Čo potrebujete vedieť o inštalácii zloženej strechy

Spoľahlivá strecha - jedna z nepostrádateľných podmienok pohody v dome. To je dôvod, prečo pre mnoho ľudí radšej používať plechy, v prospech našej doby, skladanie listov krytie sa stala menej časovo náročné. Áno, teraz je ľahšie nájsť správny nástroj na zastrešenie, nehovoriac o brigáde profesionálov. Ale aj keď sa chystáte zveriť prácu špecialistom, stojí za to, aby ste si túto otázku aj sami porozumeli - aby ste sa vyhli rôznym druhom prekrývania a nedorozumeniam.

Strecha zo švov - všeobecné pojmy

Strešná krytina, vyrobená z kovových plechov, prepojená špeciálnym švom (švíkom) sa nazýva zložená strecha. Odrody tohto typu strechy sú dosť dostatočné na to, aby mali prijateľnú voľbu - z hľadiska prostriedkov aj vzhľadu. Hlavné rozdelenie je založené na materiáloch a zahŕňa:

 • meď - prémiový náter, charakterizovaný dlhou životnosťou a luxusným dizajnom
Strecha z medeného švu prvotriednej kvality
 • zinok-titán - spoľahlivá a veľmi estetická strecha
\ t
Zinok-titán - spoľahlivá a estetická skladaná strecha
\ t
 • pozinkovaná oceľ - najbežnejší materiál konca minulého storočia, bohužiaľ, nie najodolnejší, ale aj relatívne lacný
Skladaná strecha pozinkovaná oceľ
\ t
 • oceľ izolovaná z polyméru - strecha s rozsiahlou voľbou, a to ako v polymérnych vlastnostiach, tak v farebnom gamute
Sklopná strecha z ocele potiahnutej polymérom
 • obyčajný hliník alebo plast - ľahký, pomerne spoľahlivý a nie veľmi drahý povlak
Sklopná strecha z hliníka potiahnutého polymérom

Okrem samotného materiálu sa rozdiel líši aj podľa spôsobu spájania, pri ktorom sa používajú štyri typy švových švov: jednoduché, dvojité, stojaté a ležiace. Podrobnejšie ich štruktúra a rozdiely je možné vidieť na obrázku.

Odrody zliav

Výhody a nevýhody zloženej strechy

Pred začatím kúpy materiálu je potrebné zabezpečiť, aby bola vykonaná správna voľba. Čítajte pozorne - zrazu sa naučíte niečo nové.

Strešné krytiny sa považujú za jednu z najspoľahlivejších strešných krytín v dôsledku týchto vlastností:

 • najvyššia tesnosť strechy po celom povrchu je zabezpečená zloženým spojom, ako aj skrytým upevňovacím systémom a neprítomnosťou priechodných otvorov
 • pevnosťou, odolnosťou proti opotrebeniu, trvanlivosťou a antikoróznymi vlastnosťami sa dosahuje materiál (kov) a jeho nátery
 • dodatočná tuhosť strešného pásu dáva rebrám švov, ktoré tiež smerujú k zostupu dažďa a zasneženej vlhkosti
 • estetická príťažlivosť a moderný vzhľadvám umožní vykonať strechu v akomkoľvek rozhodnutí štýlu

Medzi výhody patrí aj moderná technológia výroby plechov primeranej dĺžky s hranami, ktoré sú okamžite zložené pod záhybom, tzv. Okrem toho sa tento postup môže vykonávať ako v stacionárnej výrobe - podľa objednávky, tak aj priamo na stavenisku, kde sa stavia váš dom. Postava - stroj na výrobu obrazov.

Stroj na vytváranie obrazov

Rovnako ako akýkoľvek iný materiál však zložená strecha nie je bez nedostatkov. Patrí medzi ne:

 • vysoká cena najvyššej kvality a atraktívneho vonkajšieho náteru (meď a zinok-titán), ktorá je pomerne vyrovnaná príležitosťou na výber ocele alebo hliníka s polymérnou izoláciou
 • , je pomerne zložitá inštalačná technológia, ktorá si vyžaduje nielen dostatočné praktické zručnosti, ale aj dostupnosť špeciálnych skladacích zariadení
\ t

Mimochodom, druhá pozícia sa stáva absolútne bezvýznamnou, ak používate pomoc skúsených pokrývačov-klampiarov, ktorí majú skúsenosti aj potrebný nástroj na zloženú strechu.

Základné pravidlá pre inštaláciu zloženej strechy

Neuvádzame tu kompletný algoritmus inštalácie - ak je takáto potreba, je lepšie sa obrátiť na skúseného pracovníka, ktorý má praktické skúsenosti. Budú opísané hlavné body, ktoré stoja za to venovať pozornosť.

Inštalácia zloženého krytu teda začína prípravou správneho opláštenia, na ktorom sa inštalácia vykoná.maľby. Tu musíte jasne pochopiť, že samotná pevnosť a odolnosť strechy závisí od spoľahlivosti základu. Preto by mal byť materiál prepraviek skutočne vysoko kvalitný. Ak používate drevené klátiky a dosky, musia byť riadne vysušené a impregnované zlúčeninami, ktoré zabraňujú hnilobe, vznieteniu a poškodeniu hmyzom. Samotné sústruženie by malo byť dostatočne časté, aby pri chôdzi po streche neboli tenké plechy deformované alebo poškodené. V miestach s najväčším zaťažením (hrany a ohyby) je lepšie, aby bola prepravka úplne pevná, napríklad aby sa vytvoril hustý drevený chodník alebo dokonca aby sa vyrobili OSB dosky. Ak sú tieto podmienky porušené, vaša strecha bude žiť presne tak dlho ako prepravka. Vzhľadom na zhnité tyče sa zložená strecha deformuje, čo povedie k porušeniu celistvosti plechov alebo švov. Deformácia (s následným poškodením) bude tiež ohrozená, ak je prepravka príliš veľká.

Pokládka preloženej strechy na latu

Okrem toho je lepšie okamžite zabezpečiť ventiláciu a tepelnú a vlhkostnú izoláciu. Ak vlhkosť preniká z domu na vnútorný povrch strechy, kondenzát môže významne ovplyvniť životnosť plechov, pretože hlavné antikorózne nátery sa nanášajú na vonkajšiu stranu plechu.

Hydroizolácia laty
\ t

Pri upevňovaní strechy je hlavnou podmienkou použitie svoriek, skrutiek, skrutiek a iných drobných predmetov vyrobených z materiálov zodpovedajúcichkovové maľby. To znamená, že medený povlak a svorky potrebujú meď. Predstavte si, čo sa stane, ak je meď pozinkovaná alebo naopak? Áno, najjednoduchšia fyzika je galvanický prvok. Je zrejmé, že za takýchto podmienok sklopená strecha výrazne zníži životnosť. Mimochodom, je potrebné, aby v súlade s inštaláciou technológie, je potrebné vziať do úvahy ešte jednu vec. Existujú dva typy svoriek - pevné (jednoduché) a plávajúce. Ak dĺžka obrazu nie je príliš dlhá, použite jednoduchú svorku. Avšak v prípade veľmi dlhých plechov môže pevná svorka spôsobiť výrazné deformácie, pretože akýkoľvek kov má tendenciu stláčať sa a expandovať pri zmene teploty. Potom je použitá plávajúca svorka, ktorá má primeranú rezervu voľného kolesa. Obidva typy svoriek je možné jasne vidieť na obrázku.

Svorky - pevné a plávajúce

Ako už bolo uvedené, prehnutý šev zabezpečuje tesnosť spájania dosiek dohromady. Najčastejšou metódou (kvôli zvýšenej spoľahlivosti) je dvojitý stojací spoj, ktorý sa používa len na jednoduchom svahu so sklonom 14 stupňov a viac. Ležiace švy sú najčastejšie používané pre horizontálne spoje (spájanie plechov v dĺžke), ale s metódou valenia, keď dĺžka obrázkov zodpovedá streche, prakticky nie sú potrebné.

Nasleduje kladenie samotných malieb a ich skladanie - vysoko kvalitné zatváranie švových švov, ku ktorému dochádza s pomocoušpeciálne vybavenie: rám pre zatváranie záhybov. Samozrejme, kvalifikovaný pokrývač uzavrie šev celkom správne s ručným rámom, ale v našej dobe sa objavilo automatické zariadenie, čo značne uľahčuje skladanie, najmä vo veľkých oblastiach strechy. Porušenie technológie skladania povedie k nedostatočnej tesnosti strechy.

A posledná chvíľa - inštalácia obrazov na náročných miestach. Koncové, žlčové, rúry na rôzne účely (z krbu do vetracieho otvoru) sú usporiadané tak, aby sa zachovala celistvosť celého náteru. Usporiadanie záster, previsov, odkvapov nie je príliš komplikované, ale praktický lekár sa s touto záležitosťou vyrovná rýchlejšie a lepšie ako začínajúci samouk. Pamätajte, že je na takých miestach, ktoré sú najťažšie v súlade so všetkými inštalačnými pravidlami, a každá chyba spôsobí stratu integrity.

Pre lepšie pochopenie procesu kladenia náterov a ich skladania si pozrite video, kde kvalifikovaný klampiar vysvetľuje základné princípy skladanej strechy:

výsledok. Inak sa pripravte okamžite začať opravovať novú strechu - av niektorých prípadoch môže byť oprava drahšia ako pôvodná inštalácia. Je teda lepšie zveriť prácu profesionálom - po prvé, je tu väčšia pravdepodobnosť konečného úspechu, a po druhé, v prípade chyby je možné ju kompenzovať na úkor výkonných umelcov.Veľa šťastia a silná strecha nad hlavou!