Detailne zásobovanie vodou súkromným domom: ako čerpať vodu zo studne

Zásobovanie vodou privátneho domu z decentralizovaného zdroja je už známe - čas lyžíc s ramenami je nenávratne preč. Teoreticky, položenie systému zásobovania vodou a pripojenie studne k nej sú jednoduché: vybavili kesón, vykopali zákopy, položili do nich potrubia, nainštalovali skladovaciu nádrž na ceste, spojili ich všetky, nezabudli na upevnenie kohútikov, umiestnili automatizáciu a vodu. To je pravda, ale vo všeobecnosti. V každom štádiu sú určité jemnosti. Uvažujeme o nich.

Systém zásobovania vodou

Systém dodávky vody súkromného domu z vrtu obsahuje 3 hlavné prvky:

 • zdroj (studňa, studňa);
 • čerpacia stanica (čerpadlo + hydroakumulátor);
 • potrubia.

Tieto komponenty sú vybavené:

 • nádobová skrinka,
 • automatické,
 • čistiace filtre,
 • ohrievač vody.
Štandardné usporiadanie

Vo videu demonštrácia hlavných fáz procesu trvá niekoľko minút.

Video: dodávka vody zo studne

Ako vidíte, v systéme zásobovania vodou v súkromnom dome nie je nič zložitejšie: môžete zavolať špecialistov, aby čerpali vodu alebourob to sám.

Vo videu bolo zariadenie na zásobovanie vodou a kanalizačné systémy kombinované a správne: je optimálne namontovať obidva systémy súčasne.

Potrubie

Na čerpanie vody zo studne sa musí položiť potrubie. Tesnenie pozostáva z výkopu (ryhovania), ukladania rúrok a hermetického spájania. Na jednej strane je potrubie pripojené k zdroju na strane druhej k spotrebiteľom. Na ceste (v dome, v kaňone) zaviesť hydroakumulátor, vybavený automatickým.

Izolácia potrubia

Potrubia potrebujú izoláciu (podľa pravidiel a zdravého rozumu). Najvýkonnejšou možnosťou je vyplniť výkopy betónom (pieskovcovo-potrubné) s následným spracovaním výsledného tunela s hydrocementom. Metóda je problematická (debnenie, prúty, prístup) a drahé. Je tiež lepšie neuvažovať o položení rúrok pod bod mrazu zeme, ak je tento bod v hĺbke 2 m. S vykurovacím káblom je všetko veľmi jednoduché - je získané vo forme ready-made sekcií a upevnené špeciálnou hliníkovou montážnou páskou (tam sú iné, ale toto je lepšie) podľa návodu. Jeden koniec kábla je namontovaný vo výrobe, na druhej strane - zástrčka. Po inštalácii zostane v zásuvke časť (ale to je len v prípade, ak je kábel vybraný správne).

Pokladanie vykurovacieho vodiča
\ t

Po montáži kábla zaistite komplexnú izoláciu potrubia. Najjednoduchší spôsob, ako izolovaťpoužívať hotové škrupiny a fóliové materiály na báze sklolaminátu /sklolaminátu. Pokiaľ ide o koróziu, vyberte si polypropylénové rúrky - to eliminuje tvorbu hrdze.

Vykurovací kábel

Pre vykurovacie potrubia, odtoky, strešné krytiny sa v zariadení podlahového vykurovania používajú odporové káble. Sú jednojadrové a silné. Jedno jadro vyžaduje návrat do miesta pripojenia, čo komplikuje konštrukciu aj inštaláciu. Ak na akejkoľvek jednoduchej časti strechy môžete stále používať tento typ kábla, potom sa neodporúča zvoliť si pevný drôt pre vykurovacie rúry, bez ohľadu na to, koľko chcete ušetriť.

Existuje ďalší aspekt, v ktorom sú úspory škodlivé: káble sú variabilné a konštantný odpor - drôt s konštantným odporom je lacnejší, ale vždy funguje na plný výkon. Drôt s premenlivým odporom je drahší, ale spotrebuje oveľa menej energie, než vytvára trvalé úspory na účtoch.

Najlepšou možnosťou je samoregulačný kábel s premenlivým odporom, ktorý vstupuje na trh vo forme hotových častí rôznych dĺžok.

Princíp činnosti samoregulačného kábla

Hydroakumulátor

Z vrtu /studne cez potrubie voda vstupuje do hydroakumulátora z hydroakumulátora - k spotrebiteľom. Trh je nasýtený rôznymi typmi zariadení: drahé čerpacie stanice európskych výrobcov sú tak pokročilé, že pracujú bez hydroakumulátora. Samoinštalácia aTakýto systém je takmer nemožné správne nastaviť bez toho, aby mal špecifické schopnosti pracovať s jemnou elektronikou. Túto možnosť neberieme do úvahy (pretože existuje len jedna rada - konzultujte s odborníkmi). V ostatných prípadoch sa vyžaduje akumulátor. Jeho úlohou je akumulovať vodu a zabezpečiť správny tlak v systéme. Automatizačné prvky sú nainštalované v zásobníku.

Relé na nádrži

Výber zariadenia

Pri výbere čerpadla je cena druhotná. Nemôžete len kúpiť akékoľvek zariadenie, pripojiť a čakať v kúpeľni na 3. poschodí vynikajúceho tlaku vody a jej nepretržitého napájania. Značka (výrobca) je sekundárna. Každá zostava obsahuje modely od nízko poháňaných k prirodzeným "príšerám", ktoré môžu zásobovať niekoľko domov. V niektorých situáciách sú dobré. Aby ste sa rozhodli správne, musíte informovať predávajúceho:

 • celková spotreba vody,
 • vzdialenosť od studne,
 • dĺžka potrubia,
 • umiestnenie akumulátora.

Ak ste so stratou pri spotrebe vody, oznámte predajcovi počet odberateľov (odberné miesta vody: kuchyňa, kúpeľňa, WC, práčka atď.) - vypočíta požadovaný parameter na základe praxe a dokumentácie. Ku každému modelu je pripojená inštrukcia s grafmi - výpočet vykonáva výrobca, udáva, koľko vody môže zariadenie spotrebovať na čerpanie množstva vody za akú dobu.

Dĺžka potrubia sa vypočíta so zreteľom na vertikálne úseky - tedadva parametre (vzdialenosť od studne a dĺžky).

Hydroakumulátor je spravidla umiestnený v dome, ale niekedy je umiestnený do kesónu. To je dôležitý bod, takže nezabudnite na to pripomenúť (ak máte takúto inštaláciu) pri kúpe čerpadla.

Zásobník v kesónu

Automatizácia

Bez automatizácie možno systém zásobovania vodou považovať za mŕtvy. Dokonca aj keď súhlasíte s tým, že budete donekonečna bežať na zariadenie, aby ste ho zapli, zariadenie s týmto stavom nesúhlasí. Z frustrácie sa stáva veľmi rýchlo nepoužiteľným. Automatizácia je 3 generácie, ale uvažujeme len o prvej generácii, pretože pokročilejšie systémy sa príliš ťažko konfigurujú samostatne.

Moderné čerpadlá sú vybavené ochranou proti chodu nasucho, prehriatím, prepätiami - stačí objasniť, čo je zahrnuté v konfigurácii a kúpiť chýbajúce (alebo lepšie - dobré čerpadlo).

Požadované:

 • tlakový spínač,
 • manometer,
 • spätný ventil.

Na akumulátor sa umiestni relé (vyskytuje sa už s manometrom) - v zásobnej nádrži sa udržiava nastavená úroveň tlaku a keď dosiahne jednu z prahových hodnôt, relé sa aktivuje, vypne /zapne čerpadlo.

Systém inštalácie automatizácie

Čistiace zariadenie je umiestnené na potrubí, ktoré zásobuje vodu akumulátorom. Na ňu je namontovaný spätný ventil, ale bližšie k čerpadlu - ventil zabraňuje úniku vody do studne.

Ak máte hlbokú artézsku studňu, neodporúča sanezávisle inštalácia automatizácie - zariadenie prvej generácie je vhodné len pre studne na piesku a neinštalujte serióznejšie systémy vlastnými rukami, ak nie sú k dispozícii žiadne špeciálne znalosti o dolaďovacej elektronike.

Čo je lepšie

Čo je lepšie vŕtať do domu, je trochu nesprávna otázka. Nemôžete len vziať a objednať svoju obľúbenú verziu - črevá nemôže súhlasiť. Rozhodujú sa o výsledkoch geologických štúdií. V ideálnom prípade sa vykonáva prieskumné vŕtanie, študuje sa jadro a potom sa určí, či sa má vrtať na piesku alebo vápenci. Artézska studňa nie je vždy vzdialená a niekedy môže byť zlatá (v závislosti od hĺbky vrstiev).

Všetky tieto nuly sú upravené štátnymi normami a stavebnými predpismi. Odporúča pre zoznámenie nielen GOST a SNiP, ale aj manuály. Nie je to vec formálneho súladu s dokumentmi, ale skutočnosť, že je v úradných dokumentoch napísané, ako všetko správne usporiadať.

Je nevyhnutné, aby ste sa zoznámili s (a lepšie sa naučili) sanitárnymi pravidlami a normami na zabezpečenie decentralizovaného zdroja dodávok vody pre súkromný dom. Ak ste nesprávne položiť potrubia, bude váš rozpočet trpieť maximálne náklady na potrubia. Ak vyvŕtate studňu alebo studňu na nesprávnom mieste a znečistíte zvodnenú vrstvu, príde iný druh zodpovednosti - toto je porušenie zákona, ktoré sa trestá veľkou pokutou (aspoň).