Diaľkové ovládanie osvetlenia: komfort a funkčnosť inteligentných systémov

Úspechy civilizácie sú navrhnuté tak, aby uľahčovali náš život a robili ho pohodlnejším. Podobné inovácie sa dotkli našej „pevnosti“. V posledných rokoch sa na každom rohu počuli rozhovory o vybavení bývania technickým vybavením. Nedávno sa objavil taký koncept ako „inteligentný domov“, ktorý obsahuje množstvo mechanizmov a systémov. Diaľkové ovládanie osvetlenia nahradilo obvyklú reguláciu svetla.

Inteligentný systém riadenia osvetlenia

Elektrická energia existuje už viac ako 120 rokov. Napriek tomuto dôstojnému veku sú však domy dodnes osvetlené lampami z pohľadu Thomasa Edisona. Mimochodom, len 15% spotrebovanej energie sa premení na svetlo, zvyšných 85% má formu tepla. Preto je možné povedať, že takéto systémy nie sú ekonomické a absolútne neefektívne.

Výhody diaľkového ovládania

Osvetľovacie systémy riadené výlučne v manuálnom režime zmizli vo vzduchu. Systém "inteligentný domov" umožňuje ovládať osvetlenie inštaláciou diaľkových ovládacích jednotieksvetlo s reostatmi. Podobné schémy pod mocou zapamätať si danú úroveň jasu a zapnúť svetlo v určitej miestnosti.

Podstata systému „inteligentný domov“

Zariadenie domov so systémom diaľkového osvetlenia poskytuje svojim majiteľom nepopierateľné výhody v porovnaní s typickým zariadením osvetľovacích zariadení. Napríklad, keď sa vrátite domov, otvoríte dvere do chodby miestnosti, ktorá je zaplavená svetlom, a nemusíte sa hádať v tme pri hľadaní prepínača. Nemyslite si, že nikto zabudol vypnúť svetlo a odísť.

Systém krok za krokom je schopný zapnúť svetlo pred ľudským pohybom. Budete chodiť cez osvetlené miestnosti, čo je obzvlášť dôležité, ak sú v dome deti. To je výhodou inteligentného osvetlenia v dome, ktoré reaguje na vzhľad ľudí v byte a pohyb nájomníkov medzi miestnosťami.

Systémové prvky diaľkového osvetlenia v závislosti od snímačov citlivo reagujú na akékoľvek zmeny v okolitom priestore. Prítomnosť diaľkového ovládača umožňuje rozhodnúť, v ktorej miestnosti a v akom čase sa svetlo vypne a zapne. Skutočnosť, že žiarovka vyhorel, sa dozviete priamo po skutočnosti.

Hlavnou výhodou inteligentného systému riadenia osvetlenia je stmievanie osvetlenia, ktoré umožňuje plynule meniť úroveň svetla a šetriť elektrickú energiu. V parametroch systémového menu môžete postupovať podľa zadaných scenárov, podľa ktorých sa rozsvieti svetlo.

Vnútorné riadenieosvetlenie

Inteligentné ovládanie vnútorného osvetlenia v dome je založené na dni v týždni a dennej dobe. Takéto systémy sú vybavené hodinovým mechanizmom v reálnom čase a sú ideálne pre ľudí, ktorí zabudnú vypnúť svetlá v hale alebo kúpeľni, keď idú spať. Úroveň osvetlenia je možné nastaviť na základe prítomnosti osôb v miestnosti, vypnúť alebo zapnúť osvetlenie v konkrétnej miestnosti. Okrem toho je táto funkcia zameraná na výrazné úspory energie.

Diaľkové ovládanie osvetlenia v dome

Riadenie vonkajšieho osvetlenia

\ t

Inteligentné systémy riadenia osvetlenia vám tiež umožňujú ovládať vonkajšie osvetlenie. Takéto systémy zahŕňajú prvky pomocného a garážového osvetlenia, ako aj bodové svetlá, ktoré sú regulované diaľkovým ovládaním alebo fotosenzitívnymi senzormi. Vonkajšie osvetlenie má okrem funkčnosti aj dekoratívny komponent: osvetlenie zelených plôch, záhonov, umelých fontán a rybníkov. Ovládanie pouličného osvetlenia z inteligentného domáceho ovládača vám umožňuje zabudnúť na manuálne nastavenie rôznych skupín osvetlenia.

Scenáre osvetlenia: variácie

Jas svetla v inteligentnom systéme osvetlenia je možné nastaviť v závislosti od zadanej schémy osvetlenia pozadia. Varianty svetelných scenárov sú dosť rôznorodé, poskytujú podmienky pre každodenné situácie a udalosti. Scenáre osvetleniamožno naprogramovať podľa želania majiteľa.

Klasické možnosti osvetlenia:

  • scenár „dovolenka“ zahŕňa diaľkové zapínanie osvetlenia celého domu, pouličné osvetlenie obrysov domu, zmenu farby a intenzity svietidiel;
  • scenár „večerné osvetlenie záhrady“ znamená osvetlenie okolia obvodovej záhrady rôznymi druhmi svietidiel, zvýraznením postavičiek a stromov, značením chodníkov;
  • Scenár „romantická večera“ pozostáva z organizovania tlmených svetiel v miestnosti alebo pri osvetlení určitej časti domu;
  • scenár „úzkosť“ spočíva v zapínaní svetla v celom dome (možnosť „blikajúce svetlo“);
  • Scenár domáceho kina organizuje tlmené osvetlenie v obývačke pri sledovaní vašich obľúbených filmov.
  • ​​
Klasický scenár diaľkového osvetlenia v dome: romantická večera s tlmeným svetlom príjemného spektra

Počas vašej neprítomnosti si môžete vybrať svetelný scenár pre svetlo bránky, brány a hlavných prvkov domu. Takéto osvetlenie s nástupom tmy bude intenzívnejšie. Keď otvoríte bránu a brána zapne svetlá brány, výstup do garáže, chodníky a vchodové dvere, a keď otvoríte vchodové dvere - systém vnútorného osvetlenia doma. Blíži sa dekoratívne prvky - fontána, kvetinový záhon, altánok sa nachádza v záhrade, vrátane ich osvetlenie. „Inteligentné“ svetlo tak prispieva k výraznému ľudskému pohodliu vo všetkých životných situáciách.

Elektronické diaľkové spínače

Hlavnou výhodou diaľkových spínačov je, že inštalácia nevyžaduje žiadnu dodatočnú prácu. Aj v prípade, že byt je drahá rekonštrukcia, potom vŕtanie stropov a stien, rovnako ako nákup a inštalácia ďalších drôtov nebude potrebné. Nebude potrebné ničiť to, čo bolo vytvorené za cenu neuveriteľných duševných a materiálnych snáh.

Spínače na infračervených lúčoch

Diaľkové spínače osvetlenia elektronického typu sú rozdelené do dvoch veľkých skupín - rádiové a infračervené. Aké sú výhody týchto zariadení a výhody oproti jednoduchým prepínačom? Tu je potrebné si uvedomiť, ako bolo v starých časoch potrebné pristupovať k televízii a manuálne prepínať kanály. Možno prvé zariadenia, ktoré boli vybavené diaľkovým ovládaním, boli televízory.

Neskôr sa objavili videorekordéry a prehrávače DVD, ktoré boli vybavené takýmito diaľkovými ovládačmi. Ale zároveň, aby som zapol extra lampu, musel som ísť na prepínač cez miestnosť. Táto situácia podnietila niektoré firmy, aby vytvorili zásuvky, stmievače a prepínače, ktoré sú riadené infračervenými lúčmi.

Diaľkové spínače na infračervených lúčoch umožňujú ovládať osvetlenie v zornom poli
.

Moderný diaľkovo ovládaný spínač osvetlenia má jednu nespornú výhodu: pri riadení viacerých rôznychžiarovky je možné použiť jeden prepínač, namiesto toho, aby šialene hľadal požadované diaľkové ovládanie pre zapnutie každej žiarovky.

Infračervené diaľkové ovládanie umožňuje prenášať príkazy len v rámci zorného poľa, takže vzdialenosť prenosu signálu je malá - nie viac ako 12 metrov. Všetko je určené výkonom vysielača.

Prepínače rádiového diaľkového ovládania

So všetkými výhodami diaľkového ovládania s infračervenými lúčmi majú jednu nevýhodu - fungujú v zornom poli. Takýto nedostatok je zbavený konzol, ktoré pracujú na rádiových vlnách. Zároveň nedochádza ku kontaminácii éterového alebo rádiového výtržníctva. Tieto inteligentné osvetľovacie konzoly umožňujú ovládať vzdialenú záťaž - teda osvetľovacie zariadenia, ktoré sa nachádzajú v ďalšej miestnosti.

Vysielače pracujú vo frekvenčnom pásme, ktorý je pre tieto účely vyhradený - 433 alebo 868 megaherzov a ich výkon je len 10 miliwattov, čo je dosť dosť na to, aby pracovalo v okruhu 100 metrov. Je to táto moc, ktorá je regulovaná zákonom, takže silnejšie diaľkové ovládače jednoducho nie sú k dispozícii.

Rôzne prírodné prekážky, napríklad podlahy a steny, znižujú výkon rádiového signálu, čím sa znižuje polomer zariadenia. Rádiofrekvenčné zosilňovače sa používajú na kompenzáciu energetických strát. Mimochodom, takéto zariadenia môžu byť použité v "inteligentnom domácom" systéme alebo ako nezávisléPrístroje na ovládanie akéhokoľvek elektrického zariadenia inštalovaného v dome.

Spínač rádiového diaľkového ovládania umožňuje ovládať osvetlenie bez ohľadu na prekážky: betón, tehlové steny, veľké vzdialenosti atď.

Diaľkové spínače sa skladajú najmenej z dvoch častí - pohonu a ovládacieho panela. Niekedy môže byť potrebné inštalovať prídavné zariadenia - signálne opakovače, v prípade, že rádiový signál je výrazne oslabený, najmä z vystuženia v železobetónových konštrukciách.

Rádiové prepínače sa vyrábajú vo forme adaptérov, ktoré sa jednoducho vkladajú do zásuviek, ktoré sú už prítomné a ovládané pomocou diaľkových ovládačov, ktoré sú súčasťou zariadenia. Môže to znieť smiešne, ale prístroj je často spomínaný ako posledný.

Systém diaľkového ovládania osvetlenia môže byť nakonfigurovaný tak, aby sa synchronizoval so zmenou v reálnom čase. Na časovači stačí naprogramovať počet a intenzitu svietidiel. Systém diaľkového osvetlenia bude fungovať podľa užívateľom definovaného scenára. Okrem toho, takéto ovládanie jasu svetla v dome môže výrazne ušetriť náklady na energiu.