DIY filter pre bazén: ako vytvoriť a nainštalovať užitočné zariadenie

Pred každým majiteľom bazénu je skôr alebo neskôr dôležitá otázka týkajúca sa kvalitatívneho obsahu vody, ktorá vo veľkej miere závisí od správnej voľby filtra. Existuje mnoho spoločností, ktoré sú ochotné realizovať túto úlohu, ale musíte byť pripravení na to, že to bude stáť pomerne značné množstvo. Oveľa sľubnejšia je možnosť vytvoriť filter pre bazén sami. Aby to však bolo čo najlepšie, nebude zbytočné zaoberať sa všetkými existujúcimi znečisťujúcimi látkami a klasifikovať ich.

Látky znečisťujúce vodu a spôsoby ich kontroly

Hlavným problémom akéhokoľvek otvoreného bazéna je povrchové znečistenie spôsobené prachom, peľom z rastlín, trusom vtákov, trávou, listami atď. .D. Väčšina týchto znečisťujúcich látok sa mechanicky čistí pomocou siete, ale problém môžete vyriešiť aj zariadením v zbernej nádrži na odpad. Bez ohľadu na to, ako rýchlo je odpad odstránený, jeho časť sa nevyhnutne rozpustí a zostane vo vodnom stĺpci, ktorý sám o sebe obsahuje mnoho mikroorganizmov a rias.

A ak tu dodáte dostatok svetla a tepla, potom bez prijatia radikálnejších opatrení bude voda určite kvitnúť. Pri vyčerpaní vody prospešné pre rozvojZníženie množstva svetla a zníženie teploty, odumretie rias a pád ako kontaminácia dna. Okrem toho, tvorba bentického znečistenia prispieva k nerozpustenému odpadu, v prípade, že je ťažšie ako voda.

Charakteristiky rozloženia znečistenia (kliknite pre zväčšenie)

Boj proti každému znečisťovaniu má svoje vlastné metódy čistenia. S pomocou samotných chemikálií sa problém nedá vyriešiť, a ak sa nám podarí vyrovnať s kvitnutím, potom je možné mechanické znečistenie prekonať len mechanicky.

Z povrchu bazéna sa nečistoty odstraňujú prepadom alebo sieťou zo spodnej strany špeciálnym „vysávačom“ vody, ale vodný stĺpec možno čistiť iba filtráciou vody. Na tento účel bude potrebné zabezpečiť prívod vody na jednom mieste nádrže, z ktorej bude čerpaná voda pomocou čerpadla, prúdiť cez filtračné prvky a opäť sa vracať do bazénu.

Druhy filtrov pre bazény

V bazénoch sa používajú tri typy filtrov - piesok, zemina a náplň. Najmenej efektívne, ale zároveň najobľúbenejšie kvôli nízkym nákladom sú pieskové filtre.

Najjednoduchším filtrom je piesok
.

Sú to veľké nádrže naplnené špeciálnym pieskom pre bazény, cez ktoré sa filtruje voda. Oneskorené nečistoty sa hromadia pozdĺž okrajov pieskového filtra. Je schopný zachytávať častice s veľkosťou približne 20 mikrometrov a udržiavať väčšinu nádrže v relatívnej čistote.Hlavnou nevýhodou pieskového filtra je jeho rýchle upchávanie, v dôsledku čoho je potrebné vykonávať týždenné čistenie pomocou spätného prúdenia, čo vedie k výraznému zvýšeniu spotreby vody.

Bloková schéma patrónového filtra

Náplňový filter je nádoba, v ktorej sú 3-4 valcové náboje. Materiál, vizuálne pripomínajúci polyester, zadržiava častice s veľkosťou 5-10 mikrónov. V prevádzke je tento filter celkom jednoduchý - kazety je možné vybrať a opláchnuť vodou pod tlakom alebo vyčistiť pomocou špeciálneho čistiaceho roztoku. Nakoniec je možné kazetu jednoducho vymeniť.

Diatomický hlinený filter

Filter kremeliny, ktorý sa skladá zo stoviek miliónov fosílnych častíc planktónu, sa považuje za najdrahší, a preto najspoľahlivejší. Zariadenie filtra pre bazén tohto druhu dokonale zachytáva najmenšie častice s veľkosťou 3-4 mikrónov a drží ich. Väčšina týchto filtrov vyžaduje čistenie s reverzným prúdom vody, ale tento postup nemusí stačiť. V tomto prípade bude potrebné vymeniť infuzóriovú zmes, čo však môže byť problematické, pretože použitá kompozícia je klasifikovaná ako „nebezpečný odpad“ a vyžaduje sa osobitná likvidácia.

Samočinný plávajúci filter

Ak chcete odpovedať na otázku, ako vytvoriť filter pre bazén, je jednoduché, ak sa pozriete na primitívnu inštaláciu filtra.v hodnote až 120 dolárov, ktorý sa skladá z kazety a čerpadlo. Aby sa zabezpečila kvalita čistenia bazéna, je dôležité umiestniť čo najďalej od miesta nasávania a vypúšťania. V našom prípade sa predpokladá, že inštalácia je plávajúca a táto požiadavka nie je relevantná, pretože filter bude neustále v pohybe.

Zvyčajne je priemer jednoduchej vymeniteľnej patróny 50 mm, takže potrebujeme samotnú kazetu a 2-3 metre polypropylénovej rúrky rovnakého priemeru. Dĺžka potrubia závisí od výkonu čerpadla, ktorý sa volí podľa objemu bazéna. Potrebujete tiež uhlové "otočenie" rovnakého materiálu s priemerom 50 mm a plátok závitového kolíka M12. Ak sa použije dlhší čap, môže sa aplikovať niekoľko kaziet naraz, čo výrazne zvýši kvalitu čistenia, ale bude potrebné oveľa výkonnejšie čerpadlo. V zástrčke a otočení je potrebné vyvŕtať dieru, do ktorej sa dá prejsť čapom a upevniť konštrukciu maticou.

Čerpadlo by malo byť pripojené na druhú stranu potrubia, ktorého výkon je určený potrebou filtrácie. Pre bazén s objemom 250 - 300 m3 je postačujúce čerpadlo 25 - 30 W s kapacitou približne 2500 litrov za hodinu. Aby sa udržala konštrukcia na vode, musia byť konce rúrky tesne uzavreté, pre ktoré je ideálna polystyrénová pena. Voda sa čerpá do čerpadla v hĺbke asi 50-60 cm, potom sa čerpá potrubím a do zásobníka. Čistená voda sa okamžite vráti do bazénu. totoDizajn je tiež atraktívny vzhľadom na to, že na pripojenie k výstupom a prívodom vody nie sú potrebné žiadne rúry ani hadice.

Napriek tomu, že výkon nie je veľmi vysoký, domáci filter pre bazén výrazne zlepšuje kvalitu vody. Pretože je nainštalovaná len jedna filtračná vložka, vyžaduje pravidelné čistenie aspoň raz denne. Je to celkom jednoduché - stačí odstrániť rotáciu trubice a odstrániť filtračnú vložku. Aby sa nahromadené nečistoty a znečistená voda opäť nedostali do bazéna, pred ich odstránením je potrebné „spustiť“ plastovú nádobu pod filtrom, na ktorú môžete použiť bežný vedro. Po vybratí filtračnej vložky ju stačí opláchnuť pod tečúcou vodou a nainštalovať na miesto. Na tejto služobnej misii možno považovať za splnenú - celý postup netrvá dlhšie ako dve alebo tri minúty.

Je celkom zrejmé, že obyčajná plastová rúrka plávajúca na povrchu vášho bazéna má skôr nepredstaviteľný vzhľad. Ak ste spokojní s prácou filtra, ktorý ste urobili, potom môžete premýšľať o estetike a zamaskovať dizajn filtračného systému pod listom lekno, plávajúcim ostrovom alebo mu dať tvar kanoe. Tu môžete ukázať všetky svoje predstavy a vynaliezavosť.

Ak sa pozriete na náklady na vyrobené zariadenie, je zrejmé, že jeho cena bude niekoľkokrát nižšia ako navrhovaná podobná konštrukcia. Diely na jeho výrobu je možné zakúpiť v každom železiarstve a čerpadlo potrebného výkonupredajňa domácich zvierat špecializujúca sa na akvarijné vybavenie. Filtračné vložky je možné zakúpiť v supermarkete alebo vyrábať nezávisle od netkaného materiálu alebo peny. Keď sú všetky materiály po ruke, môžete zostaviť konštrukciu a uviesť ju do prevádzky, a to aj v prípade, že nemáte potrebné zručnosti, do jednej hodiny.

Video materiál hovorí o princípe pieskového filtra:

Napriek tomu, že pieskový filter je najlacnejší, jeho výroba je náročnejšia na prácu, sú potrebné špeciálne nástroje a materiály. Pozrite sa, ako vyzerá domáci pieskový filter:

Samozrejme, dobrý pieskový filter môže byť vyrobený aj pre vás, ale je nepravdepodobné, že dosiahnete želaný ekonomický efekt. Aj keď na konci, náklady na domáce filter bude o niečo nižšia ako hotový dizajn, ale bude to trvať veľa úsilia, aby to. Pri použití kovových konštrukcií sa bude vyžadovať zvárací stroj a zručnosti na prácu s ním a pre prácu s polypropylénom a plastom bude potrebné špeciálne vybavenie alebo súprava príslušenstva.

Hoci sa prezentovaná plávajúca štruktúra javí ako trochu rustikálna, umožňuje dosiahnuť požadovaný výsledok vo forme čistej vody v bazéne.