Čo je elektrikár sada: zariadenia a nástroje pre elektroinštaláciu

„Všetko! Kina nebude! Elektrická energia je u konca! “- táto fráza, roztrhaná zo slávneho filmu sovietskych čias„ Páni zo šťastia “, si pravdepodobne pamätá každý. Naozaj, aký film bez elektriny? Nie! A čo elektrikár bez špeciálneho nástroja? To je pravda! To nie je elektrikár vôbec, a tak - jedno meno. Osoba, ktorej činnosť je vystavená riziku úrazu elektrickým prúdom, musí mať špeciálnu sadu elektrikárov. Tento „alarmujúci kufrík“ by mal byť vždy po ruke, pretože v prípade náhleho výpadku prúdu, poruchy alebo počas inštalácie systému osvetlenia bude čas na vyhľadanie správneho nástroja alebo zariadenia extrémne krátky.

Nástroje, prístroje a zariadenia

Hlavnými charakteristikami všetkých pracovných nástrojov a zariadení zahrnutých v súprave elektrikára by mali byť pohodlie, kvalita a bezpečnosť. výsledkov vykonanej práce a ľudského zdravia.

Malá množina elektroinštalácie - všetko je po ruke

V prípade elektrických prác bude elektrikár potrebovať nielen štandardné nástroje, ale aj profesionálne nástroje, ako napríklad nástroje, ktoré sa prakticky nepoužívajú v každodenných situáciách.

Takže, čo je zahrnuté v tomto kufríku:

 1. Štípacie kliešte sú špeciálnym nástrojom na rezanie drôtov a drôtov.Elektrické rezacie kliešte musia mať nevyhnutne gumené rukoväte, pretože to je jediný spôsob, ako sa chrániť pred úrazom elektrickým prúdom. Gumu je možné nahradiť plastmi - tento nástroj je vhodný aj na prácu s drôtmi.
 2. Kliešte sú univerzálnym nástrojom nielen pre elektrikára, ale aj pre všetkých staviteľov. Toto zariadenie, ako aj kliešte, musia mať izolované gumené alebo plastové rukoväte. Profesionálne kliešte sú navyše nevyhnutne vybavené ďalšími funkciami. Môžu súčasne hrať úlohu rezačky na sekanie drôtov akéhokoľvek priemeru, bočného rezača a klieští.
 3. Sada skrutkovačov - náradie určené na skrutkovanie a odskrutkovanie skrutiek, skrutiek a iných častí so závitom, ktoré majú na hlave drážku. Elektrikár by mal obsahovať skrutkovače rôznych veľkostí a tvarov: krížový, plochý, vystužený a špeciálny pre vysoko presné práce. Tieto sa používajú pri práci s malými skrutkami a skrutkami.
 4. Sada kľúčov - sada kľúčov, kľúčov a kombinovaných kľúčov na vykonávanie rôznych prác na inštalácii elektrických sietí. Čím väčší je počet týchto nástrojov, tým rôznorodejší je ich tvar a veľkosť, tým vyššia je výkonnosť pracovníka.
 5. Indikačný skrutkovač je špeciálny skrutkovač s fázovou medzerou s malou žiarovkou alebo LED vnútri. Keď sa elektrikár dotkne hrotu skrutkovača živého vodiča a súčasne stlačí prsttenká kovová doska umiestnená na rukoväti prístroja, rozsvieti sa kontrolka, čím je jasné, že vodič je životu nebezpečný. Ak sa LED nerozsvieti, znamená to, že v vodiči nie je žiadne napätie.
 6. Sada koncových hláv - táto súprava nemusí byť v prípade elektrikára, ale je stále žiaduca, pretože inštalácia elektrických sietí sa často vykonáva na ťažko dostupných miestach. Bežný nástroj v tomto prípade bude neúčinný. Dôležitú úlohu v súprave hrá gombík a predĺženie z odolnej kalenej ocele.
 7. Klzný kľúč je viacúčelový nástroj určený na upevnenie jednotlivých prvkov elektrického obvodu. Okrem toho je tento kľúč univerzálny, pretože môže dotiahnuť a uvoľniť matice a skrutky akejkoľvek veľkosti.
 8. Súprava na spájkovanie je súprava, ktorá obsahuje spájkovačku na stojan, cínové spájkovanie a kus kolofónie.
 9. Multimeter je univerzálne meracie zariadenie, ktoré môže súčasne vykonávať funkciu voltmetra, ohmmetra a ampérmetra. Používa sa na meranie prúdu a určenie miesta prerušenia elektrického obvodu. Moderné modely multimetrov sú vybavené digitálnym displejom, ktorý poskytuje najpresnejšie meranie údajov.
Prístroje na meranie prúdu

Okrem nástrojov a nástrojov uvedených vyššie musia byť v súprave profesionálneho inštalatéra zahrnuté tieto nástroje:

 • nožerôzne veľkosti a tvary na odstránenie izolačnej vrstvy z drôtov a pracovných plôch;
 • súbor súborov na brúsenie a čistenie pracovných plôch;
 • píla na píly, určená na rezanie super-pevných káblov a kovových prvkov;
 • 38. sada pinziet rôznych veľkostí na prácu s malými predmetmi a na ich spájkovanie;
 • posuvné meradlá používané na určovanie priemerov vodičov a káblov;
 • súprava meracích prístrojov: pravítko, meradlo;
 • rukoväte nožníc, pokryté gumou alebo plastom na orezávanie nadbytočných pracovných častí;
 • sekáč, kladivo, svetlomet
\ t

Odev - dôležitý aspekt

Nie je možné predstaviť si prácu elektrikára bez osobitného ochranného odevu a obuvi. Bavlnené pracovné odevy a dielektrické rukavice sú ideálne pre každodennú prácu. Práve v tomto „oblečení“ musí profesionálny montér prísť do práce.

V prípade núdze však musí elektrikár dodatočne nosiť špeciálne gumené topánky, polykarbonátovú prilbu a hrubé rukavice z Kevlaru, špeciálny materiál, ktorý nie je vystavený horeniu.

Hustá bavlnená kombinéza - ideálne oblečenie pre elektrické práce

Dielektrické rukavice majú dva druhy:

 • odoláva napätiu do 1000 V;
 • 52 z 1000 V a viac.
Ich veľkosť sa vyberie s prihliadnutím na skutočnosť, že elektrikár si na ruky položí ešte jednu rukavicu z tenkejbavlna, a jeho pracovný plášť, alebo skôr rukávy z neho, by mali zapadnúť do zásuvky.
Dielektrické rukavice - spoľahlivá ochrana
\ t

V zime sa odporúča používať kombinézu zo zahriatej spodnej bielizne z bavlneného vlákna a polyesteru v kombinézach. Chráni telo pred chladom a poskytuje príjemný pocit z kontaktu mäkkého materiálu s pokožkou.

Kožené topánky pre elektrikárov zošité z dielektrických materiálov, použitie podrážok z kovových upevňovacích prvkov a kovového hardvéru je neprijateľné

Obuv pre elektrikárov je špeciálnou kategóriou obuvi, v ktorej nie je možné použiť kovové kovanie a klince na upevnenie podrážky. Čižmy, topánky a topánky sú šité z pravej kože a na ošetrenie švov sa používajú len tepelne odolné nite. Všetky vložky sú vyrobené z polykarbonátu. Iba také topánky zaručujú bezpečnú prácu. Pri absencii takýchto topánok môžete použiť bežné gumové čižmy.

Video: Elektrikárska súprava od firmy HAUPA

Náradie elektrikárov by malo byť nielen dokonalé a pohodlné. Je potrebné ich pohodlne používať tak, aby boli vždy po ruke. Inžinieri HAUPA tieto aspekty dôkladne premysleli:

Každá sada nástrojov pre elektrikára musí nevyhnutne zahŕňať iba vysoko kvalitné komponenty vyrobené v súlade so všetkými normami a požiadavkami. Bezpečnosť, spoľahlivosť a vysoká kvalita - garant vynikajúcich výsledkov a maximálneho výkonu.