Čo je lepšie: dlaždice alebo laminát, ako si vybrať najlepšie pokrytie

Je to dosť ťažká úloha urobiť správnu voľbu medzi celým množstvom podláh a každý si vyberie niečo, čo je viac známe a známe. Dnes existujú materiály, ktoré svojou štruktúrou a vlastnosťami pripomínajú drevo alebo prírodný kameň, ale sú umelo vytvorené prírodnými surovinami. Najvýznamnejšími predstaviteľmi tejto kategórie podlahových krytín sú laminát a dlažba. Pri výbere materiálu často vzniká otázka - čo je lepšie: dlažba alebo laminát? Aby sme na to odpovedali, je potrebné zvážiť všetky výhody a nevýhody každého z týchto materiálov a vedieť, v ktorej miestnosti budú schopní najlepšie demonštrovať svoje silné stránky.

Výhody a nevýhody dlažieb

Keramické dlaždice sú ideálne pre kúpeľ, WC a chodbu

Tento typ podláh sa teší veľkej obľube už mnoho rokov, dokonca storočia, a naďalej rastie.

Prevádzkovévýhodypodlahových dlaždíc zahŕňajú:

 • Odolnosť proti opotrebeniu a trvanlivosť. Doska môže trvať 50 rokov a viac a úroveň trvanlivosti umožňuje, aby bola položená v miestnostiach s veľkým zaťažením na povrchu podlahy.
 • Odolný a nenáročný materiál. dlaždicesa vzťahuje na tie materiály, ktoré „zabudli a zabudli“. Starostlivosť oň je najjednoduchšia a nevyžaduje použitie špeciálnych nástrojov alebo metód čistenia. Povrch dlaždíc je ťažké poškodiť alebo poškriabať, a ak naň nič nespadne, obkladač môže odolať pomerne veľkým nákladom.
 • Široká škála farieb, textúr a vzorov. Dnešné technológie umožňujú vytvárať veľmi kvalitné imitácie pre rôzne materiály s rôznymi výkresmi. Farebnosť dlaždíc je veľmi široká, môžete si vybrať pre každý vkus.
 • Materiál šetrný k životnému prostrediu. Na výrobu dlaždíc používali iba prírodné suroviny.
 • Vysoká odolnosť voči vlhkosti. Vďaka špeciálne upravenému presklenému povrchu dlažba neabsorbuje studňu, čo je veľmi užitočné pre kuchyňu, kúpeľňu a WC.
 • Nevystavuje sa ohňu a hnilobám.

Na objektívne posúdenie je potrebné uviesť anedostatkykeramických obkladačiek:

 • Vysoká tepelná vodivosť materiálu. Doska, podobne ako prírodný kameň, je studený materiál. Pre dodatočné vykurovanie môžete nainštalovať "teplú podlahu". Ale v tomto "mínus" je pozitívny bod. Dlažby sú ideálne pre horúce podnebie.
 • Zložitosť. V súčasnosti sa na pokládku dlaždíc používa špeciálne lepidlo, ktoré tento proces do značnej miery zjednodušilo, ale to neovplyvnilo celkový priebeh práce. Doska stále vyžaduje vysokú zručnosť pri manipulácii s nástrojom a zvýšenú pozornosť pri pokládke.
 • Veľká hmotnosť. Obkladová dlažba má veľmi veľkú hmotnosť, čo sa odráža v požiadavkách na podklad. Mala by byť čo najspoľahlivejšia a schopná odolávať ťažkým nákladom.
 • Krehkosť povlaku. Tento nedostatok dlaždíc nie je tak výrazný na pevných betónových základoch. Okrem toho, dlaždice má špeciálne označenie pevnosti na Mohsovej stupnici od 1 (mastenec) do 10 (diamant). Ale na drevených alebo zle pripravených podkladoch s drážkami alebo inými vadami môže dôjsť k praskaniu alebo roztrhnutiu dlaždíc.
 • Klzký povrch. Ak sa vlhkosť dostane na povrch dlaždice na to, môžete sklzu a pád. V spravodlivosti treba poznamenať, že výrobcom sa podarilo vytvoriť rôzne protišmykové povrchy. Preto pri výbere je potrebné venovať pozornosť tomuto parametru.

Dlaždice sa dajú položiť v takmer všetkých miestnostiach: spálne, kuchyne, jedálne, chodby, chodby, kúpeľne a toalety. Pri pokladaní dlažby je potrebné si uvedomiť jej vysokú tepelnú vodivosť, povrchový reliéf a úroveň pevnosti. Z týchto troch parametrov bude závisieť, v akej miestnosti by mala byť položená jedna alebo iná dlažba.

Výhody a nevýhody laminátu

Laminátové podlahy sú vhodné do kuchyne, spálne, chodby a spoločenskej haly.

Laminátové podlahy, vynájdené koncom storočia, rýchlo dobývali trh s podlahovými krytinami a dnes zaujímajú vedúce postavenie.

Laminát má niekoľko charakteristických výhod, ktoré ho odlišujú od ostatnýchpodlahové krytiny:

 • Jednoduchá inštalácia. Vďaka uzamykacej metóde upevnenia laminátu je možné všetky práce na jeho inštalácii vykonávať samostatne s minimálnym časom.
 • Dobré tepelné a zvukové izolačné vlastnosti. Treba však poznamenať, že vysoký výkon sa nedosiahne kvôli samotnému laminátu, ale kvôli prítomnosti substrátu vyrobeného z korku, polyetylénu alebo expandovaného polystyrénu.
 • Široká škála farieb a vzorov. Povrch laminátu je vyrobený takým spôsobom, ktorý umožňuje simulovať takmer akýkoľvek prírodný materiál a môže byť vyrobený v akejkoľvek farbe. Aj keď v praxi je laminát podľa počtu farieb a vzorov o niečo nižší ako podlahová krytina.
 • Dobrá odolnosť voči oderu a chemikáliám v domácnosti. Treba poznamenať, že rovnako ako dlažba, laminát má určité označenie o stupni zaťaženia a oteruvzdornosti. Presnejšie údaje sú uvedené v tabuľke:
Tabuľka №1. Ukazovatele odolnosti proti opotrebeniu a stupňa zaťaženia laminátu
\ t
​​
 • Nízka hmotnosť. Vďaka tomu je možné laminát položiť na rôzne typy podkladov a znížiť ich zaťaženie, čo zase znižuje náklady na ich prípravu.
 • Šetrné k životnému prostrediu. Tento parameter je trochu kontroverzný, pretože povrch laminátu je vyrobený z plastu, ale jeho výkon spĺňa všetky environmentálne normy a hygienické požiadavky. Na výrobu samotného panelu používajte lisované drevo.
 • Cenovo dostupná cena.

Z nevýhod laminátu stojí za zmienkutoto:

 • Nízka odolnosť voči vlhkosti. Napriek tomu, že výrobcovia vytvorili vodotesný laminát, jeho schopnosť tolerovať vysokú vlhkosť je veľmi nízka. Preto sa laminát neodporúča ukladať do kúpeľne, kuchyne alebo na toaletu.
 • Nízka zvuková izolácia. Pretože povrch laminátu je vyrobený z plastu, akýkoľvek tvrdý predmet alebo pevná podrážka topánky, ktorá naň dopadla, spôsobí neočakávane hlasný zvuk.
 • Vysoké základné požiadavky. Aj napriek svojej nízkej hmotnosti, laminát robí veľmi prísne požiadavky na základňu. Preto sa pred položením bude musieť vynaložiť množstvo vážnych prípravných prác.
 • Úlomky pripojených panelov. Laminátová zámková zmes s nesprávne pripraveným podkladom a nesúlad s pokládkou technológie môže spôsobiť nepríjemné pískanie.
 • Špecializované čistiace prostriedky. Pretože laminát sa „obáva“ vody, jeho čistenie vyžaduje použitie určitých prostriedkov a spôsobov čistenia, ktoré nie je vždy vhodné.
 • Krátkodobý život. V porovnaní s dlažbou nepresahuje životnosť laminátu 25 rokov.
Laminát a dlaždice sa môžu ukladať v tej istej miestnosti, čím sa delia na zóny

Laminátové podlahy sú ideálne pre tieto miestnosti: spálňa, detská izba, predsieň. Chodba, kúpeľňa, kuchyňa, WC sú kontroverzné. Pri pokladaní laminátu je potrebné brať do úvahy úroveň vlhkosti v miestnostiach a ak je to možné, položiť ho do suchších miestností.

Porovnaj lacný a drahý laminát: video

Laminát adlažba sa dá ľahko namontovať súčasne. Takto získaný jednoduchý povlak bude veľmi originálny. Okrem toho je možné pomocou tohto prístupu rozlišovať medzi určitými oblasťami miestnosti, čo umožní racionálnejšie využitie pevností dlaždíc a laminátu.