Digest pre milovníkov remeselníkov: ako urobiť automatickú bránu

Vybudovať automatickú bránu vlastnými rukami je náročná úloha, ktorá si vyžaduje určité zručnosti a vedomosti. A neverte tým, ktorí vás uisťujú inak. Automatická brána je však viac než realistická. Toto bude v skutočnosti uvedené v tejto príručke. Chcete sa dozvedieť o typoch a metódach vytvárania automatických brán? Čítajte ďalej!

Automatické brány - kto je kto?

Skutočnosť, že moderné automatické brány sú neuveriteľne pohodlné, nikto nemusí byť presvedčený. Sú v dopyte a trh je samozrejme plný ponúk. Celá škála dostupných modelov sa však dá ľahko rozdeliť do troch hlavných skupín:

 • automatické závory na hojdanie;
 • automatické posuvné brány;
 • garážové automatické brány.

Výroba tejto brány má svoje vlastné charakteristiky.

A teraz - podrobnejšie.

Automatické krídlové brány pre vidiecky dom

Automatické samonavíjacie brány- rozpočet a pohodlné

Tento typ brány je najznámejšia a najobľúbenejšia vďaka pohodlnému a jednoduchému zariadeniu. Nevyhnutný stav - voľný priestor pre otvorenie brány.

Rámec pre takéto brány je v podstate vyrobený z profilu vysokej tuhosti. Potom je na vrchole - napríklad, drevené alebo kovové panely.

Drahšia možnosť, ale, samozrejme, veľmi krásne - kované vyrezávané mriežky.

Kované automatické posuvné brány vždy vyzerajú ako reprezentatívne

Krídlové brány - zoznam komponentov:

 1. stĺpiky na upevnenie;
 2. súprava slučiek;
 3. krídla brány;
 4. zastávky: bočné a stredové;
 5. skrutka;
 6. držadlá na otváranie brány;
 7. 48) konzoly na upevnenie ovládača na stĺpy a rolety.​​
 8. elektrické pohony (dva).
Brány na hojdanie - anatómia

Je vhodné vyrábať stĺpiky na upevnenie brány z oceľového potrubia. Ak sa brány javia ako veľmi ťažké, má zmysel inštalovať oceľový rám v tvare U namiesto stĺpikov. To je záruka, že brána nebude viesť včas.

Ako nosnú konštrukciu pre montáž základne otočných brán (stĺpy alebo rám) odporúčame použiť sklenený podklad.

Jednoduchý náčrt na betónových bránach. Venujte pozornosť jame pod "lavičkou"

Nedávno sa na stĺpiky použili špeciálne pánty na posilnenie listov brány. Dodávajú sa spolu s ložiskami. V tomto prípade je bránabude hladký a jednoduchý. Zvyčajne je počet slučiek nainštalovaných na bráne 4 alebo 6. Záleží na váhe brány a jej veľkosti. Takéto slučky majú dva typy: kov a polymér.

Krídlo dverí (krídlo) pozostáva z rámu a výplňového panelu. Výplň má tri typy:

 • riedke;
 • je pevná látka;
 • v kombinácii.

Rám dverí je vyrobený z kovového profilu (uhlové a spojovacie). Plniace úseky môžu byť vyrobené z kovového shtaketnik, sendvičové panely, a tiež hliníkové rolety. Kovové časti dverí by mali byť natreté a natreté.

Náčrt krídlových brán kovového tyčového plotu s jednostranným obložením: podpora kamenného stĺpika, stena, 3-vonkajší rám, 5. bočné zarážky, 6. centrálny doraz, 7. vnútorná výstuha, 8. lineárny mechanizmus automatického otvárania, 9. spodná západka, 10. riadiaca jednotka automatického zariadenia

Bočné alebo centrálne dorazy sú povinné konštrukčné prvky. V skutočnosti ide o kovové uzatváracie kolíky, ktoré neumožňujú, aby brána prekročila stanovené limity. Zarážky môžu byť trvalé aj odnímateľné.

Skrutka a držadlá na otváranie brány by sa mali pripisovať aj potrebným konštrukčným prvkom, pretože pri každom prerušení elektriny, ktoré, bohužiaľ, nie sú nezvyčajné, musíte bránu manuálne uzamknúť a otvoriť.

Elektrické pohony a konzoly na ich vystuženie sa zvyčajne predávajú v súpravách. Neodporúčame ich kupovať samostatne,pretože pohony a konzoly od rôznych výrobcov nemusia byť vhodné pre parametre.

Správne pripevnenie páky k tehlovej stene

Prehľad automatizácie

Kúpte si sadu automatizácie brán dnes nebude najmenší problém. Balík automatizácie spravidla obsahuje:

 • pravostranné riadenie a ľavostranné riadenie;
 • riadiaca jednotka brány (transformátor a riadiaca doska v jednom kryte);
 • súbor fotobuniek (prijímač a vysielač, diaľkové ovládanie, fotobunky);
 • matice, svorníky, puzdrá a kľúče na núdzové odblokovanie;
 • sada montážnych dosiek.
Takto vyzerá súbor automatizácie pre posuvné brány
.

Aby bolo možné správne vybrať automatické výkyvné zariadenie, je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých parametrov.

 • hmotnosť krídla a plocha;
 • 88) intenzita otvárania;
 • jednoduchosť pohybu krídla brány.

Zvážte ich podrobne.

Hmotnosť a plocha krídla brány sú parametre, ktoré nie je možné od seba oddeliť. Dôvod je nasledujúci. Silné zaťaženie vetrom pôsobí na krídlo a pohon. To znamená, že ak dáme automatiku, určenú pre hmotnosť ventilov do 100 kg, a neberieme do úvahy oblasť, potom prvý silný vietor roztrhne drahé zariadenie ako opičí noviny.

Ak chcete zariadenie vybrať správne, musíte vykonať jednoduché výpočty.

Predpokladajme, že priemerné zaťaženie vetrom vo vašej oblasti je 50 kg /m. Ak chcete nainštalovať štandardbrána z vlnitej podlahy s rozmermi krídla 2x2 m, zaťaženie vetrom bude 2x2x50 = 200 kg. Teraz pridáme skutočnú hmotnosť jedného listu (100 kg) a konečnú hodnotu dosiahneme 300 kg. V tomto prípade, pri zohľadnení bezpečnostnej rezervy, je potrebné nainštalovať pohon určený pre krídlo s hmotnosťou od 400 do 800 kg a pre podobné zaťaženie vetrom. Potom bude vaša brána slúžiť dlhú dobu.

Intenzita otvárania - vyjadrená ako pomer času skutočnej práce za jednu hodinu. Vyjadruje sa ako percento. Napríklad 30% za hodinu. Tieto údaje nájdete v technickom liste.

Poznámky o hraniciach : Ako správne uplatňovať tento parameter? Predpokladajme, že otvorenie krídla dverí trvá približne 20 sekúnd. To isté - pre zatváranie. Celkom, 40 sekúnd. Potom vyberieme 30% zo 60 (počet minút za hodinu) a dostaneme približne 18 minút. Teraz máme len jednu vec - otočte 18 minút na sekundy (1080) a túto hodnotu rozdelíme na 40. Skončíme s číslom 27. Takto bude táto brána schopná vynechať 27 áut za 1 hodinu. Pre súkromné ​​vlastníctvo domu - viac než dosť. A pre družstevnú garáž - nestačí byť.

Automatické krídlové brány do garáže: zvonku je takmer nemožné odlíšiť sa od obyčajných. Automatizácia je viditeľná len zvnútra

Jednoduchosť pohybu krídla brány - tento parameter závisí predovšetkým od správnej montáže stĺpikov a pántov (bez skreslení) a od veľkosti trecej sily v závesoch (vyriešenej včasným mazaním). Okrem toho je tento parameter ovplyvnený poveternostnými podmienkami: mrazom,sneh, námraza vytvárajú ďalší odpor. Preto by ste mali zvoliť jednotku s rezervou výkonu. V opačnom prípade budete musieť v zime pomáhať bránam manuálne, a to nie je sen.

Podľa typu práce sú automatické zariadenia pre kyvné brány rozdelené na:

 • Lineárne - tieto pohony sa nazývajú aj "červ". Pracujú na princípe predĺženia /skrátenia tyče, ktorá je poháňaná šnekovým prevodom;
 • Páka - princíp činnosti týchto pohonov je podobný princípu ľudskej ruky. Dlhá ovládacia páka pozostáva z dvoch častí spojených pohyblivým závesom.
Krídlové brány s automatickými lineárnymi pohonmi

Lineárne pohony sú ideálne pre krídlové brány, ktorých dvere sa otvárajú na obe strany dvora. Sú ľahko ovládateľné a relatívne lacné.

Páková automatika umožňuje otvárať brány zavesené vo vzdialenosti 20 - 40 cm od okraja stĺpika, tento typ automatiky je možné inštalovať na kamenné stĺpy smerujúce k stĺpikom rámu brány.

Pokiaľ ide o značky, ktoré vyrábajú automatizáciu pre krídlové brány, v tomto prípade sú dôležité len vaše preferencie a hustota peňaženky. Z našej strany Vám odporúčame venovať pozornosť produktom talianskej spoločnosti Came Group. Táto spoločnosť sa špecializuje len na výrobu elektrických pohonov a za tridsať rokov svojej existencie na trhu sa naučila, ako to urobiť dobre.

Mimochodom, Came je prvou spoločnosťou, ktorá vyvinula bránu s diaľkovým ovládaním

Automatické posuvné brány - konštrukcia a pravidlá výberu armatúr

Je to práve tento typ brány, ktorý je teraz najobľúbenejší. Áno, ak ho porovnáme s otočnou bránou, potom budú posuvné z dôvodu potreby použitia špeciálnych kovaní zložitejšie. Ale dnes si môžete kúpiť čokoľvek, a to v nedávnej minulosti, drahý a vzácny prvok dizajnu, prestal byť zázrakom.

Aké sú výhody posuvnej brány? Je ich veľa. Uvádzame najzrejmejšie:

 • neprítomnosť vodiacich prvkov v spodnej časti otvárania brány a na vrchu - to odstraňuje obmedzenia výšky pre vstupnú prepravu;
 • presné automatizačné práce - to vylučuje potrebu dostať sa von z auta, aby sa otvorila brána;
 • Nenáročná údržba.
Všetko, čo je potrebné na výrobu posuvných brán - obrazová postieľka

Nie je ťažké pre každého, kto vie, ako zaobchádzať s brúskou a zváracím strojom, aby si vyrobili vlastné posuvné brány. Napriek všetkému však majú dve výrazné nevýhody: viac „hryzenie“ ceny za automatizáciu a dostupnosť voľného miesta na vrátenie krídla. Inak je všetko skvelé - tieto brány vám budú verne slúžiť viac ako tucet rokov. V priemere je operačný systém posuvných brán navrhnutý pre 50 000 cyklov otvárania /zatvárania.

Výber materiálu na šitie posuvnej brány je úplne závislý od vašej predstavivosti. Môže to byť:

 • profilované;
 • kovový plot;
 • strom;
 • kovania;
 • plech;
 • polykarbonát.
Polykarbonátové brány vyzerajú veľmi moderne

Podľa typu konštrukcie je táto brána rozdelená do dvoch typov:

 • s pevným plátnom;
 • so zabudovanou bránou.

Sada príslušenstva pre posuvné brány sa skladá zo

  .
 • valčekové vozíky;
 • horné nosné valce;
 • valčeky;
 • 2 lapače - horné a dolné;
 • vodiaci profil;
 • gumené zátky.

K poznámke : Cena súpravy kovania závisí od hmotnosti brány, dĺžky vedenia a výrobcu. Napríklad, pre brány do 400 kg s vodiacou koľajnicou v 5 m, bude sada kovaní našej výroby v priemere stáť 5 700 - 6 000 str. Podobná súprava pre brány do 800 kg bude stáť 2 500-3 000 r drahšie. Sada zámorských doplnkov dobrej kvality, napríklad, Rolling Center (Taliansko) uľahčí vašu peňaženku o 20 tisíc rubľov alebo viac.

Jedným slovom, "myslieť na seba, rozhodnúť sa pre seba".

Zaujímavá verzia obloženia brány: kovanie + polykarbonát

Vytvorenie posuvných brán vlastnými rukami - inštrukcie krok za krokom

Krok # 1 Určíme veľkosť brány. Dĺžka, šírka a výška pohyblivého krídla určuje hmotnosť dverí, a tým aj výber príslušenstva. Veľkosť vzdialenosti potrebnej na pohyb krídla závisí aj od veľkosti dverí. V ideálnom prípade by mal byť jeden a pol krát väčší ako otvor brány.

Číslo kroku 2 Namontujte nosné stĺpiky. Materiál je vhodný:

 • rúrky v tvare ocele;
 • dubová tyčinka;
 • kanál;
 • Stĺp z betónu alebo tehly.

Hlavným pravidlom pre inštaláciu je, že nosné stĺpiky sa musia prehĺbiť do zeme o 1 meter. V opačnom prípade sa podperný stĺp môže posunúť vertikálne a pokaziť celú geometriu konštrukcie. A to negatívne ovplyvní otvorenie brány.

Takto vyzerá „lavica“ v zostave pred naliatím betónu do základu

Pre správnu inštaláciu postu nasledujte:

 • vykopať otvor asi 120 cm hlboký;
 • umiestnili sme „vankúš“ na dno - ukladanie piesku a drveného kameňa o hrúbke 15 cm, dobre ho zapracujeme;
 • namontujte stĺpik a naplňte ho betónom (stupeň cementu nie menší ako M-300).

Číslo kroku 3 Vytvorenie základne brány. To je základom celej štruktúry. Po prvé, nadácia drží váhu brány, a on nie je malý. Po druhé, základ je položený „lavička“ - kanál, ktorý sa bude pohybovať na bráne brány.

Na založenie nadácie urobte nasledovné:

 • Vykopať a vybaviť jamu.

Parametre:

 1. Dĺžka = 50% veľkosti dverí.
 2. šírka (cm) - 40-45;
 3. hĺbka (cm) - 100-120.

Tvar jamy je v tvare U, ako je znázornené na obrázku
Potom, čo je jamka pripravená, musíte urobiť skládku. Veľkosť "vankúš" - ako pri inštalácii pilierov.

 • Urobte "lavicu". Požadovaný kanál (šírka 20 cm) a kovvýstuž (prierez 10-12 mm). Armatúra by mala byť narezaná na „meče“ dlhé 100 cm, potom privarená k poličkám kanála;
 • ​​
 • Nastavte "lavicu" a nalejte betón.

Dôležité!

 • Po naliatí sa musí betón usadiť. Minimálny čas na vytvrdenie je 6-7 dní.
 • Vrchol "stolice" je v jednej rovine s vozovkou (t. J. Na rovnakej úrovni).
 • Aby sa zabránilo praskaniu, betón sa musí denne zavlažovať.
V tomto náčrte je hĺbka položenia kovových podpier zreteľne viditeľná - 120 mm. Táto hodnota sa môže líšiť pre regióny s veľkým indexom zmrazovania pôdy

Číslo kroku 4 Vytvorenie rámu nosiča. Je vhodné vytvoriť rám pre posuvné brány z profilovej oceľovej rúry (tzv. Profil pre brány).

Výrobné kroky:

 • rezanie profilu na požadovanú dĺžku segmentov;
 • odstránenie hrdze z potrubia (bude potrebná brúska s „kovovou kefou“);
 • odmasťovanie rúry rozpúšťadlom alebo benzínom s použitím antikorózneho základu;
 • rámová zostava zváraním;
 • Čistenie zvarov a úprava antikorózneho náteru celého rámu.

Užitočné tipy:

 • Pre vonkajší obrys rámu vyberte rúru s prierezom 50x50 mm alebo 60x40 mm.
 • Rúrka s rozmermi 20x30 mm alebo 30x40 mm je vhodná pre výstuže.
 • Prvky vedenia a rámu sú zostavené striedavo, pretože pri ohreve bude brána nevyhnutne viesť.
Distribúcia materiálu na výrobu rámov posuvných brán
\ t

Krok # 5. Farbenie rámu a šitie krídla dverí.

Maľovanie sa môže aplikovať ihneď po vyschnutí pôdy. Lacná a praktická možnosť - alkydový smalt. Ak chcete, aby brána vyzerala bohatšia, odporúčame použiť aspoň 2 nátery. Po nanesení každého náteru by mal byť náter suchý.

Výber materiálu na zošívanie je čisto individuálnou záležitosťou.

Nasaďte materiál na vnútorné rúry (rebrá rámu). Pre montáž použite samorezné skrutky alebo nity.

Schéma pohodlných a lacných kovových posuvných brán

Krok č. Inštalácia brány.

Inštalácia sa vykonáva v tomto poradí:

 • namontujte valce na „lavicu“ a naplňte ich do vedenia krídla brány;
 • nastavujeme bránu presne podľa úrovne (je možné použiť bežnú dvojmetrovú úroveň aj laserovú úroveň);
 • dolné valčekové vozíky pripevníme na kanál zváraním;
 • zvariť horné valce (podperné a koncové);
 • privarené k nosným stĺpom spodného a horného zachytávača;
 • inštalujeme automatizáciu;
 • testovať brány, predviesť našim susedom a byť hrdí na seba!

Tieto brány vás budú stáť polovicu až dvakrát lacnejšie ako „obchod“.

Schéma klasických krídlových brán s murovanými stĺpikmi

Automatické garážové vráta - skrátene

Štyri brány sa zvyčajne inštalujú v garážach:

 • klasická hojdačka;
 • skladanie v reze (s pomocou pružinových systémov a vodidiel zdvíhajúcich sa);
 • zdvíhanie a otáčanie;
 • rolety.
Sekčné automatické garážové vráta: vnútorný pohľad

Prvé tri typy sú najlepšie pre vlastnú produkciu.

Rolovacie brány je ťažké vyrobiť vlastnými rukami, pretože sa skladajú z mnohých lamiel, ktoré sa vyrábajú len v priemyselnom prostredí.

Výkyvné garážové brány sú postavené na rovnakom princípe ako vonkajšie. Pre výrobu sekcionálnych dverí potrebujete veľa dielov, ktoré musíte kúpiť v obchode: utierky, vodidlá, hriadele, pánty, pružiny na vyrovnávanie závesov atď. Preto je lepšie si takéto brány objednať v hotovej verzii - je to bezpečnejšie a čudnejšie, ekonomickejšie.

Garážové dvere nakloňte a otočte - poznámka: v tomto príklade je automatika správne namontovaná

Vratné brány sa skladajú z vonkajšieho rámu, pevného krídla a automatizácie, ktorá zdvíha krídlo nahor do „stropu“. Toto je veľmi jednoduchá a veľkolepá brána, ktorej hlavnou nevýhodou je drahá automatizácia.

Krídlové brány zo šrotových materiálov: poznámka pre majiteľov videozáznamov

Náš verdikt: ak naozaj chcete, aby sa automatické garážové brány robili sami, bezpečne a lacno, venujte pozornosť klasike. Choďte do toho!