Čo tapetu vybrať do kuchyne: cenné tipy

Rafinácia ich kuchyne, každý majiteľ by mal vedieť, že materiály na výzdobu takejto miestnosti by mali mať nielen dekoratívne vlastnosti, ale aj praktickosť. Nemali by stratiť svoj vzhľad pod vplyvom vlhkosti, vysokých teplôt a iných agresívnych látok. Preto, premýšľať o tom, čo tapetu vybrať do kuchyne, najprv venovať pozornosť vlastnostiam materiálu použitého pri výrobe tapiet, a potom na textúru a farbu rolí.

Charakteristiky sú dôležité pri výbere tapety do kuchyne

Odolnosť voči vlhkosti a vystavenie slnečnému žiareniu je jednou z hlavných charakteristík pri výbere tapiet do kuchyne
.
  • Odolnosť proti vlhkosti . V tomto prípade by najlepšou voľbou bol materiál s najvyššou rýchlosťou, ktorý je odolný nielen voči mokrému spracovaniu s použitím detergentov, ale aj voči mechanickému namáhaniu. S takými tapetami sa dajú ľahko odstrániť všetky nečistoty.
  • Odolné voči slnečnému žiareniu . V kuchyni je miesto, kde dochádza k preusporiadaniu nábytku pomerne často, takže nebude ľahké realizovať takúto udalosť, ak niektoré z tapiet vybledne a niektoré zostanú rovnaké. Okrem toho, vyblednuté steny nevyzerajú esteticky.Preto je pre solárne zariadenia odolnosť voči vyblednutiu tiež dôležitým ukazovateľom pri výbere tapety do kuchyne.
  • Požiarna odolnosť . Pretože varenie, či už plyn alebo elektrina, je spojené s nebezpečenstvom požiaru, steny v kuchyni musia byť ohňovzdorné. Na základe toho je jasné, prečo je pri výbere tohto materiálu dôležitá aj požiarna odolnosť tapiet.

Aký materiál uprednostniť?

Ďalej definujeme, ako si vybrať tapetu pre kuchyňu so zameraním na vyššie uvedené charakteristiky.

  • Dokument . Tento materiál má nízku odolnosť voči opotrebeniu, ale keď je ošetrený špeciálnymi impregnáciami, tento indikátor sa zvyšuje. Čistenie vlhkou handričkou je povolené. Papier impregnovaný vodou odpudzujúcou zmesou nie je drahý, ale životnosť takéhoto výrobku je päť rokov od pevnosti. Je to napriek tomu, že nedostanú slnečné lúče, čo prispieva k rýchlemu vyblednutiu výrobku. A potom musíte znova prilepiť steny. Táto možnosť navyše vyzerá lacno a nepredstaviteľne.

Papier s tenkou vrstvou vinylu je o niečo krajší a vydrží dlhšie, ale má aj krátke trvanie a vyžaduje zarovnanie stien na lepenie.

  • Vinyl . Vyznačuje sa dostatočnými vodoodpudivými vlastnosťami vďaka penovému vinylu. Ale to je dôvod, prečo tieto tapety majú nízku hustotu a nízku odolnosť voči opotrebeniu. Preto, výber tapety pre kuchyňu, sledovať hustotu produktu. Skvelá možnosť by bola „kompaktný vinyl“. Bez poškodenia je ťažké ho poškodiťpoužitie ostrých predmetov. Ale na druhej strane dokáže vyrovnať nedokonalé steny a je veľmi odolný.
Vinylové tapety majú vysokú odolnosť voči opotrebeniu, neabsorbujú vlhkosť

Jedinou nevýhodou tohto dokončovacieho materiálu je vzduchotesnosť. Ale výrobcovia, ktorí zlepšujú kvalitu výrobku, začali vyrábať výrobky s mikropóry, ktoré umožňujú voľný pohyb vzduchu.

Vysoká cena vinylových tapiet sa oplatí ich trvanlivosťou a krásnym vzhľadom.

  • Tapeta na maľovanie . Základ takéhoto materiálu môže byť vyrobený z vinylu, papiera alebo netkanej textílie. Trvanlivosť a odolnosť proti opotrebeniu tohto výrobku poskytuje špeciálny povlak, ktorý zvyšuje odolnosť povrchu voči vonkajším nepriaznivým účinkom. Tieto tapety môžu vydržať až pätnásť škvŕn, čo vám umožní stráviť minimum času na zmenu situácie.
Tapeta je pokrytá špeciálnym povlakom, ktorý zvyšuje odolnosť povrchu voči vonkajším nepriaznivým účinkom
.
​​
  • Samolepiace tapety . Tieto tapety sú odolné, vodotesné a odolné voči agresívnym prostrediam. Tento náter sa dá použiť nielen na steny, ale aj na modernizáciu kuchynského nábytku. Hlavná vec je, že povrch je hladký. Aplikácia tohto materiálu nevyžaduje špeciálne zručnosti, dokonca aj nováčik ho zvládne.
  • Tekuté tapety . Ideálne pre tých, ktorí neradi lepia zvyčajné rolky, sofistikované lepenierohy, vývodky a výčnelky. Aplikujte ich veľmi ľahko.Jediná podmienka na ich použitie v kuchyni: po nanesení povrchu je potrebné lakovať . To je nevyhnutné na zvýšenie trvanlivosti stien.
Tekutá tapeta sa ľahko aplikuje na steny, ale vyžaduje ďalšie lakovanie
  • Tapeta zo sklených vlákien . Tento materiál šetrný k životnému prostrediu má okrem iného vysokú odolnosť voči opotrebeniu a nestráca svoje vlastnosti už mnoho rokov. Pevnosť tohto materiálu umožňuje čistenie štetcom. Laminátové tapety možno niekoľkokrát prelakovať.

Farbenie tapiet pre kuchyňu

Teraz poďme zistiť, ako si vybrať tapetu v kuchyni so zameraním na farby. Každý dizajnér vám povie, že pre malé izby je najlepšou voľbou ľahká tapeta pre veľké miestnosti - tmavšie odtiene. A nezáleží na tom, či je to kuchyňa alebo iná miestnosť. Malý obrázok vhodný pre menšie miestnosti a veľké detaily vo farbe tapety pre veľké oblasti.

Svetlá tapeta a malý vzor vizuálne rozšíria priestor

Prirodzené osvetlenie v kuchyni ovplyvňuje aj výber obkladu stien. Izby umiestnené na severnej strane sú menej osvetlené a vyžadujú svetlé teplé farby v dizajne izby: béžová, citrónová, broskyňová. Pre izby umiestnené na južnej strane je vhodné zvoliť si tapetu chladnejších odtieňov: šedej, tyrkysovej, modrej. Okrem toho sa tieto farby vizuálne rozširujúspace.

Závislosť kvality od výrobcu

Veľký sortiment moderných tapiet na domácom trhu predstavujú nemeckí výrobcovia. Rôzne materiály, farby a textúry vám umožňujú vybrať si tú správnu možnosť pre každú kuchyňu. Najpokročilejšími sú talianski majstri. Naši výrobcovia sa však snažia držať krok so zahraničnými konkurentmi a vyrábať dôstojné kvalitné výrobky, ktoré sa nehanbia vystavovať vedľa európskych partnerov. Okrem toho, domáce tapety sú lacnejšie.

Buďte opatrný pri približovaní sa k nákupu čínskych výrobkov. Niektoré čínske tapety sú vyrobené z nekvalitného vinylu, ktorý pri zahrievaní emituje škodlivé látky. Preto pri nákupe tapety do kuchyne dávajte pozor na GOST aleboRAL(európska značka kvality).

Určite počet kotúčov na nalepovanie kuchynských stien

Na určenie počtu kotúčov je potrebné vypočítať obvod všetkých stien mínus okná a dvere. Štandardná šírka rolky je približne 52 cm, dĺžka 10 m. Rovnakým spôsobom zvážte aj oblasť neštandardných rolí. S vedomím, že to nebude ťažké určiť množstvo tapety potrebné. Ak chcete byť v bezpečí, odborníci odporúčajú pridať do veľkosti 10%.

Na určenie počtu kotúčov je potrebné vypočítať obvod všetkých stien miestnosti.

Premýšľanie o dizajne miestnosti, výbere tapety pre kuchyňu, nezabudnite na praktickosť takéhoto povlaku. Pre vás nieMusel som často meniť "oblečenie" na steny, dávať pozor na etikety roliach. Musia byť odolné voči vlhkosti, ohňovzdorné, odolné voči svetlu a parám. Digitálne značenie všetkých kotúčov musí byť jedno, inak si môžete vziať tovar rôznych odtieňov. Štítok výrobku môže byť potrebný v prípade poškodenia časti steny. Potom ľahko nájdete podobné výrobky, ktoré nahradia poškodenú oblasť.

Vyberte materiál na lepenie a správne vypočítajte prietok? Teraz sledujte video o pravidlách lepenia tapiet ...