Dezinfekcia a čistenie bazénov - prostriedky a špeciálne zariadenia, rôzne spôsoby

Dezinfekcia a čistenie bazénov je predpokladom ich prevádzky. Dodržiavanie čistoty umelej nádrže je pomerne náročná a časovo náročná úloha, ktorá si vyžaduje vážne zváženie, ako ju vyriešiť. Vďaka modernej technológii existuje mnoho rôznych spôsobov dezinfekcie vody v bazéne. Čistá voda sa stáva zárukou bezpečnosti ľudského zdravia.

Metódy úpravy vody v bazéne

Včasné používanie dekontaminácie a čistenia bazénov pomôže zabrániť príliš častým zmenám vody. Hlavné spôsoby čistenia a dezinfekcie vody v bazéne sú:

 • Mechanické čistenie;
 • Chemické čistenie;
 • Elektrofyzikálne čistenie.

Dôležité! Len dosiahnutie súboru opatrení na čistenie bazénu pomôže dosiahnuť maximálnu bezpečnosť vody.

Väčšinu činností možno vykonávať ručne, automaticky alebo poloautomaticky. Najekonomickejšie je samozrejme manuálne čistenie, ale je odolnejšie a komplexnejšie. Automatická verzia má vysokú cenu, rýchlosť procesu a jednoduchosť použitia. Zohľadňuje mnohé faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu vody,ktoré nemožno vždy posudzovať samostatne. Poloautomatická možnosť čistenia zásobníka je kompromisom medzi predchádzajúcimi dvoma.

Nástroje na mechanické čistenie

Mechanické čistenie bazénu sa vykonáva filtráciou. Táto metóda umožňuje odstrániť mechanické, organické nečistoty z vody, ako sú prach, nečistoty, listy, vlasy, hmyz a iné drobné nečistoty.

Filtračné zariadenia čistia iba vrchnú vrstvu vody, prechádzajú cez dýzy a vracajú ju späť do bazénu.

Pozor! Výkon filtračnej jednotky musí zaistiť, že celý objem vody prechádza cez filter 3 až 6 krát denne.

Existuje niekoľko typov filtračných zariadení:

 • Pieskové filtre sú najbežnejšie a menej nákladné. Filtračné prvky v tomto zariadení sú kremenný piesok, preosiate špeciálnym spôsobom a štrk;
  Pieskový filter čistí vodu separáciou nečistôt pri prechode kremenným pieskom a štrkom
  .
 • Filtre diatomitu - vyznačujúce sa vysokým stupňom čistenia. Filtračné prvky sú kremelinový piesok, žulová náplň;
 • Kazetové filtre sú najjednoduchšie na použitie predložených analógov.

Treba poznamenať, že filtračné čerpadlo na čistenie bazénu nie je schopné odstrániť znečistenie uložené na stenách a dne umelej nádrže. Tento problém je možné vyriešiť pomocou podvodného vysávača na čistenie.bazén. Toto zariadenie je špecializovaná jednotka, ktorej účelom je čistenie vody zo znečisťujúcich látok s vyššou hustotou.

Existuje niekoľko typov vysávačov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a účelom.

Ručné podvodné vysávače (nazývané aj dno) sa vyznačujú nízkymi nákladmi a sú určené na použitie v skladacích alebo nafukovacích bazénoch. Pripojia sa k filtru a vyčistia dno zásobníka.

Manuálny podvodný vysávač, univerzálne zariadenie na čistenie stien nádrže a dna

Poloautomatické vysávače umožňujú čistenie stien a spodnej časti bazénu. Tento typ zariadenia je vhodný pre bazény rôznych typov vďaka svojej univerzálnosti. Niektoré modely poloautomatických podvodných vysávačov musia byť pripojené k scrimmeru. Existujú však aj iné modely, ktoré sú autonómne, pretože zariadenie obsahuje vrecko na zber znečistenia.

Automatické podvodné vysávače sa vyznačujú zvýšenou ovládateľnosťou, silou, sú plne autonómne. Použitie tohto typu vysávačov sa odporúča v bazénoch s veľkou plochou a hĺbkou. Dokonale čistia steny a dno umelej nádrže.

Automatický podvodný vysávač zabezpečuje vysokokvalitné čistenie

Výhodou podvodných vysávačov je absencia dodatočného znečistenia, keďpracovná plocha charakteristická pre metódu ručného čistenia. Použitie týchto zariadení vám umožňuje čistiť bazén a usmerňovať výsledné znečistenie vo filtračných čerpadlách alebo špeciálnych vreckách.

Na manuálne čistenie zásobníka budete potrebovať celú súpravu na čistenie bazéna vrátane rôznych nástrojov a spotrebičov. Patria sem siete, kefy, teleskopické tyče. Napríklad sieť na čistenie bazénu vám umožňuje zbierať nečistoty z povrchu (povrchovej siete) alebo z hĺbky nádrže (hlboká sieť).

​​
Na zber podstielky z povrchu vody je potrebná sieť na čistenie bazénu
.

Na čistenie dna a stien nádoby použite kefku na čistenie bazénu.

Kefa na čistenie bazénu

Samozrejme ani použitie vysoko účinných zariadení na mechanické čistenie vody nemôže nahradiť používanie chemikálií. Použitie chémie vám umožňuje neutralizovať nebezpečné mikroorganizmy, ktoré spadajú spolu s nečistotami a nečistotami.

Chemické čistiace prostriedky

Chemické čistenie vody v bazéne môže účinne zničiť biologicky aktívne znečisťujúce látky, ich metabolické produkty. Existujú rôzne prostriedky na čistenie bazénov, ktoré poskytujú možnosť dosiahnuť požadovanú kvalitu vody a vykonávať tak dôležitý postup ako je dezinfekcia bazéna.

Treba poznamenať, že moderný čistič bazénov nielen čistí vodu, ale tiež zabraňuje vzniku škodlivých nečistôt v \ trybník.

Čistenie chemikáliami je rozdelené do niekoľkých kategórií:

 • Udržanie Ph na požadovanej úrovni;
 • Zabezpečenie dezinfekcie vody zavedením špecializovaných nástrojov (chlór, bróm, aktívny kyslík);
 • Zavedenie liekov, ktoré zabraňujú znečisťovaniu (na zabránenie vzniku rias, vápna, zakalenia vody).

Moderné prostriedky na dezinfekciu bazénov v odporúčanej koncentrácii sú pre ľudské zdravie bezpečné. Včasné použitie chémie robí vodu čistú, čo vám umožní neustále ju nahradiť. Hlavnou vecou je prísne dodržiavať pokyny na používanie látok a neprekračovať prípustnú koncentráciu.

Prípravky sa vyrábajú v rôznych formách - prášok, tekutá látka, granule, brikety, tablety na čistenie bazénu. Môžete si vybrať ľubovoľnú vhodnú konzistenciu. Okrem toho sú k dispozícii multifunkčné tablety na čistenie bazénov, ktoré vám umožňujú vykonávať niekoľko úloh naraz (dezinfekcia, korekcia hladiny Ph, odstraňovanie vápna a prevencia, atď.).

Tablety na dezinfekciu bazéna - komplexný nástroj, ktorý optimalizuje zloženie, dezinfekciu prostredia a zabraňuje ukladaniu vápnika

Pri používaní halogénov (chlór a bróm) sa dezinfekcia povodí vykonáva efektívne a rýchlo. Táto metóda je optimálna na dezinfekciu veľkých objemov vody a je lacným riešením tohto problému. viacBežný je plynný chlór, oxid chloričitý, chlornany a chlóramín. Pri použití týchto prostriedkov buďte opatrní, pretože halogény sú dosť agresívne. Chlórovanie sa najlepšie používa v kombinácii s inými liekmi.

Mäkší systém úpravy vody vhodný pre malé bazény je dezinfekcia aktívnym kyslíkom. Táto metóda má nižšiu rýchlosť a účinnosť v porovnaní so spracovaním halogénov. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov je potrebné neustále monitorovať koncentráciu účinnej látky.

Existuje modernejšia metóda dezinfekcie založená na elektrolýze. Do zásobníka sa pridáva malé množstvo soli, ktoré sa pri prechode elektrolytickou stanicou rozkladá na chlór a sodík. Kvapalný chlór vstupujúci do bazénu okamžite reaguje s organickými polutantmi. Táto metóda umožňuje vyhnúť sa podráždeniu slizníc, kože.

Čistenie elektrofyzikálnych bazénov

Použitie metód elektrofyzikálneho čistenia znižuje používanie chemikálií. Táto metóda nie je reagenčná a dezinfekcia sa vykonáva ozonizáciou, ultrafialovým žiarením a ionizáciou pomocou medi a striebra.

Účinnosť ozónu je omnoho vyššia ako účinnosť chlóru, je bezpečná a nemá nepriaznivý vplyv na ľudské telo.

Ultrafialové žiarenie vody je tiežvysoko účinné a bezpečné, založené na použití špeciálnych žiaroviek - UV žiaričov.

Čistenie vody pomocou iónov medi a striebra sa vykonáva pomocou špecializovaného zariadenia. Kontaminovaná voda prechádza elektródami pod jednosmerným prúdom. Pod jeho vplyvom sa elektródy aktivujú, čo vedie k tvorbe iónov striebra a medi. Tieto prvky sa vyznačujú svojou účinnosťou pri ničení škodlivých baktérií a rias.

Informácie o elektrofyzikálnom čistení vody v umelých rezervoároch budú uvedené v informáciách o videoklipe.

Na záver treba poznamenať, že na dosiahnutie najlepšieho výsledku v procese dezinfekcie a čistenia bazénov by sa mal používať celý rad špeciálnych nástrojov a zariadení. Dôležitým bodom na zabezpečenie dodržiavania hygienických požiadaviek je pravidelnosť a včasnosť čistiacich postupov. Ide o multilaterálny prístup k otázke čistenia, ktorý zabezpečí maximálnu úroveň bezpečnosti a čistoty umelej nádrže.