoduchý :

  • Koniec vybavený kefou by mal byť vložený do kanalizačnej rúry.
  • Postupne otáčaním rukoväte pohybujte kefou, až kým nedosiahne odpor a neprekoná ju. To znamená, že zablokovanie bolo odstránené.

Spôsob, ako odstrániť „miestnu blokádu“

Niekedy nastáva situácia, keď voda opustí jeden drenážny otvor a druhá nie. To znamená, že sa upchá sifón alebo solárium. Sifón je ľahko odstrániteľný. Ak je vybavený revíznym krytom, otvorte ho a odstráňte príčinu zablokovania, ak nie je kryt, budete musieť odstrániť sifón. Ak po odstránení sifónu zistíte, že je čistý, musíte vyčistiť solárium káblom, ako je popísané vyššie.

Hydrodynamické čistenie odpadových vôd

Hydrodynamické čistenie odpadových vôd je jedným z najúčinnejších spôsobov boja proti prekážkam. Nemôže byť vykonaná samostatne, pretože stroj je potrebný na čistenie kanalizácie. Podstatou metódy je, že voda sa čerpá pod vysokým tlakom do kanalizačnej rúry.

To vám umožňuje umyť všetky mastnoty a iné usadeniny zo stien potrubia. Takýto stroj má spravidla niekoľko dýz na čistenie rúrok rôznych priemerov, vnútorných a vonkajších kanalizačných systémov, ako aj dažďových staníc.

Čerpadlo na hydrodynamické čistenie rúrok s tryskami

Ako pochopiť, že vaše rúry vyžadujú hydrodynamické čistenie:

  • Odpady sa vyskytujú pravidelne a ľahko sa odstránia.
  • Na tom istom mieste vždy dochádza k zablokovaniu.
  • Kanalizačný systém v dome je dosť starý, ale v blízkej budúcnosti ho nemôžete nahradiť.

Ako vidíte, čistenie kanalizačných kanálov možno vykonať mnohými spôsobmi. Ale ak takéto problémy vo vašom dome vznikajú dosť často, stojí za to premýšľať o dôvode. Pravdepodobne sa táto chyba dostala do štádia návrhu domu a platíte za chyby iných. Samozrejme, je dosť ťažké odpovedať na tieto otázky sami; Ale možno je lepšie utrácať peniaze raz za výmenu kanalizačného systému, ako začať pri najmenšom šuchnutí v potrubí.