Čo Liana najlepšie pre záhradu

Je to pekné, keď v záhrade rastie veľa užitočných, krásnych a jedlých. Záhradné vinice kombinujú všetky tieto vlastnosti. Navyše, tieto úžasné rastliny sú len darom pre znalcov pôvodných záhradných krajinných riešení. Okrem toho, niektoré typy záhradných vínnej révy môžu byť bezpečne pripisované kohorty záhradných dlhosrstých - môžu byť zasadené raz, a potom, na mnoho rokov obdivovať prácu svojich rúk. Chcete sa o tom dozvedieť viac? Prečítajte si túto príručku.

Výhody vytrvalých viníc pre záhradné a záhradné parcely

Vo všeobecnosti sú vytrvalé vinice pre záhradu skutočnou čarovnou paličkou, ktorá pomáha, napríklad v prípade potreby:

]
 • Skryť nevzhľadnú budovu - každá schátraná kabína sa zmení hneď, ako pokryje koberec živej zelene. Mimochodom, romantická nálada bude vytvorená automaticky, a roh domu, napríklad, bude zdobiť dokonale;
 • Získať tienistý kútik - medzi spalujúcim slnkom a nedostatkom stromov, môžete bezpečne vyhrievať v chladnom prostredí. Ak to chcete urobiť, môžete to urobiť veľmi jednoducho - oplotiť vybranú časť pozemku,doslova, improvizované materiály (napríklad reiki) a uvit
  Creepery s ozdobnými listami ozdobia každý roh záhrady
  .
 • Ornament z vyrezávaných ozdobných listov sa bude schovávať pred zvedavými očami susedov - skvelou alternatívou k trojmetrovým pevným plotom a dlhotrvajúcemu živému plotu.

Trochu tajomstvo: ak zasadíte vinice na záhradu s jedlým ovocím, potom to bude radosť nielen pre oči, ale aj pre žalúdok.

Samozrejme, nie všetky trvalky bezprostredne po pristátí sa objavujú v celej ich sláve. Niekedy to trvá rok alebo dva, a niektoré vinice prídu do plného kvitnutia takmer o desaťročie neskôr. Ale na druhej strane, mnoho rokov, vaša záhrada alebo dacha poteší jej krásu, ktorej starostlivosť sa prakticky nevyžaduje. Vytrvalé vinice - vytváranie nenáročných a obzvlášť úctyhodných postojov k nim nevyžaduje. Majú však svoje vlastné charakteristiky.

Poznámka: pri výbere liany je potrebné venovať pozornosť regionálnym zvláštnostiam - mali by ste vziať do úvahy, že južné krásy nebudú potešiť northernov svojím luxusným kvitnutím.

Druhy záhradných viníc

Kučeravé trvalky sú rozdelené do dvoch typov:

 • Woody - z názvu je jasné, že rastú ako stromy (a kríky). To znamená, že s príchodom jari rast začína presne od bodu, kde sa minulý rok zastavil.
  Vína
 • Herbaceous - ako aj tráva, na jeseň odumierajú a budúci rok vydávajú výhonky z koreňov.hodnosť broadleaf)
  Vínne porasty

Na druhej strane sú vinice stromov:

 • Odolné voči mrazu - prezimovanie priamo na podstavcoch a nevyžadujúce prístrešok (napríklad zimolez, zimolez, aktinídia, dievčenské hrozno);
 • Neodolné, ktoré si vyžaduje ročné odstránenie z podpory a zimného prístrešia (napríklad niektoré plamienky, lezecké ruže). Korene sú pokryté pilinami a vetvy sú obalené netkaným krycím materiálom.

A v zime sa trávne porasty jednoducho odrežú v koreňoch - na jar budú na jar úplne znovu rásť.

Čo je to s rastlinami a rastlinami?

Už je jasné, že s ohľadom na vaše podnebie je oveľa jednoduchšie vybrať si vinič, ktorý spĺňa ciele. A keďže nie je veľmi zaujímavé čakať na počasie na mori a pozerať sa na nahé odrezky pol roka, zoznam rýchlo rastúcich trvaliek lianas bude absolútne nevyhnutný, čo veľmi okúzli oko s bujnou vegetáciou. Sú to rastliny:

 • plamienok;
 • dievčenské hrozno;
 • chmeľ;
 • 58) húsenica prenasledovaná;
 • brónium;
 • kučeravý zimolez;
 • Kirkazon;
 • 62) mučenka;
 • Aubert Highlander;
 • brečtan
  Šampióni rastu viniča

Samozrejme, existujú aj iní - ale nebudú to dlho trvať, a po výsadbe môžete rýchlo obdivovať ich krásne vyrezávané listy a luxusné kvitnutie. Aké druhy trvaliek sú najčastejšie v záhradách Ruska? Z pomerne veľkých čísel, najviacpopulárny a nenáročný - o nich sa bude diskutovať ďalej. Gastronomické útočisko: v tomto článku už bolo spomenuté, že liany sú s jedlým ovocím. A je logické, že v tomto prípade začneme s nami - po tom všetkom, motto: „Čím viac v jednom, tým lepšie!“ Je to celkom dobré, však? Koniec koncov, je vždy príjemné, keď z krásnych konárov visí chutná a zdravá pochúťka!

Plody lianas s jedlým ovocím

 1. Herbaceous tladiant alebo „červená uhorka“: je jedlá, keď je nezrelá, trochu sa v ústach. Po prechode mrazom sa stáva veľmi sladká s miernou chuťou uhorky.
 2. Actinidia: viseli s lahodnými plodmi, blízkymi príbuznými kivi. Ak chcete chuť, sú podobné v rovnakom čase na egreše, jahody a ananás. Telo týchto plodov prinesie dobrú dávku glykozidov a kyseliny askorbovej.
 3. Lemongrass Chinese: zdobené strapcami sladkého a kysnutého ovocia. Červené bobule visiace pred nástupom mrazu sú liečivé: normalizujú tlak.
 4. Kučeravý zimolez: poteší oko rôznymi plodmi tmavomodrej farby. Majú liečivé účinky a pomáhajú pri nasledujúcich ochoreniach:
  • srdcia;
  • 77) plavidlá;
  • črevá;
  • žalúdok;
  • beriberi.
 5. Dekoratívne tekvice: ukazuje sa, že má aj jedlé ovocie. Iba vy ich môžete jesť výlučne nezrelé, pretože keď dospejú, sú veľmi horké.
 6. Hrozno: nič nehovorí o prínosoch jeho plodov! Hrozno je bohaté na glukózu,vitamíny, minerály a organické kyseliny
  Jedlá krása

Všetky tieto vinice kombinujú množstvo užitočných vlastností: sú krásne a majú jedlé plody, z ktorých mnohé sú tiež liečivé. Je jasné, že pre malú oblasť to bude len perfektná voľba!

Okrasné popínavé rastliny Podonosyaschaya

Teraz, z krásnych popínavých rastlín s jedlým ovocím, sa obraciame na krásne popínavé rastliny s dekoratívnymi plodmi. Hoci nie sú vhodné na jedenie, sú skutočnou dekoráciou každej záhrady. Neobvyklá povaha filigránskeho remesla prírody nikdy neprestane udivovať!

 1. Momordica (alebo „Crazy Cucumber“): veľmi originálne a okázalé s voľnými listami a pichľavými ovocnými krabičkami.
 2. Echinocystis lobed: všetky viseli s malými zelenými "ježkami".
 3. Cardiospermum: rastlina z detských snov - je úplne pokrytá „balónikmi“, ktorých plody sú veľmi podobné.
 4. Kirkazon: Ozdobte záhradu od jesene do jari svojimi neobvyklými plodmi podobnými uhorke.
 5. Bryonia: tak skvele a vzdorne posiata malými svetlými plodmi, že nálada vzrastie v kohokoľvek, dokonca aj tých najvážnejších pesimistov;
 6. Hop: Nie je o čom hovoriť. Pôvabné bradavky medzi ozdobnými listami priťahujú oko a niekto ich používa v boji proti nespavosti a niekým - jednoducho v boji (napríklad s nudnou realitou)
  Exotická krása

Má zmysel vysádzať tieto rastliny, ak už je plocha vášho pozemkupostačuje. Postačuje, aby bolo možné pestovať rastliny oddelene pre príjem žalúdka a potešenie očí.

Krása vo svojej najčistejšej podobe

A teraz uvádzame jednoducho krásne vinice, ktoré sú cenené pre krásu ich listov a kvetov:

 1. dievčenské hrozno: liána dosahujúca výšku 7-podlažnej budovy! Bezkonkurenčné farebné listy narážajú na karmínové
 2. odtiene s nástupom jesene;
 3. Zimolez capricole: kvitne voňavo na začiatku leta a neskôr sa teší ozdobným červeným bobúľam;
 4. Clematis: trvalky lianas s luxusným kvitnutím - rozmanitosť ich farieb len obdivovať! Zvláštnosťou plamienku je, že niektoré odrody sú stromovité a niektoré sú trávnaté. Preto sa na základe toho zvolila starostlivosť o zimu.
  Krásna krása

Puk! Hlava sa môže otáčať z rôznych druhov, farieb, ovocia a vôní týchto nádherných rastlín! Po troche odpočinku a popíjaní čajky obnovíme dych zachytený krásou vínnej révy a budeme hovoriť o tom, čo v skutočnosti dalo meno celému druhu.

Podpora pre vinohrady

Liana je horolezecká rastlina, ktorá si vyžaduje SUPPORTS. Ukazuje sa, že podpery môžu byť tiež odlišné a veľa závisí od zloženia materiálu, z ktorého sú vyrobené. Pre mnoho trávnatých viníc, bude jednoduchá sieť vhodná ako podpora (ak chcete pripojiť nejaký povrch s luxusným zeleným kobercom) alebo natiahnutým káblom (ak chcete nechať nejaké lúče). So stromom viniča je situáciazávažnejšie. Mnohí z nich sú tak „naberajú na váhe“ v procese rastu, že slabá podpora bude rozdelená do dvoch zákonov. Preto tu budeme hovoriť o stavbe dreva alebo kovu. Zdalo by sa, že najideálnejšou možnosťou sú kovové podpery. Sú to:

 • pľúca;
 • silný;
 • rezistentné;
 • sú krásne.

Najmä chcem zdôrazniť poslednú chvíľu - koniec koncov, aký druh vyrezávanej kovovej čipky sa získava v rukách skúsených kováčov, nemôžem povedať!

Kované čipky

Dôležité! Nie všetky popínavé rastliny tolerujú okolie svojich kovových asistentov! Kov zamrzne v zime a mnohé vinice jednoducho netolerujú takú chladiacu oblasť. Aby sa zabránilo takýmto ťažkostiam, v chladnom období by mali byť výhonky horolezcov odstránené z podpier.

V dôsledku toho drevené piliere takéhoto nedostatku. Teplo z prírodného dreva rozjasní zimné túžby lianas, ale samozrejme musíte zabudnúť na filigránsku vyrezávanú čipku, ktorú dokážu preukázať kované kovové podpery. Podpora zo stromu sa zvyčajne nazýva pergola a je to mriežka požadovanej oblasti, pozdĺž ktorej sa budú mierny výhonky vetra

Drevená pergola

No, teraz, keď si vyberieme typ lezca, jeho účel a poskytneme mu podporu, prejdeme k technológii pestovania.

Deväť a pol tajomstva aplikovanej technológie

 1. Najdôležitejšie je okamžite určiť, či bude vinič na zvolenom mieste neustále rásť alebo je dočasnývoľba. Veľa bude závisieť od toho.
 2. Svetlo je dôležité pri výbere miesta pristátia - sú tu svetlomilné vinice a tie sú tie, ktoré sú odolné voči tieňom.
 3. Najlepším materiálom na výsadbu nie sú semená, ale sadenice a mladé nie sú staršie ako štyri roky. Hlavnou vecou je, že nie sú dovážané, ale pestujú sa v miestnych škôlkach, zónových.
 4. Doba výsadby sadeníc - jar /jeseň. Termofilné druhy sa odporúča vysádzať na jar, aby sa rastlina mohla prispôsobiť podmienkam a získať silu počas leta.
 5. Pôda pre väčšinu viníc vyžaduje úrodnú, kyslosť - mierne kyslú a miesto vykládky - chránené pred vetrom a slnečným žiarením.
 6. Ak sú vinice vysadené v blízkosti budovy, potom sa jámy na výsadbu nemusia robiť veľmi blízko stien, pretože inak bude voda počas zavlažovania prúdiť pod základom.
 7. Pred pestovaním viniča sa musia nastaviť rekvizity. Okrem toho musia byť konštrukcie trvanlivé, pretože keď vetry a snehové zrážky potrebujú dobrú podporu.
 8. Trvalky lianas pre svieže a bohaté kvitnutie vyžadujú včasné a správne prerezávanie.
 9. Niektoré druhy lianas (napríklad plamienok) musia byť izolované pred prezimovaním. Najprv je potrebné znížiť výhonky, takže len kostrové vetvy (to znamená, centrálne). Potom je nutné ich ohnúť, posypať ich na zem a zakryť smrekovými vetvami alebo krycími materiálmi.
  Starostlivosť o vinič

Poznajúc tieto jednoduché múdrosti, od obyčajných zárezov, osamotených trčiacich v holej zemi, čoskoroV záhrade si môžete vychutnať luxusné a dych berúce džungle. A ak tento článok pomohol v tomto, potom to nebolo napísané márne!

A tu je chýbajúca polovica tajomstva: robiť všetko s láskou