Čo sú studne na vodu: typy a vlastnosti zariadenia

Nedostatok centralizovaného systému zásobovania vodou prestáva byť problémom, ak sa v krajine nachádza alternatívny zdroj vody alebo jednoducho na mieste vzdialenom od mesta. Existujú rôzne typy studní a majitelia územia si vyberajú to, čo funguje najlepšie: malý, krásne upravený domček alebo hlboká studňa s moderným vybavením. Pozrime sa podrobnejšie na konštrukčné prvky a etapy výstavby budov rôznych typov.

Studňa je najlepším zdrojom pitnej vody

Na letných chatách sú vodné útvary, ktoré spĺňajú hygienické normy, zriedkavé. Najčastejšie, ak to dovoľujú vysoké vodonosné vrstvy, roztrhajú rybník, ktorý sa aktívne používa na zalievanie záhradného pozemku, potreby domácnosti a kúpanie. Avšak, ako zdroj pitnej vody, rybník, ako každý iný vodný útvarotvorený typ, nevhodné. Prírodné pramene alebo kľúče, bijúce von zo zeme, možno nájsť veľmi zriedka, zvyčajne vo veľkej oblasti na vidieku. Štandardná predmestská oblasť je vo všeobecnosti všeobecne bez akéhokoľvek prírodného rezervoáru.

Moderná studňa v krajine ako dekoratívny prvok

Na zabezpečenie osobitne umiestneného územia s potrebným množstvom vody sú usporiadané studne rôznych typov. Výber závisí od mnohých faktorov, medzi ktoré patrí:

  • umiestnenie podzemných vôd; 40) objem vody potrebný na pohodlný život;
  • dostupnosť materiálu potrebného na výstavbu (finančná kapacita);
  • 42. schopnosť inštalovať čerpacie zariadenie atď.

Rozhodujúcim faktorom na rozdelenie všetkých typov stavieb do dvoch širokých kategórií je hĺbka podzemnej vody. Ak sú umiestnené plytko, potom stačí mechanicky alebo ručne vykopať jamu, posilniť jej steny, zlepšiť hlavu. Výsledkom bude minový prístroj - jeden z tých, ktorý naši predkovia používali od nepamäti. Samozrejme, stavebné materiály sa stali trvanlivejšie a opotrebenie, monolitické betónové bloky a "večný" plast nahradili drevo, ale princíp zariadenia sa moc nezmenil.

Výber vrtu v závislosti od umiestnenia vodonosných vrstiev

Hlbšie uloženie vodonosných vrstiev neumožňuje výstavbu konvenčného výkopu;pomocou špeciálneho vybavenia. Tento proces je pomerne drahý, niekedy časovo náročný, ale objem vody extrahovanej z artézskej studne je oveľa väčší a kvalita kvapaliny je oveľa vyššia. Nezávislé vŕtanie málokedy vedie k pozitívnemu výsledku, pretože nevyhnutnou etapou je predbežná štúdia zeme, čo robia geologické výskumné spoločnosti. S vlastnými rukami si môžete vytvoriť studňu do hĺbky 15-20 mv prítomnosti mobilnej vrtnej súpravy. A teraz podrobnejšie o rôznych typoch studní na vodu.

Bane: výber materiálu na výstavbu

\ t

Všetky stavby mínového typu sú zjednotené tým istým dizajnom - podlhovastým hĺbením 5 - 15 m do hĺbky s opevnenými stenami, úhľadne zdobenou hlavou. Rozdiely sa vzťahujú na nuansy konštrukcie, materiál, spôsob extrakcie vody. Výhody šachty šachty v neustálom prístupe k určitému množstvu pitnej alebo technickej tekutiny, ktorej zásoby sú zachované a časom sa prirodzene dopĺňajú. Plné odvodnenie nádrže sa vyskytuje len v ojedinelých prípadoch, napríklad v extrémne suchom období.

Druhy banských vrtov v závislosti od hĺbky

Drevená zrubová stavba

Drevo sa používa už dlho, pretože dokonale prenáša okolie s vlhkosťou a je vhodné na spracovanie. Stavba z guľatiny alebo hrubých dosiek (od 150 mm a hrubšia). Prvky sa medzi sebou upevňujú rôznymi spôsobmi, napríklad „v tlapke“. Sú vhodnéďaleko od všetkých plemien. Spodná časť v kontakte s vodou sa pozberá z brestu, olše alebo dubu. Aby voda zostala číra, nemala horkú chuť, dub sa predtým podrobí sfarbeniu. Pre výrobu vrchu a špičky je vhodná lacnejšia borovica.

Schéma šachty z dreva

Pozemné parcely menšie ako 5 metrov sú iracionálne: zbierajú len obzory povrchových vôd obsahujúce mnoho nečistôt, ktoré nie sú vhodné na pitie. Pôdne vrstvy sa vyskytujú v hĺbke 10-15 m, je to táto výška, ktorá by mala byť akýmsi „rámom“. Zostava je tvorená úlomkami, ktoré sú striedavo spúšťané, kladivom kladivom, až na dno. Úlohu spodného filtra hrá pieskový a kamienkový vankúš. Horná časť je chránená pred hornou vrstvou hlineným uzáverom širokým 1–1,5 m.

Murivo

Bežne sa rozprestierajú bane z kameňa v oblastiach, kde je drevo deficitné. Najčastejšie sa nachádzajú v hornatých a podhorských oblastiach so zlou vegetáciou, ale s veľkým množstvom granitických alebo dolomitových sedimentov. Aj murivo sa používa na dekoratívne účely, ale krásny valcový tvar položený z farebných kameňov zaberá veľa času a úsilia, okrem toho nemá vysokú funkčnosť, pretože kameň sa odporúča používať len na plytké zákopy.

V súčasnosti sa kameň častejšie používa na zdobenie nadzemnej časti
.

Stabilita konštrukcie spočiatkuzvarový kovový rám so stabilnou základňou umiestnenou na spodku. Výstuž, drôt, krúžky z kovu vytvárajú zdanie výstuží, medzi ktorými je murivo. Zloženie dolomitu, kryštálu, žulového kameňa, nepriepustného pre vodu, je viazané pieskovo-cementovou maltou. Vápenec alebo pieskovec nie sú vhodné kvôli svojej poréznej štruktúre a priepustnosti vody.

Baňa je vyrobená z tehál

Napriek rozdielu vo výrobnom materiále má výstavba vrtov rôznych typov spoločné. Ak napríklad nahradíte kameň tehlou, rozdiel bude malý. Hlavný štrukturálny rozdiel je v usporiadaní tehál, ktoré sú položené podľa určitého vzoru, zatiaľ čo kamene sú v chaotickom poradí. Ak chcete vytvoriť pevnú stenu, aby murivo šírku jedného a pol tehál. Použite zaoblený tvar pomocou špeciálneho stabilizačného profilu.

Brick Well Well

Bez rámu, ktorý tvorí druh "skeletovej" konštrukcie vrtu, kameňa a tehlového muriva nemôže dlho existovať. Cez silu cementovania jednotlivých prvkov portlandského cementu sa časom premývajú podzemné prúdy a štruktúra sa môže rozpadať. Nosný rám je zvarený z kovového profilu, výstuže alebo z vodotesných drevín. Minimálna hrúbka základne - 100 mm.

Betónové krúžky

Prefabrikované betónové krúžky sú obľúbené medzi letnými obyvateľmi kvôli ich nízkym nákladom. Proces ich inštalácietrvá omnoho menej času ako položenie tehlovej steny alebo montáž dreveného rámu. Vhodné rozmery (priemer od 0,8 m do 1,5 m, výška od 0,7 m do 0,9 m) umožňujú zostaviť konštrukciu požadovanej hĺbky. Prvky sú navzájom spojené so špeciálnymi príchytkami a skrutkami a trhliny medzi nimi sú vyplnené cementovou maltou, aby sa zabezpečilo úplné utesnenie. Niekedy pre pevnosť, spoje sú spojené s 6-cm oceľových pásov a konzol (3-4 kusy po obvode).

Montáž betónových krúžkov

Baňa sa vykopáva postupne, takže prvý krúžok ide dole, druhý je umiestnený na ňu - a tak ďalej do plnej hĺbky. V spodnej časti tvorí pieskový vankúš s hrúbkou 0,3 m, pokrytý vrstvou sutiny. V hornej časti je vystužený hlinený zámok. Nie je potrebné, ak sa pod úrodnou pôdnou vrstvou nachádzajú kamene, rašelina alebo hustý piesok. Prvých niekoľko porcií tekutín musí byť vypustených a nasledujúce budú spočiatku lepšie používané pre potreby domácnosti.

Video: Proces spúšťania betónových krúžkov do hotovej bane

Prefabrikovaný plastový rám

Modifikované polyméry sa aktívne používajú na výrobu prefabrikovaných vrtných konštrukcií a iných zariadení, ktoré sú v podzemí av styku s mokrými povrchmi. médiom. Ešte nie sú tak populárne ako konkrétne náprotivky, ale výhody alternatívnych krúžkov sú zrejmé:

  • maximálna výška jednotlivej časti je 1,5 m, čo zvyšuje rýchlosť montáže a zvyšuje tesnosť hriadeľa;
  • 82) hmotnosť plastuprvky oveľa ľahšie ako betón, tehla alebo drevo;
  • závitové spojenie zabezpečuje odolnosť voči vode na celej ploche stien;
  • 84) pracovný tlak - do 50 kPa;
  • náklady - od 11 tisíc rubľov. pre krúžok.
Polymérové ​​rúry pre studne

Prstene sú nastavené dvoma spôsobmi. Na hustých stabilných pôdach najprv vypáčia hriadeľ, potom spúšťajú a striedajú krúžky a skrutky spoja tesniacou hmotou. Ak je pôda sypká, malý výkop sa vytiahne, prvý prvok sa vloží a potom sa zem vytiahne zospodu a zdvihne. Potom sa zatlačí nadol, druhý prvok sa namontuje na vrch - a tak ďalej až do konca. Polymerické konštrukcie slúžia viac ako 50 rokov.

Zásobovanie vodou z vrtov v krajine

Bane s hĺbkou viac ako 20 m sa nazývajú rúrovité (rúrovité) alebo artézske. Ak podzemné zvodnené vrstvy ležia veľmi hlboko, studne musia byť vyvŕtané do výšky 200 m, najčastejšie sa to však deje na priemyselné účely. Kvalita tekutiny v artézskych zdrojoch je oveľa vyššia ako kvalita studne: prakticky neobsahuje dusičnany, soli škodlivých kovov a patogénne baktérie, ktoré vstupujú do jamiek z vodovodného potrubia. Jediným mínusom vybavenia vrtu sú vysoké náklady.

Plytký vrt (na piesku)

Pieskové vrty sú najpríjemnejším spôsobom, ako zabezpečiť vidieckemu domu tú najlepšiu kvalitu vody. Ich hĺbka je od 15 m do 35 m (menej často 45 m) a priemerný prietok vody je 0,8-2,2 m³ /h. Odborníci by sa mali zaoberať vŕtaním, asje potrebné detekovať vodonosné piesky a správne nainštalovať filter. Proces vŕtania trvá 2 - 3 dni, potom je potrebné, aby plášť hriadeľa bol vyrobený z oceľových alebo propylénových rúr. Spodná časť zariadenia je vybavená pieskovým filtrom alebo silnejšou filtračnou kolónou.

Usporiadanie vrtov zariadenia na piesku

Kapacita zariadenia je dostatočná na zabezpečenie vody pre 3-4-člennú rodinu. Kvalita tekutiny nie je tak dokonalá ako kvalita artézskej, ale je omnoho vyššia ako u studne, pretože povrchová voda je vylúčená. Ak nainštalujete odstredivé čerpadlo a automatické zariadenie, bude dobre fungovať po celý rok. Vŕtanie je možné pomocou kompaktnej vrtnej súpravy, licencie a balíka povolení sa nevyžaduje.

Hlboká studňa

Hĺbka artézskej studne je od 30 ma viac, v prímestských oblastiach nepresahuje 200 m. Na jej inštaláciu sa vyžaduje balík povolení. Odborníci by mali byť zapojení do vŕtania, pretože ťažké stavebné stroje (ZIL, KAMAZ) a výkonné rotačné plošiny bude potrebné. Proces vŕtania spočíva v zničení tvrdých hornín, ich odstránení z bane a inštalácii puzdra. Maximálny počet puzdier pre jednu konštrukciu je 3 kusy, takáto kompozitná štruktúra sa nazýva teleskopická. Zváranie v poslednom čase sa používa veľmi zriedka, hlavná metóda spojovacích prvkov - závit. Spodné vodné vrstvysú izolované od horných pomocou špeciálneho materiálu - kompaktonitu, granulovaného suchého ílu.

Artézska studňa s dvojitým plášťom

Po nainštalovaní rúry sa vyžaduje skúsené preplachovanie, aby sa získala čistá voda. Vzorky sa odoberajú na analýzu, aby sa umožnilo použitie vody ako pitnej vody. Majiteľovi je vydaný pas, v ktorom sú uvedené technické údaje zariadenia a podmienky používania.

Charakteristiky zariadenia habešskej studne

Ak nie je potrebné vybaviť mocnú studňu, môže sa vytvoriť autonómna studňa. Pre jeho zariadenie nevyžaduje dlhé kopanie alebo ťažké stroje. Technológia spočíva v inštalácii potrubia s minimálnym priemerom (do 4 cm) do hĺbky hornej vodonosnej vrstvy. Spodná časť potrubia je vybavená filtrom, ktorý ho chráni pred znečistením. Samonasávacie čerpadlo dodáva vodu hore. Aby sa potrubie ľahšie ponorilo do zeme, je vybavené kužeľovou špičkou, ktorej priemer je o 4-5 cm širší ako priemer potrubia.

Porovnávací diagram tubulárnej a habešskej studne

Nadzemná časť je zdobená alebo ozdobená malou konštrukciou, napríklad altánkom. Akékoľvek vhodné miesto pre inštaláciu bude potrebné, je však potrebné vyhnúť sa miestam v blízkosti septikov, kanalizačných zberačov, odkvapov.

Video: Porovnávacie charakteristiky studne a habešskej studne

Po pochopení, aký druh studní pre vodu je ľahké vybrať si štruktúru, ktorá je optimálne vhodnápre konkrétnu prímestskú oblasť. Majte však na pamäti, že je zakázané usporiadať štruktúry hlbokého typu bez povolení.