Čo je lepšie zvoliť: linoleum alebo laminát bude dokonalým náterom

Pavol ako rozhodujúci ťah v obraze umelca dáva interiéru dokonalý vzhľad. Správne zvolená podlahová krytina naplní interiér harmóniou a zlá voľba môže zdiskreditovať akékoľvek rozhodnutia o dizajne. Nakoniec záleží na výbere podlahoviny, ako dlho bude oprava trvať, pretože je to podlaha, ktorá preberá takmer všetky prevádzkové zaťaženia: nábytok na nej stojí, chodí po nej, často ju musíte umývať. Ak ste sa z nejakého dôvodu rozhodli opustiť živú drevenú podlahu, musíte sa rozhodnúť, čo si vybrať: linoleum alebo laminát. Oba tieto druhy oblečenia na podlahu nie sú takmer nijako odlišné, každá z nich má svoje výhody a nevýhody.

Účelom miestnosti je hlavné kritérium

Každá podlahová krytina, bez ohľadu na materiál, by mala byť:

 • Trvanlivé - slúžia bez opravy čo najdlhšie;
 • Podlahy odolné voči vlhkosti by sa mali často umývať;
 • Odolný voči oderu - chodiaci a pohyblivý nábytok na podlahe;
 • UV odolné - nievyhorieť pod vplyvom prirodzeného alebo umelého osvetlenia.

Okrem toho v závislosti od účelu miestnosti sa uprednostňujú zmeny uvedených vlastností podlahových krytín. Napríklad podlahy v kancelárii by mali byť obzvlášť odolné voči oderu, pretože musia odolať intenzívnejšiemu mechanickému zaťaženiu ako v obytnej zóne.

Vyberte si z laminátu a linolea v závislosti od účelu miestnosti

Podlaha vo veľmi svetlej priestrannej obývacej izbe bytu alebo súkromného domu musí byť rovnako odolná voči oderu a UV žiareniu. Naozaj, v tejto miestnosti sú hostia vítaní a podlaha by mala zostať bezchybná aj po tanci dámy v topánkach s tenkými podpätkami. Odolnosť voči vyblednutiu vám umožňuje robiť obklady nábytku, bez obáv, že sa na mieste skrinky alebo masívnej pohovky objaví tmavší bod.

Nakoniec, v kuchyni, chodbe alebo v detských izbách je potrebné nielen umývať často, ale aj odstrániť ťažko odstrániteľné škvrny čistiacimi prostriedkami a dokonca aj rozpúšťadlami, a preto hlavným kritériom pri výbere podlahovej krytiny je odolnosť voči vlhkosti a vysoká pevnosť.

Preto len na základe pochopenia vlastností dvoch podlahových krytín a ich „snahy“ o konkrétnu miestnosť môžete odpovedať na otázku, ktorá je takmer rétorická: laminát alebo linoleum - čo je lepšie?

Čo je laminát

Laminát je umelá viacvrstvová podlaha. Základ a najhrubšíVrstva laminátových podláh je spravidla špeciálny MDF panel, na „nesprávnej“ strane, na ktorej je nanesená ochranná vrstva polyméru.

Laminát je umelá viacvrstvová podlahová krytina napodobňujúca textúru dreva a iných prírodných materiálov
.

Predná strana základného laminátu sa vyrobí nasledujúcim spôsobom. Vrstva dekoratívneho papiera je nalepená na základný panel, napodobňujúca štruktúru rôznych prírodných materiálov a potom je potiahnutá ochrannou vrstvou odolnou voči opotrebeniu akrylátovej alebo melamínovej živice alebo polymérneho filmu.

Podľa metódy laminovania povrchových úprav

 • Lesklý;
 • Satin;
 • Štruktúrované.
 • ​​

Podľa úrovne odolnosti proti opotrebeniu je laminát rozdelený do tried, označených číslami. Vyššia hodnota zodpovedá vyššiemu indexu odolnosti proti opotrebeniu:

21, 22, 23 - laminátová podlaha pre obytné priestory;

31, 32, 33 - laminát s vysokou pevnosťou pre verejné priestory.

Zvuková izolácia podlahy závisí od hrúbky laminátovej podlahovej krytiny, ktorá je od 6 do 12 mm: čím hrubší materiál, tým vyššia je úroveň absorpcie zvuku.

Pevné výhody laminátových podláh

Moderné laminátové podlahy majú množstvo výhod, vďaka ktorým sú dnes tak populárne v interiéroch obytných a verejných priestorov.

 • Odolný voči UV žiareniu. Podľa tohto ukazovateľa laminát prekonáva väčšinu podlahových krytín. Laminátové podlahy nie súvyhorieť pod vplyvom slnečného žiarenia a umelého priestoru a počas celého životného cyklu si zachovávajú pôvodnú škálu farieb a odtieňov. Môžete usporiadať koberce tak, ako sa vám páči, alebo usporiadať nábytok: spálené škvrny na podlahe sa nikdy neobjaví.
 • Trvanlivosť, odolnosť voči opotrebeniu, tepelná odolnosť, šetrnosť k životnému prostrediu. Vďaka vystuženiu komponentov, ktoré sú absolútne ekologické a odolné voči mechanickým nárazom, je priehľadná ochranná vrstva laminátu odolná voči nárazom a tlaku masívneho nábytku. Neexistujú žiadne škrabance alebo zárezy na ihlových pätách alebo tepelné "popáleniny" z náhodne spadol cigaretu alebo horiace škvrna z krbu na laminát. Laminátová podlaha je antistatická, a preto nepriťahuje prach a nespôsobuje alergie.
 • Jednoduchá inštalácia. Dokonca aj nešpecializovaný pracovník môže položiť laminátovú podlahu rýchlo a jednoducho behom niekoľkých hodín, podľa pokynov výrobcu krok za krokom. Na inštaláciu laminovaných povlakov najnovšej generácie nie je potrebné žiadne lepidlo a na pripojenie panelov sú k dispozícii západky. Tento typ podlahy je možné ľahko demontovať a opätovne použiť v inej miestnosti.
 • Schopnosť ležať na akomkoľvek podklade. Laminátové podlahy je možné položiť na betónové a kamenné základy. Ak nepotrebujú zarovnanie, môžete to urobiť bez predchádzajúcej prípravy. Tiež použitie špeciálneho typu substrátu v každom jednotlivom prípade môže byť laminát položený na drevené dosky,vinylové dlaždice a dokonca aj koberce s krátkym zdriemnutím, bez ich demontáže.
 • Jednoduchá starostlivosť. Na čistenie laminátovej podlahy je dostatok mokrých handier alebo vysávač. Ľahko sa odstránia škvrny od mastnoty, laku na nechty, dechtu a dokonca aj vykurovacieho oleja bez zanechania stop.

Nevýhody laminátu sú tu všetky

S mnohými výhodami laminát, podobne ako akýkoľvek iný stavebný materiál, nie je bez nedostatkov, ktoré by sa mali zohľadniť pri výbere optimálnej podlahovej krytiny.

 • Životnosť. Mali by ste byť selektívni pri výbere laminátu pre usporiadanie podlahy v miestnostiach s vysokou vlhkosťou alebo vysokou návštevnosťou, a to v kanceláriách alebo na chodbe av kuchyni obytných priestorov - aj pri veľmi starostlivej starostlivosti vydrží laminátová podlaha viac ako 5-7 rokov.
 • Syntetický charakter. Laminát je umelo vytvorený dokončovací materiál a nie je vhodný do miestností, v ktorých výzdobe je kladená výhoda prírodným materiálom.
 • Citlivosť na vodu a agresívne médiá. Pri častom umývaní s použitím agresívnych čistiacich prostriedkov a nesprávnej starostlivosti sa môžu na laminátovej podlahe objaviť belavé škvrny.
Nízka tesnosť spojov medzi panelmi - slabé miesto laminátu
 • Nízka tesnosť spojov medzi panelmi. Toto je najzraniteľnejšie miesto laminátových podláh bez ohľadu na triedu odolnosti voči opotrebeniu. Technológia pokládky laminátu neumožňuje dosiahnuť dokonalé utesnenie škár.Počas prevádzky sa do spojov dostanú vlhkosť a prach, pod vplyvom ktorých sa okraje panelov časom rozkladajú a podlaha stráca svoju estetiku.

A napriek týmto nedostatkom a kvôli rôznorodosti zbierok a neustálemu zlepšovaniu nehnuteľností, popularita laminátu v interiéroch izieb nemá rovnaký význam. Imitácia prírodného stromu, kameňa alebo dlažby, priaznivo sa líši v cene od prototypov. Štýlové, grafické a farebné riešenia laminovaného povlaku umožňujú vytvoriť funkčné oblasti s „rôznymi“ podlahovými materiálmi v tej istej miestnosti a prechodové čiary, napríklad od „parkiet“ po „mramor“, vyzerajú prirodzene a harmonicky. V súčasnosti sú laminátové podlahy zdobené obytnými priestormi, obchodmi, reštauráciami, butikmi, výstavnými sálami, učebňami atď.

Linoleum je alternatívou k laminátu

Linoleum znamená širokú škálu podlahových krytín vyrobených z prírodných aj syntetických komponentov. Ak prírodné linoleá pozostávajú výlučne z prírodných surovín a ľanový olej ako spojivo, potom sa syntetické analógy alebo PVC povlaky vyrábajú na báze polyvinylchloridu s rôznymi prísadami. Výkonnostné vlastnosti linolea závisia od pomerov počiatočných zložiek, ktoré možno rozdeliť do dvoch skupín:

 • prírodné linoleum;
 • syntetické linoleum z PVC;

Okrem prírodného a syntetického linolea tento druh podláh zahŕňa aj rôzne druhy gumyobklady a obklady z kremenného vinylu.

Prírodné linoleum, charakteristické

Prírodné linoleum je umelý materiál na podlahy, vytvorený výlučne z prírodných materiálov: ľanový olej, prírodná živica z dreva, ako aj korková alebo drevená múka, kriedový prášok alebo vápenec. ako základ a plnivo a jutové vlákna. Výsledkom je kvalitná podlaha s vynikajúcim výkonom:

 • trvanlivosť - životnosť 25-30 rokov;
 • pevnosť a vysoká odolnosť voči opotrebeniu;
 • antistatické;
 • spomaľovač horenia;
 • 92) tepelná odolnosť;93) odolnosť proti vlhkosti;
 • baktericídne vlastnosti;
 • vysoká absorpcia hluku;
 • široký farebný gamut.
Prírodné linoleum je umelý materiál na podlahy, vytvorený výhradne z prírodných materiálov
.

Prírodné linoleum je vďaka svojej trvanlivosti a najvyššej hygiene nevyhnutné v nemocniciach, školách, materských školách, stravovacích zariadeniach, nákupných a kancelárskych centrách. To sa nerozpadá a nepraská, keď teplota a vlhkosť klesne, nenosí sa, nezmizne v jasnom umelom svetle a na slnku. Farba alebo vzor prírodného linolea je natretý po celej jeho hĺbke, a preto sa nikdy neodtrhne. Nakoniec, vďaka hrúbke 0,8-4 mm, môže byť táto podlaha položená na ľubovoľný, dokonca nie veľmi rovnomerný podklad.

 • Medzi nevýhodamiPrírodné linoleum zahŕňa:
 • vysoké náklady;
 • komplexnosť dizajnu, ktorú môžu vykonávať len odborníci;
 • náročná starostlivosť - raz za 4-6 mesiacov je potrebné trieť špeciálnym tmelom.

Linoleum syntetického PVC

Rozsiahla skupina podlahových krytín zo syntetického PVC sa dá rozdeliť do troch skupín:

Obchodné linoleum. Skupina vysoko pevných syntetických podláh určených na usporiadanie podlahy v priestoroch s vysokou prevádzkou a veľkými mechanickými zaťaženiami. Komerčné linoleum sa ukladá do škôl, športových areálov, skladov a priemyselných priestorov. Hlavné výhody tohto materiálu:

 • antistatické;
 • 111) protišmykové;
 • redukcia šumu.

Linoleum domácností. Navrhnuté pre obytné priestory, rôzne farby a vzory. Vďaka cenovo dostupným cenám je široko využívaný v kuchyniach, chodbách, detských izbách a ďalších priestoroch rezidenčných bytov a domov.

Modernú podlahu zo syntetického PVC možno rozdeliť do troch skupín: komerčné, poloobchodné a domáce linoleum
.

Poloobchodné linoleum. Skupina, ktorá kombinuje najlepšie vlastnosti komerčného a obytného linolea. Je trvanlivý, odolný, odolný voči opotrebeniu, odlišný v rôznych farbách a svetlom dizajne. Rozsah šírky komerčného linolea je pomerne rozsiahly, čo je obzvlášť výhodné pri usporiadaní podláhpriestranné priestory kancelárií, hotelov, zariadení starostlivosti o deti atď.

Prednosti syntetického PVC linolea

 • prijateľná cena;
 • široká, často aktualizovaná paleta farieb, vzorov a kresieb;
 • jednoduchosť inštalácie, ktorá nevyžaduje odborné zručnosti;
 • nízka tepelná vodivosť;
 • antistatické;
 • hygiena.
Paleta linolea PVC sa vyznačuje rôznymi farbami a jasným dizajnom
.

Okrem zoznamu spoločných pre skupinu výhod syntetického linolea sa vyrábajú samostatné druhy s protišmykovými vlastnosťami a zvýšenou absorpciou hluku.

Nevýhody PVC podláh

 • Nevýhody linolea PVC sú spôsobené najmä ich syntetickým charakterom:
 • sú citlivé na účinky vysokých teplôt - topia sa;
 • nie sú odolné voči tukom, zásadám, acetónu a iným rozpúšťadlám;
 • zníženie elasticity s klesajúcou teplotou, v dôsledku čoho môže náter prasknúť alebo prasknúť.

Laminát alebo linoleum: čo a kedy si vyberieme

Laminát aj linoleum majú mnoho nepopierateľných výhod, ale nie sú bez nevýhod, a preto pre ich použitie neexistujú žiadne definitívne recepty.

Napríklad porovnanie laminátu a syntetického linolea je nesprávne, pretože ceny týchto materiálov sú neporovnateľné. Preto, ak sa rozhodnete pre upgrade a obnovenie miestnosti tak lacno, ako je to možné, potom samozrejme syntetické PVC linoleum vám bude perfektne vyhovovať. Pravda, akje to o letnej chate, ktorá je v zime nevyhrievaná, potom sa na jar môže nové linoleum na podlahe zima zlé.

Laminátové podlahy a komerčné alebo prírodné linoleum sú porovnateľné z hľadiska ceny a môžu sa stať alternatívou k sebe navzájom. V týchto typoch podlahových krytín sú prakticky rovnaké výhody, ale stále existuje niekoľko rozdielov, ktoré môžu byť rozhodujúce pri výbere jedného alebo iného materiálu.

Linoleum sa môže umývať tak často, ako je potrebné, s akýmkoľvek množstvom vody s použitím akéhokoľvek detergentu. Laminátová podlaha môže byť utretá len dobre vyždímanou, mierne navlhčenou handričkou a nezabudnite na zraniteľné spoje panelov.

Životnosť laminátu je kratšia ako životnosť linolea, ale laminát vyzerá rovnako ako prírodné drevo alebo iný prírodný materiál! Ak chceš - ležať.

Pre verejné priestranstvá so syntetickým linoleom zo syntetického PVC - ideálna podlaha

Pokiaľ ide o verejné, skladové alebo priemyselné priestory, domáce dielne, všetky hospodárske budovy, syntetické PVC linoleum je ideálna podlahová krytina.

Video: čo si položiť na „teplú podlahu“

Nakoniec vám iba vnútorný hlas, ktorý vám dúfame, nepomôže, vám pomôže vybrať si umelú laminovanú podlahu a prírodné linoleum.