Čo je to teplý sokel: princíp konania, otázka ceny

Teplá lišta je úplne nová technológia bytového vykurovania, ktorá je založená na princípe konvekcie. Európania týmto spôsobom vykurujú svoje domovy viac ako 20 rokov a tento typ ohrievačov sa do Ruska dostal nedávno. Čo je tak dobrý teplý sokel? Aký je princíp jeho práce? Koľko stojí tento zázrak a môže len jedno malé zariadenie nahradiť celý vykurovací systém? Na tieto a ďalšie otázky odpovieme v tomto článku.

Konštrukcia teplého podstavca

Vonku je teplý sokel kovový box vysoký 14 cm a šírka 3 cm, ktorý sa inštaluje priamo na stenu namiesto bežného plastového alebo dreveného sokla. Vnútri ohrievača je na špeciálnych konzolách, ktoré sa skladajú z dvoch medených rúrok s mosadznými rebrami, upevnený vykurovací modul. Vnútorný priemer medených rúr je len 11 mm a vonkajší priemer je 13 mm.

Vykurovacie moduly sú prepojené pomocou krimpovacích matíc alebo spájkovaním z medi. V rohoch sú výmenníky tepla spojené špeciálnymi rotačnými rúrkami z polyetylénu alebomeď. Chladiaca kvapalina (voda alebo elektrina) sa privádza do teplej základnej dosky z rozvodného potrubia pomocou podmorských rúr.

Odporúča sa doplniť rozvodné potrubie prietokomermi, vypúšťacími a uzatváracími ventilmi, automatickým odvzdušňovaním. Je tiež možné vybaviť teplomerom pomocou manometra, ktorý by vykonával kontrolu nad celým systémom a reguloval jeho parametre.

Zariadenie teplého podstavca: kolektory sú prepojené pomocou tlakových matíc
.
Uhlové spojenie obrysov teplého podstavca
Takto vyzerá teplý sokel „žiť“

Klasifikácia zloženia „teplého sokla“

Podľa spôsobu vykurovania je soklový systém rozdelený do dvoch typov:

 • voda
 • elektrická
\ t

Okruh vykurovania vody

Už od samotného názvu je možné dospieť k záveru, že pozdĺž okruhov systému cirkuluje kvapalina s objemom 0,34 l. na jeden bežiaci meter systému. Môže to byť voda aj nemrznúca kvapalina. Teplota kvapaliny sa môže pohybovať od 50 do 85 ° C.

Teplotu v miestnosti môžete nastaviť manuálne na samotnom kolektore, alebo automaticky.

Podložka „poháňaná“ elektrickou energiou

Táto verzia teplého podstavca je napájaná elektrickými ohrievacími prvkami s výkonom 200 W na meter. Všetky vykurovacie telesá sú vzájomne prepojené a ich prevádzkový režim je regulovaný pomocou nástenného elektromechanického alebo elektronického regulátora teploty so zabudovaným snímačomteplota vzduchu v miestnosti.

Princíp prevádzky teplých podlahových dosiek

Princíp činnosti tohto vykurovacieho systému je založený na osobitnom účinku, keď sa pozdĺž stien pomaly zvyšuje teplý vzduch, ktorý im dodáva teplo. Vonku (na oknách a stenách) sa vytvára „obrazovka“, ktorá zabraňuje vytečeniu tepla z miestnosti a steny samotné vyžarujú energiu, ktorá sa prenáša na všetky objekty v miestnosti - nábytok, tkaniny, koberce atď.

Preto sa miestnosť dvakrát zohreje - prvýkrát z podstavca a druhá z predmetov. V dôsledku tohto vystavenia teplu dochádza k rovnomernému rozloženiu tepla okolo obvodu miestnosti a nad jej výškou. Žiadne vykurovacie zariadenie nemôže poskytnúť takýto účinok.

Rozvod tepla pomocou štandardných radiátorov
\ t
Rozvod tepla pri použití systému „teplého podstavca“
\ t

Prínosy zariadení a prevádzky

 1. Tento typ ohrievačov sa stará o ľudské zdravie, pretože okrem toho, že teplý sokel vytvára bariéru na ceste studeného vzduchu, ohrieva steny vo vnútri i vonku, šetrí ich aj pred nadmernou vlhkosťou. Okrem toho v miestnosti, ktorá je vybavená takouto vykurovacou sústavou, nie je prakticky žiadny prach, alebo skôr je to, ale chová sa „pokojnejšie ako voda, pod trávou“, pretože cirkulácia vzduchu je veľmi pomalá.
 2. Teplú základnú dosku možno použiť ako hlavný vykurovací systém av prípade potreby, napríklad na lodžiu, balkón alebo terasu, možno ju doplniť ďalšímivykurovacie zariadenia.
 3. Systém je vhodný pre všetky typy kotlových zariadení pracujúcich na rôznych typoch paliva.
 4. Vzhľadom na špeciálnu konštrukciu vykurovacieho modulu a pripojenie cez kolektor, rozdiel medzi teplotou prietoku a teplotou spiatočky nepresahuje 5 ° C, čo je 4-krát menej ako v tradičných systémoch. Vďaka tomu dochádza k výrazným úsporám nákladov na palivo a energiu.
 5. Teplo v byte je rozdelené rovnomerne.
 6. Teplá základná doska šetrí nielen vaše peniaze, ale aj priestor vášho bytu, pretože na rozdiel od batérií radiátorov zaberá veľmi málo miesta.
 7. V prípade nábytku a záclon, dokonca aj tých, ktoré sa týkajú základňového telesa, sa nemôžete obávať, pretože systém je úplne bezpečný.
 8. Tento typ vykurovacieho zariadenia je ideálny pre každú miestnosť, pretože farba karosérie môže mať rôzne odtiene, dokonca je možná imitácia dreva, mramoru a iných textúr.
 9. Systém je nevyhnutný v miestnostiach s vysokými stropmi a veľkým počtom okien. Na skle nezaznamenáte žiadny kondenzát.
Takto vyzerá váš byt
A takto to bude vyzerať s teplým soklom

Osobitosti inštalácie

\ t

Inštalácia vykurovacieho systému „teplý sokel“ je rozdelená do dvoch stupňov.

V prvej fáze sú všetky kolíky pripravené na pripojenie podstavca, prívodné potrubia sú usporiadané z kolektorov, elektrický kábel je pripojený.

Po druhéFáza inštalácie teplého sokla začína po úplnej dekorácii miestnosti. Ak je systém na báze vody, potom master zostaví všetky prvky podstavca, pripojí moduly k pripraveným svorkám, vykoná tlakovú skúšku systému, vyvažuje okruhy, nastaví automatizačné systémy. V elektrickej verzii sú najprv namontované všetky prvky skrine, potom odborník pripojí obvody na svorky, vykoná všetky potrebné merania izolácie. Po ukončení týchto prác sa dodá elektrina a termostaty sa upravia.

Sortiment a emisná cena

Nie je ťažké kúpiť teplé podlahové dosky - ich cena sa môže v jednotlivých predajniach a skladoch značne líšiť - dnes je oveľa ťažšie pochopiť zásadu výpočtu nákladov na samotný systém a jeho inštaláciu.

Takýto vykurovací systém je celá súprava pozostávajúca z veľkého počtu komponentov: hliníkové profily, vykurovacie prvky, plastové zátky, držiaky, konzoly, spojovacie armatúry, rozvody, podvodné potrubia atď. Počet všetkých týchto komponentov, a tým aj cena celého systému, je ovplyvnený mnohými faktormi: veľkosť miestnosti a jej geometria, tepelné straty, požadovaná farba, potreba kolektorov, prívodné rúrky a ďalšie prídavné materiály. Všetky tieto prvky majú svoju cenu, takže nie je možné hovoriť o jednotných nákladoch systému „teplého sokla“.

Vykonajte všetky výpočty, vyberte požadovaný počet prvkov a vykonajte všetko.kvalitatívne, profesionálne a bez chýb, môže len odborník, ktorý ukončil kurz.

Vykurovací systém „teplý sokel“ si určite zaslúži pozornosť svojej osoby, pretože tento inovatívny, štýlový a dômyselný vynález v oblasti energetiky ešte nebol.