Čo je lepšie - vrtať studňu alebo kopať studňu na mieste: výhody a nevýhody hydraulických konštrukcií

Pri absencii prístupu k centralizovanému systému zásobovania vodou musia vlastníci domov na stavenisku vybudovať vlastné hydraulické stavby. Je potrebné si vybrať medzi studňou a studňou. Oba zdroje vody majú svoje vlastné výhody, preto je zmysluplné zistiť, aké výhody ich majiteľ získa a aké ťažkosti sa s nimi stretnú v stavebníctve. Dobre alebo dobre - čo je lepšie v špecifických podmienkach a podľa akých kritérií sa to dá určiť?

Metódy organizovania dodávky vody na stavenisko

Existujú tri hlavné spôsoby, ako zabezpečiť lokalitu vodou:

  • použitie otvorenej vody;
  • 28. usporiadanie vrtov;
  • vrtanie vrtov.

Prvá metóda je vhodná len na zalievanie záhrady. Voda z otvorených nádrží je vhodná len na zavlažovanie záhradných rastlín. Nie je vhodný na domáce použitie, oveľa menej na pitie. Preto môžeme seriózne zvážiť len možnosti zásobovania vodou pomocou studne alebo studne. Otvorený rybník môžeslúžia ako dodatočný zdroj, ak prietok hydraulickej štruktúry nie je dostatočný na zavlažovanie.

Dobre na mieste
Systém: hĺbka vrtov a vrtov
\ t

Stručný opis vodonosných vrstiev

Všetky zvodnené vrstvy môžu byť rozdelené do troch hlavných typov v závislosti od hĺbky - hornej vody, podzemnej vody a artézskej vody. Na každej z týchto vrstiev môžete kopať studňu alebo vrtať dobre, ale nie všetky hydraulické štruktúry budú univerzálne, pretože Množstvo a kvalita vody sa veľmi líši.

Pred vykonaním konečné rozhodnutie, vlastník lokality mali zistiť, ako hlboko leží vody v danej lokalite. Komunikácia so susedmi, ktorí už majú studne alebo vrty, bude užitočná, ale testovacie vŕtanie je najspoľahlivejším spôsobom.

Systém vodonosných vrstiev

Verkhovodka - vrstva na zalievanie zeleninovej záhrady

Ide o najvyššiu vrstvu podzemnej vody, ktorá nie je hlbšia ako 4 m od povrchu zeme. Jeho hojnosť závisí od množstva zrážok. Horné vodonosné vrstvy sú najviac naplnené počas období jarných povodní a jesenného obdobia.

Verchovska je zvyčajne silne znečistená, takže ju nemožno používať na pitie a varenie, ale je to celkom vhodné pre poľnohospodárstvo: starostlivosť o zvieratá, zalievanie rastlín.

Pri zriaďovaní hlbšej studne alebo dobre v dome na vidieku budete musieť nainštalovať reťazec puzdra na odrezanievrchná vrstva.

Schéma plnenia nádrže
\ t

Podzemná voda je určená na domáce použitie

Hydrotechnické stavby sú najčastejšie stavané na tejto zvodnenej vrstve. Jeho hĺbka je od 10 do 40 m. Množstvo vody závisí od nasýtenia nádrže a nemení sa v závislosti od ročného obdobia, podobne ako v hornej vrstve. Je to voľne tečúca voda.

Hrúbka a nasýtenie nádrže závisí od vlastností hornín a výživy. Vzniká infiltráciou povrchovej vody do hlbších vrstiev pôdy. Vodonosné vrstvy sa nachádzajú vo voľných skalách, voda napĺňa póry, praskliny v nich.

Napájanie studne postavenej na podzemných vodách

Artézske vodonosné vrstvy

Artézske vrstvy sa nachádzajú medzi dvoma vrstvami nepriepustných hornín. Jedná sa o tlakové vody, takže môžu vytekať pri vŕtaní studne. Vodotesné tesnenie spoľahlivo chráni artézske horizonty pred kontamináciou z povrchu. Švy sú v hĺbke viac ako 40 m, často 100 - 200 m.

Voda z týchto horizontov nie je znečistená pesticídmi, patogénnymi baktériami, ale to neznamená, že nepotrebuje filtráciu. Rozpustené látky menia kvalitu vody. Najčastejšie vznikajú problémy s vysokým obsahom dvojmocného trojmocného železa.

Artézsku vodu možno získať len zo studní. Vyznačujú sa vysokým debetom a dobrým výkonom. Zdroje nie sú vyčerpané desaťročia a objem vody je dostatočný pre všetky potreby.

NevýhodyTakéto štruktúry zahŕňajú vysoké stavebné náklady a potrebu získať povolenia. často ich susedia budujú. To znižuje náklady a voda je dosť pre dve miesta.

Schéma artézskej studne na vápenci

V ktorých prípadoch je lepšie vybudovať studňu

Veľa majiteľov stavieb si vyberá studne. Je to dobrá voľba, ak podzemná voda leží plytko a samotný dizajn sa zdá byť pohodlný. Výhody takýchto hydraulických konštrukcií by mali zahŕňať:

  • Nákladovo efektívna výstavba. Ak chcete vykopať studňu, nie je vôbec nutné používať komplikované vybavenie. Existuje dostatok lopatiek a primitívnych zariadení na zdvíhanie ťažkých železobetónových krúžkov alebo iných konštrukcií, ktoré sa majú použiť na usporiadanie stien bane. Ak robíte všetku prácu sami, môžete ušetriť viac na platiacich špecialistoch.
  • 68) Všestrannosť. Ak chcete zvýšiť vodu zo studne, môžete použiť rôzne typy elektrických čerpadiel, manuálne mechanizmy. V prípade výpadku elektrickej energie zostane pozemok bez vody.69) Dlhodobá prevádzka. Správne vybavené dobre schopný slúžiť po celé desaťročia. Ak nebudete zanedbávať pravidlá prevádzky, včas udržiavať, opravovať, čistiť a dezinfikovať štruktúru, voda v ňom bude vždy čistá a príjemná pre chuť.

Studňa je ideálna pre malé rodiny, ktoré nepoužívajú viac ako 150-250 litrov vody za hodinu. jehoproduktivita by mala byť dostatočná pre všetky domáce a podnikateľské potreby vrátane zavlažovacích zariadení. Takáto stavba môže byť postavená v krajine, kde majitelia často žijú dlhú dobu. Zdroj musí byť neustále používaný a opláchnutý, inak môže rýchlo bahno. Potom musíte vyčistiť, vymeňte spodný filter.

Studňa s elektrickým čerpadlom

Populárne typy studní

Rozlišovať medzi banskými a vrtnými (vrtnými) studňami. Tradične sa studne nazývajú banské stavby. Plášť má veľký priemer a na zdvíhanie vody slúžia brány, žeriavy a čerpadlá všetkých druhov.

Rúrkové konštrukcie zahŕňajú tzv. stĺpy sú konštrukcie, v ktorých sa na čerpanie vody používajú ručne ovládané piestové čerpadlá alebo elektrické zariadenia. Podľa spôsobu usporiadania sú bližšie k jamkám.

Oba typy vrtov sú postavené na podzemných vodách, menej často - vodných potrubiach. Konštrukcie druhého typu sa používajú výhradne na zavlažovanie a vytváranie zavlažovacích systémov. Tubulárne štruktúry sú ťažšie stavať, ale nevyžadujú takú dôkladnú starostlivosť a ochranu ako tie moje.

Pri určovaní optimálneho typu dizajnu je potrebné zamerať sa na náklady na usporiadanie, jednoduchosť použitia, potreby a osobné preferencie rodiny. Voľba, ktorá je lepšia: na vŕtanie studne alebo na kopanie studne, aby sa dalo dať, je vhodné zvážiť, že čerpadlo na rúrkovú konštrukciu možno demontovať a odstrániť na zimu.

Zariadenia vrtu

Voda dobre: ​​výhody a nevýhody

Alternatívou k dobrej starej studni je dobre. Voda v ňom je zvyčajne čistejšia, pretože Zriedka cudzie predmety, listy, konáre, hmyz, odpadky spadajú do úzkeho otvoru skrine. Ak je dizajn vybavený špičkou, potom vôbec takýto problém neexistuje. Dobrá ochrana zabezpečuje, že sa voda nerozbije a nekvitne.

Produktívna studňa, vybavená na piesočnatej vrstve, je schopná splniť všetky životne dôležité potreby obyvateľov domu. Nevyžaduje častú údržbu. Hlavnou vecou je urobiť analýzu vody včas, aby bolo možné kontrolovať možné zmeny chemického zloženia. Životnosť zariadenia môže dosiahnuť polstoročie.

Nevýhodou tejto hydraulickej štruktúry sú vysoké náklady na výstavbu, potreba použitia špeciálnych nástrojov. Veľmi dôležitá je aj kvalita plášťa, as nesprávne materiály môžu spôsobiť zmeny v kvalite a chuti vody. Ak chcete zvýšiť vodu použité elektrické čerpadlá - povrch a ponorné.

artézska studňa

Video: Podrobné komentáre k odborníkom

Je dobre alebo lepšie? Závisí to od hydrogeologických podmienok v danej lokalite, cieľov, priorít a preferencií vlastníkov týchto lokalít. Ak je potrebné veľké množstvo vody, je lepšie vybrať si studňu. Ak sa otázky nákladov na výstavbu, jednoduchosť prevádzky sú zásadné, potom v tomto prípade je vhodnejšie studňa.